Cum e mai bine, un porcusor singur sau doi?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Lili » 01 Sep 2011, 22:23

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde biancadumy » 01 Sep 2011, 22:23

am mai vrut unul deoarece,cornel nu se intelege cu ceilalti :) asa ca ii trebuie si lui un pici :)

Mersi Lili :heart: sa nu mai zic de maimutoii tai,sunt la fel de bine ingijiti :heart:

Si pe Cornel ca sa il dau,nicio sansa,am stat acum si m-am uitat la anuntul pe care il pusesem...offf,bine ca nu l-am dat,nici nu cred ca as fi putut,mai mult la suparare am zis sa il donez. Este inversul unui porcut de guineea,este asa linistit,si cand iti intra sub piele,nu il mai poti scoate,este extrem de afectuos :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 02 Sep 2011, 08:27

aha am inteles.. da cornel e simpatic..sper sa se inteleaga bine
ai mei se inteleg f bine..
da lili mersi pt jignire.,. ce sa zic.. altii ingrijesc porcii atat de bine, ca ar trebui sa tina 10.. eu nu am dreptul nici sa visez la ei nu?
dar cum rautatea oamenilor nu are limita ce sa mai zic.. fiecare cu ale lor.. oare ai mai zis ceva de genul la altcineva.. daca a avut porcusori bolnavi ca nu merita sa ii aibe..?
macar sa stiu..
daca ti se imbolnaveste fata, nu esti buna de mama.. mai bine nu o mai ai nu? asa se gandeste acuma? porcii ca si oamenii se imbolnavesc din dif motive sau depinde ca organismul lui.. nu iti ramane de facut decat sa ii ingrijesti., sa le oferi cel mai bun..si tot exista sanse sa se imbolnaveasca. :speachless:

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cristisz » 02 Sep 2011, 08:34

Daca domnul Cornel s-ar fi inteles cu vreunul dintre copiii mei, fiti sigure ca nu mai pleca in veci din casa noastra.
Dar asa, sigur intr-o cusca mare, cu ce ma incalzea ca manca bine si avea de toate (facea un maraton de pop corn dimineata de scula toata casa) ca tot trist era.
Inca ma mustra sufletul ca ca nu stau eu cu ochii pe el, dar la Bianca are viata frumoasa. Daca ramanea la mine ar fi fost al treilea porc care statea singur (Albush si Veve sunt ireconciliabili - ii simt insa ca sufera, dar 10 porci imi este foarte greu sa cresc din pacate, asa ca raman la 8 ai mei).
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Cum e mai bine, un porcusor singur sau doi?

Mesajde biancadumy » 02 Sep 2011, 13:38

Da,Cornel este intradevar un porcut special,la inceput timid si fricos dar dupa ti se suie si in cap :lol: :lol: e un scumpic :heart: si promit sa filmez toata intalnirea cu el si piciu' :lol:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Cum e mai bine, un porcusor singur sau doi?

Mesajde maria » 02 Sep 2011, 14:19

mai ajutorule, ce cauti tu la topicul "un singur porcusor sau 2"?
tu ar trebui sa scrii la un topic cu numele " 6 porcusori sau mai multi " :smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Cum e mai bine, un porcusor singur sau doi?

Mesajde crisa24 » 02 Sep 2011, 18:38

sau porcusori, fara numar, nu mai rad de ea ca imi e ca cine rade la urma rade mai bine! :D


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Nevoi comportamentale - singur sau cu un congener?

Mesajde irena » 29 Oct 2011, 12:44

kylin, de ce recomandam mereu 2? pentru ca sunt animale de grup. dai impresia ca stii
ce spui. stii ca in elvetia e interzis prin lege sa tii un animal de grup singur? stii ca in
germania nu iti vinde un porcut, daca nu dovedesti ca il ai pe al 2lea acasa?
stii ca in momentul in care un porcut se imbolnaveste, este necesar sa manance bobitele
cecale de la cel sanatos? ca un porcut il poate stimula pe celalalt sa manance, sa bea apa,
sa se joace? daca ai atat respect pentru noi, citeste forumul, compara-l cu site-uri straine
despre porcusori de guinea si vezi atunci daca avem dreptate sau nu. vei vedea ca toate
spun acelasi lucru si pun accent pe faptul ca un porcut nu trebuie tinut singur ;)
nu in ultimul rand, suntem o comunitate, care incercam sa ajutam. nu ne plateste nimeni,
si intr-adevar, nu suntem medici veterinari. cu toate astea, majoritatea am trecut printr-o
micoza, iar multi si-au pierdut porcutii din cauza medicului - un antibiotic administrat gresit,
dozaj la anestezic calculat gresit si multe altele. ideea e ca in momentul in care cineva intra
si cere un sfat, va primi un raspuns. si vom incerca sa raspundem gandindu-ne la binele animalelor.
si avand in vedere ca suntem dispusi sa ajutam, consideram ca merita sa se tina cont de
ceea ce spunem ;) evident ca fiecare face cum crede de cuviinta :)
numai bine.

Kylin
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 10 Oct 2011, 21:27
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Kylin » 29 Oct 2011, 20:30

Imi cer mii de scuze inca odata daca am jignit pe cineva cu postarea mea,repet plec palaria in fata lui Gemon si mult respect fata de cei de pe forum si chiar imi pare rau ca s-a ajuns la un conflict din cauza ca am alta parere decat majoritatea.Nu sunt veterinar de meserie,sunt inginer,si poate dupa cum stiti am si eu un porcusor care neoficial are 2 luni.Ceea ce am zis eu ca nu-mi convine este ca aproape la orice problema solutia este "...si i-ai un partener....cumpara un alt porcusor" si " da-i vit C" Dupa cateva ore de citit despre porcuti,revin cu cateva pareri.
Am gasit in cateva lecturi o anume precizare,da este animal de grup traieste extraordinar cu un partener,dar in acelasi timp poate fi la fel de fericit si singur daca primeste atentia necesara,deci este de preferat dar nu-i atat de vital sa aiba partener.
Gemon spune clar ingrosat "Cea mai buna alegere va fi hrana naturala. Vitamina C sub forma sintetica contine doar parti izolate ale vitaminei prezente in plante" - de aici si parerea mea contradictorie cu da-i vitamina C.Celelalte surse nu le enumar ca exista prietenul google si se gaseste dar,vreau sa subliniez sa se administreze doza suplimentara cu atentie fiindca iata in caz de supradoza poate face osteoartrita,artrită reumatoidă sau piatra la rinichi.
Aici as dori sa inchei orice conflict daca a existat asa ceva si sa speram ca Pufy lui Agnes se va insanatosii repede:)

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Raie?

Mesajde Ancu Toma » 29 Oct 2011, 20:30

Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 20:46

kylin
nu cred ca ai jignit pe cineva
asa cum am mai spus discutiile in contradictoriu ajuta f mult
te fac sa te gandesti, sa cauti, sa nu iei litera de lege
eu mi-as dori sa scrii mai mult pe forum
toma
e o mare diferenta intre porcusorii crescuti in salbaticie si ai nostri
ma gandeam o data ca poarcele mele nu au simtit pamantul sub labute, nu au stat la soare sa isi incalzeasca oasele
stii cum sunt puii crescuti la tara, cu porumb si rame si cei pe care ii cumparam noi din magazine
poate e un pic exagerata comparatia
porcusorii nostri mananca numai ce le dam noi si noi putem gresi f usor
sunt dependenti de noi

e bine sa fie 2 porcuti intr-o cusca, dar sa se inteleaga
nu trebuie sa ii lasam impreuna daca se streseaza unul pe altul , daca nu se suporta
eu am tinut-o pe lady in cusca cu o porcuta care o capsa din te miri ce
ea nu putea sa se odihneasca, sa manance in liniste, ii era mereu teama ca vine balaurul si o musca
pana la urma, la sfatul unei prietene, psiholog, am pus-o singura
in cateva zile parca a inflorit
regret si acum lunile in care am chinuit-o
deci sfatul cu 2 porcuti trebuie ajustat la situatia din teren :smile:
eu asa cred

irena
eu nu am vrut sa fiu off, dar am fost " provocata "
nu da te rog
:D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Raie?

Mesajde Lili » 29 Oct 2011, 20:52

Subscriu la sfatul de a nu universaliza.
Imi amintesc si eu ce popcoarne de bucurie facea Rontzileanu cand l-am mutat de langa Yoyo si s-a vazut singur dupa ce luase atata bataie.... Parca daduse betia in el, asa era de fericit. Dupa care incet incet a inceput sa se pleosteasca si nu mai facea nimic, parea doborat de tristete si plictiseala. Si atunci a aparut Jojolino sa-i tina de urat. Moment in care a inflorit din nou moshulica si salta ca un adolescent sa-i faca fata cretului mic.
Asa ca...fiecare isi cunoaste porculinul. Si ca sa-l cunosti, el trebuie observat in TOATE ipostazele. Nu poti sa spui ca e fericit singur pana nu l-ai vazut alaturi de un partener potrivit. S-ar putea ca atunci sa fie...dublu fericit. Si atunci, te-ai inselat.

Ce on topic suntem :lol:
Daca tot am intrat sa arunc si eu cu parerea aici (desigur off topic), :lol: spun Sanatate multa la porcutul bolnav.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Raie?

Mesajde Ancu Toma » 29 Oct 2011, 21:34

Maria, in necunostinta de cauza intreb: daca ai unul sau 100 de porcuti tinuti separat, nu e acelasi lucru, oricum nu au interactiuni directe? Si apropos, ma numesc Anca, dar e bine si Toma, ca e numele de familie. :)

Lili sunt de acord cu tine, dar nici nu poti spune ca un porcusor nu e fericit singur daca nu l-ai vazut cum se comporta.

Imi pare rau pt off-topic, dar daca s-au starnit niste discutii, mi se pare normal sa le continuam unde au inceput. Sau ma insel?
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 21:55

m-ai bagat in ceata
nu inteleg intrebarea ta

nu stiam ce esti, baiat sau fetita
dintre ancu si toma, am ales toma :smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Raie?

Mesajde Ancu Toma » 29 Oct 2011, 22:06

Care e diferenta (pentru ei) dintre a creste un porcusor si a avea 10 dar tinuti in custi separate? Cei care sunt tinuti fiecare in cusca lor (din diferite motive) nu interactioneaza intre ei in mod direct..deci practic sunt tot singuri, nu? Eu nu vreau sa fiu inteleasa gresit sunt PENTRU mai multi porcuti, si pentru ca se simt ei bine, dar si pentru ca sunt un izvor nesecat de buna dispozitie.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori