Donatii, anunturi ce nu mai sunt valabile

Anunturi pentru adoptii gratuite
HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 103
Membru din: 02 Ian 2012, 15:09
Localitate: Severin

expirate

Mesajde HenryJoe » 19 Apr 2012, 18:28

Hristos a inviat!
Nu vreau sa incep iar cu probleme despre Timi, este in regula si mai sanatos ca niciodata, dar am primit o veste care, cu siguranta va va șoca. Un proprietar de porcusori urmeaza sa aiba niste pui peste 2 saptamani, si are de gand sa ii arunce daca nu ii ia nimeni. Câtă cruzime! :( Eu am fost de acord sa iau doi, ambii masculi, daca vor fi... dintre care pe unul i-l voi da prietenului meu care are un singur porcusor mascul, ce-i drept destul de mare, cred ca are un an si cantareste aproximativ 1kg. Vestea rea este ca ii da imediat dupa nastere, nu dupa o luna cum este indicat. Ce este de facut? Stiu ca subiectul nu se potriveste cu locatia in care am ales sa postez textul dar este ceva urgent, am nevoie de sfaturi, pareri si, daca va fi cazul sa nu il pot convinge sa mai tina porcusorii o luna, cum sa ii hranesc si cu ce?

jezz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 08 Apr 2012, 21:33
Localitate: Bucharest

Re: 2/1 porcusori sex masculin Bucuresti

Mesajde jezz » 19 Apr 2012, 18:33

Gata, porcusorii, au ajuns cu bine, instalez caminu' acum,Gabi, stai fara griji,tinem legatura xD :D

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde Ella Roxette » 19 Apr 2012, 21:44

eu am vrut de la inceput fete..dar mi'a placut foarte mult unul alb si cel de la petshop mi'a spus ca e baiat si l'am cumparat pentru ca imi placea foarte mult...dupa alte persoane mi'au spus ca e fata si m'am bucurat si am mai luat unul care mi s'a spus ca e fata si acum cred ca sunt amandoi baieti...inca nu sunt sigura..

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde biancadumy » 19 Apr 2012, 21:45

si de ce vrei 2 fete??? am vazut niste comm-uri pe fb la tine in care scrie ca vrei sa iei o fata sau 2 ca sa faca pui ...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde Ella Roxette » 19 Apr 2012, 21:54

m'am intalnit la petshop cu o persoana care mi'a spus ca are o femela si ca vrea sa o imperecheze cu masculul meu

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde biancadumy » 19 Apr 2012, 22:01

Sincer...eu zic ca daca mai vrei porcuti sa iti iei tot 2 baieti...de ce vrei neaparat fete????
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde Ella Roxette » 19 Apr 2012, 22:07

fetele sunt altfel...sunt mai blande...mai iubitoare...am mai avut o fetita dar am fost nevoita sa o dau :cry: pentru ca mamei mele ii era foarte frica de ea si ma certam zilnic cu ea pe tema asta...dar de ceva timp ai mei s'au despartit si eu stau cu tata si el iubeste la fel de mult animalele ca si mine...daca imi iau si doua fete nu le voi tine cu baietii pentru ca stiu ca daca femela ramane gestanta de multe ori organismul cedeaza si moare si nu vreau asta si in plus am 2 masculi si daca'i bag in cusca cu femelele se vor bate si iar nu este bine...masculii in cusca lor iar femelele in alta cusca

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde biancadumy » 19 Apr 2012, 22:12

de unde ideea cu femelele altfel? eu am masculi,am 5 masculi si sunt super iubitori :) cred ca porcutii ii ai de putin timp,de aceea sun speriosi
Ultima oară modificat 20 Apr 2012, 13:57 de către biancadumy, modificat 1 dată în total.
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde Ella Roxette » 19 Apr 2012, 22:23

unul din ei este foarte prietenos...doar cu mine :D si se intelege bine si cu iepurasul si cu catelul ...dar celalalt este fricos si nu ii pot intra in voie cu nimic...astept sa treaca timpul si poate se va acomoda

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusori in pericol

Mesajde Gemon » 20 Apr 2012, 09:08

Acel proprietar are doar acea porcuta*, are porcute, sau are si mascul(i), fapt care ar putea genera din nou aceasta problema? Ai aflat/deti si alte detalii ce ar putea ajuta sa intelegem mai bine aceasta atitudine a stapanului, pentru a putea imbunatati in vreun fel viata ei/lor?

*in acest caz ar fi bine sa pastreze macar o fetita in cazul in care va avea fetita/fetite, porcusorii fiind animale sociale este bine sa se tina doi de acelas sex, nu unul singur

O solutie cat de cat buna ar fi sa ramana puii macar 2-3 saptamani langa mamica. In cazul in care nu vrea sa ii tina sub nicio forma, si ar exista posibilitatea sa gazduiesti toti puii impreuna cu mamica lor, pe o perioada de 2-3 saptamani, le-ar ajuta mult in aceasta perioada in care au mare nevoie de mama lor, laptele matern asigurand o buna dezvoltare, prin laptele matern dobandind si anticorpi ce le ajuta mult in lupta impotriva infectiilor si a bolilor. Apoi dupa intarcare s-ar putea cauta stapan pentru puiul femela sau puii femele in cazul in care ar naste una sau mai multe fetite.

Daca nici una din aceste solutii nu este posibila, atunci avem o mare problema in ceea ce priveste sexul lor, deoarece nu putem sti ce sex vor avea. Ai lua masculii pentru care noi oferim suportul necesar cresterii si ingrijirii pe perioada in care au nevoie de ingrijire speciala, dar daca va naste (si) una sau mai multe femele, soarta lor ar fi in mainile acestui individ. Bine ar fi sa gasim o rezolvare buna pentru toti puii nedoriti, cautand impreuna solutii.

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 103
Membru din: 02 Ian 2012, 15:09
Localitate: Severin

Re: Porcusori in pericol

Mesajde HenryJoe » 20 Apr 2012, 11:19

Nu stiu daca are sau nu alti porcusori. Dar trebuie sa il conving sa ii lase langa mama lor o vreme, cusca mea nu e destul de mare pentru 2 porcusori, defapt nici pentru unul. Am strans banii necesari si am o matusa in Bucuresti, dar am nevoie de adresa locului in care poate fi gasita cusca de 1m.
Sa revenim la subiect: nu stiu exact de ce nu vrea sa tina porcusorii dupa nastere, si nu stiu daca mai are alte porcute, insa voi incerca sa aflu cat mai rapid. Poate daca l-as informa de existenta site-ului si forumului Gemon? Ar arunca o privire si si-ar mai cantari putin optiunile. Nu cred ca ar exista un om asa de nemilos incat sa nu incerce macar sa ii ajute.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde irena » 20 Apr 2012, 12:02

Ella Roxette, in primul rand un porcut nu se intelege bine cu un iepure sau cu un caine. Motivul e simplu - sunt specii diferite, cu limbaj si nevoi diferite. Deci nu exista nici un fel de comunicare. Insa exista riscuri.
In al doilea rand, porcutii, la fel ca oamenii, au caractere diferite. Unii sunt prietenosi, altii nu. Ceea ce conteaza e sa se inteleaga intre ei, nu cu tine. Asa dur cum suna, tu esti sursa de mancare si cea care ii mai
mangaie din cand in cand. Un porcusor are nevoie de un congener cu care sa se inteleaga.
In al 3-lea rand - un sfat: Inainte sa tii porcusori de sexe diferite, informeaza-te. Chiar daca ii tii in custi diferite, masculii tot se vor bate. Nu e batut in cuie, insa probabilitatea e mare. Problema nu e faptul ca se bat,
ci faptul ca se bat pana cand unul din ei moare! Trebuie sa ai grija cum ii manevrezi, sa iti schimbi hainele si sa te speli pe maine de fiecare data cand ai umblat cu ei, pentru ca masculii nu trebuie sa simta femelele.
Asa ca te intreb - De ce vrei sa te complici?
Ramai la 2 porcusori, crede-ma, e mai bine... Sau daca vrei neaparat femele, afla prima data ce sex au porcutii tai si daca sunt masculi, doneaza-i si apoi ia fete.

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde Ella Roxette » 20 Apr 2012, 15:11

am o problema cu sexele lor pentru ca cel de unde i'am cumparat mi'a spus ca unul e baiat si unul e fata..altcineva mi'a spus la fel ca sunt pereche dar invers fata de cum mi'a spus cel de la petshop si alta persoana mi'a spus ca amandoi sunt baieti..eu una nu'i cunosc,dar cred k unul este baiat...daca stie cineva sa'mi spuna ce sunt as putea sa le fac poze si sa le postez si daca sunt pereche sa stiu sa'i separ pana nu v'a fi prea tarziu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde crisa24 » 20 Apr 2012, 15:24

Aici se vorbeste despre donarea fetelor Ionelei!
Pentru aflarea sexului posteaza aici viewtopic.php?f=4&t=56&p=112386&hilit=sexul#p112386!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde Ella Roxette » 20 Apr 2012, 16:23

ii voi duce la veterinar pentru taierea unghiutelor si il voi ruga sa'mi spuna ce sunt...daca este pereche voi putea sa iau eu fetele si voi da baiatul


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori