Adoptii/anunturi ce nu mai sunt valabile

Se va specifica sexul, varsta (daca exista asemenea preferinta), localitatea.
alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Adopt un pui mascul din Timisoara sau zone apropiate

Mesajde alex_pad » 10 Ian 2013, 18:09

Buna,

Din nou va multumesc de sfaturi, insa:

1) Sa iau doar un porc tanar insemna ca acel porc va ramane la un moment dat singur.
2) In momentul in care noul porq ramane singur exista 2 solutii:
- sa il dau e inacceptabil pentru mine, ar fi ca si cum ati sugera sa il dau in acet moment pe Fred, aceeasi situatie.
- sa iau un alt porq in momentul in care ramane singur ar insemna sa ajung la aceeasi situatie in care ma aflu in momentul de fata.

Un nou porc mai tanar e doar o solutie temporara. :(

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Adopt un pui mascul din Timisoara sau zone apropiate

Mesajde chinchi2 » 10 Ian 2013, 18:14

Pai nu iti garanteaza nimeni ca o sa traiasca toti porcutii 7-8 ani.
Fred poate sa moara la 8 ani si nou venitul la 3-4.
Nu stiu,am zis o prostie,dar nu se stie ce se va intampla.
Eu zic sa ii iei un partener mai micut de 3-4 luni,dar poti sa iei si unul de 1 an sau 2,depinde de ce vrei tu.
Cand primul meu porcusor avea 10 luni ma gandeam sa iau un pui,dar a aparut un porcusor de acceasi varsta cu el la Adoptii,si nu aveam cum sa il las altcuiva.Urmatoarea zi ,era la mine :smile:
Asa ca daca iti place un porcusor de 1 an sau mai mare,nu ezita.
Incearca si vei vedea.
Dar ai grija ca ai nevoie de o cusca ceva mai mare :up:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Adopt porcuta din Timisoara (sau zone apropiate)

Mesajde khaos » 10 Ian 2013, 18:15

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Adopt un pui mascul din Timisoara sau zone apropiate

Mesajde Gemon » 10 Ian 2013, 21:09

In cazul in care decizi sa adopti un mascul, poti deschide un nou topic aici sau sa urmaresti sectiunea cu adoptii.

Noi nu sprijinim si nu incurajam tinerea a doi porcusori de sexe diferite, chiar daca le ti in custi separate sau despartite cu o gratie - fapt deosebit de stresant pentru ambii, deoarece sunt cu puternic instinct social. In perioada cand ea este receptiva, el o poate monta intr-o secunda fara sa observi. Masculul matur din punct de vedere sexual incearca sa ajunga la femela in estru cu orice pret, simtind mirosul hormonului estrogen secretat de ovarele acesteia (simtul olfactiv este foarte dezvoltat la ei). Femela are ovulatie la fiecare a 15-a pana la a 17-a zi, pe o perioada de 24-48 de ore, aceasta perioada poate diferi usor, fiind influentata de factori interni si externi. Este deci aproape imposibil sa anticipezi corect perioada cand ei pot fi impreuna fara riscul de a deveni ea gestanta.

Inchid acest topic, urand multa sanatate porcusorului tau, in speranta ca vei lua cea mai buna decizie posibila.

Abby11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 86
Membru din: 26 Apr 2011, 23:30
Localitate: Bucuresti

Re: Adopt Porcusor in Bucuresti

Mesajde Abby11 » 11 Ian 2013, 21:12

Nu ne vom plictisi, te asigur! :tease:

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Adopt porcusor mascul in Timisoara

Mesajde alex_pad » 12 Ian 2013, 10:53

Caut un partener pentru porcul pe care il am deja.

ninamoldoveanu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 02 Mai 2012, 12:43
Localitate: titu

Re: Adopt Porcusor in Bucuresti

Mesajde ninamoldoveanu » 22 Ian 2013, 17:51

buna!
ai adoptat porcusori? Eu am 2 porcusori si nu ii mai pot pastra pentru ca sunt insarcinata si as vrea sa ii dau spre adoptie... :(
Am 2 baietei unul de un an si unul de 6 luni sunt foarte cuminti, cel mic e mai sperios dar daca te joci cu el isi revine...

makhe
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 28 Feb 2012, 10:05
Localitate: Bucuresti

Re: Adopt Porcusor in Bucuresti

Mesajde makhe » 22 Ian 2013, 23:36

Buna Irina.
Am vazut ca esti interesata sa adopti un nastrusnic de porcusor. Daca nu ai gasit ceva, poate vrei sa-l cunosti si pe prichindelul meu pe care trebuie sa il donez din motivele explicate aici: viewtopic.php?f=1&t=4025.
O sa gasesti si cateva poze cu baietelul nostru, iar daca tu si sotul vreti sa-l si cunoasteti... va asteptam cu drag.
O seara placuta!

Avatar utilizator
cristinamar
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 129
Membru din: 28 Dec 2009, 13:52
Localitate: Bucuresti

Re: Adopt Porcusor in Bucuresti

Mesajde cristinamar » 23 Ian 2013, 23:56

Astazi Irina Mirea trebuia sa o adopte pe purcica mea Veverita, care esta acum ingrijita de Elisza. Insa Irina pur si simplu n-a mai sunat, n-a mai scris, nimic. Ieri seara cand am sunat-o sa o intreb daca poate azi sa ne intalnim sa mergem la Elisza sa o ia pe Veverita am vazut de la inceput ca nici nu stia cu cine sta de vorba, imi raspundea vag, parea ca se grabeste, dar am crezut ca mi se pare. Nu mai spun ca am sunat-o de 3 ori pana sa-mi raspunda. Desi era normal sa-mi salveze nr de telefon dupa ce vorbisem luni si-mi spusese ca ea sigur vrea sa o adopte pe Veverita, ca-i va face o cusca, ca o va ingriji, ca s-a documentat pe gemon(asta stiu ca i-am citit postarile). Daca se hotarase ca dorinta de a creste purcei de guineea a fost doar o toana de cateva saptamani, putea pur si simplu sa zica. Multa lume ciudata... Sunt mult prea trista de moartea din dupa amiaza aceasta a purcelusei Pamela, ca altfel i-as zice eu mai multe de dulce pe aici Irinei. Povestea Pamelei o puteti citi la Ofer porcusori spre adoptie.
Oricum, aviz celor carora poate va va mai scrie ca vrea sa adopte purcei, NU va donati animalele Irinei Mirea!

makhe
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 28 Feb 2012, 10:05
Localitate: Bucuresti

Re: Adopt Porcusor in Bucuresti

Mesajde makhe » 24 Ian 2013, 00:07

Imi pare rau pentru Pamela, Dumnezeu sa o odihneasca in pace. A fost o porcuta foarte frumoasa si sunt sigura ca a adus numai bucurie.
Am citit povestea ta despre Irina... si sigur o sa dau curs sfatului tau de a nu ii dona porcutul meu ei. Chiar daca sunt disperata sa ii gasesc o casuta, asta nu inseamna ca il voi da oricui. Multumim ca ne-ai pus in tema si sper sa treci cat mai usor peste plecarea Pamelei :(. Sunt si eu trista acum, e prea dureros sa te gandesti la un suflet atat de mic si chinuit fara sa ti se stranga inima.
Felicitari Elizei pentru ca este OM.
O seara linistita sa aveti.

Avatar utilizator
cristinamar
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 129
Membru din: 28 Dec 2009, 13:52
Localitate: Bucuresti

Re: Adopt Porcusor in Bucuresti

Mesajde cristinamar » 24 Ian 2013, 00:13

Multumim pt gandurile bune. Am avzut anuntul tau, e superb purcelusul. Mai asteapta putin cine stie... Si noi continuam sa cautam parinti iubitori pr grasana de Veverita. Norocul nostru a fost Elisza care m-a ajutat tinand la ea purcelele ca altfel nu stiu ce faceam.

makhe
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 28 Feb 2012, 10:05
Localitate: Bucuresti

Re: Adopt Porcusor in Bucuresti

Mesajde makhe » 24 Ian 2013, 14:46

Cred ca fiecare membru Gemon sufera cand mai dispare dintre noi un porcusor... asa ca este normal sa avem numai ganduri bune pentru parintii de porcusori.
Cat despre piciul meu, ce sa zic... e un scump frumos si jucaus, e pus pe sotii, ii place sa se plimbe si sa faca popcorn. Tare as fi vrut sa il pastrez, insa chiar nu se poate.
Prefer sa renunt la el deoarece porcutul celalalt a fost destul de traumatizat la viata lui (luat dintr-un petshop, foarte fricos, a schimbat deja un stapan) si nu vreau sa-l mai supun la alt stres... plus ca este mai mare de varsta (are 2 anisori si putin).
Sper sa ii gasesc repede piciului o familie pentru ca nu stiu ce voi face in caz contrar :(.
Toate cele bune, o zi frumoasa tuturor!

Avatar utilizator
Beatrix
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2012, 11:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

vreau sa adopt un porcusor mascul cluj napoca

Mesajde Beatrix » 24 Ian 2013, 20:12

mai am un porcusor mascul de vreo 6 luni...si as mai vrea unu ca e foarte singur saracu:(

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: vreau sa adopt un porcusor mascul cluj napoca

Mesajde biancadumy » 24 Ian 2013, 21:04

Mai intai i-ai o cusca mare (1 m sau 1,20 m ) la cel pe care il ai,ca in spatiul acela 2 porcuti NU se pot tine! :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: vreau sa adopt un porcusor mascul cluj napoca

Mesajde ali » 25 Ian 2013, 10:33

Beatrix, ai rezolvat problema cu scarpinatul? Daca pocutul tau are o problema dermatologica aceasta poate fi contagioasa si nu cred ca este cazul sa aduci un alt pocut pana nu se rezolva problema.
Altfel cred ca este o idee minunata sa-i aduci un prieten, mai ales daca rezolvi si problema spatiului!


Înapoi la “Doresc sa adopt porcusor(i)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori