Mirosul

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 13 Noi 2011, 14:16

Da stiu ca daca este o cusca mica trebuie facut curat mai des :lol: Probabil ca voi salva cativa bani primiti de ziua mea pentru a cumpara o noua cusca :smile:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 13 Noi 2011, 15:15

trebuie sa cumperi o cusca noua. in primul rand cu gratii. in al doilea rand mai mare.
daca vrei sa aduci si un fratior pentru rontzy, ai musai nevoie de o cusca mai mare. porcutii
trebuie sa aiba spatiu sa se miste, asta intr-o cusca accesorizata. accesoriile contribuie si ele
intr-un fel sau altul la sanatatea lor. ai nevoie de o cusca de minim 1m.

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 13 Noi 2011, 20:10

Da,voi cumpara.O voi lua probabil cand voi cumpara si noul fratior :lol: Dar se obisnuiesc repede cu schimbarea casutei?
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 13 Noi 2011, 20:48

da. ei chiar se bucura la fiecare schimbare. daca citesti site-ul (www.gemon.ro) ai sa gasesti
foarte multe informatii, printre care si faptul ca e chiar indicat sa aiba mereu ceva nou. nu
neaparat un accesoriu nou, iar daca cusca este destul de spatioasa, in nici un caz nu trebuie sa
iei mereu alta ( :lol: ), insa e bine sa ii pui cu schimbul accesoriile, sa le mai invarti prin cusca
pentru diversitate. sunt animalute curioase, vor mereu sa cerceteze, deci nu vei avea probleme
cu acomodarea in noua cusca ;)

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 13 Noi 2011, 20:53

Multumesc foarte mult! :lol: Am discutat cu mama :lol: si a fost deacord pentru tot :heart: Sunt in al noualea cer :loving:si cand spun "tot" ma refer si la cusca si la noul porcutz
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 13 Noi 2011, 20:58

ma bucur mult! atat pentru tine, cat si pentru rontzy, care va fi in al 9-lea cer! ;)

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 13 Noi 2011, 21:02

Si eu ma bucur si pentru el :lol: Va avea un amic! :!: Chiar daca va trebui sa mai asteptam pana vineri... :speachless: Dar cand va veni vom profita la maxim de ea! :clapping:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 13 Noi 2011, 22:02

pana vineri ai timp sa citesti pe site cum imprietenesti 2 porcuti ;)

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 13 Noi 2011, 22:06

Exact :lol:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

In privinta mirosului!

Mesajde Ionella » 10 Ian 2012, 20:46

Buna seara!Voiam sa va intreb ce folositi,ce talaj pentru a nu mirosi de la porcusorii de guineea.Eu am un porcusor momentan si e cu blanita lunga si daca pun rumegus i se incurca in blanita,doresc sa mai achizitionez inca o fetita,cu blanita gen "oita".Oare sa folosesc granule,sunt bune?Pana acum utilizam prosoape pe care le schimbam la 2 zile si le spalam si le reutilizam.Ce sa folosesc?
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: In privinta mirosului!

Mesajde maria » 10 Ian 2012, 20:53

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde adelinatache » 11 Ian 2012, 03:49

Buna Ionella si bine ai venit!
Citeste la acest topic despre ce putem folosi la micutii nostri. viewtopic.php?f=11&t=215&hilit=asternut
Personal eu folosesc talas de granulatie mare, 2 pungi talas Pufi la o cusca de 1 m, in strat gros pe care il schimb la 6-7 zile, abia ultimele doua zile sesizand mirosul de pipi.
Sa iti traiasca porcutul si sa ii aduci unul tot de acelasi sex, musai pui, pt ca ierarhia sa se stabileasca de la sine: adultul sef, micutul subaltern. In rest o cusca mare, spatioasa, minim 1 m, cu gratii si nu acvariu. viewtopic.php?f=3&t=2847&hilit=3+mese+verzi#p82159 3 mese verzi pe zi, mancare speciala 1 lingura cam la 2 zile, de la versele laga - cavia crispy, complete, nature, rebalance, de la vitakraft doar emotion. Nu uita te rog de apa si fan in permanenta. (fan fan de iarba uscata si nu lucerna :!: )
Pentru orice alta nelamurire foloseste functia de cautare a forumului nostru. Multe din intrebarile tale isi vor gasi raspuns la topicurile create in acest sens. In cazul in care cautand tot nu gasesti ceea ce cautai, posteaza si membrii iti vor raspunde!
Te invitam sa ne pui poze cu micutul la Imagini surprinse si sa ne ramai alaturi sa povestim impreuna ale porcutilor aventuri popcornitoare.
Pupici!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde irena » 11 Ian 2012, 20:10

s-a scris si pe site care sunt asternuturile recomandate. site-ul e bine sa il citesti, forumul aprofundeaza ce scrie
pe site.

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde Ionella » 11 Ian 2012, 21:19

Se recomanda ca asternut talas uscat care nu contine uleiuri aromatice. Nu se va folosi niciodata talas de cedru, este toxic! Si pinul este riscant, avand miros aromatic. Porcusorul este foarte sensibil la mirosuri, aroma talasului de cedru sau pin verde (neuscat) fiind fatale pentru el. Chiar si gazele produse de urina - in cazul necuratirii custii la timp - pune in pericol sanatatea porcusorului.
Important! Rumegusul (e praf de deseu lemnos) NU este un bun asternut, porcusorul inhaleaza praful de rumegus si se imbolnaveste.
Poate fi o alternativa folosirea asternuturilor artificiale care au fost create special pentru pisici? Pentru o mai buna absorbire a mirosurilor acestea de cele mai multe ori contin elemente chimice ce pot fi daunatoare sanatatii porcusorului. Exista si asternuturi de foarte buna calitate, concepute special pentru porcusori. Acestea au o putere mare de absorbire a urinei si a mirosului, si nu contin elemente toxice.

Atat am gasit pe site.Pe mine ma interesa daca pot folosi acele granule?Atat,iar scuza ca SUNT NOUA pe aici poate merge,nu stiam ca lumea e mai interesata sa de-a indicatii si semne de circulatie pe net decat sa ajute un om in impas.Si normal ca vreau sa mai iau o fetita.
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde Lili » 11 Ian 2012, 21:30

Heiiii, heii, stai asa si nu sari :lol: Ca n-a zis nimeni nimic de rau. Doar ca dupa ce vei sta cu noi 2 ani pe forum si vei raspunde de 84 de ori la aceeasi intrebare, SIGUR si tu-l vei trimite pe al 85-lea sa caute si SIGUR va gasi. :smile:
Deci:
Granulele la care presupun ca te referi sunt un excelent absorbant dar nu sunt bune pentru porcusori pentru ca le aluneca piciorusele pe ele si nu se simt in siguranta (dincolo de fatul ca se pot rani). Unii membri (si eu) le-au folosit ca baza SUB altceva (Vetbed, paturica fleece - daca citesti pe indelete, vei gasi povesti despre astea). Fiecare dintre noi am incercat de toate. Din punctul meu de vedere, imbatabil este talasul. Si o spun din postura cuiva care chiar le-a incercat pe toate.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori