Suzy

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
anca&suzy
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 26 Sep 2009, 22:48
Localitate: ploiesti

Suzy

Mesajde anca&suzy » 20 Apr 2011, 22:15

Buna dragi prieteni!

Va consider prieteni mei ca mi-ati fost alaturi in aceasta perioada extrem de dificila. Din pacate ingerasul meu nu a putut fi salvat si acum zburda si topaie fericita printre alti ingerasi. E cea mai trista zi din viata mea! Viata alaturi de ea a fost mai frumoasa, pline de zambete si de bucurii aduse in fiecare zi! Nu am cuvinte sa descriu cat de mult am iubesc si iubesc acest animalut, fetitza mea, pentru ca asa am considerat-o mereu!
Am fost in aceasta seara la cabinetul de langa Caragiale. Din nou doctorul foarte grabit i-a facut doar perfuziile si antibioticul care practic o tineau in viata. Nu mi-a zis pana acum ca nu mai exista sanse si nici nu a fost foarte atent la starea ei, sa o controleze bine. I-am cerut sa-mi scrie ce tratament ia facut, a scris, dar s-a uitat cam ciudat spunand ca el a facut tot ce e mai bun.
Am hotarat sa consult si un alt medic si m-am dus la cabinetul pe teatrului http://www.vetoservice.ro/. unde d-na doctor Ilie Manuela si cu d-l doctor Nicolae mi-au explicat foarte bine tot ce s-a intamplat. D-na doctor a consultat-o foarte bine si mi-a zis ca joia trecuta cand i-a fost ei rau prima data, nu a fost pt ca era racita sau pentru ca era balonata. Din contra, ea nu a fost si nu era nici acum balonata. Mititica mea a facut un atac cerebral si de accea ea nu mai avea orientare. Se invartea in cerc si avea o pozitie stramba. Apoi din cauza ca i-a fost afectat creierasul s-a raspandit rapid, ea nemaiavand nici auz, nici vedere si posibil nici miros. Nu ar mai fi putut sa-si revina. Singura speranta ar fi fost atunci cand s-a intamplat daca ii faceam un RMN si vedem exact cat de afactat era si administram un tratament care este pt oameni, dar pe care nu l-au testat si pe porcuti. Oricum ar fi ramas cu afectiuni, chiar daca si-ar fi revenit. In acest caz, am intrebat daca se mai poate face ceva si am luat pana la urma hotararea sa punem capat suferintei prin care trecea mititica. Se pare ca acest atac l-a avut dintr-o mostenire genetica. Se intampla pur si simplu si afecteaza pana si exemplarere tinere. Doctora imi spunea de un caine care a patit acelasi lucru. Ea a avut organismul foarte puternic si de aceea a rezistat atat!

A fost cea mai grea si mai dureroasa hotararea pe care am luat-o in viata mea, dar nu mai aveam cum sa o chinui atat! O sa incerc sa scanez cele doua fise de la cabinete si sa vi le trimit cumva, eu nu inteleg scrisul asa de bine si nici nu sunt in stare in acest moment de absolut nimic!

Sunt mai impacata acum pentru ca stiu am facut tot ce se putea. Ce ma doare e ca am chinuit-o atata timp cu injectiile, doar pentru ca d-l doctor nu a identificat corect ce s-a intamplat cu ea. Ei au vazut ca nu se mai poate face nimic, dar pentru ca tratamentele sunt scumpe ori pentru a nu-mi pricinui mie o suferinta prea mare, mi-a tot dat sperante si am continuat tratamentul. D-na doctor Ilie a spus ca tratamentul cu vitamine si astea a fost corect, dar ca din pacate a fost o afectiune ireversibila.

Acum cu greu o sa-mi fac curaj, daca o sa-mi fac vreodata sa ma mai leg asa de un animalut asa! ea a fost marea mea dragoste si acum marea mea durere.

Aveti grija de copilasii vostri si iubiti mult! Rasfata-ti si bucurati-va de ei!

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutati-ne va rog! Suntem bolnavioare!

Mesajde Alina82 » 20 Apr 2011, 22:42

Imi pare sincer rau! Acum porcuta e bine, e peste podul curcubeu si se joaca cu alti porcuti... Sincer imi pare rau! N-am cuvinte suficiente...
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ajutati-ne va rog! Suntem bolnavioare!

Mesajde irena » 20 Apr 2011, 23:06

vai anca, nu am cuvinte sa descriu cat de rau imi pare.... ai trecut prin multe si stiu ca ai facut tot ce ai putut. sa nu crezi nici o clipa ca nu ai luat decizia corecta. iti doresc multa multa putere sa iti revi. imi pare sincer rau pentru pierderea suferita :cry:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutati-ne va rog! Suntem bolnavioare!

Mesajde MaraC » 21 Apr 2011, 00:18

Anca, acum cel putin sti la care cabinet e mai bine sa te duci .
Sa sti ca acum ea si vede, si aude, si miroase si nu mai e bolnavioara. Si sta o pajiste verde si frumoasa ! :worried:
Condoleante ! :cry:

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Ajutati-ne va rog! Suntem bolnavioare!

Mesajde Lili » 21 Apr 2011, 07:37

Sa-ti dea Dumnezeu putere. Suntem cu tot sufletul alaturi de tine.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Ajutati-ne va rog! Suntem bolnavioare!

Mesajde anisoara » 21 Apr 2011, 08:47

Anca, imi pare rau ca ai pierdut porcuta! Cuvinte pentru asemenea momente nu se gasesc!
Gandeste-te ca, odata cu pierderea ei ai gasit un cabinet cu oameni priceputi si inimosi la care poti apela pe viitor, atunci cand , dupa ce iti vei reveni, iti vei lua nu un porcusor ci doi!
Sa treci cu bine!
Alina, multumesc pentru sfaturi si ca deobicei, ai dreptate!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Ajutati-ne va rog! Suntem bolnavioare!

Mesajde biancadumy » 21 Apr 2011, 13:17

Anca,imi pare extrem de rau. Dar sa stii ca acuma e mult mai bine acuma si acolo numai e bolnavioara si se bucura alaturi de ceilalti porcuti plecati peste podul cucubeu.Suntem alaturi de tine!
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Ajutati-ne va rog! Suntem bolnavioare!

Mesajde ialaalexa » 21 Apr 2011, 16:29

Anca iti urez sa ai multa forta sa reusesti sa iti revi. Sunt sigura ca toata lumea, impreuna cu mine, este alaturi de tine si daca putem sa te ajutam o vom face cu cea mai mare placere. Eu si fetele te pupacim. :love:
Imagine

Avatar utilizator
anca&suzy
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 26 Sep 2009, 22:48
Localitate: ploiesti

Re: Ajutati-ne va rog! Suntem bolnavioare!

Mesajde anca&suzy » 21 Apr 2011, 19:29

Va multumesc din suflet! Am venit de la servici si am gasit cusca goala :(( e cumplit. Am stat 3 ore peste program tocmai pt ca nu vroiam sa vin acasa. :( Nu ma pot apuca sa strang toate lucrusoarele ei din camera mea :((
va multumesc ca sunteti alaturi de mine si sper sa am in viitor curajul sa-mi iau alti porcuti, dar e prea greu in astfel de momente sa te mai gandesti ca mai poti trece prin asa ceva. Am pus-o sub ciresul inflorit si i-am plantat panselutze, sa creasca frumoase ca si ea! Stiu ca acum nu mai sufera si ca e bine! Asta m-a linistit cel mai mult si faptul ca stiu ca nu am gresit. Doctora mi-a spus ca asa ceva nu se poate evita si ca si un porcut bine ingrijit si sanatos ca printesa mea poate pati in orice moment chestia asta.
Va doresc multa sanatate la porcuti vostri si o sa fac un filmulet special cu Suzyca mea sa vedeti cat de scumpa si de dragalasa este.... sau era! :(( De fapt este si va fi mereu in inima mea :)

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Porcusor bolnav

Mesajde ialaalexa » 22 Apr 2011, 18:32

Cu siguranta este si va fi pentru totdeauna. Asteptam filmuletul promis. Pupici multi :love: :love: :kiss: :friends:
Imagine

Avatar utilizator
anca&suzy
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 26 Sep 2009, 22:48
Localitate: ploiesti

Re: Suzy

Mesajde anca&suzy » 24 Apr 2011, 18:47

Nici nu am realizat cand a trecut acest topic la memoriale :cry: Imi e atat de greu fara fetitza mea! Offf, toata ziua am instinctul de ai aduce de mancare, degetele mele se misca singure ca si cand as mangaia-o pe ea! Imi vine sa ma duc sa o iau de acolo de unde e acum si sa o strang in brate! Nu ma pot obisnui deloc cu ideea. Inca ma gandesc cand sunt plecata de acasa ca trebuie sa vin repede sa-i dau sa pape, inca dorm cu urechile ciulite sa o aud cum se misca prin casutza ei :( E foarte greu! :cry:
Am facut filmuletul dar nu stiu cum sa-l pun. E destul de mare. Cred ca o sa-l pun pe youtube si apoi sa va pun un link ceva sa-l vedeti. E scumpetea mea frumoasa!

Avatar utilizator
anca&suzy
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 26 Sep 2009, 22:48
Localitate: ploiesti

Re: Suzy

Mesajde anca&suzy » 24 Apr 2011, 22:00


aici puteti sa vedeti o mica parte din ceea ce a fost ingerasul meu :(

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Suzy

Mesajde ialaalexa » 26 Apr 2011, 00:05

Nu merge video. :cry:
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Suzy

Mesajde irena » 26 Apr 2011, 09:46

nici la mine nu merge...

Avatar utilizator
anca&suzy
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 26 Sep 2009, 22:48
Localitate: ploiesti

Re: Suzy

Mesajde anca&suzy » 26 Apr 2011, 17:53

Il puteti vedea si pe pagina mea de facebook http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 0932095209
Nu stiu de ce nu il puteti vedea. Mie imi apare ok.


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori