Zona lipsita de par,puncte pe blana

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Lisimah
Initiat
Initiat

Zona lipsita de par,puncte pe blana

Mesajde Lisimah » 06 Oct 2013, 19:16

Salutare.De curand am cumparat 3 porcusori din petshop-uri (diferite) si abia astazi am observat ceva in neregula cu doi dintre ei, posibil si cu al treilea. De mentionat faptul ca au stat impreuna deci e posibil sa fi luat unul de la altul si sa fie aceeasi afectiune. Niciunul din ei nu manifesta niciun comportament ciudat, au pofta de mancare, nu se scarpina excesiv, nu par sa fie deranjati de nimic.
Primul porcusor este de culoare inchisa, pe spate are 2 rozete. In centrul fiecarei rozete (vartej) este o portiune lipsita de par…sau mai degraba unde parul e foarte rarit, portiunea nu e totusi prea mare. De asemenea am observat puncte albe, ca matreata, dar f mici, la baza firului de par. Aceleasi puncte albe le are si in spatele urechii, pe portiunea de piele lipsita de par. Posibil sa aibe si prin restul blanitei…
Al doilea porcusor este peruvian, par lung, alb, cu o provenienta destul de ciudata (dar nu voi vorbi despre asta acum), si are puncte negre(!) la baza firelor de par, pe spate, dar si mai pe la jumatatea firului de par…Nu are portiuni lipsite de par.
La cel de-al treilea n-am observat inca nimic dar nici nu prea ma lasa sa vad si deja e intuneric sa mai vad ceva. Dar ciudat e ca ei ii cade parul de cand am luat-o foarte rau, dar uniform, astfel incat nu are zone lipsite par...cand o iau in brate ma umplu de par pe haine.
Mentionez ca punctele respective sunt intr-atat de mici incat nu-mi pot da seama ce forma au, sunt extrem de mici, ca un varf de ac, si nu par sa se miste sau sa cada, aflandu-se la baza firului de par sau doar putin mai sus, oricum pe lungimea firelor de par nu e nimic (trebuie sa-i dau la o parte firele sisa examinez atent ca sa gasesc "punctele")
Stiu ca ar trebui sa merg la veterinar dar nu vreau sa invete meserie experimentand pe animalele mele, cel la care am mai apelat am observat oricum ca era cam dezgustat de aceasta specie. Am citit despre paraziti pe site dar e greu de pus un diagnostic doar cu aceste informatii. Ar trebui sa folosesc sampon antiparazirat pt pisici?Are vreo denumire anume?Si pt toti 3?Exista efecte secundare?

P.S. Daca trebuia sa postez in alta parte rog moderatorii sa mute subiectul unde trebuie :thinking:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: Zona lipsita de par,puncte pe blana

Mesajde Gemon » 07 Oct 2013, 12:39

Bine ai venit printre noi!
Cumpara Ectocid cu piretrina, si citeste acest mesaj viewtopic.php?p=119066#p119066
Pentru intarirea rezistentei organismului si un aspect cat mai sanatos a pielii si blanii: la farmacia umana cauta vitamina C sub forma de picaturi orale, si picaturi Bres Drops Plus
Imagine Imagine
modul de administrare: vitamina C in forma lichida se da 4-5 picaturi odata pe zi, iar Beres 1-2 picaturi odata pe zi, pe o perioada de cel putin 2 saptamani.

Asteptam sa revi pentru a afla eficacitatea acestui tratament de combatere a afectiunii. Sanatate le dorim!

Lisimah
Initiat
Initiat

Mesajde Lisimah » 07 Oct 2013, 19:54

Multumesc pt sfaturi, am incercat sa gasesc cele recomandate dar fara succes in privinta Ectocidului, am cautat la toate farmaciile, l-au avut si s-a vandut, am fost nevoit sa iau Happy SP antiparazitar (cu min. 50% piretrine)...iar in loc de Beres Drops Plus am gasit doar Beres Drops, sper sa fie bune si astea... :(

[edit] Le-am facut baie la toti trei, momente grele avand in vedere riscul sa le intre in gura substanta aceea, unuia dintre ei i s-a facut frig, tremura si stranuta :cry: Si stateau cuminti, incat nu stiam daca le place sau le e rau :sweating: Nu-mi doresc sa-i mai vad trecand din nou prin asemenea momente...trebuie sa fie extrem de inconstienti cei care le fac baie saptamanal (ca cel care mi-a vandut unul din porcusori) :sealed:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 08 Oct 2013, 10:45

Citeste aici cum e bine sa procedezi data viitoare, adica la urmatoarea imbaiere viewtopic.php?p=80038#p80038
Mult succes!

Lisimah
Initiat
Initiat

Mesajde Lisimah » 12 Oct 2013, 18:43

Dupa prima baie observ ca zona fara par se cam extinde, parul ii cade rau in zona afectata, punctuletele albe la baza firelor de par si dupa ureche au reaparut,a devenit si putin mai sperioasa/agitata. Dar in rest se comporta normal, e foarte mancacioasa. Ma gandesc sa incerc si cu crema Nizoral, poate e vreo ciuperca, dar nu stiu in ce cantitate si cat de des sa o aplic...Risc ceva daca o folosesc si nu este nevoie?
Beres+vitamina C le dau la toti 1 data/zi, s-au obisnuit sa le primeasca odata cu felii de castravete.Le-am monitorizat greutatea si toti au luat in greutate in medie 36 de grame in doar 3 zile de cand le dau vit. C si picaturi beres, presupun ca si acestea au influentat. In rest tipa mereu dupa mancare :roll:
La a 2-a/3-a spalare a porcutilor se spala din nou si cusca/accesoriile? Am facut si o poza, desi nu e prea clara. :(

Dupa ce am recitit sectiunea "Paraziti" incep sa iau in considerare o a treia varianta, cea a chistului ovarian...avand in vedere ca sta cu alta femela si cea de-a doua nu a luat "boala". Dar pe de alta parte e foarte tanara, cateva luni (sub 1 an) si se vede clar ceva ca matreata pe piele,foarte mica, dar este...In afara de aceste doua rozete nu mai are altele, acum ca i-a cazut din par nici nu prea se mai cunosc, incat incep sa ma intreb daca nu cumva ea defapt nici nu este porcusor frezat iar cauza ar reprezenta-o afectiunea.

Imagine

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 15 Oct 2013, 05:30

Lisimah scrie:punctuletele albe la baza firelor de par si dupa ureche au reaparut

Cum se prezinta acele punctulete, sunt lipite de par, se desprind si cad (asemanator matretei) sau par sa fie localizati sub piele?

Daca raman lipite de par (oua de paraziti), sau par sa se miste, se suspecteaza o infestare cu acarieni sau paduchi la care trebuie continuat tratamentul ce s-a inceput, la a doua si a treia imbaiere fiind necesara la fel spalarea tuturor accesoriilor, a custii, a obiectelor cu care au intrat in contact, inainte de a pune un asternut curat.
In cazul infestarii cu micoza matreata apare atunci cand pielea se descuameaza, vezi detalii despre infectia cu ciuperci parazite la viewtopic.php?p=80891#p80891 si viewtopic.php?p=196#p196

Faptul ca se scarpina intens, indica o infestare cu paraziti, chistul ovarian nu provoaca mancarimi.

Lisimah
Initiat
Initiat

Mesajde Lisimah » 16 Oct 2013, 22:00

Nu prea sta porcuta ca sa-i examinez, nu par sa se miste acele punctulete si par oarecum lipite de par, la baza firelor de par. I-am facut si a doua baie si am folosit de curand si crema Nizoral si am constatat ca incepe sa-i creasca din nou par, mai rar dar totusi sunt vizibile fire de par mici unde pana de curand nu era nici un singur fir de par ramas. In plus, zona afectata nu se mai extinde, ceea ce cred ca e un semn bun. Nicio schimbare in comportament, se comporta ca si cum ar fi perfect sanatoasa. Burtica e putin cam rotunda dar sper ca e din cauza mancarii :thinking:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 17 Oct 2013, 08:15

Veste buna, insanatosire ii dorim!
Creste-le grau verde in ladita, vezi cum la viewtopic.php?f=22&t=1699
Imagine

Lisimah
Initiat
Initiat

Mesajde Lisimah » 29 Oct 2013, 10:19

Le-am oferit si grau, in sfarsit a ajuns la dimensiunea potrivita, dintr-o jardiniera cat aveam au terminat 75% si tot nu s-au saturat, il adora :lol: Si problema dermatologica pare ca s-a vindecat,parul continua sa ii creasca...desi stau totusi cu teama unui chist ovarian avand in vedere ca porcuta e cam grasuta :thinking:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 30 Oct 2013, 11:17

Ai mentionat ca are cateva luni, sub un an, daca nu sti cate luni are, cantareste-o dimineata inainte de a primi masa de dimineata si scrie-ne ce greutate are, pentru a-i aprecia varsta.
Scri ca pare grasuta, ai scris ca de curand le-ai cumparat din petshop-uri diferite, de cat timp este la tine, ce inseamna de curand? Sa speram ca nu este gestanta, o poti fotografia sa vedem ce forma are?

Avem un topic cu aceasta tema la viewtopic.php?f=4&t=1603
Vezi si cateva poze cu porcute gestante la viewtopic.php?p=39916#p39916

Lisimah
Initiat
Initiat

Mesajde Lisimah » 02 Noi 2013, 23:02

Pe 24 septembrie am cumparat-o cand se presupunea ca are aproximativ 6 luni (nici vanzatorii nu prea stiuau), acum are 703 grame dimineata dar variaza, dupa ce mananca iarba ajunge si la 747, poate de-asta m-am si speriat ca ar creste prea mult. Cert e ca zona fara par se reface rapid, tind sa cred ca e in regula. Asa arata ea acum, cred ca e felul ei de a fi mai grasuta avand in vedere ca e mai lenesa decat partenera ei care ar profita de orice ocazie sa evadeze :
Imagine
Am terminat tratamentul si altceva am observat, baietii au in continuare paraziti, in special Liam (cel alb), pe spate are portiuni unde sunt grupate puncte negre, pe piele, cu o forma oarecum alungita, as zice late de grosimea firului de par…sunt foarte usor vizibile daca se da parul la o parte si nu par a se misca. Seamana cu purecii doar ca nu sar si sunt si un pic mai mici. Am incercat sa iau cate unul de pe blana cu ajutorul unui ac si par a fi lipiti, cred ca de firul de par. Asta e cea mai clara poza pe care am putut-o face cu telefonul…
Imagine
De asemenea am mai constatat ceva ciudat...tot pe spate, dar in zone fara paraziti, o crusta mica pe piele ce se desprindea...si cade impreuna cu un smoc mic de 5-6 fire...in locul acela ramanand un gol (adancitura) mica in piele si rosie...am vazut 2 asemenea portiuni :thinking: Si mi se pare ca-i cade prea usor parul, daca pun mana pe el sa-l prind si reuseste sa fuga, raman cu parul in mana :worried:
Azi am cumparat Ectocid Herba (n-are acea substanta piretrina dar e singurul care se gaseste in oras) si i-am facut baie din nou… dupa baie am verificat atent si blana/pielea era curata, iar parazitii ramasesera in apa. Presupun ca va trebui sa continui cu baile… :cry:
Celalalt baiat, Yoyo, cred ca are si el dar mai putin (se vad si mai greu ca e inchis la culoare), in plus, el are si muscaturi pe spate, i-am separat pentru o perioada dar nu stiu daca sa-I fac si lui baie sau sa mai astept, substanta din sampon ar putea patrunde in organis prin rani?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 03 Noi 2013, 04:31

In zona muscata tamponeaza cu betadine si dupa cateva ore aplica unguent galbenele, asa rana se va vindeca repede, primind in continuare grau verde, acesta va avea efect extraordinar si asupra pielii. Dupa ce rana va fi inchisa, se poate aplica imbaierea cu sampon antiparazitic. E nevoie de igiena riguroasa, pentru a scapa de acesti paraziti, asternutul schimbat dupa fiecare imbaiere, spalate accesoriile si toate obiectele cu care au intrat in contact, cu apa cu otet - necesita putin timp si perseverenta, asa se poate eradica complet daca ai grija sa nu se reinfesteze prin obiecte/indirect.

Lisimah
Initiat
Initiat

Mesajde Lisimah » 30 Noi 2013, 23:08

Dupa repetate bai am constatat ca pur si simplu nu functioneaza, nici macar imediat dupa baie parazitii nu dispar, mai mult, si fetele au paraziti din nou deci sunt in aceeasi situatie de la care am plecat. De un singur lucru sunt sigur, au paraziti diferiti, am reusit sa fac poze mai clare cu o camera foto la unul din baieti. Sunt negrii, destul de mari, stau lipiti pe piele (doar pe piele!) si sunt destul de greu de indepartat. Am indepartat multi folosind un betisor de urechi imbibat in Betadine si parea ca functioneaza...dar dupa cateva zile reapar altii, mai mici... Par sa apara grupati si acolo unde sunt ei, parul e rarit sau chiar zona fara par, creeaza un fel de noua "carare" in parul porcusorului. Tind sa cred ca sunt capuse, mai ales ca porcusorul nu simte nimic, nu se scarpina, dar parca sunt prea mici pt a fi capuse. Intr-una din poze, marind-o, se observa ca in jurul parazitiilor ar fi ceva rosu, sange presupun...

http://img547.imageshack.us/img547/8368/n48i.jpg
http://img36.imageshack.us/img36/8049/zma.JPG
http://img43.imageshack.us/img43/6135/mv73.png

Si asa arata o zona curatata anterior unde au reaparut paraziti mai mici (si parca mai multi)... Culoarea galbena e de la Betadine.

http://img42.imageshack.us/img42/4827/4z1f.png

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 01 Dec 2013, 18:39

Este foarte grea depistarea problemei fara examen medical, in poza pare sa se descuameze pielea, acele mici pete par sa fie bubite. In micoza (ciuperci parazite cauzate de fungi) pe piele apar leziuni rotunde sau ovale unice sau multiple, pielea devine rosie si/sau apar si cruste. Semne similare pot aparea si in cazul infectiei cauzate de acarienii Trixacarus caviae (se combate cu Ivermectina aceasta solutie aplicand pe piele in forma spot on, sau sub forma de injectie subcutanata administrata de medicul vet, detalii pe pagina http://www.gemon.ro/paraziti2.htm#trixacarus sau in fisierul http://www.gemon.ro/trusa.pdf pagina 3-a), fapt ce ingreuneaza punerea unui diagnostic cert fara un control amanuntit si de aproape.

In cazul infestarii cu ciuperci parazite acestia se pot combate cu imbaierea cu sampon Nizoral sau alt sampon pe baza de ketoconazol (in acest mesaj am amintit cateva dintre produsele similare viewtopic.php?p=128191#p128191 ) Baia se face odata pe saptamana timp de 3 saptamani. Intre aceste bai in zonele infestate se poate aplica crema Nizoral sau o alta crema antimicotica zilnic odata. Administrand si vitamina C se grabeste vindecarea.

In infectia cu Trixacarus caviae de obicei apare si un prurit intens, daca nu par sa se scarpine foarte mult si/sau des, exista suspiciunea de a fi infestati cu micoza.
Cum nu se stie concret ce agent patogen provoaca afectiunea pielii, indicat ar fi ca un medic vet competent sa puna diagnosticul. O alta posibilitate e sa le tratezi tu, incercand sa combati cu una dintre strategiile prezentate mai sus.

Lisimah
Initiat
Initiat

Mesajde Lisimah » 06 Dec 2013, 19:09

Si eu as prefera sa-l duc la veterinar dar dupa ce am avut o discutie cu un veterinar care are cabinet aproape de mine si e considerat "bun" m-am convins ca nu stie nimic (despre porcusori), a afirmat ca ivermectina nu e buna pt porcusori si ca pt paraziti externi (sigur nu face diferenta intre diferitele tipuri) exista o pudra (cred ca la ectocid pudra se refera ca pe ala il vinde). Tot el recomanda supozitoare pentru probleme de balonare... N-as risca sa-l duc pe frigul asta la o examinare, dealtfel individul cred ca nici nu cunoaste diferitele tipuri de paraziti specifici porcusorilor.
Si cred ca se agraveaza, daca pana acum pielea parea in regula, am vazut ca sunt si portiuni unde e mai rosie decat ar fi normal, parul ii cade rau, uneori in smocuri si cu putina piele (asta si datorita muscaturilor dar cred ca e si de la paraziti)... Ma gandesc ca daca l-as tunde scurt de tot, desi imi pare rau... ar avea mai mult efect tratamentul, oricum in ritmul asta n-o sa mai ramana cu mult par... :cry:

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”