adio pusulan

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

adio pusulan

Mesajde crisa24 » 03 Mar 2011, 12:10

Nici nu pot sa scriu de durere, am sunat-o pe Ana Pantu si ma ajutat in acea seara cu un sfat cu toate ca nu mers din pacate.Chestia e ca boala lui a evoluat extrem de rapid, probabil el era bonlav dar a ascuns, vina mea este ca atunci cand a avut probleme prima data (in urma cu app o luna inainte de a fi grav) cu stomacul am tratat eu porcutul, nu am mers la doctor dupa instructiuni de pe gemon (dar a mers o perioada- fiind foarte bine si brusc nu a mai mancat si timp de doua zile de chin reactiona ca si cum ar vomita si elimina un lichid pe gura, a slabit in doua zile de la 1400 grame la 700 :cry:, am mers imediat la doctor am apucat de doua ori, o data dimineata si o data seara, l-am avut cu mine la birou si l-am mangaiat in permanenta, dar corpul lui nu a mai rezistat-doctorul a spus ca are o gastroenterita, a mancat ce a mancat si cel de-al doilea porcut(ii tin insa separat) am avut grija mare de ei, am respectat tot ce era de respectat privind ingrijirea, hranirea lor dar tot am avut probleme cu unul din ei, era un porcut foarte destept-am apucat sa ma bucur doar 5 luni de el, l-am adoptat la un an si 6 luni de la cineva.Eu as fi fost am fost a treia persoana care l-a avut in grija, nu stiu daca a mai avut probleme si la ceilalti doi stapani.Asa ca daca are probleme cu stomacul unul din porcutii tai mergi la doctor, un simplu deranj la burtica ii poate fi fatal mai tarziu.
La 3 dimineata era rece am ridicat casuta lui si tot am sperat ca doarme nici nu ziceai ca e mort, avea ochii deschisi. :cry: l-am luat cu mine in pat asa................................

Nu te voi uita niciodata pusu :cry:


Imagine
Voi pune cu el poze inainte de a fi grav bonlav, cu numai o zi nu parea ca are absolut nimic- era foarte vioi i-am facut foarte multe poze si reusisem sa il apropii cat de cat de celalalt porcut cu care niciodata nu se intelegea, parca il accepta pe ultima suta de metri.
Ultima oară modificat 03 Mar 2011, 17:03 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: adio pusulan

Mesajde adelinatache » 03 Mar 2011, 12:19

Imi pare rau...
Intotdeauna este greu sa pierzi pe cineva drag!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: adio pusulan

Mesajde biancadumy » 03 Mar 2011, 12:19

Este extrem de greu Crisa,stiu :cry: dar trei sa fi tare macar pentru Zuzu,sa nu te vada trista. :( Am trecut si eu prin asta si e extrem de greu,suferinta e mare,dar macar pentru Zuzu trei sa fi tare :cry:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: adio pusulan

Mesajde crisa24 » 03 Mar 2011, 12:51

sper sa trec peste, dar sunt terminata acum :cry: nu pot sa imi revin, toti ce nu au avut un porcut nu vor intelege niciodata, vor spune "iti iei altul", sau "nu mai plange ca nu e om", dar pentru mine a fost copilul meu destept............


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: adio pusulan

Mesajde Susp3ktA » 03 Mar 2011, 12:59

Imi pare rau....nu am cuvinte
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: adio pusulan

Mesajde crisa24 » 03 Mar 2011, 13:15

Va multumesc! sper sa gasesc unul cu fata lui draguta

Imagine

asa statea si la 3 dimineata cu ochii deschisi exact ca aici jurai ca doar se odihneste, dar el era mort, cand l-am intrebat pe doctor, care este un doctor bun de la Vet Center, "ce sanse are" a zis-ce vrei sa iti spun sa il eutanasiezi sau sa incercam sa il salvam- eu zic sa incercam"- un deranj la burtica in urma cu o luna, dupa care si-a revenit si brusc am plecat dimineata nu avea nimic iar cand m-au sunat sa imi spuna-ca face ca si cum ar vomita si e ud la gurita a rezistat pana l-am dus la doctor iar dupa ce la tratat doar de doua ori si urma sa merg cu el azi la 9 el era deja dus..................

Imagine


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: adio pusulan

Mesajde crisa24 » 03 Mar 2011, 13:17

este ingrozitor de dureros............. :cry:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

georgi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 560
Membru din: 01 Feb 2011, 18:48
Localitate: Cluj-Napoca

Re: adio pusulan

Mesajde georgi » 03 Mar 2011, 15:16

imi pare extrem de rau
stiu cum este dinpacate...
si eu am suferit pt totutu meu....mi-au murit si hamsterii acum vreo 7 luni
dar nu am suferit asa tare pt ca am stiut ca au trait cat trebuia
dar cand ma gandesc ca toto a trait numai 9 luni.....ma ia plansul
pt ca stiu ca nu am facut destule pt el
dar acum nu stiu de ce imi aduc aminte de el zambind
in primele zile a fost foarte greu
pt ca trebuia sa merg si la scoala
si imi era frica ca ma apuca plansul
eram obijnuita sa impart marul in 3 nu in 2....
si maiales ma simtiam vinovata in fiecare minut in care zambeam pt ca stiam ca el nu e cu mn si nu intelegeam dc
inca am lasat agvariul lui acolo....
iti urez numai bn....stiu ca e greu

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: adio pusulan

Mesajde ialaalexa » 03 Mar 2011, 16:01

Saracutul. Ce pacat, era un frumusel :cry: :cry:
Imagine

georgi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 560
Membru din: 01 Feb 2011, 18:48
Localitate: Cluj-Napoca

Re: adio pusulan

Mesajde georgi » 03 Mar 2011, 16:20

mda......
mie personal nu imi place sa citesc aici
si nu imi place expresia "saracutul de el"
nu stiu dc...imi da impresia ca daca cineva zice asa
e ca si cum ar fi fost chinuit...
e doar parerea mea
inca o data fi tare

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: adio pusulan

Mesajde ialaalexa » 03 Mar 2011, 16:34

Imi cer scuze ca ma exprim intr-un mod neagreat de tine georgi. Nu vreau sa supar pe nimeni. Eu asta am simtit si asta am spus. Imi parea rau de el pentru ca a fost bolnavior, nu am specificat in nici un fel ceea ce tu insinuezi. Am sa incerc sa nu mai spun nimic pentru a nu mai supara pe nimeni.
Imi cer scuze si fata de tine crisa24 in cazul in care ai interpretat la fel. :cry:
Imagine

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: adio pusulan

Mesajde crisa24 » 03 Mar 2011, 17:00

nu va suparati intre voi, va rog.................acum nu mai pot face nimic pentru el din pacate :cry:, am incercat totul dar nu a mers, inca o data va spun si voua sa nu patiti ce am patit eu-aveti grija cu stricatul la burtica-in spate poate fi ceva fatal daca nu este dus din timp la doctor.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: adio pusulan

Mesajde irena » 03 Mar 2011, 17:09

Crisa, imi pare tare rau pentru pierderea ta :cry: mi-au dat lacrimile la poza in care sperai ca doarme... Iti doresc sa fii puternica si sa treci cu bine peste. eu nu am fost in situatia de a pierde un animalut, de aceea stiu ca nu pot simti durerea pe care o simti tu si nici nu prea stiu care sunt cuvintele potrivite in aceste situatii. insa sunt convinsa ca pana sa fie bolnavior a avut o viata frumoasa alaturi de tine. inca o data fii puternica. pupici de la mustaciosii mei

georgi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 560
Membru din: 01 Feb 2011, 18:48
Localitate: Cluj-Napoca

Re: adio pusulan

Mesajde georgi » 03 Mar 2011, 17:28

draga mea,m-ai inteles total gresit
te poti exprima cum vrei
eu ziceam doar ca mie nu mi-a placum cand o colega mi-a zis asa
ai dreptul sa zici ce vrei
poate ca si eu m-am exprimat gresit
nici eu nu vreau sa supar pe nimeni
si poate ca ar trebue sa nu-mi zic chear toate parerile.......
nu inteleg dc tot ce zic imi ie luat in nume de rau
nu ma refeream strict la tn.....
infine...osa termin
Ultima oară modificat 03 Mar 2011, 17:39 de către georgi, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: adio pusulan

Mesajde AndreeaC » 03 Mar 2011, 17:37

Crisa , imi pare rau pentru pierderea suferita.Am trecut prin asta si stiu exact cum e.
Mititelul este acum intr-o lume mai buna sper,unde nu mai simte nici un fel de durere(cred ca la asta s-a referit ialaalexa si nicidecum la faptul ca nu a fost ingrijit corespunzator)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator