Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 31 Aug 2011, 19:53

deci.. exact asa a reactionat piggy dupa ce s-a inecat. prostia mea ca am insistat, si seringa era mai maricica. acum ii dau cu una mica si papa f bine.
deci el dadea cu labutele, nu vroia sa vada seringa si i-a intrat aiurea, dupa ce a tusit, s-a invinetit la bot si era moale, deci am crezut ca moare. acuma l-am pipait, si nu i se mai zbate stomacul.. am vb si cu doctorita si a zis ca normal, se da medicam pt asta dar deja are.
a mai tusit de cateva ori ceea ce e bine cred ca poate a eliminat tot lichidul.
deci geda, is bune si pastilele pt balonare nu? daca contin simethicone. eu ii dadeam un sfert cu apa,, deci concentratia era mult mai slaba. obs ca i s-a mai dezumflat la burta. cel putin ieri o avea mare. am urmarit pe cantar de oameni, am facut proba cu sticla de apa,, cred ca 90% e la fel.. la doctorita avea 1165, acasa are 1200. dar presup ca daca e dif imi arata si aici. il simt si la oasele de la fund.
probiotic am din acela, dar ii dau o bopaba mica, si ii place. vad ca mai incepe sa manace chiar daca nu la fel d ebine ca inainte..
ieri eram distrusa..si azi noapte la 3 il hraneam cu critical care, sa aibe vitamine. am si vitamine lichide cu vit c.
ii mai dau si ceai de menta. boabele is normale.. doar ca unele mai raman blocate. doct., mi-a zis ca daca mananca putin face putin.. ce alimente sa nu ii dau in situatia asta.., i-am dat numai morcov, si putin ardei gras. ca ii placea.la activitate nu ma pot pronunta, ca era lenes si inainte. totusi ieri dupa injectie,, avea deja energie, si scotea capul la aer din prosop.. mai am 3 zile.. si ma bucur ca am reusit . sa ii fac injectia..va tin la curent.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde maria » 31 Aug 2011, 19:59

eu nu pricep ce cauta mesajele cosminei la taifas
dupa mintea mea eu le vad la boli
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 31 Aug 2011, 20:37

tocmai ce i-am dat critical care i-a placut a acceptat uros seringa, i-am dat si pastila farnata cu apa, si aia a baut usor.. e un pacient tare cuminte... mai tarziu ooh injcetia,, si sa merg pe jos, cam 10 min, cu el in brate.. am un prosop.. si poate nu ii e frigut :up:

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 31 Aug 2011, 20:38

o rog pe geda sa le mute la boli.. ca am inceput aici.. si am uitat ca trebuia sa continuu.. acolo.. :shock:

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Tranzit intestinal perturbat

Mesajde ZuzuBelleMel » 11 Sep 2011, 12:18

De ieri dupa-amiaza Bellutza s-a umflat tare rau, a devenit foarte apatica si nu i-am mai dat nimic de papa, de fapt nici n-a cerut in mod expres ceva in afara de fan, care l-a mancat si asa apatica cum a fost si cum inca mai este, putin. Am fost azi dimineata la vet si ne-a facut o injectie cu Metoclopramid si una cu niste vitamine si deja aratam mai bine, ne-am mai dezumflat (a zis ca cecumul e plin de gaze, se auzea asa ca o toba, infundat, cand a batut-o in burtica cu un deget), iar ochisorii incep sa-si recapete stralucirea. Maine mai mergem o data si ne-a zis sa-i dam putin ulei cu seringa, pt tranzit. A mai incercat cineva uleiul? Credeti ca e bun? Normal ca aici e vorba de cateva picaturi, ca oricum nu sta rebela mea sa bea ca lumea si nici nu i-as da.
Ardeii, morcovii si pasunii de porumb mai paliti sunt ok in situatii din acestea? Altceva oricum nu-i mai dau, mai ales castravete, gata cu el cateva zile.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Tranzit intestinal perturbat

Mesajde irena » 11 Sep 2011, 12:35

probiotic ii dai? stiu ca e foarte recomandat in caz de balonare.
ulei nu stiu cat e de ok... am dat o cautare si nu am gasit mare
lucru. eu i-as da da probiotic.
evita ardeiul, pentru ca baloneaza. da-i radacinoase, fan si apa
sa aiba in permanenta.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Tranzit intestinal perturbat

Mesajde ZuzuBelleMel » 11 Sep 2011, 12:50

Deocamdata fanul e tot ce accepta. Mai bine asa decat deloc...
Multumesc frumos pt raspuns. :smile:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Tranzit intestinal perturbat

Mesajde irena » 11 Sep 2011, 12:56

sa-ti fie de folos. e foarte bine ca papa fan. ar fi insa bine sa pape si radacinoase.
urmareste-i si greutatea, daca scade si in continuare nu vrea sa pape, va trebui sa
ii dai cu seringa. neaparat sa ii dai probiotic, o va ajuta sa isi revina, iar in cazul
problemelor digestive are nevoie de probiotic, pentru refacerea florei intestinale.
in cazul in care nu functioneaza, mai poti incerca cu carbune medicinal.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tranzit intestinal perturbat

Mesajde ramona_inka » 11 Sep 2011, 14:06

Noi recomandam in astfel de cazuri sa se inceapa cu carbune medicinal. Carbunele absoarbe gazele, produsul de fermentatie, si astfel elimina senzatia de disconfort. Ulterior bioticul ajuta la refacerea bacteriilor benefice din sistemul digestiv.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Sep 2011, 15:34

:worried: Deci mor de grija, nu mai stiu ce sa fac...de duminica Bellutza a inceput iar sa aiba probleme si n-a mai mancat, deja e a 3-a zi de cand nu mananca, nu nimic, doar zace. A primit injectii cu glucoza, vitaminte, Metoclopramid, de ieri i-am dat seringi cu apa in care am amestecat Biotics si glucoza praf, tata a tinut-o azi cu burtica pe o sticla de apa calda, nimic. Balonata nu e deloc, a fost putin duminica, dar putin de tot, acum e doar complet goala pe dinauntru, nemancand nimic. :cry: Zace si se vede pe ochii ei ca ii e rau. Nici ei nu stiau ce are, posibile variante ar fi gastroenterita sau chiar toxiinfectie. Nu-i dau prea multe sanse daca nu incepe cat mai curand sa-si revina. :cry: Vineri era ok, zglobie din nou, toata saptamana trecuta a mancat fan mult de tot, isi revenise perfect dupa balonarea de weekendul trecut (am scris putin la topicul Tranzit intestinal perturbat). :worried:
Acum mai mergem o data, imediat, ca si ieri, am fost de 2 ori. :worried:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde khaos » 20 Sep 2011, 16:28

Nu o poti lasa asa, daca refuza sa manance. Trebuie sa-i dai tu sa manance, folosind seringa (fara ac!), ii poti da suc de morcovi, ori de portocala amestecat cu pelete macinate (Cavia complete) sau fan macinat, daca ai cum. Daca nu ii dai sa manance, probabil va ceda :(
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde crisa24 » 20 Sep 2011, 17:26

trei zile fara sa manance nimic este mult prea mult....
poate a avut balonare cronica nu ai folosit nimic atunci cand a fost balonata, de la crezi ca a fost?
i-ai dat vitamina C si Beres, daca nu mananca trebuie ajutata, eu imi hraneam porcul din 3 in trei ore, timp de 2 zile consecutiv si tot a murit :( , dar trei fara sa manance nimic, este mult, sa ii dai si probiotic 1 varf de cutit dizolvat in apa plata de trei ori pe zi...
citeste te rog si aici!
viewtopic.php?f=6&t=2782&p=78602&hilit=porcut+apatic#p78602


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Sep 2011, 18:34

Am fost din nou, dupa cum am spus si am descoperit ca e si hipotermica pe deasupra, ceea ce l-a ingrijorat pe doctor cel mai mult: 33 cu 4, in loc de 36-37. :cry: :cry: Aseara a fost cooperanta cu bautul cu seringa, dar acum nu mai vrea nici sa inghita si nu pot insista, sa nu se duca gresit. Ne-au spus ca cel mai probabila e o toxiinfectie, avand in vedere simptomele si "evolutia". I-am pus o sticla cu apa calda lipita de ea + un prosopel micut. :cry: Deci nu mai pot, vineri era zglobie si acum... :cry: :cry:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde crisa24 » 20 Sep 2011, 18:37



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Sep 2011, 19:14

Singura posibilitate dintre cele enumerate ar fi legumele. Iarba nu primesc ca n-avem incredere sa luam de pe te miri unde, fanul nu stiu sa aiba vreo problema ( :worried: ), iar grau nu plantam.
:cry: Ma doare sufletul atat de tare cand o vad ca zace de zici ca nu e fiinta, ci placinta. O invelesc, o mangai, lucruri care cand era in putere nu le-ar fi acceptat sub nicio forma, ea fiind foarte zburdalnica si urlatoare, singura dintre cei 3 purcei care mai urla ba la taiat de unghii, ba cand vroia pur si simplu sa ne cheme inapoi cand treceam pe langa ea fara s-o bagam in seama... :giggle:
Mda, oricat am zis ca ma abtin, am plans cand am scris randurile astea... :cry:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori