O perioada prielnica infectiilor si bolilor

Anunturi si atentionari, avertismente privind porcusorii

Moderator: ramona_inka

Gemon
Site Admin
Site Admin

O perioada prielnica infectiilor si bolilor

Mesajde Gemon » 25 Noi 2008, 21:40

Se poate constata in fiecare an o crestere a numarului cazurilor de boli la porcusori pe la sfarsitul toamnei cand apare frigul si umezeala. Intrarea in sezonul rece, anotimpul ploios, variatiile bruste ale temperaturii, meniul ce se tot restrange si contine mult mai putine vitamine, sunt factori care slabesc rezistenta organismului, predispunandu-l la diferite afectiuni. Pentru a putea preintampina multe dintre aceste pericole, in aceasta perioada este bine sa le intarim rezistenta organismului fata de diferitele infectii, crescand in ladita iarba de grau, oferindu-le o dieta cat mai variata posibil, incurajand mult si consumarea fanului, acesta lasand permanent :!: in fata lor, ocazional (macar in fiecare a doua-treia zi) punand cate o mana si in cusca, pe/sub/langa unele accesorii.

Atentie celor care inca culeg iarba si plante medicinale (papadie, rocoina etc.) in aceasta perioada, inainte de a le oferi, acestea trebuie uscate. Flora bacteriana intestinala a porcusorului este sensibila, daca ii oferim hrana speciala dupa nevoi (nu prea mult, nu prea putin), el va fi motivat sa consume (mai mult) fan. Cu structura lui acesta favorizeaza peristaltismul intestinal, ofera microorganismelor intestinale protectoare din cecum fibrele necesare lor - aceste organisme mentin porcusorul sanatos.

Mare atentie si cu aerisirea, organismul lor este sensibil la variatiile mari si bruste ale temperaturii. Sa fie pusi in locuri ferite de umiditate ridicata si curenti de aer, si pe cat posibil sa aiba un loc de odihna cat mai confortabil/calduros.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 25 Noi 2008, 21:46

multumim de atentionare geda
si pt noi, cei bipezi e mai greu la schimbarea anotimpurilor, cred ca pt cei mici e si mai dificil
deci sa fim mult mai atenti cu sufletelele astea porcoase

yuriko
Initiat
Initiat

multumim

Mesajde yuriko » 11 Feb 2009, 21:29

da asa este, ei sunt destul de sensibili si orice variatie de temperatura ar putea fi fatala pentru mici nostri copilasi. de aceea nu trebuie neglijati ci urmariti tot timpul in special comportamentul, apetitul, greutatea, aspectul blanitei, etc.

silkeyes
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde silkeyes » 02 Iun 2009, 15:50

well fetitei mele ii curge nasucul cand mai stranuta ce ar trebui sa ii dau ? ... eu cred ca este de la curent inca nu am sanse sa o dezvat sa nu mai doarma sub dulap :( :cry:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde olimpia.craciun » 02 Iun 2009, 16:03

Cum sub dulap? :shock:
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

silkeyes
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde silkeyes » 03 Aug 2009, 19:40

ei e un moft de al ei se baga sub biblioteca care e mai inalta pentru ca are picioare metalice si tixi incape acolo .... insa sta doar cand ii este foarte cald ...i-am pus prosopele dedesubt dar mai sta si pe linoleum in zilele caniculare e mai racoare acolo .... pana acum nu a patit nimic
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: O perioada prielnica infectiilor si bolilor

Mesajde Gemon » 27 Oct 2011, 15:50

Pe langa cele scrise in prima postare, va recomand urmatoarele:
  • Oferiti porcusorilor un loc confortabil si calduros in cusca, burtica lor sa fie protejata de frig.
  • Cand sunt scosi din cusca pentru a se plimba pe podea intr-un loc amenajat lor, puneti jos o paturica sau un material pe care pot sta fara griji, talpitele lor si burtica trebuie ferite de contactul indelungat cu suprafetele reci/umede.

Iata porcusorii mei in timpul plimbarii pe podea
    Imagine Imagine Imagine

• Nu le dati alimente direct din frigider, sunt foarte reci si pot provoca diferite probleme digestive, slabesc rezistenta organismului si le fac vulnerabili fata de boli. Sa fie tinute cel putin 20-30 minute la temperatura camerei inainte de a fi oferite lor.
  • Spalati-va bine pe maini inainte de a le oferi hrana, la fel sa procedati si inainte de a avea (si dupa ce ati avut) contact cu ei.
  • Daca sunteti raciti, incercati sa evitati pe cat posibil contactul direct cu porcusorii vostri, sa nu mergeti prea aproape de ei. Ideal ar fi sa fie ingrijiti de un alt membru al familiei in perioada in care sunteti bolnavi.

crisa24
Cercetas
Cercetas

Re: O perioada prielnica infectiilor si bolilor

Mesajde crisa24 » 27 Oct 2011, 18:03

• atentie foarte mare la umezeala din camera si la aerisirea zilnica, orice curent de aer rece acum le va face rau..
    plus umezeala care poate provoca diverse boli de plamani(eu am in dormitor si in balcon, aparate anti-umezeala)
  • folositi daca aveti custile direct pe gresie in acesta perioada de preferat, scanduri pentru a ridica custile la minim 3 cm, pentru ca aerul cald sa circule si sub custi..
  • perne pufoase si saculeti..
  • acum daca aveti vet bed sa il folositi
  • grau din 7-9 zile plantati altul...pentru a avea in permanenta altul in crestere(atentie la mucegai se va taia graul la 3 cm de la crestere!!)
  • nu faceti porcutilor de preferat in acesta perioada baie (doar in cazul in care sunt foarte murdari, sau necesita igiena zilnica, insa va sfatuiesc sa fie tinuti intr-o camera in care temperatura sa nu scada..), blana lor chiar daca va fi uscata, la radacina va ramane umeda si riscati sa raceasca.
  • atentie si la caldura, daca noua ne va fi frig si vrem 30 grade, lor nu le va fi bine..
  • apa in adapatori incercati la temperatura camerei-nu rece

Sper sa trecem peste aceasta iarna cu bine!
http://www.loveguineeapig.blogspot.com

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Înapoi la “Anunturi speciale”