Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde ie3neiulia » 09 Dec 2010, 20:45

Am si eu o mica intrebare pt Alina. Materialele pt casute unde le pot gasi? Adica la ce fel de magazin?

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 09 Dec 2010, 21:26

Buna!

Materialele le iau din diverse magazine. Prosoape si fleece - sub forma de paturi, din Auchan, burete din Hornbach, vatelina din magazinul Obor unde se vand stofe si musamale, in general metraje pentru tapiserii, sau in cazul in care nu gasesc la Obor, in Mr. Bricolaje. Ace, ate si altele necesare pentru cusut, de la mercerie.

Daca vrei, dupa sarbatori iti pot face o casuta si ti-o trimit prin posta sau prin ce alt mijloc doresti.

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde ie3neiulia » 09 Dec 2010, 22:38

Eu le am facut la ai mei un fel de mini pernuta pentru ei si am vazut ca le place tare mult. Ma gandeam sa le fac un fel de casuta pentru 2 porcuti ca in modelele tale dar as fi vrut sa fie impermeabila si sa o folosesc mai mult pt trasport sau cand ii scot prin pat. Oricum deocamdata e doar o idee.

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde ozzie&spy » 12 Dec 2010, 00:18

Tot in Obor am vazut un material care cred ca ar putea face parte dintr-un accesoriu impermeabil. Nu ma pricep in ale croitoriei, asa ca-l voi descrie cum pot: era denumit "captuseala" si consta intr-un strat de umplutura (presupun ca vatelina) cusut in romburi de un material subtire impermeabil. Ma gandesc ca acesta ar putea fi stratul exterior, la interior pui fleece si gata structura :) Mi-am cumparat si eu , dar n-am avut pana acum timp sa il "lucrez".
MadalinaImagine

Avatar utilizator
oanacristinapalade
Membru
Membru
Mesaje: 177
Membru din: 25 Sep 2010, 23:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde oanacristinapalade » 12 Dec 2010, 01:23

Daca vreti voi sa faceti asa ceva :) .. dar pentru mine rucsacul pus in fata + prosoape si paturele inauntru sunt ideale pentru transportul porculinilor iarna - am testat:).

Numai bine!
Pupici de la Tyra :)

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 12 Dec 2010, 11:39

Si eu tot in rucsac l-am transportat toata iarna trecuta la doctor. Si mergeam la fiecare 3-4 zile - o vreme apoi o data pe saptamana, timp de vreo 3-4 luni din iarna (nov-feb ). A fost ok si porcutul nu a suferit de frig. Aveam paturele din acelea super pufoase cum am facut eu primul saculet din acest topic, si dedesubt prosopele.

Materialul acela ce l-ati vazut in Obor drept captusala, este un fîș matlasat cu vatelina, nu este impermeabil. Nu stiu cat este de bun. Nu l-am incercat.

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 13 Dec 2010, 15:01

Din colectia "Toamna-Iarna" va prezentam o noua casuta! :lol:

Imagine

.. si un nou tunel...

Imagine

Imagine

... pentru fetele rasfatate ale AndreeiC! Sa fiti sanatoase si sa va jucati cu noile accesorii!

Va mai prezentam un nou tip de sac, combinatie intre primii doi: bumbac pe afara si material pufos inauntru. Nu are vatelina ci prosopel la mijloc.

Imagine


Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde ramona_inka » 13 Dec 2010, 16:36


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Lili » 13 Dec 2010, 16:43

Eu nu-s asa ingaduitoare. Pai ce-i asta? Vreau sa vad o casuta cu Z, una cu F, una cu B, una cu M. Asta ca nu cumva sa te acuz de discriminare in favoarea minorilor.

Dar dincolo de asta, Alina nu se dezminte. Casute/tunele/saculeti din ce in ce mai frumosi :clapping: Si te mai miri ca rasfatatii astia ai nostri se transforma in magaroi fara bun simt.... :smile:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 13 Dec 2010, 16:45

Daaa! Exact! Pentru domnisoara Muffin este!

Lili, fiecare casuta ce am facut-o e unica. Casuta voastra e singura cu stelute!! :winking:
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Lili » 13 Dec 2010, 16:50

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
LadyHawk
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 12 Sep 2010, 14:28
Localitate: Braila/Bucuresti
Contact:

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde LadyHawk » 13 Dec 2010, 17:28

super casuta dar nu se uda?Se spala? ca nu cred ca ramane ea asa de frumoasa mult timp....sau da?sunt tare curioasa... :speachless:
In dresaj, pasiunea nu cunoaste limite!

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 13 Dec 2010, 17:49

Casuta se uda pentru ca porcutii intra in ea si uita sa mai iasa pentru necesitatile fiziologice :giggle: Drept urmare se umple de bobite si trebuie curatata zilnic.
De aceea sunt recomandate 2 saltelute sau folosirea unui prosopel suplimentar peste salteluta (ea contine deja cate un prosopel pe fiecare parte) care trebuie schimbat zilnic.

De asemenea se si spala casuta. Fiind din burete isi pastreaza forma si spaland-o dupa instructiunile date cand le-am construit si pe care le primesc si posesorii casutelor, ele isi pastreaza forma si aspectul o perioada lunga de timp. Cat? Probabil un an, doi de folosinta intensa, poate mai mult. Depinde cat de bine ingrijite sunt si cat de des sunt spalate. Nici o bluza noua care o cumperi, dupa mai multe spalari nu mai arata ca la inceput. E normal sa se mai schimbe aspectul insa nu cred sa cedeze la prima spalare. Eu am o casuta similara si am spalat-o fara menajamente la program normal de vreo 6-7 ori pana acum.Am stors-o la viteza maxima, tocmai sa vad cat rezista. In afara de faptul ca fleece-ul nu mai e asa pufos, ca e clatita in abundenta cu otet si nu folosesc balsam, forma nu a suferit modificari.

Iata descrierea detaliata si instructiunile de spalare:
viewtopic.php?f=11&t=2359&start=60
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
LadyHawk
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 12 Sep 2010, 14:28
Localitate: Braila/Bucuresti
Contact:

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde LadyHawk » 13 Dec 2010, 18:03

A super.Ms :D cred ca o sa vreau si eu una...sau 2 :loving:
In dresaj, pasiunea nu cunoaste limite!

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde AndreeaC » 13 Dec 2010, 18:07

Aoleeeeuuuuu , lipseste omu` putin si se inchina atunci cand revine :giggle:
Sa o luam pe rand :
@Alina : Multumim mult . Cand avem timp o sa punem poze si cu cea care s-a ocupat de CTC si am sa va povestesc intamplarile haioase (acum nu prea ne arde , pentru ca tocmai m-a parasit definitiv un sufletel de-al meu Sambata dimineata :( )
@Ramona : Mai ti minte ca am mintit`o pe Alina nu ? ,,Stii Alina , nu as vrea morcovel ... as vrea un ,,M" de la ... Mati"(nah nu puteam sa ii spun de doi M ca batea prea tare la ochi) . Acum nu o mai deoache nimeni.
Cat despre poze ... Pfffff nici nu vreti sa stiti ce e in casa mea acum . Nu stiu cum sa ma impart si cum sa organizez. Mi se pare din ce in ce mai mic spatiu si incerc ca ma extind cat de mult pot cu spatiul lor. Oricum , promitem poze !
@Lili : Nu fii carcotasa !!! MM a primit casuta ca si cadou de bun venit in familia noastra . Toate au primit cate ceva la sosire :) Si ... ce te face sa crezi ca initialele fac sa fie casuta ei ? Te inseli AMARNIC :lol:
@LadyHawk : Noi mai avem accesorii de la Alina si le-am spalat de nenumarate dati ... Se comporta FOARTE bine :clapping:

Pfffffffff , se pare ca am terminat ...
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori