Cusca ideala

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Cum este cusca porcisorului/porcisorilor vostru/vostrii?

Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - nu am adus modificari
94
36%
Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - am facut cateva modificari
74
28%
Primita odata cu porcusorul/porcusorii
12
5%
HomeMade - am facut-o eu/altcineva
63
24%
Am renuntat la cusca folosesc tarcul
4
2%
Alta varianta - a se mentiona care
14
5%
 
Voturi totale: 261

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde irena » 05 Dec 2011, 00:32

si acum m-ai bagat in depresie, pentru ca mi s-a facut si mai dor de ai mei..
asa ca voi bea eu un pahar de vin, ca sa ma calmez :)
poate ma ajuta sa nu mai fiu off topic :lol:

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde AVRELIANVS » 05 Dec 2011, 01:46

Problema se pune ca si angajatii petshop sunt la fel de "informati" ca si cumparatorii.Nu de putine ori am trecut prin petshopul de la Auchan Titat,Pet Center parca se cheama si m-am infipt direct la porcuti si am zis angajatilor sa le scoata roata sau am determinat sexul caci la intrebarea cumparatorilor ce sex are aanimalutul angajatul a zis senin "nu stiu",si le-am zis sa-mi dea sa ma uit si am stabilit sexul.Recunosc ca m-am imprietenit cu unii din angajati si cand e ceva si ma nimeresc in magazin ma cheama deoparte sa-mi arate porcutii sa le zic sexul si daca au ceva .Am intalnit porcuti cu boala ce se incadreaza ca patologie cu micoza si cand i-am intrebat cu ce ii dau si mi-au zis ca le-a zis veterinarul ca sa le dea cu nu stiu ce praf.Apoi le-am povestit de bai cu,Nizoral,vitamina C,"ee da de unde ca noua nu ne-a zis nimeni asa ceva,da de unde stiti?" m-a intrebat.Le-am zis ca am 5 fete ,ca is membru al acestei minunate comunitati(recunosc ca nu am avut portofelul cu insigna sa le-o arunc in fata si sa le inchid gura cum fac aia de la FBI,CIA in filme ca as fi facut-o).Dupa ce le-am zis asta se pare ca a avut un oarecare efect caci nu a mai zis nimic angajata respectiva ba chiar si-a notat si a scos roata din cusca porcutilor.Asadar stimati cumparatori inainte de a va lua un animalut da-ti un banal SEARCH sa vedeti ce fiara va-ti luat,daca se transforma in Dragon mai incolo si va papa ce faceti?nu regretati ca nu a-ti cetit despre animalut inainte ,si ca acum nu stiti ce sa-i faceti,dati,grijiti,etc?
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde adelinatache » 05 Dec 2011, 03:43

mai bia, darnici parinti mai ai tu.
sa iti traiasca. :lol:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Agnes Rata » 05 Dec 2011, 15:49

Daca ar fi sa o luam mot-a-mot, oare cati dintre noi am mai avea purecelusi in ziua de azi? :( Am mai spus si o repet, fara sa vreau sa jignesc pe cineva! Nici pe copii nu ii crestem 100% cum ne dicteaza pediatrul si mai aplecam urechea si la ce spun altii, dar intr-un final tot noi hotaram, nu? Eu sunt foarte multumita de acest forum si ma bucur ca am dat de el, dar nu fiecare dintre noi putem face exact ceea ce este RECOMANDAT!... Sper sa nu fi suparat pe cineva! Numai bine!
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde -West- » 05 Dec 2011, 15:51

Cel putin eu nu sunt suparata.Asta este adevarul nu avem ce face...
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde khaos » 05 Dec 2011, 20:36

Eu cred ca una e sa nu poti face ce e recomandat din diverse motive, cum ar fi spatiul sau probleme materiale, si cu totul alta e sa sustii ca porcul nu are domne nevoie de cusca de 1m :(
Fiecare e liber sa isi tina animalul cum doreste, insa daca nu ii poti oferi conditii minime de trai adecvate nevoilor lui (ca una-i cu catelu', alta-i cu purcelu'), mai bine nu-l mai iei.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Cusca ideala

Mesajde -West- » 06 Dec 2011, 14:01

Mie 1 m mi se pare mult...pentru un animal asa micut..dar ma rog cum ziceti voi :lol: Sunteti mai vechi pe site.Mi-a venit acum in minte,ca poate unii nu au loc pentru o cusca de 1 m...? :(
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde adelinatache » 06 Dec 2011, 14:24

west, tocmai ce ai scapat de un conflict pe forum, vad ca insisti cu parerea ta ca 1 m ti se pare mult.
siteul acesta a fost format dupa studii intense, traduceri din carti al unor oameni de specialitate.
crezi ca e minim 1 m ca ni s-a nazarit noua?
inainte de a afirma asta, persoana care a format acest site s-a documentat in prealabil.
cine vrea sa isi faca spatiu pt 1 m isi face.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde AVRELIANVS » 06 Dec 2011, 14:53

West de ce nu faci un experiment simplu,stai in lift blocata sa zicem 1h si vezi ce senzatie ai(eu am stat si nu is claustrofob dar mi-am dat seama cum se simte)?In salbaticie porcusorii au spatii foarte vaste ce le cutreiera,bine ca acolo ei se gasesc si in comunitati numeroase.Daca ar fi spre exemplu cum sunt lenesii ( ma refer la animalul denumit astfel) ,ce abea se catara pe o creanga ar fi de inteles, da domne' abea sa taraie deci nu le trebuie un kilometru de cusca.Porcusorii sunt animale active si curioase,pai un metru il invata ca pe dosul labutei din fata.O cusca mare iti permite sa le introduci accesorii noi ,sa le modifici mediul astfel incat sa nu se plictiseasca,sa le hranesti curiozitatea.Aceste lucruri nu sunt posibile la o casuta mica.Daca nu ne permite saptiu atunci facem altceva nu facem o cucsa de 1m facem de 90 dar o supraetajam si la fel le marim spatiul. Acuma tu stai stramb si judeca drept, vezi daca ceilalti membri iti vor raul sau dau niste sfaturi in calitate de parinti ce au porcuti si stiu ce inseamna fericirea animalutui iubit.
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cusca ideala

Mesajde khaos » 06 Dec 2011, 14:56

Repetarea e mama invataturii, insa nu vedeti ca nu avem spor? :D Oricate argumente s-ar aduce si oricate persoane ar explica. E bine ca majoritatea sunt dornici sa invete si sa faca lucrurile bine pentru animalutul pe care il au.
Si eu am fost la inceput si nu stiam multe, si eu am avut un singur porcusor (apoi l-am luat pe al II-lea), si eu am avut o cusca mica si nepotrivita (dar am luat una mai mare, atat cat a permis spatiul si bugetul)...
Am incercat sa prind cat mai multe informatii utile astfel incat sa stiu ca am grija cat de bine pot de sufletul ala pe care l-am luat si care depinde in totalitate de mine.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Cusca ideala

Mesajde -West- » 06 Dec 2011, 14:58

Bine,cum ziceti voi :lol: Oricum astazi trec pentru un amic la pet shop si ma uit si dupa cusca cu gratii,spatioasa.Dar totusi ma indoiesc ca voi gasi o cusca cum imi doresc eu...Nu am vazut deloc cu grati in Resita.. :(
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cusca ideala

Mesajde khaos » 06 Dec 2011, 14:59

Daca vei gasi ceva in petshop, va fi foarte scumpa. Mai bine incerci sa construiesti una... (Asta daca nu ai cum sa iei de la Hornbach - acolo pretul este imbatabil!)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde AVRELIANVS » 06 Dec 2011, 15:56

West arunca un ochi pe topicul acesta dedicat constructiei de custi:http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?f=11&t=2267 vei gasi multe idei frumoase.
Poate i o masa ce zace nefolosita sau e ceva rupt la ea,acea poate fi baza unei custi daca o intorci cu picioarele in sus si pe margini adaugi plasa,sau policarbonat.
Nu ai masa,e intre 50-100 lei o foaie de policarbonat de 3m,o tai sub forma dreptunghiulara cat iti trebuie si o indoi la capete,asa ai facut cusca.Un sul de plasa de gradina de 5m e 50 lei .Pentru a uni captele ei niste soricei dintraia folositi sa legi cablurile la PC ,e cativa lei o punga de 100 soricei(se numesc asa datorita sunetului ce il scot cand sunt stransi defapt sunt niste benzi de plastic ca aici:
Soricel
Imagine
Restul materialelor ce le-am folosit eu arata asa:

Policarbonat:
Imagine

Plasa gradina:
Imagine

Tuburi pentru distractia scumpetilor:
Imagine

Totul de duce undeva la 150 maxim

Rezultatul final arata asa(ignora animalul pe 2 picioare,era de sperietoare pus ,ca nu cumva sa indrazneasca vreun vizitator sa fure vreo comoara de acolo ;)

Imagine
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Cusca ideala

Mesajde -West- » 06 Dec 2011, 16:13

Uitati ce idee mi-a venit pe moment.Am aceste ladite nefolosite...as avea mai multe dar nu sunt disponibile :giggle:
Imagine
Ar fi destul de mare?Si o voi amenaja...dar asta in caz ca nu voi gasi o cusca potrivita ...este doar o solutie .. :smile: Daca aveti si alte idei..adica ce as mai putea sa pun in aceasta "cusca" pentru a semana mai a cusca de porci :lol: Ce as putea pune jos ?Si pot sari din cusca?Daca le voi decupa pentru a putea trece din una in alta ar fi bine...cred eu...va las pe voi sa ma ajutati :lol: Nu ma prea pricep la amenajarea custii.
Multumesc AVRELIANVS ca mi-ai dat idea de a face o cusca pe cont propriu daca nu voi gasi una adecvata la un pret convenabil :winking:
Ultima oară modificat 06 Dec 2011, 16:16 de către -West-, modificat 1 dată în total.
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Cusca ideala

Mesajde Agnes Rata » 06 Dec 2011, 16:15

"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori