Chisturi ovariene

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 06 Sep 2011, 21:36

Starea si-a agravat-o. Intr-o clipa de neatentie si-a tras firul din burta. Si-a scos o bucata de tesut din ala mort si firul pe o lungime de 3 cm. A trebuit sa il tai sa nu calce pe el. Mai atirna mai mult tesut din ala alb si 2 capte de fire.
Am fost nevoit sa o spal inte4nsiv cu apa oxigenata si s-a dizolvat ce s-a dizolvat si s-a separat ata de tesutul mort reusid sa le scot ce atirna.

I-am pus Betadine dupa ce am spalat-o cit de bine am putut. Nu par modificari ca forma a corpului. La altceva nu stiu sa ma uit.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde crisa24 » 06 Sep 2011, 21:57

eram sigura ca asa se va intampla, eu cred ca daca rana nu s-a deschis este ok, in momentul asta tesutul este suturat singur si probabil nu se mai vad urme de fir de la cusatura,asta pe care il ai in poza, pare a fi ultimul fir, sanatate multa si mergi la doctor cat poti e repede


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 06 Sep 2011, 22:04

A mai ramas capatul dinspre torace. Capatul dinspre bazin l-a eliminat si avea nodul. E aiurea ca trebuie sa vina capatul dinspre torace pe sub sutura de la piele pina in partea cealalta, unde e gaura. In 15 minute de cind am spalat-o iar avea tesut din ala alb. Sper sa elimine si capatul ala de fir si sa nu se fi desfacut muschiul.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde crisa24 » 06 Sep 2011, 22:11

si eu sper, dar o sa fie bine.....
cu cacuta cum mai suntem face normal fara durere sau tot asa o ajuti?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 06 Sep 2011, 22:26

Si-a revenit complet. Face un morman de kktei normali, maninca bobite cecale, maninca ce apuca, mai face mofturi dar pofta de mincare are.
Singurele probleme in acest moment e acest fir si inflamatia de la picioare.
Ce am mai observat in legatura cu firul. Unde l-a eliminat sutura e mai moale. In capat unde a mai ramas un pic de fir se simte tare, dar acum parca simt firul. Daca e asa inseamna ca organismul ei l-a impins catre piele. Cind am fost si eu operat asa mi s-a intimplat si mie. Oare asa o fi ?
Si de azi cum a dat de apa cum bea in nestire. O fi semn de infectie sau ceva ?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde khaos » 06 Sep 2011, 22:30

Ce bine ca isi revine :)
A invatat sa bea apa din biberon? Ma bucur sa aud :up:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde crisa24 » 06 Sep 2011, 22:37

da si eu sunt operata si la mine la fel in capete era tare, unde nu se dizolvase firul, acum la ei nu stiu, cat despre baut apa multa, nu stiu ce sa te sfatuiesc, la mine pusha termina o adapatoare de 50 ml in 24 ore..


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 06 Sep 2011, 22:40

Si-a revenit complet de la diaree.
Sper sa treaca si peste hopul asta cu firul si sa nu mai dea de altul ca m-am saturat. Nu termina cu o problema pina o apuca alta. Zici ca ma testeaza.
Apa in zielele bune nu reuseam sa o conving sa bea. Azi dintr-o data am vazut ca bea. Si bea cind o apuca, nu se joaca.
Inseamna ca nu sint eu obisnuit cu ea sa bea apa.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde crisa24 » 07 Sep 2011, 16:46



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 08 Sep 2011, 09:50

Ma uimeste puterea de vindecare a Micai. Sutura arata mult mai bine dupa ce si-a scos firul.
Am vb cu medicul si mi-a zis ca a cusut-o cu Catgut, care ar fi un fir foarte reabsorbabil. Ea l-a respins.
Starea ei generala e foarte buna.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde anisoara » 08 Sep 2011, 10:11

Cat poate sa lupte Mica! Bravo :clapping:
Sanatate in continuare !
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde roseta.stoned » 08 Sep 2011, 10:13

Hehe! TRebuie facuta o poza si inramata cumva pe forum: Mica luptatoarea! Este un exemplu de vointa! Iar tie felicitari pentru perseverenta cu care ai ingrijit-o si o ingrijesti in continuare.
Esti invitat sa iti creezi un topic personal, unde sa nepui caaaat mai muuuulte poze cu Mica si prietena ei!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde crisa24 » 08 Sep 2011, 11:16

ne bucuram mult pentru Mica si ii multumim doctorului ca a facut treaba buna :clapping: si tie pentru rabdare si daruire, felicitari! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 08 Sep 2011, 15:58

E destul de aiurea sa o tin pe prosop. Acum maninca bine deci elimina bine atit fecale cit si pipi. Mai mereu e ud la ea. As pune-o pe talaj, dar mi-e sa nu ii intre praf sau talaj mic in gaura din operatie. Oare nu exista nici o crema care sa creeze un "dop" si in acelasi timp sa nu ii faca rau ?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde crisa24 » 08 Sep 2011, 16:06

nu stiu eu as folosii crema de galbenele recomandata de maria,
http://www.biolinea.ro/unguente-bio-nat ... aboca.html
dar nu ca dop,ca cicatrizant, pentru ca daca mai are puroi acolo nu e bun un asemenea dop,e buna si gaurica aia la ceva la drenat.
ai incercat si cu paturica fleece si sub scutece absorbante pentru bebei, pipi nu va ramane in paturica si va trece in scutec, si speli paturica la 2-3 zile dar cu apa si otet, fara balsam pentru ca el impiedica pe viitor trecerea pipiului...


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori