Amazoanele

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Amazoanele

Mesajde Cookie » 18 Sep 2011, 18:16

Cookie
a.k.a. Cookilina porculina, Stirbutza, Dintoasa, Tzopaici.

Imagine

Preferinte:
1. Sa o fugareasca pe Zoe.
2. Sa fie scarpinata pe obraji.
3. Sa fuga cu imbucatura-n gura…
4. Sa faca cel mai superb popcorn din istorie. Cea mai vesela cand vine vorba de popcorn.
5. Sa ceara de mancare ridicand nasucul in aer, adulmecand si aratand cel mai pupacibil botic din univers.
6. Ii place peria, cu care este pieptanata in fiecare seara.

Imagine

Intai a fost Cookie, intr-un acvariu cu porcuti la petshop. Unul din ei alerga, sarind in acelasi loc si repetand figura, agasandu-i pe ceilalti… Nici urma de amazoana in Cookie, care statea retrasa intr-un colt…
Imagine

Cookie a calatorit pana acasa, din nestiinta celor ce ar trebui sa fie mai responsabili, intr-o cutie micuta de carton, pentru asta eu meritand maturoaie pe spate cu varf si indesat. Cand a ajuns in sfarsit acasa, nu a bagat pe nimeni in seama timp de trei zile. Un arc a fost si este si in ziua de astazi, incordata si gata sa tasneasca de fuga, oriunde vede cu ochii. Doar peria cu care este pieptanata o relaxeaza total.

Imagine
Imagine

Nu a scos un sunet si a mancat numai noaptea. Abia cand a venit si Blandi, in a treia zi, si-a aratat adevarata personalitate. Numai ce a vazut-o pe Blandi si a inceput instant sa “vorbeasca”. S-au impacat excelent din prima.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Acum bucura pe toata lumea cu sariturile ei, parca e apucata de streche, scutura din fund si din cap in acelasi timp, aruncandu-se in aer. Molipsitoare as spune, ca incep si celelalte vazand-o.
Cookie are ce are de impartit cu Zoe. Situatia aceasta in care s-au vazut puse de catre mine, le-a facut pe porculine sa arate caracteristici de amazoane. Aparitia lui Zoe declanseaza un “motoras de barca” la Cookie care se taraste pe burta si pe fund baraind inspre Zoe, iar Zoe nu sta mult sa vada ce se intampla si o rupe la fuga. Cand e surprinsa in colt, Cookie o impinge cu botul. Zoe plange si in momentul acela intervine Blanda care se baga intre ele. Cookie fuge intr-un colt, spasita, iar Zoe primeste de la Blandi pupaturi pe urechi.
In ultimul timp lucrurile s-au mai linistit: nici Zoicai nu-i mai este atat de frica, nici Cookie nu mai este asa rautacioasa. Cusca este amenajata in asa fel incat fetele sa aiba mai multe bariere vizuale si sa se poata ascunde in caz ca lucrurile o iau razna. Asadar:

Imagine
Imagine

Blanda
a.k.a. Blandi, Blandutza, Tuciuria, Haplea, Schiaunici

Imagine

Preferinte:

1. Sa cerseasca scheunand si guitand, chiar daca e cu mancarea-n gura.
2. Sa fie mangaiata peste tot, chiar si in sensul opus cresterii firului de par. Se intinde, baraind, ca o pisicuta pe labutele din fata si casca…
3. Sa se catere si sa doarma la inaltime.
4. Sa doarma in modul cel mai amuzant posibil - binecunoscuta ei craceala.
5. Sa arate ca ea este sefa. Inca.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Apoi a fost Blandi, care a venit de la acelasi pet shop ca si Cookie. A ajuns in casa, s-a impacat bine cu Cookie si a mancat “teapan” din primul moment, fara retineri si fara stres, cum facuse Cookie. Blanda a fost imaginea perfecta a relaxarii de la bun inceput, de cand a fost pusa de vanzator in palma mea si pana in ziua de azi. Ochi negri, mirati, dar corp relaxat si moale, cald.

Imagine
Imagine

Era vizibil mai mica decat Cookie, care a fost dominanta la inceput. Nu mica mi-a fost mirarea cand Blandi a parut sa fie sefa dupa nici 3 zile cand ajunsese in casa. A inceput subit sa creasca si in lungime si in grasime, intrecand-o foarte repede pe Cookie. Lui Cookie parea sa-I fie ingrozitor de frica, caci frica ei avea si glas ascutit, de domnisoara lezata. Din aceasta cauza Blanda nu a fost “Blanda” la inceput ci s-a numit Spookie. Explicatia a venit putin mai tarziu cand, fiind in brate la mangaiat, burtica Blandei a inceput sa miste. Puiutul din burtica ei isi facea cunoscuta existenta.Ca multe alte porcute din petshop sau de la “inmultitori”, Blanduta era gestanta cu mult timp inainte sa faca parte din familie.

Imagine

Dupa multe si mari emotii, micul Arlechin a venit pe lume si pentru scurt timp, ne-a adus lumina in viata. A venit pe lume fara complicatii, Blanda a fost o mamica perfecta iar Arlechinul, puiutul perfect. A venit vremea ca Arlechin sa mearga la casa lui, cu un fratior. Este foarte bine ingrijit si ne trimite poze din cand in cand cu fratiorul si casuta lui. Noi il pastram si in inima si in amintiri, Arlechin micut si vorbaret.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Blanda este o sefa foarte echilibrata. Ea da trezirea si ea aduce tuturor aminte ca este vremea mesei. Cand apar scantei intre porcute, intervine scurt si pune lucrurile la punct. Nu o data a incercat Cookie “marea cu degetul”. Blanda ridica nasul cat mai sus in fata lui Cookie si ii da un botic in cap, scurt, iar apoi se intoarce impasibila pe calcaie si isi vede de treaba.
E nebuna dupa mangaiat, si in brate “pitpalaceste” de placere.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Zoe
a.k.a. Zoica bombonica, Pupacioasa, Curajoasa, Cumintica

Imagine
Imagine

Preferinte:

1. Sa pupe mana care o mangaie.
2. Sa stea in cutiile suspendate.
3. Sa bea apa cat incape.
4. Sa inspecteze toata camera cand sunt lasate la plimbare si sa vina pana la canapea, unde se lafaie bipezii si sa-i apuce de degetele de la picioare.
5. Sa roada gratii cand Blanda tipa ca e vremea mesei. Pentru asta se trezeste cu cate un deget rece pus la fix pe nasuc, sa inteleaga ca nu e bine si scutura din cap.

Apoi a fost Zoe. Zoica a ajuns in familie dupa mari aventuri, fiind salvata de Crisa24 si de toate celelalte persoane care s-au implicat in cazul porcutilor din Otopeni. (Bianca, Maria, Cristina, si nu numai aceste persoane, ma-nclin in fata lor!) A fost de la inceput retinuta, numai in relatia cu Cookie si cu Blanda. In rest a fost extrem de blanda din prima si foarte afectuoasa. A mancat si mai teapan decat Blanda, de parca s-ar fi terminat mancarea pe planeta. In timp pofta aceasta s-a diminuat si din cauza programului fix de masa si a diversitatii mancarii.

Imagine
Imagine
Imagine

Zoicai ii este frica de Cookie, dar niciodata de Blanda. Desi cu Blanda a fost un episod urat la inceput, in care una se agatase de ciuful celeilalte, care si ea la randul ei se ancorase de o ureche ce nu-I apartinea, astazi au o relatie speciala. Blanda o apara si se suporta cu brio una in perimetrul celeilalte, impartind chiar imbucatura, fara suparare.

Imagine
Imagine


Zoe face popcoarne, mai cu seama cand grupul este scos la plimbare. Sare si topaie, pana la usa camerei fara sa se sperie. Poarcele celelalte o urmeaza in sir indian, topaind si ele in acelasi fel. Este cea care le-a invatat pe fete sa faca la toaleta cand se plimba, adica in cusca mica folosita in acest sens. Sta cuminte la taiatul unghiilor si adora sa fie scarpinata in ciuful din scafarlie, care este crescut invers, de parca a batut-o vantul de la fund spre cap.
Zoe mai are multe sa arate. Este inteleapta grupei, linistita si “la locul” ei. Doarme tolanita cu ochii inchisi, fara sa tresara. Mananca din palma si se ridica in 2 labute cand cere mancare.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Amazoanele, echipa fara cusur:


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Va pupa amazoanele! :heart:
Cracanici

Avatar utilizator
Miky1989
Membru
Membru
Mesaje: 253
Membru din: 19 Iul 2011, 16:05
Localitate: Ploiesti/Brasov
Contact:

Re: Amazoanele

Mesajde Miky1989 » 18 Sep 2011, 19:13

E clar...Cookie e cea mai pufoasa amazoana :lol:
Imagine
Ichi& Roro

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Amazoanele

Mesajde biancadumy » 18 Sep 2011, 20:12

Ihi,si-au facut si cracanicele topic :lol: :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Amazoanele

Mesajde MaraC » 18 Sep 2011, 20:20

Vai, ce misto ai povestit :heart:

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Amazoanele

Mesajde Lili » 18 Sep 2011, 20:27

E intr-adevar un topic foarte frumos. Pe masura fetelor!
Preferata mea "all time" este clar Blanda. :lol: Ramane campioana neinvinsa a cracanelilor :lol: Pur si simplu ador cum isi arunca neglijent cracii aia in spate si o doare-n paispe de restul universului :lol:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Amazoanele

Mesajde irena » 18 Sep 2011, 21:57

tin minte cand te-ai inscris pe forum, cand ne-ai povestit de blandi ca va avea puiuti.. si cand am vazut poze cu piticul,
care era aproape la fel de mare ca blandi... am fost tare fericita ca totul a decurs ok, mi-am facut multe griji atunci,
vazand-o ca ea insasi e pui inca.
si cand le vad acum, cat de mari, grasane si frumoase s-au facut... :) noi, evident, ca o iubim pe cookie, doar e iubita
lui charlie :lol: insa si restul sunt frumoase si simpatice! :heart:

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: Amazoanele

Mesajde Cookie » 18 Sep 2011, 22:12

Dragelor, poarcele se-nclina. (V-am mai povestit eu ca ele imi spun ce sa va scriu.)

Miky, Cookie ar fi fost si mai pufoasa, daca eu, speriata de caldurile anuntate la un moment dat, nu m-as fi transformat in "coaforul nefericit". Am scurtat blanita binisor, acum insa vad ca ii creste la loc. :smile:

Am scapat cum nu se poate mai usor cu sarcina Blandei, era mica saraca si cand am fost la Ana Pantu cu toti trei (Cookie, Blanda si cu Arlechin) si-a pus mainile-n cap. Efectiv era uluita cat de mare putea sa fie Arlechinul la 2 saptamani de viata. Desi stiam de pericolele gestatiei, abia atunci mi-am dat seama cu adevarat cat de usor am scapat...Si i-am multumit lui Dumnezeu.

Cookie iubeste pe Charlie, mama-mama, ai vazut Irena, ce fata are in poze: flutura din gene pentru Fat Frumos! :heart:
Si....Blanda, of course, iubeste pe Alvin si-i transmite 19108278263653 de pupicuri! :love:
Cracanici

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: Amazoanele

Mesajde deea1998 » 18 Sep 2011, 22:16

doamne ce scumpe sunt si cat de bine le sta la toate trei, fac un trio perfect :heart:

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Amazoanele

Mesajde biancadumy » 18 Sep 2011, 22:51

Declaratie de la Cornel pentru Zoe :lol: (e libera din ce stiu nu? )

Porcuta Zoe,vrei sa fi iubita mea ?promit sa iti ofer toate legumele din lume,fericire de morcovi,iubire de capsuna si dragoste de mere :tease: :lol:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: Amazoanele

Mesajde Cookie » 18 Sep 2011, 23:03

Dar de cate ori nu m-am gandit eu la tine, Cornel!!! Semanam si la culori si la fatuca (cu t de la tantar). Dar, ca felele, asa, nu am prea avut curaj.
Si acum, cand imi oferi atata fericire, cum sa nu vreau?
Da, esti al meu acum :heart: :heart: :love:
Cracanici

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Amazoanele

Mesajde biancadumy » 18 Sep 2011, 23:45

Vaaai,l-ai facut asa fericit pe Cornel :lol: a dat niste ture prin cusca :lol: :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Amazoanele

Mesajde anisoara » 19 Sep 2011, 10:41

Cat de frumos ai prezentat ! :heart:
Si pozele si fetele sunt minunate!
Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Amazoanele

Mesajde crisa24 » 19 Sep 2011, 11:25

scriu si eu cam tarziu!
cookie sa iti traiasca mustacioasele o 100 de ani si sa ne incanti mereu cu povesti asa minunate!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: Amazoanele

Mesajde Cookie » 19 Sep 2011, 22:28

Si eu raspund: va multumim de gandurile bune, si noi va uram la randul nostru sa va traiasca porcutii o mie de ani si sa va bucurati de ei si ei de voi!
:love:

Si, pentru Crisa24 - Zoe te iubeste ca ai facut atatea pentru ea! :heart:

Imagine
Imagine
Cracanici

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Amazoanele

Mesajde crisa24 » 20 Sep 2011, 11:20

abia astept sa le iubesc pe toate, pana le inrosesc!!!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori