Motz

Un colt al amintirilor
Moniq
Membru Junior
Membru Junior

Motz

Mesajde Moniq » 24 Aug 2010, 11:24

El a fost Motz.... cel mai scump porcusor, care imi inveselea fiecare zi...:cry:

Imagine

O sa fac si eu ca eva_eve17, si o sa impartasesc cu voi cateva din lucrurile pe care le facea Motz si pe care nu le voi uita niciodata...

1. Imi dadea trezirea in fiecare dimineata, daca auzea ca ma foiesc in pat; altfel statea cuminte :sleeping:
2. Cum auzea usa de la intrare si simtea ca vine cineva, incepea sa chitaiesi sa roada gratiile custii
3. De fiecare data cand auzea fosnetul unei pungi sau usa frigiderului deschizandu-se, incepea sa chitaie de mama focului....:eating:
4. Alimentele lui preferate erau pepenele si castravetele... si de fiecare data cand simtea mirosul unuia din ele, se ridica in 2 labutze si incepea scandalul ...se lasa si cu rontait de gard daca nu primea nimic... :eating:
5. Cand ii dadeam drumul prin camera, alerga dintr-o parte in alta de fericire.... de cateva ori a ajuns pana in dormitor unde s-a oprit in fata oglinzii :lol:
6. Cand era liber si eu plecam din camera, ma astepta in usa sau chiar venea dupa mine, cand ma duceam la bucatarie.
7. O data am adus o punga cu mere din piata, si am pus-o jos in bucatarie si m-am trezit cu motz in punga care incercase sa fure un mar si pentru ca marul era mare si nu a reusit a inceput sa manance tacticos din el :lol:
8. Se baga in punga cu mancare speciala....
9. Descoperise ca punga cu fan e pe balcon si, desi nu avea voie, se ducea pe balcon sa pape direct din punga. Daca il vedeam ca vrea sa plece, se prefacea ca ploua si se ascundea dupa perdea...
10. De fiecare data cand il luam in brate, ma pupa... :heart: :cry:
11. Ii placea sa il iau in brate cand eram imbracata in halatul de plus, si daca il mangaiam se intindea, casca, si adormea chitaind usor de placere... :cry:
12. Cand voiam sa il scot din cusca, sarea la mine in mana, nu trebuia sa il fugaresc...
13. Cand era liber,ii placea sa doarma sub pat, excat sub locul unde stateam eu cu capul, sau pe lucrurile mele :cry:
14. Ii placea atat de mult sa fie liber prin casa, incat de fiecare ma fugarea cand trebuia sa il prind... se baga sub pat sau sub dulap si eu ma duceam pe o parte, el iesea pe alta... o data ajuns inconjurat cu mainile, venea si imi sarea in brate :cry: :cry:
15. Daca il luam in pat si il mangaiam, se intindea si se culca langa mine... :cry:
16. De fiecare data cand ii faceam curat, venea langa mine sa vada ce ii fac la casuta si voia sa manance matura :lol:
17. Niciodata nu ii placea unde ii puneam casuta de lemn in care se ascundea. si intra in casuta si o muta cu capul.... de cele mai multe ori se multumea sa o duca acolo unde avea farfuriuta cu mancare; tinea musai sa aiba farfuriuta in casa... :lol:
18. Avea un suport pentru fan in forma de glob de metal si cu un clopotel in capat... si se ducea sub glob si il impingea cu capul...
19. Cateodata cand papa fan, ii mai ramanea un fir intre dinti si se chinuia sa il scoata si era foarte dulcel....ma duceam si prindeam firul si el tragea si era foarte fericit dupa aia... :cry:
20. O data, Motz era liber prin casa.. si eu stateam jos, ca a vrut prietenul meu sa ma hipnotizeze... si Motz a inceput sa faca ture in jurul meu si chitaia ca nu stia ce mi face prietenul meu, punea labutele pe mine si voia sa se urge la mine in brate... si cand prietenul meu a vrut sa il goneasca el nu a vrut sa plece si l-a muscat :heart: :cry: :cry:
21. Cand ploua, il duceam in brate pe balcon si el ridica nasucul si mirosea ploaia... :cry:

Astea sunt doar cateva din trasnaile lui Motz.... as putea sa continui la nesfarsit dar nimic din toate astea nu mai ajuta.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Sper ca este fericit alaturi de alti porcusori...
Ultima oară modificat 24 Aug 2010, 19:55 de către Moniq, modificat de 2 ori în total.
Moniq

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 24 Aug 2010, 11:35

citind ce ai scris am avut lacrimi in ochi si un zambet pe buze
ati fost fericiti impreuna
D-zeu sa il odihneasca
Ultima oară modificat 24 Aug 2010, 11:35 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ruxee
Membru
Membru

Mesajde ruxee » 24 Aug 2010, 11:35

Ce scump si prietenos a fost..nu au rost cuvintele,stiu ca doare rau,eu sunt sigura ca i-a fost tare bine cu tine,dar si ca acum se simte,poate,si mai bine,in alta lume,fara necazuri si boli.

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 24 Aug 2010, 11:41

:( Dragul de el...
Imi pare rau Moniq...Sa ai putere sa treci peste asta...:( E tare greu...

pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde pishcotzzika » 24 Aug 2010, 13:08

:cry: suntem alaturi de tine Moniq....gandeste-te ca el a ajuns intr-o lume bune unde e fericit cu alti porcusori :cry:
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Alyena » 24 Aug 2010, 13:56

Moniq Motz a fost cu siguranta un porcutz minunat care te-a iubit enorm de mult si a incercat mereu sa te protejeze! El va fii mereu alaturi de tin si se va uita la tine de pe "podul curcubeu".... acum e alaturi de multi porcusori care au fost trecuti la aceasta sectiune! Fii puternica si sa nu il uiti niciodata! :cry: :( Odihneasca-se-n pace!
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

adelinatache
Cercetas
Cercetas

Mesajde adelinatache » 24 Aug 2010, 14:06

Moniq. imi pare foarte rau pt ingerasul tau. citind ceea ce tu ai scris despre el mi-au dat lacrimile. este incredibil de greu sa pierzi un sufletel drag. gandeste-te ca de undeva de acolo, el este alaturi de tine si te vegheaza. si nu ar vrea sa te vada trista. stiu ca este greu. si eu am pierdut cateva sufletele (2papagali si un hamsterut), dar ma gandesc ca poate un alt porcusor va putea suplini cumva lipsa lui Motz si ca de pe Podul Curcubeu Motz va fi fericit ca ai salvat un sufletel cum era si el...
Imi pare rau inca o data si sunt alaturi de tine.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Moniq
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Moniq » 24 Aug 2010, 19:53

Va multumesc tuturor ca imi sunteti alaturi in aceste momente grele.

Iar cei care sunteti din Iasi, va rog nu va duceti cu porcusorii la cabinetul asta; e fix in spatele Halei Centrale si acum mai nou si-au deschis si clinica.... Si va rog nu va duceti la Dr. Olimpia Jalba, i-am adus lista cu antibiotice interzise, mi-a zis ca ii face ceva de pe lista OK, dar i-a facut altceva....
Sunasem cu o zi inainte la D-na Dr. Pantu din Bucuresti si mi-a zis exact ce sa antibiotic sa ii faca, si a zis ca sa ma duc la un cabinet veterinar si sa o sun si vorbeste ea cu medicul sa ii spuna ce sa ii faca lui Motz. Si cand am rugat-o pe Dr. Olimpia Jalbasa vb la tel cu d-na Dr. Pantu, a fost foarte jignita si nici nu a vrut sa auda si a zis ca ii facea ea altceva, care stie ca functioneaza, de pe lista cu antibiotice ok, si i-a facut lincomicin cu spectromicin care e interzis la porcusori... :cry: :cry: :cry:
Moniq

eva_eve17
Membru
Membru

Mesajde eva_eve17 » 24 Aug 2010, 22:12

scriind aici ti-ai amintit de lucrurile fericite si placute..nu pata momentele acelea cu tristetea ce o ai acum..aminteste-ti-l pe Motz asa cum era..un porcut mic si iubitor
corectez..cum este! el se afla undeva unde te vede si chiar participa impreuna cu tine la toate lucrurile de zi cu zi..o sa-i simti lipsa..dar el tot acolo este, langa tine..furandu-ti un mar din sacosa de cumparaturi :smile:
~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 24 Aug 2010, 22:16

Moniq scrie: Si cand am rugat-o pe Dr. Olimpia Jalbasa vb la tel cu d-na Dr. Pantu, a fost foarte jignita si nici nu a vrut sa auda si a zis ca ii facea ea altceva, care stie ca functioneaza, de pe lista cu antibiotice ok, si i-a facut lincomicin cu spectromicin care e interzis la porcusori... :cry: :cry: :cry:

Pai nah, repede li se mai zbarleste coada daca indraznesti sa le spui ca ai si o alta parere...Din pacate, consecintele sunt dureroase:( Inca o data, imi pare tare rau pentru ce ti s-a intamplat:((

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 25 Aug 2010, 00:55

doamnee.. ma mir pe zi ce trece de atatea specimene de .. nici nu stiu cum sa le numesc oameni fara minte, pat daca era interzis sa ii faca acest tratament dc l-a facut?? eu o dadeam in judecata.. ti-a omorat animalul de companie.
eu as arunca cu pietre in cabinetul ei sa nu mai omoare alte animale.. trebuie facut ceva/.. :puking: :sealed: :x am citit ce ai scris de el.. multe lucruri le fac si purceii mei.. cand vin de la shopping cauta mereu prin plase, mai ales ca eu cumpar mereu verdeturi.. si la mine ala mic se baga in punga cu mancare speciala. am si filmulet..scumpii de ei..si asta mare mereu ma verifica , cand fac curat in cusca..

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 25 Aug 2010, 01:08

Ar trebui sa ii spui in fatza acelei doctorite cat de proasta a fost si e in continuare. Imi pare foarte rau de porcutzul tau. Si mai rau imi pare ca sunt atatia medici idioti care nu vor sa recunoasca cand nu se pricep sa trateze un animalutz si totusi o fac cu un minim de cunostinte in speranta ca poate vor nimeri tratamentul corect. :down:

negrutza
Membru
Membru

Mesajde negrutza » 25 Aug 2010, 11:59

imi pare rau pentru Motz....

eu nu stiu de ce anume as fi in stare daca, Doamne fereste, mi-ar pati vreunul din porcusori ceva din cauza unui doctor... cred ca l-as "desfiinta" de pe fata pamantului (nu fizic, asta nu am cum). dar sunt sigura ca as face orice imi sta in putere sa nu mai "practice" "meseria"; ca de fapt aici este problema: pentru unii fiind o meserie, nu un hobby... astea sunt rezultatele...

:cry:
Va pupa: Negrutza, Tiny, Lily, Miruna si Pufi + cei doi baietei: Cliff si Tomita (si mamica Ana-Maria) :)

LauraStane
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde LauraStane » 26 Aug 2010, 20:25

imi pare rau pt porcusorul tau, moniq si mie pana acum mi-au murit 5 porcisori :cry: , dar m-am gandit la momentele frumoase petrecute impreuna, dar totodata si la gresesuile mele in cresterea lor si acum cresc si ingrijesc 4 scumpi

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior

Re: Motz

Mesajde sabinutza » 11 Noi 2010, 22:53

imi pare rau pt porculinul tau moniq :cry: dar din cate am citi acolo a murit fericit :smile: . acum probabil sta pe un norisor si te vegheaza
Humans must love Guinea Pigs

Înapoi la “Album memorial”