Cum sa-l invat sa bea apa?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

raluca
Suporter Special
Suporter Special

Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde raluca » 26 Iun 2008, 00:08

cum imi pot invata porcusorul sa bea apa singur? am incercat metodele de pe site-ul gemon.ro insa nu am reusit....ii dau eu apa cu adapatoarea dar singur nu bea. ce ar trebui sa fac? sa il mai las ca sa invete singur sau sa ii dau eu in continuare? se va invata asa si daca nu voi fi acasa nu va avea cine sa-i dea apa...voi cum i-ati invatat s-a bea????? si mai am o mica intrebare: acum ca este canicula unde ar fi bine sa il tin? il tin momentan in camera mea dar acolo este ffff cald, iar daca il tin in sufragerie dau drumul la aerul conditionat ... sa il tin in balcon? multumesc ffff mult :smile: :

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 26 Iun 2008, 08:32

buna
eu pe ale mele le tin in camera cu aer conditionat. jetul de aer nu bate in cutia lor si in plus am acoperit o jumatate de cutie cu un material de prelata care e dens si nu lasa aerul rece sa treaca.
asa am facut si anul trecut si nu au fost probleme
despre apa pot sa iti spun ca eu m-am chinuit mai bine de un an sa le fac sa bea. la un moment dat au baut si spoi nu au mai facut-o . acum de cand s-a incalzit, au inceput iar sa bea
sfatul meu e sa il lasi pe el sa decida cand sa bea. stie la ce e buna adapatoarea si stie unde e daca are nevoie, bea
sanatate va dorim

raluca
Suporter Special
Suporter Special

cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde raluca » 26 Iun 2008, 10:51

iti multumesc mult pentru raspuns maria. nici nu sti cat de mult mai ajutat.
sanatate si porcusorilor tai. multumesc frumos inca o data

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 28 Iun 2008, 07:24

subscriu, evident , la ce a spus maria
porcusorul tau s-ar putea sa nu bea apa pentru ca nu are nevoie...probabil primeste destule legume fructe zemoase :wink:
si avand in vedere ca stie ce rol are adapatoarea si eu iti spun sa te linistesti
de obicei beau apica cand papa mult fan...dc insa se axeaza mai mult pe legume/fructe/iarba atunci nu prea are nevoie de supliment de apa(evident datoria ta e sa ii asiguri apica proaspata) :D

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 28 Iun 2008, 08:00

adultzii, anul trecut, beau multa apa, dar acu` niciunul shi nici puiutza nu beau :? e adevarat ca le dau mult castravete, salata & co., care contzin multa apa, dar pe caldurile astea sa nu bea delok? :|

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 28 Iun 2008, 08:20

Atata timp cat porcusorii au mai baut apa din adapatoare si ei stiu la ce se foloseste nu sunt motive de ingrijorare. Cand vor simti nevoie vor bea. Noi trebuie sa avem grija ca adapatoarea sa aiba in permanenta apa proaspata, schimbata zilnic.
Nu strica totusi sa verificam atent adapatoarea, ciocul metalic cau capacul. Sa nu fie infundat si sa nu mai poata sa bea.

ZuzuBelleMel scrie:... e adevarat ca le dau mult castravete, salata & co., care contzin multa apa...:|
Mare grija la salata, daca e crescuta bio in gradina proprie ii poti da de 2 max 3 ori pe sapt. Daca nu, mai bine lipsa sau extrem de rar si numai frunzele din mijloc.
Ultima oară modificat 28 Iun 2008, 09:52 de către ramona_inka, modificat 1 dată în total.

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 28 Iun 2008, 08:21

nu stiu cat de cald e la voi...la mine nu este foarte..de fapt nu prea e cald deloc :lol: ..in casa evident
am avut cateva zile fara fan in care le-am dat doar iarba si legume
nici nu s-au atins de apa
cum am luat fan se simte la adapatoare :lol:

maria
Calauza
Calauza

preferinte

Mesajde maria » 28 Iun 2008, 09:45

fetele mele au o adapatoare cu fundul alb, una cu fundul rosu, una cu fundul verde si una cu fundul galben.
toate beau numai din cea galbena. e cea mai mica si cea mai amarata. evident ca schimbam apa in toate, dar nu stiu de ce au facut pasiune pt cea galbena. acum le-am lasat in cutie doar 2 adapatori, cea verde si cea galbena

raluca
Suporter Special
Suporter Special

cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde raluca » 02 Iul 2008, 19:42

va multumesc mult pt sfaturi. nu i-am mai dat eu apa lui ghemotoc, l-am lasat sa invete singur si am observat ca de cateva zile duce boticul tot mai des la adapatoare. multumesc mult! :kiss: :dans: :smelling:
Ultima oară modificat 07 Aug 2008, 13:42 de către raluca, modificat 1 dată în total.

ralu_blondy88
Membru
Membru

Mesajde ralu_blondy88 » 06 Aug 2008, 13:16

cand i-am adus acasa pe micutzii mei si eu mi-am pus aceeasi problema: cum sa-i fac sa bea apa? si nu am reusit nici cum.intr-o seara povestind cu o prietena de-a noastra-ale_alessia87 am vazut ca porcusorii mei beau singurei din adapatoare...mare minune...a fost ceva spontan si de la sine...am noroc.acuma sunt mare fani apa pe caldura asta.zilnic ii vad cum beau si nu se mai opresc :tease:

alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde alinushu' » 06 Aug 2008, 13:25

Ce tari sunt porcinele tale Maria! :up2:
Si eu am avut probleme pana l-am invatat pe Sile sa bea apa. Ii mai dadeam cu castravete sau patrunjel pe teava pana sa se invete. Prima data cand a dat cu limba pe teava aceea s-a speriat de picatura ce a curs de acolo; apoi s-a obisnuit :clapping:
Cred ca i-a luat o luna pana sa bea apa din adapatoare.

ralu_blondy88
Membru
Membru

Mesajde ralu_blondy88 » 06 Aug 2008, 14:40

hmmm maria...galbenul-culoarea geloziei...or stii ele ce stii, poate-s cam geloase :girl:

raluca
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde raluca » 07 Aug 2008, 13:44

exact. poate or fi geloase. dar dupa ce am vazut poza de la concurs mi-am dat seama ca sunt geloase si frumoase. :lol: :heart: :smile: :laugh:
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄
(multumesc deedee)

ralu_blondy88
Membru
Membru

Mesajde ralu_blondy88 » 07 Aug 2008, 16:53

cred ca un porcusor frumos e unul iubit mult.Daca nu i-am iubii atata poate nu ar fi asa de frumosi :tease:

ciciutza
Membru
Membru

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde ciciutza » 04 Sep 2008, 09:03

raluca scrie:nu i-am mai dat eu apa lui ghemotoc, l-am lasat sa invete singur si am observat ca de cateva zile duce boticul tot mai des la adapatoare.

Eu nu am avut probleme cu porcusorul meu Potzi. Cand i-am pus adapatoarea in cusca a inceput sa bea apa doar ca trebuie sa fie mereu proaspata! :winking:
STOP animal cruelty!!!

Înapoi la “Ingrijire, hranire”