Probleme dentare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde ramona_inka » 10 Aug 2013, 18:45

Imi pare tare rau. Tu ai incercat tot ce s-a putut.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme dentare

Mesajde silkeyes » 11 Aug 2013, 13:21

Buna

Am si eu o intrebare, poate doar mi se pare mie insa as vrea sa stiu si parerile voastre. vi se pare ca dinti de jos a lui tixi sunt mai mari decat ar trebui sa fie in mod normal? eu o aud cum ii freaza de cei de sus probabil sa ii toceasca, insa mi se pari marisori. Are radacinoase pentru ros din plin si crengute de mar dar si fan la discretie. Multumesc
Imagine
Fişiere ataşate
DSCF1419.JPG
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde Gemon » 13 Aug 2013, 12:07

Poza este facuta dintr-un unghi ce pare sa dea aceasta senzatie, luand acest lucru in considerare nu par sa fie prea lungi incisivii de jos. Bine e sa monitorizezi greutatea ei, este cea mai buna metoda de a depista orice problema legata de dinti sau sanatate. Masurand zilnic odata (de obicei dimineata inainte de masa) greutatea ei pe o perioada de 10-14 zile, verificand si modul in care se mentin/tocesc incisivii, poti observa din timp cum asimileaza nutrientii, in mod eficient sau cu dificultate. Cum ei incearca sa ascunda boala, pot induce in eroare stapanul, greutatea corporala insa este un reper sigur de identificare. Diastema interincisiva care ai mentionat , este o departare a incisivilor ce s-a produs pe parcurs sau aveau aceasta tendinta (mai mult sau mai putin pronuntata/evidenta) si inainte de ruperea unuia dintre incisivii de jos?

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme dentare

Mesajde silkeyes » 13 Aug 2013, 20:08

O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde Gemon » 15 Aug 2013, 21:29

Verifica mai des incisivii superiori si daca ramane blocat ceva (fir de fan, fragmente alimente) intre ei, curata foarte fin cu un betisor macar odata pe zi, poti folosi chiar si o penseta, daca e necesara, pentru a pastra locul curat. De asemenea ar fi bine o perioada sa ii dai foarte putin ceai de musetel proaspat preparat in asa fel, incat sa atinga zona dintre incisivii superiori (cumperi o alta adapatoare numai pentru asta si atingi cu ciocul adapatoarei zona lasand sa curga acolo sau folosesti o seringa sau o penseta in acest sens, vezi care varianta pare mai potrivita, mai putin stresanta pentru ea).

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme dentare

Mesajde silkeyes » 16 Aug 2013, 14:50

Deci nu ii dau sa bea ceaiul de mustel doar sa atinga zona fara sa fie inghitit? Daca am inteles eu bine. Banuiesc ca nu are nimic daca mai inghite cateva picaturi la curatare?
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde Gemon » 20 Aug 2013, 10:03

Important e ca infuzia de musetel sa ajunga in acea zona, cum la ea pot ramane intre incisivii de sus resturi alimentare din cauza existentei acelei mici spatii intre ei, previne/reduce inflamatiile sau iritatii ce pot aparea la acest nivel, are efect antibacterian. Daca ii place gustul, poate sa si bea din ea o mica cantitate, printre altele are si efect .

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme dentare

Mesajde silkeyes » 20 Aug 2013, 15:47

Multumesc frumos :D A slabit Tixi 10 grame de la 626 la 616... :thinking: numai ca ea de anul trecut a inceput sa piarda in greutate si tot mai scade desi nu si-a pierdut apetitul si este la fel de activa. I-am facut si cura cu rapid care, o mai tin sub observatie si o cantaresc zilnic sa vad starea ei.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde Gemon » 24 Aug 2013, 08:52

Asteptam in continuare sa ne informezi despre starea si greutatea ei, ii tinem pumnii si ii dorim sanatate! :heart:

gabialina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2012, 12:15
Localitate: ineu

probleme dentitie

Mesajde gabialina » 02 Sep 2013, 14:58

buna ziua

Am un porcus caruia i s-a rupt un dinte exact de sus de la radacina dar dintele nu a cazut sta acolo si se misca putin . Porcusorul nu manaca alimente numai iarba. Ce as putea sa fac pentru el ca nu avem veterinar in oras.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: probleme dentitie

Mesajde adelinatache » 02 Sep 2013, 15:21

Buna.
Incearca sa ii dai sa pape legume date pe razatoare.
Lasa-i la dispozite fan si posibil mancand ii va cadea.
Trebuie sa fii foarte atenta sa pape, fie iarba, fie ii dai cu seringa pelete macinate Cavia Complete si tarate.
Daca ii cade, nu iti face griji, vei vedea ca in 1-2 sapt va creste la loc, important este sa aiba la dispozitie fan la discretie pt ca dintisorii lui sa se toceasca normal atunci cand acesta va creste!

Uite aici niste topicuri pe aceeasi tema, ca sa nu deschidem un topic cu acelasi nume.
viewtopic.php?f=6&t=3708&p=116151&hilit=a+cazut+dintele#p116151

viewtopic.php?f=6&t=74&p=61717&hilit=a+cazut+dintele#p61717

Multa sanatate! :smile:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

gabialina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2012, 12:15
Localitate: ineu

Re: probleme dentitie

Mesajde gabialina » 03 Sep 2013, 14:22

I-au cazut amabii dinti de sus. I-am ras morcov, mar, si le-a manancat. Acum asteptam sa cresca dintii inapoi.

Claudia_Cristina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 10 Sep 2013, 23:04
Localitate: Cluj-Napoca

probleme dentitie

Mesajde Claudia_Cristina » 10 Sep 2013, 23:11

Salut,
Am un porcusor care are probleme foarte mari cu dintii, madicul nu mi-a dat foarte multe sanse de supravietuire, insa incerc sa il pun, cat pot, pe picioare ca sa poata manca singur.
Mi-ati putea sugera cateva amestecuri mai nutritive de legume si/sau fructe pentru el? am incercat acuma seara sa ii dau cu seringa patrunjel+morcov+fan, dar a mancat foarte putin si fara chef. Desi deocamdata il tin pe picioare probioticele si vitaminele prescrise de doctor, vreau sa il ajut si cu hrana.
Deci...help!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: probleme dentitie

Mesajde Gemon » 11 Sep 2013, 14:27

Daca dintii din spate au crescut prea lungi, trebuie neaparat piliti la lungimea naturala ce asigura ocluzie dentara corecta prin care dintii se pot toci uniform, respectand acel unghi specific prin care dintii celor doua arcade vin in contact, vezi explicatia la viewtopic.php?p=117832#p117832
In cazul in care nu se fac aceste corectari, el nu va fi capabil sa mestece corespunzator alimentele, cu trecerea timpului starea lui se degradeaza pe zi ce trece, tot mai mult, pana la urma nu va mai fi capabil nici macar sa inghita, vezi ce se intampla cu porcusorul care sufera de malocluzie la viewtopic.php?p=109199#p109199 , citeste partea Ce se intampla cu un porcusor la care incep sa creasca dintii din spate din diferite cauze...

Vezi aici un model de hranire viewtopic.php?p=117252#p117252

Claudia_Cristina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 10 Sep 2013, 23:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme dentitie

Mesajde Claudia_Cristina » 11 Sep 2013, 16:22

Ms pt feedback
Dintii i-au fost piliti ieri pt a 2a oara intr-o saptamana. A avut problme cu cariile si i-au fost scosi doi dinti,mai trebuia sa ii scoata unul, chiar ultimul din spate dar nu s-a putut. Toate aceste complicatii au survenit in urma edemului pulmonar pe care l-a suferit acum o sapt si un pic. L-am tratat conform indicatiilor medicului cu tot ce a trebuit, asta incluzand vizite zilnice la clinica.
Vorbesc la trecut pt ca, din pacate, a murit azi noapte la mine in brate :(. Am facut tot ce am putut si sunt convinsa ca si el...


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori