Afecțiune piele

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Andra_da
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2024, 18:09

Afecțiune piele

Mesajde Andra_da » 15 Ian 2024, 18:22

Bună sunt noua pe grup, am achiziționat sâmbăta aceasta( după ce ne-a murit hamsterul care a fost alături de noi aproape 4 ani)un porcusor de guineea astăzi când am scos-o din cusca am observat ca la baza gatului în vreo 2 locuri este roșie și se simte ca și cum ar avea o crusta și nu știu ce e. Am auzit ca sunt predispuși la dermatite și micoze oare ar putea fi ceva de genu? La noi în oraș nu avem medic veterinar specializat pe animale exotice iar care e am fost azi pe la el cand am venit de la servici( pentru a-l întreba dacă ar fii bine sa ii fac un control fiind cumparata doar de câteva zile) și mi-a spus ca nu se pricepe. Oare m-ar putea sfătui careva cam ce sa ii iau sa nu se agraveze(șampon, crema sau ce ar mai fi am văzut pe net ca unii au spus ca li s-a recomandat betadina și nizoral e vb de cele pt oameni)? Va rog sa ma ajutați nu as vrea sa i se întâmple ceva. Fetita a plâns foarte tare după hamster. Nu reușesc nicicum sa atașez poza pentru a va face vreo idee.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Afecțiune piele

Mesajde Gemon » 23 Ian 2024, 11:19

O imagine foto pune aici sau linkul catre imagine incarcata pe net.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori