Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Un colt al amintirilor
claudiam
Membru Junior
Membru Junior

Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde claudiam » 06 Sep 2011, 14:37

Astazi dimineata unul din porcutii mei a murit. Pana la 6.30 azi-dimineata era foarte bine.Cand m-am dus pe la 8 murise.Vreau sa-mi spuneti cu ati trecut peste ca eu nu cred ca reusesc singura.Era primul meu porcusor si sufletul meu. Va rog sa ma ajutati :(
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

crisa24
Cercetas
Cercetas

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde crisa24 » 06 Sep 2011, 14:47

Condoleante"!
moartea unui porcut este groaznica, dar nu avem ce face si trebuie sa mergem mai departe, eu am pierdut unul pana acum si sper ca pe cei 4 pe care ii am sa nu ii pierd prea curand, dar altii au de ani de zile si mereu pierd cate unul!
am suferit mult, am plans zile intregi si plang si acum, dar am mers mai departe in cazul meu am adus alt porcut in viata mea si inca unul, pentru ca nu este bine sa stea singur..
te rog fi tare si daca vrei povesteste-ne de ce a murit, anul acesta a fost un an negru pentru membri acestui forum!

este cumva fetita care a fost gestanta sau maia porcuta hranita cu lapte de vaca, ramasa fara mamica la nastere?
maia
Imagine
http://www.loveguineeapig.blogspot.com

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

claudiam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiam » 06 Sep 2011, 20:03

A fost Maia (mi-e asa de greu sa vorbesc la timpul trecut despre ea) porcuta hranita cu lapte de vaca la nastere.Slabise la un moment, dar cu niste vaccinuri cu vitamine si antiparazitare plus tratamentul de acasa se pusese pe picioare si devenise iar porcuta aceea vioaie, care atunci cand o scoteam din cusca uita de tot si venea si statea numai la noi in brate si nu mai scapam de ea.Cel mai dureros e ca nici nu am apucat sa ne luam ramas bun de la ea.Si azi dimineata cand a plecat sotul le-am auzit pe amandoua cum se trezisera si incepusera sa chitaie.Cand m-am dus sa le dau micul dejun era moarta.Nu stiu ce sa fac acum-sa-mi iau alta porcuta sau sa o dau si pe aceasta pe care o am?
Cred ca la ea a fost cauza ereditara.Toate femelele din familia ei au murit- de aceea nu am vrut sa o dau la imperechere.
Daca vreunul din prietenii de pe forum are vreo porcuta care sa-i semene as vrea sa o cumpar.
Va pup pe toti
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 06 Sep 2011, 20:14

hai sa iti povestesc un caz si scuzati-ma de off topic:
o iepuroaica a fatat la mine acasa 10 pui, dupa ce a fatat am gasit-o moarta-am luat toti cei 10 pui si i-am hranit cu o pipeta de platic cu lapte de vaca, rand pe rand mureau, au supravietuit insa 4 care au ajuns pana la varsta de aproximativ 1 an jumatate cand mancau mancare normala, la inceput nu aveau par,erau mici rau si cu ochii lipiti ca niste soricei mai mari, rand pe rand si ei au murit destul de repede
la ea ceva genetic nu a functionat cum trebuie, la fel ca si la mama ei...iar laptele de vaca nu le ofera ce era in laptele matern imunitatea..
cat despre imperechere, este foarte periculos nu periculos!

sper sa iei o hotarare buna, te rog pune poze cu fetita ramasa singura

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

claudiam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiam » 06 Sep 2011, 20:32

Am pus un anunt pe Adoptii porcusori.Poate sunt prea egoista, dar as vrea sa-i semene macar fizic, pentru ca la caracter nu cred ca o sa gasesc alt porcusor care sa ne iubeasca atat si sa vina sa ne pupe (adica sa ne dea gurite cum ii ziceam noi).Cred ca ai dreptate sigur a fost ocauza genetica pentru ca cealalta porcuta pe care o avem era mult mai mare ca ea, desi era mai mica ca si varsta.
o sa incerc sa pun o poza si cu Fulgerica, sa vad daca o sa reusesc ca nu mai stiu exact.
Sper sa trec cu bine peste noaptea asta.Acum ma gandesc ca nu am fost langa ea cand a murit.Am auzit-o de dimineata si nu m-am dus la ea, poate de asta ma striga.Poate nu i-am mai acordat asa de multa atentie cat ar fi trebuit, dar am vrut sa o mai las sa se obisnuiasca si cu surioara ei. Si poate s-a simtit neglijata de cand ne-am luat si un catelus.
Daca vezi undeva sau la cineva o porcuta care sa-i semene sa ma anunti pentru ca nu vreau sa o las foarte mult singura pe Fulgerica.

Nu reusesc sa-ti trimit un msj privat, dar te rog sa ma anunti daca ai primit pozele, dar si atunci cand o sa le pui.Te pup
Ultima oară modificat 06 Sep 2011, 21:25 de către claudiam, modificat de 2 ori în total.

claudiam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiam » 07 Sep 2011, 06:57

M-am trezit si am venit tot la cusca sa vad daca toata ziua de ieri nu a fost decat un vis urat.Ieri la ora asta inca mai traia si mamica si taticu nu au venit sa o vada, nu au apucat sa-si ia ramas bun de la ea.Poate de asta ne striga :cry: :cry: :cry: si soi nu ne-am dus la ea.Te vom iubi mereu sufletelule.Tem rog iarta-ne :cry: :cry: :cry:

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 07 Sep 2011, 10:29

te rog, incerca sa iti revii!
iti spun sincer asa am facut si eu cateva zile, ma ciupeam, dar din pacate ma durea, fi tare, pentru cel ramas el nu are nici o vine, ca soarta a decis asa...

claudiam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiam » 07 Sep 2011, 17:05

Merci Crisa ca esti langa mine.Incerc sa trec peste.Cat sunt la lucru e bine, dar cand vin acasa e greu ca aud doar un glas care ma striga cand deschid usa de la intrare si pe nimeni clantanind la gratii pana veneam la ea.Sper sa trec si de faza asta si sa-mi aduc aminte doar clipele minunate pe care le-am petrecut impreuna si cum ea a fost alaturi de noi cand ne-a fost greu.

ce rasa crezi ca era Maia?
Ultima oară modificat 07 Sep 2011, 17:21 de către claudiam, modificat 1 dată în total.

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 07 Sep 2011, 17:18

te cred, dar eu zic ca daca aduci inca unul va fi bine si pentru tine si pentru ea, asa a fost sa fie "nimic nu este intamplator"
te-ai gandit la varianta unei adoptii sunt foate multe fetite minunate pe site de donat?!...... ramas nu are nici o vina, ca a ramasa fara partenera prea devreme, ea nu intelege unde s-a dus poate!

claudiam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiam » 07 Sep 2011, 17:23

M-am uitat acum si am pus si eu un anunt aseara pt adoptia unei fetite.poate gasesc pe undeva mai aproape.M-a gandit si la pet-shop sa caut.Ce zici?

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 07 Sep 2011, 17:28

despre pet shop, nu stiu ce sa iti zic, risti sa ii iei cu "bonusuri" eu am luat 2 din pet cu micoza si conjunctivita si m-am chinuit ceva cu ei....si daca e fata mai rau poate avea pui deja la 4-5 saptamani!
eu zic sa te gandesti si la varianta unei adoptii de aici, te gandesti bine!

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 07 Sep 2011, 17:35

claudia, sunt sigura ca iti este extrem de greu, insa sunt sigura ca iti vei reveni cu timpul.
e important atat pentru tine, cat si pentru porcuta ramasa singura. stiu, plangi si doare, insa
asa e... sa pierzi pe cineva/ ceva drag nu e niciodata usor.
eu te-as sfatui sa te gandesti bine inainte sa iei un porcut din pet... ti-as recomanda sa o iei
de la o crescatorie sau de aici, din donatii.
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

claudiam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiam » 07 Sep 2011, 17:43

Multumesc fetelor.Ma puteti ajuta cu o informatie si sa-mi spuneti daca va dati seama din poza ce rasa este Maia pt ca daca e sa cumpar de la crescatorie , as vrea sa iau aceeasi rasa.

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 07 Sep 2011, 17:47

ce rasa este!
nu este o rasa, pentru ca nu se cunosc parintii si genetica-deci nu vorbim de rasa- poate sa semene cu cei din rasa angora zic eu! :winking: si eu recomnd tot INKA, mai sunt si alte crescatorii, dar asa iei din pet shop la fel, cu probleme!

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 07 Sep 2011, 18:20

mutrita o are de angora... insa ii lipsesc vartejurile. blanita pe corp duce mai degraba a
sheltie.
eu zic sa nu cauti extra un puiut care sa semene cu pitica... nu de alta, dar nu stii niciodata
ce porcut iti va fura inima. eu cand l-am luat pe fra imi doream de fapt angora. pana am vazut
ursuletul si nu m-am putut abtine sa nu il iau :)
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

Înapoi la “Album memorial”