Ingrijire blanitza

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 12 Noi 2009, 17:21

pei eu ce am scris le schimb taljul in 2 in 2 zile deci luni-miercuri-sambata la blakye unde cusca e mica fac deobicei zilnic curat
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Mesajde Bubutza » 06 Dec 2009, 14:58

uita-te si vezi ca ai scris ca nu iti place sa le schimbi din 2 in 2 zile..pentru ca daca le schimbi talajul asa de des nu ar avea cum sa miroasa asa tare incat sa nu te lase sa il tii in camera ta..bine ,acu depinde si de parintii fiecaruia dar ar trebui sa incerci sa ii convingi
bubutzaa

nikucoman
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Ian 2010, 18:12
Localitate: PRAHOVA
Contact:

niku

Mesajde nikucoman » 18 Feb 2010, 14:17

cand anaparlesc pocusori .... :?:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 18 Feb 2010, 14:19

niku atunci cand vrei sa intrebi ceva cauta un topic corespunzator si apasa post reply.
porcusorii nu naparlesc..daca le cade parul(mai mult decat cateva fire) inseamna, de regula, ca porcusorul are o lipsa de vitamia c
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 10 Mar 2010, 01:19

Uf... Tara nu stiu cum face dar e mereu uda la fundulet. Am ajuns sa o tund la fund la cateva zile. Nu mai stiu ce sa-i fac. Am ajuns sa renunt la tavitele pentru mancare ca dupa ce terminau papa de acolo ea se punea sa faca pipi in ele si statea acolo. Cred ca a stranutat azi de cateva ori dar acum m-am asigurat ca ii e cald si bine. O sa se dezvete vreodata sa stea in pipi? pot sa o fac sa se dezvete?
Sing for absolution!

Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzutzi_porcusoara » 11 Mar 2010, 15:37

La mine cu gherutele e perfect.Sunt extrem de cuminti. Nici nu misca. Si se taie gherutele numai cu pupici. Am avut noroc in privinta asta. Si la curatat in urechiuse stau. ;)) Cred ca le si place dar nah la pieptanat nu le pacalesc si mai sunt si texel si merinos.

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 11 Mar 2010, 15:47

pai rasele crete nu se piaptana. Le descurci parul cu degetele. Eu asa am citit. D-asta nici nu le convingi :D ma gandesc ca ale mele ma cearta daca se prinde de un nod mic peiptanul, ale tale ce sa zica ca au tot parul numai carlionti :D
Sing for absolution!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 11 Mar 2010, 18:05

Invatatul cu pieptanatul se face de la varste fragede, de cand porcusorul e inca pui. Este foarte important mai ales la rasele cu par lung.
Si cele cu par lins si cele cu par cret se piaptana. Cu deosebirea ca la cele cu par cret se paote face si cu varful degetelor pentru a aseza buclele.
Puteti citi mai multe si

Trebuie sa fim atenti la pieptanul folosit.
Modelele prezentate aici se gasesc in cam orice pet shop si sunt utile in functie de marimea animalului si lungimea parului.

Imagine Imagine

Acest model nu este recomandat fiind cu dinti mici, desi, din sarma si pot rani
Imagine

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ingrijire blana

Mesajde AVRELIANVS » 24 Mar 2011, 01:35

Va supun atentiei urmatoarea problema ce o intampin cu domnitele mele dragi.
De cand au venit Craciunita si Tzepi se inregistreaza o cadere destul de mare a parului la Happy.Observ asta la periere mai ales.La inceput in primelee zile totul a fost ok adica doar Craciunita avea caderi de par ,apoi a inceput Tzepi dar ceva usor adica nu masiv apoi Happy.Cand am vazut ca sunt caderi de par in cazul Craciunitei am citit aici ca este posibil sa fie din cauza lipsei de vit C.Am sunat-o pe Diana care mi-a zis ca vit C le-a fost data .Apoi am gandit ca o fi ceva dermatita si drept urmare sa merg degraba la medic.Aici tot Diana m-a ajutat si a fost mai mult decat draguta caci mi-a sugerat sa merg cu sotul ei a doua zi caci oricum se ducea cu porcutul lor.Am mers la Dr.Pantu care mi-a zis ca fetele(Craciunita si Tzepi) is ok si nu au nici un fel de boala,ca ar trebui sa fie din cauza stresului mutarii,interactiunii cu un mediu nou,sa le dau vit C si Beres.Totodata mi-a zis ca Vit C nu se intrerupe niciodata .Aici m-am simtit vinovat caci eu am intrerupt timp de 2 saptamani cam asa stiind ca se face cura doar iarna si primavara.Am inceput sa le dau din nou vitamina C si nu observ schimbari dupa cum spuneam parca ar fi contagios.Lui Happy ii cade doar blanita de la fundulet,ceea ce inainte nu-i cadea.M-am uitat si nu am vazut nimic suspect,nici pe piele nici la radacina firelor sau la fundulet.Acuma poate nu m-oi fi uitat eu bine.Draga si Yuky nu au nimic in schimb .Ce e drept Happy e si agitata adica ea permanent se da in nou venite pe cand Yuky si Draga nu au nici o treaba au terminat de aranjat conturile si nu se leaga de cele noi.
Sa fie stresate porcutele mele dragi si de aia sa le cada parul?Incalzirea are vreun efect asupra blanitei adica la cele cu par lung apare naparlirea?
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu parul !

Mesajde cristisz » 24 Mar 2011, 10:40

Ce pot sa spun din observatii personale e ca un porc sensibilos, asa ca Pamfy al nostru de exemplu, se consuma din orice. Dupa o sedinta de alergatura si boscorodeli cu Morco a pierdut o intreaga suvita de par. Drept e ca el e un baiat cu educatie si locuieste cu o persoana foarte voluntara si autoritara.

Revenind la situatia data, cred ca e posibil ca stresul mutarii sa duca la deranjamente in podoaba blanoasa.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu parul !

Mesajde AVRELIANVS » 24 Mar 2011, 14:45

Si eu sper la fel,caci de mancat mananca toate,zbenguit la fel.Ma intreb de ce in zona acea cade iar in rest nu?caci la Craciunita daca trag usor cade de oriunde si pot confirma ca e stresata mitica mai ales ca e foarte timida.Oricum eu continui tratamentul afectiv si medicamentos.Inca o chestie vit C se da in doua cure sau tot timpul?
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Probleme cu parul !

Mesajde Lili » 24 Mar 2011, 15:53

Toata agitatia cu mutarea si cu noile fete din grup e posibil sa fi cauzat asta.
Si pitifelnicilor astia a inceput sa le cada parul. De la stresul luptei cred. Bagam si noi cura de vitamina C si Beres.

Mi-a placut exprimarea ta cu "tratamentul afectiv" :smile: Aplicam si noi combinat cu tratamentul cu boscorodeala.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu parul !

Mesajde cristisz » 24 Mar 2011, 16:28

poza cu copiii mei


Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu parul !

Mesajde AVRELIANVS » 24 Mar 2011, 16:29

Merge tratamentul cu boscorodeala,da rezultate?geniala expresia cu tratamentul cu boscorodeala.
Sa speram ca pe masura ce se obisnuiesc sau se suporta le va trece.Ce ma amuza este ca pe Draga o doare fix in carare caci acum i se formeaza cararea.Nu are nici un stres ca se ciondanesc adultii ea se gogoseste pe zi ce trece si are grija de carare sa fie drepta.Inca nu stie sa dea cu pieptanul si da cu limbuta.
Cris la mine este o problema ca is raspupate si raras mangaiate plus razgaiate.Tot la fel dau vitaminele?
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu parul !

Mesajde cristisz » 24 Mar 2011, 16:37

Orice tratament de vitaminizare da rezultate maxime cu ceea ce folosesti tu
poza cu copiii mei



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori