Porcusorul meu isi care toate mancarea in casuta ce sa fac ?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
georgecs30
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 30 Dec 2009, 08:01
Localitate: resita

Porcusorul meu isi care toate mancarea in casuta ce sa fac ?

Mesajde georgecs30 » 30 Ian 2010, 20:29

buna ciocapic porcusorul meu isi care toata mancarica in casuta lui isi umple casuta cu mancare si mai nou nu mai iasa nici sa isi faca treaba toata ziua sta in casuta si nu stiu ce sa fac ma puteti ajuta sau asa este normal? si cand isi gata provizile tipa si isi roade casuta ce ar fi indicat sa fac? :?:

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 30 Ian 2010, 20:33

I don't have one .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 30 Ian 2010, 21:59

Indicat ar fi sa ii aduci/adopti un prieten, pentru a putea interactiona cu un alt porcusor de acelasi sex cu el. Urmatorul pas e sa le imbogatesti mediul cu diferite accesorii ce poti face chiar si tu, sa le amenajezi cusca, si periodic sa mai schimbi cate ceva in ea, pentru a le trezi curiozitatea, comportamentul de cercetare/cautare, asa nu se plictisesc, le sprijini comportamentul natural, si se simt bine atat fizic cat si emotional. In captivitate se instaleaza monotonia daca stapanul il tine singur si nici mediul nu ofera stimuluri ce indeamna la activitate.

E foarte trist sa vezi un singur porcusor in cusca. Un animal in captivitate are parte de ceea ce ii ofera stapanul, daca nu se cunosc necesitatile comportamentale ale acelui animal, el poate doar sa se adapteze la ceea ce exista, se plictiseste si majoritatea timpului sta singur, fara sa poata comunica, el, care este animal social atat de comunicativ cu congenerii.

Avatar utilizator
georgecs30
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 30 Dec 2009, 08:01
Localitate: resita

Mesajde georgecs30 » 30 Ian 2010, 22:14


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 30 Ian 2010, 22:37

Cand incepe sa o roada, pune o mana de fan in cusca. Undeva aproape de cusca ai mai putea lega ce faci tu dintr-un material, sau un tub in care incape, sau un podulet realizat din crengi, ideea e sa aiba posibilitatea sa interactioneze mai intens cu mediul, ii canalizezi atentia, energia spre lucruri pozitive, activitati ce sunt benefice sanatatii.

toma
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 11 Iun 2010, 18:44
Localitate: cluj
Contact:

Mesajde toma » 12 Iun 2010, 20:17



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori