Canicula si porcusorii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 22 Mai 2009, 22:42

Intr-adevar este cald, si am si eu o intrebare: ceva care sa ajute la eliminarea mirosului? Acum ca a venit caldura tb sa schimb talasul din cusca tot in fiecare seara. Fiind cald beau si mai multa apa. Am eu aer conditionat dar totusi nu este cazul sa dau drumul. Nu inca.
KiKi & Devi

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 23 Mai 2009, 14:07

Eu asta vara le puneam o bucata de gresie in cusca care statea non stop acolo, iar dupa amiaza le puneam o sticla de jumatate de litru cu apa rece unde se tolaneau pe ea :lol: , iar una de rezerva in frigider pt mai tarziua ca se incingea repede [asta vara stateau si cu Micky, ca erau micuti].
La vara am sa procedez la fel cu sticluta de apa, iar acum trebuie doar sa fac rost de niste gresie, cred ca azi fac :up2:
Apropo: Am citit mai de mult pe site ca temperatura cea mai potrivita deste de 20-22 de grade, dar totusi nu putem face chiar asa de ''frig'' in camera. La mine sunt peste 27 de grade vara in casa. :!:
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 25 Mai 2009, 19:47

As vrea sa stiu si eu ceva,
Nu am facut rost de gresie sau faianta pt ca matusa mea a pus'o dejea pe perete, si ma gandeam ca pana fac rost, as putea pune marmura in locul ei?
Am gasit niste bucati mai amri de marmura, si eu as zice ca ar merge si ele, dar as vrea acordul vostru :lol:
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 25 Mai 2009, 20:17

da sigur ca merg si bucatile de marmura,tot ce este rece in aceste zile calduroase e bine venit pentru piticii nostrii,insa sa lasi si un pic de loc unde sa fie doar talas
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 25 Mai 2009, 20:19

Ok, asa am sa fac. Oricum mi se par cam mari bucatile dar merg pana ce fac rost..au mai mult loc unde sa se intinda :lol:
Mersi de raspuns :up2:
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 25 Mai 2009, 20:44

daizzy le poti pune piticilor in schimbul placilor de marmura chiar doua farfurii din acelea intinse sa vezi ce se tolanesc in ele,ce idei traznite imi mai trec si mie prin cap :lol:
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 25 Mai 2009, 20:48

:friends: shrekut si runty

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 25 Mai 2009, 22:52

Astazi cand am venit de la servici am avut o maaare surpriza...Ozzie statea tolanit peste placa de faianta...Pana aici nimic ciudat, dar cand s-a ridicat, am vazut ca era ud si murdar tot...desi ii schimbasem talajul de 2 zile...Am scos placa de gresie, pe care isi facusera toate nevoile, lui a trebuit sa ii aplic o tunsoare de urgenta pt ca avea funduletul maroniu...si placa de gresie a zburat de acolo...In rest, toata cusca era uscata, doar pe gresie au facut amandoi..
:( va trebui sa gasesc o alta solutie de caldura...noroc ca s-a mai racorit un pic...asteptam canicula si vine sticla cu prosop...
Acum Ozzie arata ca un bufon de la spate...un fund rotund din care ies 2 picioare umflate...
MadalinaImagine

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 25 Mai 2009, 22:54

mada, ar trebui sa-i pozezi funduletul....sunt asa funny cand sunt tunsi... :lol:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 25 Mai 2009, 23:01

Sfaturi utile in aceasta perioada cand temperaturile incep sa urce vertiginos puteti gasi pe acest topic in Anunturi speciale:
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=1021

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 25 Mai 2009, 23:01

Tocmai am incercat sa il surprind, dar nu mai vrea sa alerge, s-a asezat ca o closca pe mana de iarba (ce i-am dat-o de consolare) si nu il lasa pe Spy sa manace...Nu il mai deranjez ca l-am traumatizat deja destul...oricum, nu va arat eu rusinea baiatului :tease:
MadalinaImagine

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 26 Mai 2009, 10:32

Veronica eu da le puneam sticla cu apa intr'o carpam mai subtire asa pt ca mi'am dat seama ca pot raci :smile:
Cat despre marmura nu i'am mai pus'o ca e prea mare bucata aceea dar o sa'i pun o farfurie :up2: dar deocamdata s'a facut mai frigut si asteptam caldurile alea mari :suicide:
Am citit sfaturile ramonei, am sa tin cont de ele :tease:
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 26 Mai 2009, 11:38

si noi am trecut la gresie de cateva zile ...e sauna la mine in casa..saracul pana sa ii pun gresia in cusca era destul de lesinat..urmeaza sa il mai tund un pic sa fie si el mai aerisit
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 26 Mai 2009, 18:31

La mine e inca foarte bine in casa, dar cand se va face mai cald o sa le dau drumul la aer, eu vara nu prea opresc aerul conditionat (am doar intr-o camera asa ca il setez la 16 grade ca sa faca fata in toata casa si sacrific camera cu aerul ca acolo nu se mai poate sta).
I-am mutat deja in camera alaturata pe un birou, ca nu cumva sa raceasca.

Avatar utilizator
bebitzu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 22 Oct 2008, 19:46
Localitate: bucuresti

Mesajde bebitzu » 28 Mai 2009, 23:12

baieti mei sunt afectati de caldura,si imi dau dureri de cap.Micu meu a inceput sa doarma cu piciorusele in sus,iar Grasu doarme pe casuta cu capul in jos si cand il ia somnicul de tot se aude POCC!!! nimic importat doar un porc cazut de pe casuta si cu o fatza speriata si :shock: ...nu va inchipuiti,cum zi de zi cand ma uit la acvariu si vad 2 picioruse (unul alb si unul negru) in sus de parca ar fi..... nu va mai spun de cate ori am plans pt k il trageam de piciorus si nu reactiona (va dati seama ce sperietura trag) :lol:
iubesc porcutzi :X


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori