Un pic de ajutor....

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Pixy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 24 Aug 2010, 10:12
Localitate: Brasov, Romania

Mesajde Pixy » 26 Aug 2010, 10:16

ahm..da Lady..
are aproximativ in kilogram...cam asa...e destul de greu...

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 26 Aug 2010, 10:36

O chestie de asta am patit si eu cu parintii. Pana cand l-am luat pe Jack, am mai avut numai hamsteri, asa ca le-am zis parintilor ca nu sunt foarte mari in comparatie cu hamsterii (fara o minciunica nu ma lasau sa-mi iau porcut). Cand am ajuns cu porcul acasa, l-am lasat pe fotoliu. Cum a iesit din cutie, parintii au sarit ca arsi: Doamne ce mare negru si urat e!!! Uratania asta cred ca o sa ajunga inapoi la petshop! (si au continuat asa in ziua respectiva). Cum Jack statea in cusca hamsterului, trebuia sa-i iau o cusca mai mare. Asta s-a intamplat peste vreo 3 zile de cand il adusesem. Sa nu mai zic ca intr-o saptamana din porcul "Mare negru si urat" devenise "mititelul scump alui mama". Mereu ma apuca rasul cand imi amintesc...

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 26 Aug 2010, 14:16

Jackie ,
Cunoastem sentimentul :giggle: . Eu am primit`o , culmea de la parintii mei...Cum s-a intamplat ? ... De 8 Martie , tatal meu era plecat in delegatie iar eu cu mama eram in Hornbach sa ii cumpar mamei 2 trandafiri de pus in gradina(de ziua mamei).In plimbarile noastre prin magazin bineinteles ca am trecut si pe la accesoriile de animale. Mereu ma duceam acolo...Si ma uitam nostalgica la pozele cu porcuti dupa ambalajele de mancare.Stiam de existenta acestor animale de la cea mai buna prietena a mea din liceu care avea si care m-a facut sa ma indragostesc de ei. In fine ... la un moment dat suna tata la mami si ii spune ca isi cere scuze ca nu poate fi acasa insa a rugat`o sa imi cumpere ea ce vreau ca fiind din partea lui. Buuuun , inchide mami telefonul , imi spune vestea iar eu sar ca si arsa ,,Stiu ce vreau ! Hai sa mergem la Carrefour acum !"
Mami , nici una nici doua , se indreapta spre casa de marcat , plateste ... si luam drumul Carrefourului. Nu stiu la ce se gandea ea sincer insa eu stiu ca m-am indreptat fix catre Pet Shop(unde oricum eram cunoscuta ca un cal breaz pentru ca mereu intram sa vad ce fac micutii mei). Am dat ,,Buna seara" si m-am dus catre cusca porcusorilor. I-am aratat mamei cu degetul si i-am spus ,,ASTA VREAU!".Atunci ea m-a lovit drept in moalele capului spunandu`mi ,,Andreea , niciodata nu am suportat sobolanii astia , mi-e scarba de ei ... Deci , te rog ..."
Am luat o fata din aia de copil care nu primeste jucaria dorita :cry: (desi aveam 24 de ani) insa mama nu s-a lasat induplecata deloc si imi repeta intr`una ,,Andreea , deci te rog ... Ori eu ori sobolanul !" Si atunci ... cum sa incapa rost de alegere cand era vorba de mami meu ? M-a rugat sa incetez si la un moment dat mi-a aratat un iepuras pitic dragut spunandu`mi ,,Uite , nu vrei un iepuras?" . Am fost dezamagita insa a trebuit sa ma multumesc cu el. L-am luat acasa pe iepurasul negru ... am petrecut 2 zile frumoase dupa care ... a murit ! :cry: . Vroiam sa stiu ce a patit asa ca m-am dus cu mama la Pet`Shop si cum nu era vanzatorul din seara respectiva , le-am explicat ca il luasem cu 2 zile inainte... Eu plangeam ca un copil si cand spun asta ... ma refer ca plangeam de mi se inodau lacrimile in barbie si nu stiam cum sa ma ascund sa nu ma fac de ras.
Cei de la Pet ne-au rugat sa lasam micutul acolo cu tot cu cusca , sa vada medicul despre ce e vorba. Au spus ca imi vor da un alt iepuras imediat ce vor aduce.Era Vineri si au spus ca aduc Duminica...Bun , intre timp a venit tati acasa , eu plangeam mereu dupa iepurasul meu :( si in week`end au mers la cumparaturi.Au trecut sa imi ia si noul micut ca sa imi treaca durerea.M-a sunat mami si mi-a spus ,,E unul negru cu un vartej in cap si unul negru cu putin alb , pe care il vrei?" Raspunsul meu a fost ,,Pe cel mai urat!!!"
I-am asteptat sa soseasca acasa , cum e vorba aia , ca pe painea calda . Cand a intrat tata in casa cu cusca ... MAAAARE mi-a fost mirarea sa vad ca nu e nici un iepuras ci un porcusor de guineea . Doamneeeeeeeee, nu stiam nici daca ma musca , nici nimic . Stiu doar ca am luat`o in brate si o pupam intruna pe botic . In zadar imi spunea mama ,,Andreea , exagerezi !!! Nu mai pupa sobolanul !!! Dupa ce ca mi-am calcat pe multe sa te vad fericita ... acum sa te mai vad si pupand`ul in bot???" Eu nu auzeam nimic . In urmatoarele 10 minute eram calare pe net(asa am dat de Gemon) , cu el in brate,sa caut informatii , sa stiu ce e(femela ori mascul) , sa vad ce ii dau sa pape ... In alte 20 de minute mi-am sunat toti prietenii sa le dau vestea :lol: sa ma ajute in alegerea unui nume etc .
O intreaga nebunie...Cert este ca acum s-a ajuns in stadiu ca daca nu sunt intr`o zi cand sunt la servici sa intreb ce fac fetele ... seara ma ia toata lumea ,,Daaaaa , ca nu te-a interesat azi daca au apa . Nu ai sunat nici macar sa intrebi ce fac !!! Ce fel de mama esti tu ? Tu stii ca fetele erau triste ca nu ai sunat ? Noroc cu mine ca le-am luat si m-am jucat si le-am pupacit" (a se consemna ca aceste vorbe sunt spuse de MAMA !!! Cea care nu suporta in urma cu ceva timp acesti ,,sobolani" nici macar sa ii vada , apai sa puna mana pe ei sau mai mult ... sa ii pupe)

L.E : Cand ma gandesc la acele zile ... Ma incearca niste sentimente contradictorii. Mi`e dor de micutul meu iepuras care m-a asteptat sa ma vin de la munca pentru ca sa isi de-a ultima suflare si sa moara in bratele mele , ma doare sufletul cand ma gandesc :cry: Pe alta parte , daca nu se intampla asa nu mai aveam acum printesele mele(Mati , Furnicuta , Betty , Zarra si Pinky) si nu va cunosteam nici pe voi ... pe Doamna Cristina , Maria , Ramona ... Pe toti cei care mi-ati fost alaturi cand mi-a fost greu si m-ati ajutat indiferent de ora la care v-am trimis un mesaj ori v-am sunat ... Care ati asteptat la fel ca mine deznodamantul , cu sufletul la gura atunci cand lui Mati i-a venit sorocul sa de-a nastere Bulgarasilor ... Cei care ati stiut sa imi ,,stergeti"(virtual vorbesc) lacrimile cand plangeam cu suspine dupa Bulgarasul meu plecat mult prea devreme dintre noi. Offff , mereu am spus si voi continua sa o spun ... NICIODATA nu cred ca am sa mai gasesc oameni ca voi , care sa fie alaturi de un om la nevoie ... neconditionat ! VA IUBESC !!!
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 26 Aug 2010, 15:05

impresionante povesti
cred ca ghemotoacele astea de blanitza scot din noi ceea ce avem mai frumos
andreea, ai aflat pana la urma de ce a murit iepurasul?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 26 Aug 2010, 15:10

O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 26 Aug 2010, 15:17

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 26 Aug 2010, 15:21


Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 26 Aug 2010, 15:29

Am zis ... a facut stop cardiac ... long story.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Pixy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 24 Aug 2010, 10:12
Localitate: Brasov, Romania

Mesajde Pixy » 28 Aug 2010, 13:53

heeeeeyyyy..n-o sa va vina sa credeti...
i-am facut pe ai mei sa se razgandeasca. Nu-l mai dau !!
apropo..cum uploadez poze? :D

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 28 Aug 2010, 13:56


Pixy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 24 Aug 2010, 10:12
Localitate: Brasov, Romania

Mesajde Pixy » 28 Aug 2010, 14:01

ahh..nasol...credeam ca e pe undeva un buton de BROWSE pe care eu nu il vad..sau asa ceva...

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 29 Aug 2010, 11:33

Mati n-are cum sĂŁ moarĂŁ din cauza mirosului de pisicĂŁ :|


Eu am avut un iepure de câmp ºi Îi fãcusem cuºcã mare afarã În curte mai ales cã era cald ºi Într-o dimineaÞã m-am trezit cu pisica vecinului pe cuºca lui cã miorlãia ( probabil credea cã e puiul ei deºi era cât ea de mare :lol: chiar o depãºea ) ºi era doar speriat cã numai Întâlnise pisici ºi altceva n-a pãÞit.
I don't have one .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 29 Aug 2010, 12:44

s-a inteles gresit
iepurasul nu a murit din cauza mirosului
am vorbit cu andreea si m-am lamurit
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 29 Aug 2010, 16:22

Pai asta ziceam si eu. Nu exista sa moara un animal din asa ceva. Pun pariu ca a fost vorba de un alt medic incompetent cum sunt multi :nono:

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 29 Aug 2010, 16:45

Ultima oară modificat 29 Aug 2010, 16:49 de către AndreeaC, modificat 1 dată în total.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori