Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 22 Feb 2013, 13:21

Dupa descriere ar putea fi vorba de Imaverol.
Imaverol 10 % (ingredient activ enilconazol 100 mg la ml) se dilueaza in 50 parti apa calduta, asta inseamna ca 1 parte solutie se va dilua cu 50 parti apa calda (sau daca este deja diluata, se incalzeste de fiecare data solutia diluata, punand sticluta in apa calduta), in acest fel se obtine o emulsie de 0,2 %.
Vezi si viewtopic.php?p=52283#p52283

puf
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 27 Ian 2013, 10:32
Localitate: bucuresti

micoza

Mesajde puf » 12 Apr 2013, 14:54

Micutzul meu a facut o micoza(doua regiuni cu bubite mici sangerande insotite de scuame in zona piciorusului din fata si a celuia din spate).Au evoluat rapid. Nu stiu exact cauza....poate fi de la papadie sau se poate lua si de la om?(sotul meu se plange si el de o micoza interdigitala)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: micoza

Mesajde khaos » 12 Apr 2013, 15:07

Daca sotul tau a avut-o primul, cred ca porcusorul ar fi putut lua de el (nu e o informatie sigura, ci mai mult o parere; cert e ca se poate si invers, omul sa ia de la porcusor). Catelusa noastra a prins si ea un fel de micoza, probabil de afara, din parc. Are un punct unde i-a cazut parul pe bot si unul pe cap, motiv pentru care nu o mai las in camera porcusorilor pana nu ii trece. Porcusorii sunt destul de sensibili si nu vreau sa risc sa ia si ei.
Oricum, nu-ti face griji, micoza se trateaza. Trebuie doar sa actionezi rapid si sa fii perseverenta. Tratamentul nu il stiu pe de rost, insa gasesti daca dai un search pe forum. Vad ca esti din Bucuresti, poti sa mergi si la vet cu el, sa vezi ce iti zice; iti recomand dna dr Ana Pantu (detaliile ei le gasesti tot cu search pe forum).
Sanatate multa!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

puf
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 27 Ian 2013, 10:32
Localitate: bucuresti

Re: micoza

Mesajde puf » 16 Apr 2013, 00:29

am verificat si este o micoza depistata timpuriu, medicul mi-a spus ca nu sotul este de vina ci papadia ....asa ca avetzi grija ce si de unde culegeti....o clipa de neatentie poate provoca suferinta micutilor .. ~X(

Layla
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Ian 2013, 14:19
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Layla » 28 Iul 2013, 14:54

In noiembrie anul trecut am primit cadou o porcuta, luata de la un pet shop. De atunci ne tot batem cu o micoza cu care a venit la pachet. Prima oara i-a aparut la ochi si am tratat-o cu Imaverol de la d-na doctor Pantu o zi, betadina urmatoarea si tot asa, insotite de bai cu ketoconazol. Apoi i-a aparut pe spate dar nu am terminat tratamentul pentru ca am aflat ca era gestanta si am asteptat sa nasca. Dupa ce a nascut, am reluat tratamentul, de data asta cu Mitex pentru ca, o perioada buna de timp, Imaverolul nu s-a mai importat, si, la fel, insotit de bai cu ketoconazol. Dupa ce am tratat tot, am lasat-o in pace si nu am mai examinat-o asa de atent. De curand am vazut ca ii cade blanita in "buchetele" si cand m-am uitat mai bine, am vazut ca era PLINA de micoza. Are una mare cam pe 1/5 din spate, plus cateva regiuni pe burta/langa urechi/pe restul spatelui. Au fost bine ascunse de alte straturi de blanita si a trebuit s-o tund ca sa-mi dau seama cat de grav este de fapt. Am fugit cu ea la d-na doctor Pantu, care mi-a dat acelasi tratament: Imaverol incalzit azi, maine betadina, insotite de bai cu ketoconazol. Problema este ca dupa 1 saptamana jumate de tratament, nu se vede niciun rezultat, bubele sunt inca cu crusta de sange si nu s-au ameliorat deloc.

Intrebarea mea este: exista vreun tratament mai eficient, pentru situatii mai grave, cum ar fi injectii sau tratament intern? Mie mi se pare ca situatia ei este destul de grava si nu pare sa raspunda la acest tratament.

Va multumesc anticipat :)

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde ramona_inka » 28 Iul 2013, 21:00

Spune-ne te rog daca alternativ a primit vit C+Beres. Ce tip de cusca are, cat de mare, ce fel de asternut se foloseste si cand/cum se schimba. Ce regim alimentar are? Sta singura sau are partenera? Ar fi cel mai bine sa pui si poza, cu ea si cu cusca.
Micoza apare pe fondul unui organism slabit, imunitate deficienta, igiena precara.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde maria » 29 Iul 2013, 09:16

din cate stiu eu mitecs-ul (sper ca asa se scrie) e mai puternic ca imaverolul
dar tot ana stie ce si cum, deci mai trebuie discutat cu ea
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Layla
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Ian 2013, 14:19
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Layla » 29 Iul 2013, 17:49

Vitamina C a primit tot timpul si primeste in continuare, Beres in schimb i-am dat doar cand am luat-o, pentru putin timp, la recomandarea doctorei. De atunci, am mai fost de cateva ori la consultatie cu ea si mi-a zis doar de vitamina C, nu si de Beres. Ea este intr-adevar foarte slaba (mai putin de 1 kg) desi are 1 an si 3 luni. Mi-a spus si doctora ca ramane mai mica fiindca a nascut, dar este oricum foarte slaba, lucru pe care nu il inteleg, pentru ca ea are tot timpul fan si boabe Versele Laga, despre care doctora mi-a spus ca sunt cele mai bune, si in majoritatea timpului are si legume. Mananca destul de mult si ii dau legume variate (cate 3 feluri pe zi: morcovi , sfecla, castraveti, mere, patrunjel etc). Nu are partenera.

Are o cusca care de fapt este o cutie de plastic de la Ikea de 78x56x18 ( http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/produ ... #/00130129 ) destul de mare zic eu, in care ii pun talas, pe care il schimb la 2 zile. Cand ii schimb talasul, ii spal si cusca.

Cu micoza a venit direct din pet shop, nu a luat-o din casa.

O sa o mai tratez o saptamana sa vad daca evolueaza vreun pic, daca nu, ma duc iar la doctor cu ea. Maine merg sa ii cumpar si Beres, poate ajuta la ceva.

Intrebarea mea era de fapt daca exista vreo alternativa pentru Imaverol cutanat, cum ar fi injectii sau medicamente interne, pentru cazuri mai grave. Poze nu am pus pentru ca nu stiu cum :oops:

Multumesc pentru raspunsuri.

Benji
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 03 Apr 2014, 14:39
Localitate: Cluj

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Benji » 03 Apr 2014, 17:38

Bune ziua : acum tocmai ce am terminat sa ma joc putin cu porcusorul meu de guineea si am observat ca are un loc gol, fara parut pe botic si dupa ureche acolo unde mai are ceva parca scoarta si nu stiu ce sa fac cu el ... Se tot scarpina
As vrea sa fug pe la veterinar dar nu voi ajunge numai luni iar in weekend plec din oras iar el ramane cam singurel ( fratele meu se va asigura ca are mancare ) si nu stiu ce sa fac cu el . voi ce imi recomandati ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 03 Apr 2014, 21:13

Cumpara la farmacia umana solutia Betadine,
Imagine
si tamponeaza zonele afectate cu aceasta dimineata, iar seara foloseste crema galbenele, pana ajungi la medic.
Poate fi micoza, poate fi o infestare cu acarieni, fiecare se trateaza diferit, ceea ce am recomandat, este potrivita pana cand se pune un diagnostic, deoarece au actiune multipla, printre care si antiinflamatoare, antiseptice, antipruritice.
Schimba in totalitate si asternutul, spala cusca cu apa cu otet, procedeaza la fel si cu accesoriile, obiectele cu acre a intrat in contact.

ruxandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 18 Mai 2014, 22:48
Localitate: Bucuresti

Ajutor

Mesajde ruxandra » 18 Mai 2014, 23:04

Buna seara! Marti seara am achizitionat un pui micut micut(pe care l-am botezat Lux) de la petshopul animax din orhideea, puiut care vineri a izbucnit intr-o ingrozitoare boala de piele care se extinde foarte rapid. Am fost la un medic veterinar care mi-a spus ca ar fi o ciuperca si mi-a recomandat un tratament injetabil timp de 5 zile cu ceva vitamina c antibiotic si inca cateva substante, si un unguent antifungic(desi e flacon scrie ca este pentru caini si pisici). Igrijorarea mea se leaga de rapiditatea extinctiei acestei"ciuperci" si cat de repede poate sa cheleasca.

Va rog din suflet ajutati-ma, caci nu am de gand sa renunt la acest pui mic si nu il mai pot vedea chinuindu-se cu injectii, creme, si betadina mai ales fara folos.
Va multumesc anticipat.

adytzu_stoica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 16 Mar 2014, 22:24
Localitate: buzau

Re: Ajutor

Mesajde adytzu_stoica » 19 Mai 2014, 12:41

Buna Ruxandra. Si noi am avut iarna trecuta probleme cu porcusoara noastra care din pacate nu mai este :cry: ... (stai linistita ca nu a murit din cauza acestei boli de piele). A noastra avea de la jumatatea spatelui in jos , spre funduletz niste cojite albe si chelise in proportie de 90% si se extinsese si pe burtica si picioruse. Noi am tratat-o cu unguent antimicotic de la farmacia veterina ( cel din poza atasata). i-a trecut...ii si crescuse par la loc. noua ni s-a spus ca e vorba de o micoza...si cred k despre asta a fost vorba ca ii trecuse cu acel unguent. o dadeam de 2 ori pe zi. Bafta si insanatosire grabnica micutului.

Ataseaza daca ai posibilitatea poza sa vedem despre ce este vorba.
Fişiere ataşate
unguent_antimicotic.png

ruxandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 18 Mai 2014, 22:48
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor

Mesajde ruxandra » 19 Mai 2014, 22:49

Si mie mi-a fost recomandat acest unguent si il folosesc de 2 ori pe zi. Joi mergem sa facem o proba de laborator sa vedem exact ce ciupercuta avem acolo. Pana atunci sistem orice tratament(totusi parca nu s-ar mai extinde deocamdata)

adytzu_stoica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 16 Mar 2014, 22:24
Localitate: buzau

Re: Ajutor

Mesajde adytzu_stoica » 20 Mai 2014, 13:02

Insanatosire grabnica :!:

ruxandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 18 Mai 2014, 22:48
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor

Mesajde ruxandra » 29 Mai 2014, 11:14

Acum o saptamana am fost sa luam analize de laborator sa vedem exact cu ce ne-am procopsit. Intre timp doamna doctor mi-a recomandat Mitex de 2 ori pe zi. Dupa o saptamana pare ca pielea s-a mai curatat putin numai ca pe nas nu prea:(.
Ce parere aveti de acest Mitex?


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori