Cum as putea sa imi dau seama daca (mai) e balonat?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Cum as putea sa imi dau seama daca (mai) e balonat?

Mesajde cosmina » 06 Sep 2011, 20:14

cine stie.. cum as putea sa imi dau seama daca piggy, mai e balonat, sau mai are ceva? tot ii pun mana la burta si nu stiu sa zic sigur daca mai e umflat sau e el. grasut.. si ma ingrijorez.. vad ca mananca si bea apa, si faca boabe normale, desi uenori, il mai vad cu cate o bobita in funduc, /.. mi-e frica sa ii dau vegetale,, doar morcov, ii dau, si putina sfecla.. sau f putin ardei gras.
fan mananca.. i-am mai dat probiotic.... nu sta chircit in colt, dar totusi e lenes de felul lui.,, si nu stiu sigur, daca il mai doare ceva.. cand il ating la burta, se mai smiorcaie, dar nici inainte nu ii placea.ce ar trebui sa urmaresc, sau cum sa fie burta.. cand era balonat, si stiam, parca era mai mare. burtica. :sweating:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 06 Sep 2011, 20:39

e greu sa iti dai seama la porcuti daca au dureri, pentru ca ei ascund cand sunt bolnavi.
ca sa iti dai seama daca e balonat, trebuie sa ii palpezi burtica. daca e tare, e balonat.
daca nu te descurci, mergi la vet si ii face un control. stiu ca radacinoase se dau daca are
diaree. da-i mancare pentru bebelusi, fii insa atenta sa nu contina cartof! se mai recomanda
sab simplex si erce flora duo (am gasit pe site - da o cautare pentru constipatie, ai sa gasesti
multe raspunsuri!). ar fi bine daca ai carbune medicinal... eu insa, sincer, as merge la medic...
balonarea poate fi foarte periculoasa pentru porcut...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 06 Sep 2011, 20:48

cand e balonat, se simte atunci cand ti o mana pe o parte si una pe cealalte parte a burtii si misti burtica foarte usor stanga drepta sau doar apesi dar repetttttttt foate usor, ca un balon moale care pierde aer....
balonarea este periculoasa si trebuie tratata rapid!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 06 Sep 2011, 20:54

Alina82 postase la un moment dat ca burtica se simte ca si cum ar fi goala
daca porcutul e balonat. zicea si cum poti atinge porcutul ca sa iti dai seama.
ea studiaza insa medicina, deci stie probabil cum se face la oameni. de aceea
nu ti-as recomanda sa te pui sa testezi pe piggy, ci sa mergi la medic.


Nota admin: viewtopic.php?p=76695#p76695

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 06 Sep 2011, 22:21

se simte diferenta fatza de cand era balonat si caand am emrs la vet.. nu pot merge toata ziua , sa imi controleze porcul.. de aia va intrebam poate stiti.. nu se simte ca un balon semi dezumflat.. dar nici nu poate fi suplu, ca vb aia e porc.. e grasut.
daca era constipar nu facea caca., dar face.. acum ca ii mai gasesc cate o boaba semi blocata nu stiu dc. dar are forma si consistenta normala.

prima data cand m-am gandit ca era balonat, avea burta pe laterale mai umflata, si era si el mai bleg. ( si doctorita mi-a confirmat, plus, ca la fund era ca si cum se dezumfla, si la un moment dat se auzea zgomote prin burta, si a si eliminat un gaz mic.. acum nu mai obs asa ceva)
acum e normal de activ, si mananca bea apa, si pare normal. doar nu stiu 100% daca s-a vindecat. si nici nu vreau sa ii dau prea mult pastile de gaze. carbunele am auzit ca e folosit cand e grav, oricum din pacate inca nu mi-a ajuns.
deci care a mai avut porc balonat si si-a revenit, ce diferente a observat? dupa mine pare bine, dar inca mai am acea ingrijorare, ca daca nu e bine? desi doctorita a zis ca daca mananca bea si face boabe e ok..

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 06 Sep 2011, 22:29

sper sa fie bine, eu numai asa imi verif micutii, cum am scris, ce a mancat:castravete, varza sau ce?

hai sa va zic ceva amuzant, care aveti porci, care ii auziti cand fac pipi, asa un jet, la mine fetele astea m-au inebunit cat pisu fac, am eu o banuiala care este, ca doar una bea apa non stop, pusha! :lol:
deci cu zgomot mare, ca la buda!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 06 Sep 2011, 22:33

hahaha.. asta cu pisu, nu am mai auzit.. de fapt cand mai facea la litiera, si aveam la un moment dat apa in ea, dar am renuntat si am pus talas.. ala mic, biscuite, cand il mangai se intinde, garaie, si da cu piciorul pe lateral.. hahaha nu ii place , cred ca..iar piggy cand il mangai ii tin capul in palma, si el il face asa plat, si se intinde in palma mea, si inchide ochii

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Taifas

Mesajde FlorinG » 06 Sep 2011, 22:44

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 06 Sep 2011, 22:47


FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Taifas

Mesajde FlorinG » 06 Sep 2011, 22:53

Apropo, Cosmina, probiotic îi dai în continuare, da? Trebuie să îi dai probiotic o perioadă mai lungă de timp (cât timp i-ai dat?) şi să nu întrerupi brusc!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 06 Sep 2011, 23:07

ii mai dau probiotic.. eu zic ca daca nu mai simt la fel ca inainte poate nu mai e balonat. da am reusit sa ii fac injectiile si cineva l-a tinut.. a stat destul de cuminte, ii dadeam patrunjel. poate voua va e mai usor sa mergeti la medic.. dar in fine.. eu vreau sa invat sa stiu semnele fara sa merg la vet, dupa tratament.. si cu rainy am emrs de 2 ori.. dar am vb cu doctorita, a zis ca a fost ceva mult mai grav si nu a facut fata tratamentul. deci sunt multe situatii.. unii porci is mai rezistenti, altii mai ptuin.
zicea ca e porc, in sensul ca e grasut, si nu poate fi suplu la burta, de aia imi e greu sa stiu daca e burta lui normala, sau inca mai e balonat. trebuia sa isi fi facut efectul.. dar teoria nu=i ca practica. ma gandesc ca tratamentul cu injectii a fost mai eficinet decat nista pastile. cred ca nici doctorul nu isi poate da seama 100% de aia zic, ca nu a stat el cu mana pe porc asa des ca mine. poate presupune.. oricum., nu pot sa ii mai dau medicamente. deocamdata nu i-am dat castravete,, nu stiu ce sa zic....de aia va intrebam, ca stiti mai bine, cum e sa simtit burta unui porc. ca la om se simte imediat. la animalute e mai dificil.. nu stiu daca e d ela mancare, apa, gras, sau asa e el..

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 06 Sep 2011, 23:10

eu evit ce baloneaza, pe cat posibil sa nu ajung la asa ceva, dar ii poti da macar pe o felie subtire de morcov, o inegresti frecand pastila de carbune pe-o parte si pacalesti porcul sa manance!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 06 Sep 2011, 23:38

cosmina, cand e vorba de balonare, medicul isi poate da seama mai usor decat tine.
intr-adevar, e bine sa recunosti niste semne, sa stii sa identifici anumite boli. asta
insa nu inlocuieste vizita la veterinar. tu nu esti medic, nu ai studiile necesare, nu
stii cat sa administrezi dintr-un tratament. uite ca ti-e greu sa identifici o balonare.
nu exista medicamente strict pentru porcusori de guinea. tratamentele care se dau
sunt pentru alte animale, sau medicamente umane. e nevoie de un medic care sa iti
calculeze exact dozajul, pentru ca date in exces pot fi periculoase. nu te juca de-a
dumnezeu cu piggy, pentru ca nu vei realiza nimic. intr-un final poate chiar va muri
pentru ca nu a primit tratamentul corespunzator. daca vrei sa il ajuti, intelege ca
tot ce poti face e sa tii cont de sfaturile noastre si a veterinarului.
stii ca si la om exista momente cand li se pune un diagnostic gresit? stii cat de
periculoase pot fi medicamentele in asemenea cazuri? am sa iti trimit un mail
privat, despre un prieten de-al meu. nu postez pe forum, pentru ca sunt copii.
nu iti poti imagina ce urmari poate avea un tratament gresit... te rog mult, nu te
juca cu viata porcutului... daca nu vrei in prima faza sa mergi la medic, palpeaza-i
burtica cum ti-a spus crisa si continua tratamentul si vezi cum evolueaza. tine-l sub
observatie, iar daca din nou se inrautateste, mergi la veterinar.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 07 Sep 2011, 00:24

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 07 Sep 2011, 08:31

deci, eu am terminat tratamentul, era doar pt 5 zile.. ii dau in continuare probiotic florentero. noroc ca ii place si papa singur ca e ca o pasta.
asa..ca sa il duc la vet de fiecare data cand mi se pare mie ca are ceva e aproape imposibil.. nu pot da bani la fiecare consultatie, si nu am cu ce emrge, e f departe, si in afara de asta nu cred ca ii sun si ii zic, hai verifica porcul, sa stiu ca e bine..,. as putea avea ingrijorari din astea zilnice.. da, daca e la fel ca inainte cand era balonat si simteam si eu, atunci l-am dus. simteam zgomote prin burta, si umflat si moale. alte simptome de bolnav.. acum vad ca e normal.. dar tot mai am intr-un colt de minte, daca nu e perfect sanatos. atucni poate sa ma puna sa ii faca radiografie, si nu am 150$.
nu vreau sa cred ca moare din orice suspiciune de a mea.. cred ca toti care au trecut prin asta, se tem, pt orice.
cum primul semn care arata ca porcusorul nus e simte bine e starea lui generala, si faptul ca nu mananaca, atunci inseamna ca ceva nu e ok..
in fine,, imi doream doar ceva sfaturi practice.. despre cum se comporta un porcusor, care nu mai e balonat.. ar trebui sa fie opusul ca atunci cand era. o sa il urmaresc zilnic, ..


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori