Medici veterinari - Ploiesti

Adrese ale cabinetelor medicale recomandate de membri

V-a fost de folos medicul veterinar atunci cand ati mers cu porcusorul ?

Da
25
58%
Nu
6
14%
Uneori da, alteori nu
12
28%
 
Voturi totale: 43

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 01 Noi 2009, 10:52

sfat: !
sa nu va duceti la Vet. cel din 9 mai, o prietena sa dus cu cainele care se scarpina f tare si i`a zis ca are alergie, cand s`a dus la vetul dIN Hale acolo i`a spus clar ca avea puricii
Eu am avut probleme cu Cipi numai manca si le-am dus acolo i-au facut injectii si baiatu meu s`a facut bine in o saptamana :smile:
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

lowee_girl
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 11 Apr 2010, 23:19
Localitate: CAMPINA

veterinar campina

Mesajde lowee_girl » 11 Apr 2010, 23:28

as dori daca stiti sa-mi recomandati un medic veterinar in campina. multumesc

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde claudiam » 12 Sep 2011, 15:57

Eu am fost si cu Maia cand traia si cu catelul pe Fortunei.Dar a fost o desobire mara la felul cum mi-a tratat catelul si aporcusorul.De catel s-a ocupat mai mult desi venisem cu el pentru vaccinurile obligatorii si pt deparazitare, in schimb la Maia s-a ocupat mai putin cu toate ca ma dusesem cu ea bolnava.Antibioticele si antiparazitarul facut au molesit-o si mai rau si facea numai moale, noroc cu o fata de acolo care i-a mai facut niste Multivitamine si calciu si s-a mai pus pe picioare, pentru ca dupa prima doza de antibiotic am crezut ca moare. :cry: :cry: :cry:
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde roseta.stoned » 12 Sep 2011, 17:22

Claudia, porcusorii nu trebuie deparazitati la fel ca pisicile si cainii....
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde irena » 12 Sep 2011, 17:48

eu nu inteleg termenul antiparazitar.
si porcutii pot avea paraziti. un control veterinar poate stabili daca un
porcut e infestat cu paraziti sau nu. iar medicul poate da un tratament.
deparazitari si vaccine nu au ce cauta la porcuti. ele tin de caini si pisici.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde roseta.stoned » 12 Sep 2011, 18:06

Pai cu totii stim ca deparazitarea e de doua feluri: interna si externa. In cazul cainilor si pisicilor, deparazitarea de ambele feluri se poate face prin administrare subcutanata, insa la porci in niciun caz!! Pentru cea externa se foloseste Ectocid in cazul paduchilor si altor creaturi, iar pentru interna, in niciun caz nu se foloseste cea de caini/ pisici si cine mai stie ce animale domestice! Injectiile sunt in general alese ca ultima varianta de tratament in astfel de cazuri.. Trist ca nici macar atat nu cunosc majoritatea veterinarilor. La fel si in cazul antibioticelor...
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde FlorinG » 12 Sep 2011, 18:15

Pe strada Fortunei, domnul doctor Laurenţiu Ispas nu e chiar complet nepriceput pentru porcuşori, dar începe să îţi recomande tot felul de produse din farmacia cabinetului. Se laudă mereu cu - unde spune că a operat porcuşori şi e cam rigid.

El este:
Imagine
Majoritatea timpului când am fost acolo am dat de asistenţi, iar primul lucru pe care îl recomandă e deparazitarea preventivă. Eu mă enervez uşor, mai ales când era vorba de pocuşoara mea bolnavă şi i-am spus să facă doar ce îi cer eu, când am auzit de deparazitare.

Am mai fost la , peste drum de CNILC (liceu) - pe strada unde e curtea interioara a liceului, un cabinet unde sunt tot timpul cei doi câini, un Golden Retriever şi o Labrador, de îţi vine să îi mănânci. A vorbit cu mine un domn doctor mai solid şi înalt, care mă lua peste picior şi nici nu apucam să termin ce am de zis că se băga peste mine să îmi zică cât de rău am acţionat. Şi aici m-am enervat uşor bineînţeles, că eu nu puteam să zic nimic, că era foarte prost tot ce făceam şi îmi mai zicea şi cu convingerea că el ştie cel mai bine asta. Nici nu l-am mai băgat în seamă şi am vorbit numai cu asistenta (cred că era), care vorbea frumos, chiar dacă el era acolo lângă noi. Au mai mulţi medici dat cu ceilalţi nu am interacţionat.
Cel din stânga e medicul:
Imagine

Singurul loc unde am fost mulţumit a fost :
Ploiesti
Str.Stadionului nr.11
Cod 100173
Tel. 0344 110 670
Email: vetalvet@vetalvet.ro
Domnul doctor Cristian Alexandrescu nu e un expert în porcuşori, dar dacă nu ştie ceva, recunoaşte, nu face tratamente fără să se asigure înainte de dozele corecte (în caz ca nu le ştie) şi ştie destul de multe despre porcuşori. Pentru că în cazul meu nu aveam un diagnostic, a căutat în cărţi (a doua zi avea pregătite trei cărţi, fiecare mai mare decât Pagini Aurii, cu bileţele pentru fiecare pagină unde găsise câte ceva) şi a încercat să mă sfătuiască cât de bine a putut şi se vedea că îi pare rău că nu ştie să îmi zică mai multe. Mi-a citit cu atenţie paginile mele, printate de pe Gemon (Trusa, Antibiotice), a confruntat cu ce a găsit în cărţi şi mi-a spus posibilităţile şi plusurile şi minusurile pentru fiecare, ce îmi recomandă el, urmând ca eu să decid cum facem.
Prefera tratamentele naturiste contra medicamentelor, pentru că se simţea depăşit şi nu voia să îi facă cumva rău porcuţei. Chiar dacă nu am reuşit să rezolvăm problema porcuţei eu aş merge oricând ar fi nevoie la el că ştiu că mă ascultă.
A, uitasem, l-am şi sunat de cel puţin 6 ori să îl întreb ce să mai fac şi mi-a răspuns de fiecare dată calm, ba chiar nu mai se opreşte din vorbit. Într-unul din apeluri a stat cu mine la telefon să mă direcţioneze către un cabinet unde se fac analize, chiar dacă era prima dată când am sunat şi nu fusesem niciodată la el.
Imagine
În plus, a şi sunat la un alt cabinet () să se sfătuiască. De aici (VetClinic, pe strada Toma Caragiu - Teatrului) mi-a recomandat pe Dr. Nicolae Valentin şi Dr. Ilie Manuela. Eu nu mai merg aici (VetClinic - Teatrului) că nu ştiu ce medic nimeresc şi nici nu am încredere.

Scuze de roman :speachless: ! Trebuia să scriu mai demult :( .
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde flori2177 » 12 Sep 2011, 19:12

Din tot sufletul iti pot spune ca Dr. Nicolae Valentin (seful clinicii de pe str Teatrului) este un medic foarte bun. Eu cu porcusorii mei la dansul am mers si nu am ce sa-i reprosez. Dar inca o data: doar la el si la nimeni altcineva.
KiKi & Devi

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde claudiam » 12 Sep 2011, 19:16

Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde FlorinG » 12 Sep 2011, 19:28

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde crisa24 » 21 Sep 2011, 15:17

Acesti medici au fost recomandati din afara Romaniei :smile: !

Ruxandra Cofaru
Str. Teatrului, nr 7,
Ploiesti, Romania
Tel: +40 722 275 477
Fax: +40 723 079 073
E-mail: office@amvac.ro
Website: http://www.amvac.ro

RoSAVA President, WSAVA Representative: Dr. Valentin Nicolae
Str. Primaverii 35,
Ploiesti,
Prahova,Romania
E-mail: office@amvac.ro


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde roseta.stoned » 21 Sep 2011, 15:41

Cum adica din afara Romaniei? :lol:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde FlorinG » 21 Sep 2011, 16:02

Probabil de . Dr. Ruxandra Cofaru nu cred să fie pe Teatrului, în echipa de pe site-ul cabinetului nu este, iar Nicolae Valentin este şeful clinicii de pe Teatrului, recomandat de Flori mai sus.

Teatrului se numeşte Toma Caragiu pe hărţi noi.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde Gemon » 22 Sep 2011, 12:39


Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Medici veterinari - Ploiesti

Mesajde irena » 22 Sep 2011, 13:23



Înapoi la “Medici veterinari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori