Fecale ciudate

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Fecale ciudate

Mesajde vladdia80 » 25 Aug 2011, 19:32

Micai mele pare ca ii trece diareea dar acum a eliminat niste fecale foarte ciudate.
http://postimage.org/image/2hmjbkdtw/
http://postimage.org/image/2hmkz3qbo/
In prima poza se vede o bula de aer prinsa intr-o membrana transparenta iar fecalele sint invelite intr-o substanta lipicioasa. E ceva grav ? In Turda nu am unde merge cu ea la un medic care sa stie cit de cit despre porcusori.
Fişiere ataşate
DSC08447.jpg
DSC08446a.jpg

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Fecale ciudate

Mesajde maria » 25 Aug 2011, 20:44

e o explicatie pe gemon pe undeva despre treaba asta
ce am retinut eu e ca bobitele incearca sa se formeze dar nu reusesc sa o faca ca lumea
va rog mult sa nu radeti de explicatia mea :smile:
continua cu probioticul, esti pe drumul bun
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde Gemon » 25 Aug 2011, 23:15

Nu este normal! :!:
Asa bobite apar atunci cand este deshidratat si/sau consuma prea putine alimente, neaparat sa fie hidratat, incearca sa ii dai printre altele si suc natural de ananas, adica cumperi ananas crud (nicedecum compot sau orice altceva din magazine, chiar daca pare sa fie bio sau fara zahar) si ii dai aceasta zeama amestacat cu tarata de grau sau macar pelete de la Cavia Complete. Amesteci sau incerci sa ii dai separat si vitamina C, probiotic de 4-6x/zi cate putin, ceai de cimbrisor-salvie sau de afine fara zahar, si intre timp o monitorizezi, si scaunul, si greutatea. Ai mare grija de ea, si noaptea are nevoie de hidratare, putin, des, fara sa o stresezi. Ii dai sa pape de mai multe ori pe zi, des, si noaptea ti o pauza - aprox. 5-6 ore - doar cat sa se odihneasca, ca la bebe mic.

Edit:
Mi-am amintit ca are o congenera noua in alta cusca, ia-o in brate de mai multe ori pe zi, si verifica la ea sacul anal,
Imagine
daca prinzi momentul sa aiba o cecotrofa in acel sac, ia-o si pune-o sub nasucul celei bolnave sa miroase, va simte feromonii bacteriilor "prietenoase" si daca ai noroc, va incepe sa consume din ea, chiar si un sfert e valorificata, ajuta la repopularea florei endogene protectoare, contine si enzime si alte substante ce restabilesc digestia. In cazul in care nu consuma asa, iei si amesteci in hrana ce ii dai.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde Gemon » 26 Aug 2011, 00:05

Vlad, vazand aceste poze la Imagini surprinse
Imagine
imi pare doar mie sau este putin rosie talpita?
Daca da, incearca sa dai cu putina crema de galbenele, si daca nu pare sa treaca, poti unge in strat subtire cu unguent oftalmic cu Kanamicina, la Dagi a dat rezultate, el avea talpita mult mai rosie si era si putin inflamata, cateva zile dimineata ungeam cu Fluocinolon, seara cu ung oft cu Kanamicina, si odata pe zi dezinfectam zona si cu sol. Betadine.

Inca o intrebare, lasi in fata lor acele boluri cu hrana speciala sau era acolo doar cat le-ai fotografiat?

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde vladdia80 » 26 Aug 2011, 00:25

M-am uitat special la labuta ei. E mai exagerat in poza ca in realitate din cauza expunerii. Are si niste bataturi in locurile alea ... cam impenetrabile.
Bolurile respective le las mereu, Mica nu prea se omoara mai cu nimic. Ieri nu a mincat mai deloc. Azi a mincat ceva mai mult si daca am observat ca nu mai face moale ii dau ce vrea sa manince. O fi si din cauza ca deja stau impreuna si poate isi mai face pofta de la Ciufi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde Gemon » 26 Aug 2011, 09:11

Acum sa optezi pentru Cavia Complete, chiar daca ai alt sortiment Versele-Laga/Prestige, ofera-le Cavia Complete - pentru a impiedica sa consume selectiv unele din ceea ce e in imagine, pentru a nu alege pe cele cu continut mai scazut de fibre cum e porumbul turtit - si pune o mana de fan neaparat si in fata ei sau langa un acccesoriu aproape de ea, pe langa cel din suport. Daca ai Cavia Crispy, cauta in acel amestec bucatile verzi (a nu se confunda cu rondelele) ce poti sa ii dai impreuna cu Cavia Complete.

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Fecale ciudate

Mesajde Susp3ktA » 26 Aug 2011, 10:39

Exact asa facea Lyssa cand avea probleme si nu manca mai nimic si mi-a zis dr. Pantu ca e de la stomacel si sa-i dau probiotic.
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde vladdia80 » 26 Aug 2011, 11:00

Si i-a trecut de la probiotics ? De care i-ai dat ?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde crisa24 » 26 Aug 2011, 11:39

vladdia80 tu ii dai legumele cu totul, vad in prima poza un ardei, a fost intreg, cu tot cu seminte?
semintele de orice fel in legume si fructe nu sunt bune, la mere sunt chiar toxice...
tu ce probiotic ii dai in acest moment, parca inainte avea diaree nu?
nu cred ca sunt indicate legumele din poza, sa nu ii faca mai rau....


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Fecale ciudate

Mesajde Susp3ktA » 26 Aug 2011, 15:08

ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Fecale ciudate

Mesajde maria » 26 Aug 2011, 15:23

da, si lady a mea a avut probleme cu stomacul de la antiinflamatoare
a trecut, dar si acum o vad parca cum se chinuia
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde crisa24 » 26 Aug 2011, 15:36

apropo de probiotice linex o fi bun, a incercat cineva?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Fecale ciudate

Mesajde FlorinG » 26 Aug 2011, 15:59

Amidonul parcă nu le face bine.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde vladdia80 » 26 Aug 2011, 19:43

Nu stiu cum de sint toxice semintele de la mere dar Mica prima data cauta cotorul de la mar si roade semintele, pe urma, daca ii este sete, mai maninca si mar. Si nu are absoult nimic de la ele.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fecale ciudate

Mesajde Gemon » 26 Aug 2011, 21:47

Semintele de mar contin cianida viewtopic.php?p=78732#p78732 , ele sunt otravitoare in cazul in care se consuma o cantitate mai mare, vezi si http://chemistry.about.com/b/2007/09/12 ... sonous.htm

In cantitate foarte mica nu este daunatoare, cantitatea insa trebuie raportata la greutatea unui porcusor.
Semintele de mar contin iod care contribuie la buna dezvoltare fizica si mentala, daca ne place sa mancam, este important sa tinem cont de cele scrise mai sus.

Iata un banc pe aceasta tema :lol:

Stau doi barbati in tren. Unul din ei manca seminte de mere. Celalalt intreaba cum de mananca seminte de mere. Barbatul raspunde:
- Semintele de mere te fac mai destept...
- Pai da-mi si mie cateva...
- Zece lei...
Barbatul ii da zece lei, incepe sa rontaie la cele cateva seminte si zice la un moment dat:
- De zece lei puteam sa-mi iau doua kile de mere si mai mancam si semintele
Celalalt:
- Vezi?, deja isi face efectul...


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori