Medici veterinari in Bucuresti

Adrese ale cabinetelor medicale recomandate de membri
Gemon
Site Admin
Site Admin

Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Gemon » 27 Noi 2007, 16:38

Dr. Radu Ionescu,
Servicii medicale veterinare complexe, consultatii, tratamente, chirurgie, urgente
Cabinet ISRAVET, Intr. Sectorului 11, Sector 3
Orar: L-V: 9-21; S: 10-18; D: 10-14.
Telefon: 021.3205519
Mobil: 0722-503.508

--------------------

Dr. Pantu Ana,
medic veterinar specializat pe porcusori de Guineea
Mobil 0740547274, non-stop
Servicii medicale veterinare, consultatii, tratamente, chirurgie, toaletare (taiere unghi), interventii dentare (taiere a dintilor cu aparatura corespunzatoare etc), urgente.
Nota admin:
Informatie postata de sabz:
sabz scrie:S-ar putea nota, ca pe doamna dr Pantu o puteti gasi la Clinica Veterinara de pe Lacul Tei, colt cu Maica Domnului, vis-a-vis de magazinul Domino.

Informatii la viewtopic.php?p=133338#p133338
--------------------

Dr. Radu Boncea
http://www.falconvet.ro/medici-veterina ... falconvet/
Informatii la viewtopic.php?p=132816#p132816

Dr. Catalin Manea,
- recomandat in probleme dentare ale porcusorilor -
sos. Oltenitei, nr. 16, bl. 3C, parter, sector 4
(vis-a-vis de cimitirul Bellu Catolic)
Orar: L-V: 10.00-20.00; S: 10.00-16.00
Telefon: 021-332.71.62; 0745.028.086
http://www.petsmile.ro/

Nota: In afara orarului nr. de mobil e accesibil doar pentru clientii fideli in caz de urgente.

--------------------

Dr. Botea Marian,
Cabinet ARS MEDICA, Bd. 1 Decembrie 1918 nr. 37, sector 3
(in spatele sectiei 13 politie)
Mobil: 0723208139
- medic veterinar cu experienta in chirurgie porcusori de Guineea, recomandat atat pentru interventii chirurgicale simple la porcusori, cat si pentru cele complexe (operatie de cezariana la femela atunci cand aceasta interventie este necesara, orchiectomie/castrare* mascul, altele)

*Nota admin: Important! Cum porcusorii sunt animale sociale, intotdeauna se merge pe ideea de a tine doar masculi sau doar femele (doar porcusori de acelasi sex), se apeleaza la castrarea masculului numai in cazuri speciale cand alte solutii cum ar fi oferirea spre adoptie a masculului, adoptarea unei femele in locul acestuia langa femela nu e posibila. Site-ul gemon.ro vine in ajutorul stapanilor de porcusori, avem o sectiune de adoptii la care va invitam sa apelati si in asemenea cazuri.
Castrarea femelei se recomanda numai in cazul in care are probleme grave de sanate ce necesita indepartarea ovarului sau ovarelor (ovariectomie) sau dupa caz indepartarea ovarelor si a uterului (ovariohisterectomie).

--------------------

tramona38
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde tramona38 » 04 Iun 2008, 09:31

Pentru adresa unui veterinar in sectorul 2, va rog, daca se poate, raspunsul sa fie dat pe forum.
Subscriu dorintei de a gasi un veterinar bun aproape de casa.

Am fost la un veterinar la un cabinet langa Cimitirul Reinvierea si mi s-a parut superficial in atentia acordata porcusorului meu.
As dori o adresa alternativa.

Multumesc:)

Anna
Membru
Membru

Mesajde Anna » 06 Iun 2008, 21:10

Acolo am fost si eu cu papagalul meu dar nu stiu daca este bun si pentru porcusoarele mele...astept recomandari
Si tramona38 s-a descurcat bine acel veterinar?Ca sa stiu daca ma pot duce si eu la el..

vykutza
Nou venit
Nou venit

Mesajde vykutza » 22 Sep 2008, 10:28

buna,sunt tipa cu porcutzul norocel si v-am zis ieri k baiatul meu se simte excelent asta poate si datorita medicului vet. care l-a tratat si daca are cineva probleme asemanatoare se poate adresa la dansul ,este un doctor tanar si este singurul in acel cabinet .acesta se afla pe b-dul dimitrie cantemir in incinta unui bloc,cum vii dinspre parcul tineretului inspre piata unirii pe partea dreapta scrie s.o.s.vet,fostul yoyo pet,dupa parerea mea este un vet bun si pune suflet nu stiu pt alte afectiuni cat de bun e dar pt ale pielii e priceput.sanatate la micutzi si voua la fel .pupici :kiss:

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Borki » 22 Sep 2008, 15:06

Sincer, in sectorul 2 inca nu am depistat nici un medic bun. Este posibil sa existe dar nu ti-l putem recomanda. Daca un medic se pricepe la papagali (pasari exotice) nu este conditia necesara si suficienta sa fie priceput si la porcusori(animale exotice). Vezi cazul doctorului Tudor.

Buna vykutza
Ne bucuram sa auzim ca porcutul tau este bine. Ai putea sa ne spui te rog ce anume tratament a recomandat dl doctor? Asta m-ar ajuta in a-mi da seama daca dansul este cat de cat priceput.

Multumesc
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

vykutza
Nou venit
Nou venit

Mesajde vykutza » 22 Sep 2008, 15:39

buna tuturor,porcutzului meu norocel cand a fost la vet.prima data i s-a facut o injectie pt sa nu se mai scarpine k se scarpina de i-a dat si sangele ,si o solutie cu care urma sa-l ung o zi da una nu ,dupa aceea la a doua vizita i-a facut doua injectii dupa care s-a facut bine.nu stiu ce injectii i-a facut k vet-ul e cam mutulica,dar eu cred k e priceput k l-a facut bine pe norocel al meu :P :little: ,acum judeca-ti si voi :lol: ,pupici multi :kiss:

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 22 Sep 2008, 16:03

sa iti spun cum judec eu
ca sa imi dau seama daca medicul a aplicat tratamentul corect, ar trebui sa stiu ce diagnostic i-a pus, ce injectii i-a facut, in ce cantitate si cu ce crema i-a dat.
despre asta am tot scris pe forum.
cand mergeti la dr intrebati ce anume vrea sa ii faca porcutului.
crezi ca geda a muncit degeaba sa faca un model de fisa de tratament?
sa zicem ca ar fi trebuit sa te duci la si la alt dr, ca primul nu ar fi reusit, ce i-ai fi spus?
ca a facut 2 inj si ca i-a dat cu crema?
al doilea de unde sa stie ce tratam i-a facut primul?
poate ar face acelasi tratament si in doza dubla ar omora porcutul.
sa inteleg ca sunteti intimidati de doctori?
ei sunt in slujba noastra si trebuie sa fim siguri ca viata porcutului e pe maini bune
sfatul meu e sa mergi la doctorul asta de care zici si sa ii ceri adresa, numele si nr de telefon. chiar ii spui ca ai fost multumit de el si vrei sa il mai recomanzi si altora.
oricum eu iti multumesc ca te-ai gandit sa ajuti si pe altii in caz de nevoie
Ultima oară modificat 30 Sep 2008, 20:59 de către maria, modificat 1 dată în total.

Anna
Membru
Membru

Mesajde Anna » 24 Sep 2008, 11:58

In legatura cu cel de langa cimitirul reinvierea:mami cred ca mai are o carte de vizita de la el.Nu mai stiu sigur dar parca era cineva cu niste porcuti pe la el....o sa ma duc la el totusi cu porcutii.Dar doar ca sa ii controleze.

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Borki » 24 Sep 2008, 12:01

Vikutza,
Asteptam datele medicului si daca ai cum, sa-l intrebi de tratamentul facut porcutului. Din cate spui, se pare ca medicul a stiut ce tratament anume sa-i aplice dar, am vrea sa fim siguri.

Cei care sufla si-n iaurt :)
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

vykutza
Nou venit
Nou venit

Mesajde vykutza » 24 Sep 2008, 18:39

buna tuturor.Imi pare tare rau k nu pot sa va dau nici un fel de info.despre medicul vet la care am fost cu porcutzul meu pt.k nu am mai ajuns pe acolo ,voi face tot posibilul sa ma duc,as vrea totusi sa-i mai fac un control lui norocel ,nu k mai are ceva ,dar sa vad sa nu-i mai fi ramas ceva din eczema care sa evolueze mai tarziu,vreau sa va zic k nu se mai scarpina absolut deloc.Cand ma voi duce cu baiatul meu,si asta o sa fie curand am sa va dau si adresa exacta, diagnosticul si tratamentul care l-a primit norocel.Va pupik pe voi si copilashii vostrii :clipici:

vykutza
Nou venit
Nou venit

Mesajde vykutza » 30 Sep 2008, 18:10

buna tuturor,am fost din nou cu porcutzul meu la medic pentru un control de rutina si vreau sa va zic k nu mai are nici o urma de boala,micoza k asta a avut.Am intrebat vet.cu ce l-a tratat si mi-a spus ca i-a facut 2 injectii de vit.C la intervale de o saptamana si solutia cu care l-am uns a fost ivemetin sau ceva in genul asta, nu mai retin numele foarte bine.Am luat si adesa cabinetului in caz k doreste cineva cu asemenea probleme sa apeleze,dar atrag atentia k nu stiu cat de bun e acest medic la alte afectiuni decat cele de piele.

Asadar numele medicului e:
Neagoe Gabriel
si adresa Bdul Dimitrie Cantemir nr.19-21 sect.4,
tel.0723399637 si 0213309176.

Nota admin:
Postare tot pe aceasta tema http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=47815#47815

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 30 Sep 2008, 21:02

nu cumva solutia cu care l-a uns se chema imaverol?
ivermectina e contra parazitilor si se aplica dupa urechi sau injectabil

vykutza
Nou venit
Nou venit

Mesajde vykutza » 30 Sep 2008, 21:14

da asta e solutzia cu care l-am dat,medicul mi-a dat intr-o seringa un pic din aceasta si am dizolvat-o acasa in 200 ml apa si l-am dat o zi da una nu, timp de 2 saptamani.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 30 Sep 2008, 21:25

eu zic ca tratamentul a fost ok, mai ales ca a stiut ca in caz de micoza se da si vit c (eu stiu asta de la geda :smile: )
o sa il tinem sub supraveghere, sa vedem ce poate
si pt tine :kiss:

vykutza
Nou venit
Nou venit

Mesajde vykutza » 30 Sep 2008, 21:38

:heart: pentru voi si copilashii vostrii :dance:

Înapoi la “Medici veterinari”