Porcusor cu 'scarpinici', acarieni localizati in blana

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Ralu' » 02 Aug 2011, 00:07

multumesc inaca odata pt sfaturi...Flafy a facut baitza cu happy...de 2 ori dar la un interval mai mic de o saptamana....intre timp i-am schimbat cusca..i-am luat una mai mare pt k intentionez sa ii iau si o partenera..acum nu se mai vede nimic pe blanitza..iar "plimbarea" pe care o facea si a facut-o a fost prin camera, il luam si il lasam pe jos, o singura data am mers cu el la tara pt ca a trebuit sa raman 2 zile acolo, dar nu l-am scos din cusca deloc..l-am luat cu tot cu cusca atunci....

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde irena » 02 Aug 2011, 00:23

poate nu ar fi rau sa dezinfectezi zonele in care a fost.
eu pentru micoza am luat un spray dezinfectant, cu care am curatat cusca si accesorile de plastic.
nu stiu daca in romania gasesti, e special pentru ciuperci si paraziti si mi-a fost recomandat
de veterinar.

cusca trebuie sa o speli de fiecare data cand ii faci baita porcutului. asa cureti cusca de paraziti. la fel si accesorile.
poti sa le speli cu samponul pentru paraziti. NU spala adapatoarea si castronul de mancare cu acel sampon!
si continua tratamentul, chiar daca porcutul pare vindecat.
si mai important: nu aplica tratament dupa ureche. inainte sa ii faci un tratament, mergi la vet si vezi ce iti spune.
abia cand stii exact ce are, incepi tratament (asta si ca sfat pe viitor).

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Jackie » 02 Aug 2011, 01:10

Fa-i si o cura de vitamina C si Beres, mai ales ca e nou la tine, ii da o anumita imunitate, daca ai scapat de parazitii externi, reface si blana, de fapt, are numai avantaje. Poti sa cumperi de la farmacie vitamina C, obligatoriu fara arome sau indulcitori si dai cu o seringa (fara ac!!!). Eu le pun in suc de morcovi, pentru ca e putin amara si altfel nu se ating de ea.

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Ralu' » 02 Aug 2011, 12:08

cusca o spal si o dezinfectez defiecare data cand ii fac curat..acum el nu mai are nimic, cu blanitza nu am avut probleme pt ca i-am depistat repede, iar in materie de fitamine el papa hrana de pe pet-shop (o masa pe zi) si foarte multe legume proaspete..nu prea face mofuri la mancare pt k la pet-shop manca decat amestec de care ii dau si acasa, restul legumelor si ructeelor sunt noutati pt el....incerc sa il dezvatz sa manance numai mancarik din pet-shop pt k mai multe vitamine isi ia din legume si ructe proaspete decat din mancarik aia uscata..din aia va papa doar asa sa guste...

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde roseta.stoned » 02 Aug 2011, 12:37

Daca ajuta cu ceva... Eu, cat a avut Yo paduchi, si pe atunci aveam fleece, spalam prima oara totul de mana tot cu sampon deparazitar (ectocid), apoi spalam normal cu putin detergent si clateam cu otet. Si acum ii verific pe baieti si n-a recidivat. M-am gandit ca spaland cu sampon cusca, fleece-urile si accesoriile, voi fi 100% sigura ca ouale nu supravietuiesc in ele.

Sper sa ajute!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde irena » 02 Aug 2011, 13:08

ralu, membri forumului recomanda ca hrana speciala cea de la versele laga, sau vitacraft emotion. ai grija cu hrana speciala din pet. multe contin si seminte de floarea soarelui, care sunt interzise pentru porcuti. citeste te rog aici viewtopic.php?f=3&t=244, ai 33 de pagini despre hrana speciala.
nu se dau "foarte multe legume proaspete". porcutul trebuie invatat cu 3 mese pe zi, iar legumele sa difere cat mai mult posibil. hrana speciala se da 1 lingura dimineata impreuna cu o leguma/ fruct, dupa jumatate de ora se scoate leguma neconsumata, iar porcutul ramane cu fan pana la masa urmatoare. la fel procedezi si la a 2-a si a 3-a masa. citeste aici: viewtopic.php?f=3&t=2847.

hrana din pet shop are scopul ei, nu inlocuieste insa legumele si mai ales fanul. indopand porcutul cu hrana speciala, nu va mai papa fan. fanul contine vitamine de care are nevoie si il ajuta sa isi toceasca dintii. de aceea trebuie sa te asiguri ca papa mult fan.

cum te-a sfatuit si jackie, fa-i o cura cu vit.c si picaturi beres. da-i cu seringa, nu pune vit.c in adapatoare!

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde FlorinG » 02 Aug 2011, 18:36

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Ralu' » 03 Aug 2011, 15:39

ok...atunci o sa ii mai cumpar un prieten, pt ca nu vreau sa il las singurel...cu toate k il ibesc si ma joc cu el, nu pot inlocuii un prieten de aceeasi specie...si inca o chestie..i-am pus in cusca o crengutza de pom k sau ea se "joace" cu ea si sa isi mai toceasca dintisorii...este vreo problema?

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde roseta.stoned » 03 Aug 2011, 15:43

Din ce fel de pom este crenguta? In principiu, nu cred ca va prezenta mare interes pentru crenguta si ai grija sa nu fie otravitoare... Dintii si-i toceste mancand fan. :)
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde irena » 03 Aug 2011, 16:08

ralu, te rog eu mult citeste bine site-ul si forumul.
noi iti raspundem si te ajutam cu mare drag, insa
exista unele chestii care le gasesti pe site si sunt foarte
importante. cum ar fi partenerul de acelasi sex! sau rolul
fanului!
crengute e ok sa ii dai, insa inainte de a le pune ceva in cusca,
documenteaza-te! nu ajuta deloc daca ii dai ceva, si pe urma intrebi
daca a fost ok.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde adelinatache » 03 Aug 2011, 17:02

buna raluca.
in primul rand bun venit.
in cele ce urmeaza as dori sa iti fac cateva observatii constructive pt tine, sper eu.
- citeste in mare pe site despre porcuti si pe forum ca sa te documentezi despre ingrijirea lor, hrana lor- recomandata este cea de la versele laga, data o lingura pe zi dimineata, in rest o masa de pranz de legume, verdeturi, o singura chestie la o masa pt a nu ii ingreuna burtica, o masa de seara la fel cum ti-am prezentat-o pe cea de pranz. fructe ii dai mai rar, ele fermenteaza si baloneaza si accentul alimentatiei il pui pe radacinoase. nu inseamna ca ii dai mereu morcov, mar, sfecla. nici nu se recomanda, ii faci un meniu CAT MAI VARIAT. ai pe site si un tabel cu alimentele permise la porcuti, precum si un fisier despre ei si o trusa de prim ajutor pe care e foarte bine sa o ai in caz ca se imbolnaveste.
toti cei de aici am trecut prin aceasta etapa, care este esentiala atunci cand ai un porcusor si vrei sa stii cum sa il ingrijesti.
am uitat sa iti spun de fan, cel mai important in alimentatie. iei un fan de calitate din comert sau daca ai de unde un fan natural de tara de la doamna vaca sau domnul cal. controlat bine sa nu aiba dracovenii, balarii sau mai stiu eu. IN PERMANENTA FAN INTR-UN SUPORT CUMPARAT SAU IMPROVIZAT, ALATURI DE APA IN PERMANENTA IN ADAPATOARE SPECIALA.
- vorbind despre un porcut, este normal sa ni-l si arati. ai la dispozitie topicul IMAGINI SURPRINSE unde poti insera imagini. de asemenea POZE CU MEMBRII ACESTUI FORUM, pt tine.
- nu ne-ai spus nimic despre spatiul lui de locuit si joaca, ce cusca ai, ce dimensiuni, ce accesorii are, etc. un porcut are nevoie de spatiu la dispozitie, atat pt 1 cat si pt 2 minim 1 m.
- este vital pt el sa aiba un partener de joaca de acelasi sex. adopta un pui sau cumpara unul, din pet daca stii ca e ok, dar dupa cum vezi pe el l-ai luat bolnav... dupa ce isi revine, incearca sa te gandesti la varianta de a cumpara unul de la crescatoria inka, vei vedea ca sunt foarte multi porcuti de acolo, in cazul meu am si eu unul si sunt foarte multumita de el si il iubesc mult.
- nu ii pune ceva in cusca inainte de a te documenta, la fel si cu mancarea. ce faci daca i-ai pus crenguta, nestiind ce este si ii face rau?
- oamenii de pe acest forum sunt dornici intotdeauna sa iti raspunda, insa te-as ruga din suflet sa nu mai postezi intrebari ale caror raspunsuri le gasesti deja la un search pe site sau forum,
- incearca sa eviti utilizarea limbajului folosit pe mess sau alte retele de socializare, este mult mai frumos sa scrii neaos romanesc "ca" decat sa scrii "k", "crenguta" decat "crengutza" nu cred ca te reprezinta acest tip de limbaj.
sper ca sfaturile mele ti-au fost de folos si inca o data, ne bucuram sa te avem printre noi si sper ca alaturi de noi sa stai cat mai mult timp pt a putea invata impreuna cum trebuie sa avem grija de acest animalut minunat, porcusorul de guineea.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Jackie » 04 Aug 2011, 01:04

Cum bine a precizat Adelina gasesti informatii foarte usor cu motorul de cautare al site-ului, dar asa sa ma stiu eu cu inima impacata, scuze daca deja stiai, dar trebuie sa-ti zic asta: Cusca se dezinfecteaza doar cu apa si otet, NU cu spirt sau alte produse de curatat (sapun, detergenti sau mai stiu eu ce) pentru ca au efecte nocive.

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Ralu' » 04 Aug 2011, 01:09


http://s1204.photobucket.com/albums/bb4 ... C01260.jpg el este Flafy, daca va puteti da cu parerea despre varsta lui chiar va rog, de la pet-shop mi-au spus ca are o luna jumate, eu il am de 2 saptamani, deci ar avea 2 luni acum, dar mi se pare marisor pentru doar 2 luni
multumesc de sfaturi....doar cu apa si otet o curat...cusca lui practic este un acvariu (nu cel din poze) de 70 cm lungime si 40 latime....(ce se vede in poza a fost casuta lui timp de cateva zile..in noua casuta nu i-am facut poze), iar crenguta de care vorbeam mai sus este de castan si nu este lacuita si nici vopsita, rupta din pom spalata cu apa curata si atat, dar nici aia nu prezinta interes pt el...decand l-am adus acasa nu mananc morcov, iar restul legumelor daca este bucatica mai mare de un cm nu se atinge de ea, fanul nici nu vrea sa il vada, il pun in vasul special de fan, il da jos si il amesteca prin talas

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Jackie » 04 Aug 2011, 01:33

OK, sa incepem cu inceputul. De fapt,mai bine cu sfarsitul.
1. Este foarte bine ca da fanul pe jos. E ca si cum si-ar face un cuib, daca pot sa-l numesc asa, desi nu are forma, e doar o gramada de fan. Porcusorilor le place mirosul si in natura cu asta isi izoleaza casele. Mai bine scoate-i crenguta, oricum nu o s-o foloseasca.

2. Incearca sa inlocuiest acvariul cu o cusca cu gratii. Aerisirea nu e prea buna in cazul unui acvariu, ceea ce-l face sa retina umezeala. Asta poate duce la imbolnavirea porcusorului.

3. Singura metoda de apreciere a varstei este prin cantarire. Din poze nu se poate preciza. De asemenea fa-i si o poza in zona genitala inainte sa-i aduci un prieten/prietena pentru ca cei de la petshop tind sa le mai incurce sexele.

4. Cat despre castan, nu gasesc acum lista cu tipurile de lemn permise, dar promit ca revin cu un mesaj imediat ce o gasesc.

5. Sa ai unporc sanatos si sa te bucuri de el 100 de ani.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde irena » 04 Aug 2011, 01:36

foarte dragut porcutul, ralu, sa iti traiasca si sa fie sanatos.
din poze e greu de dat cu parerea cat timp are.
custile tip acvariu nu sunt recomandate. nu se aerisesc cum trebuie si pot
provoca boli porcutilor.
se recomanda o cusca cu tava de plastic si gratii. este usor de spalat si
de intretinut.
obisnuieste-l cu 3 mese pe zi. intre mese sa aiba doar fan. atunci va manca.
ai mei sunt terminati dupa fanul cu menta.
ia de la plafar menta uscata si pune in fan. poate ii va starni interesul.
despre crengutele de castan nu am gasit nimic, nici ca ar fi bune, nici
ca ba. eu in locul tau nu i-as da, pana nu am siguranta ca e ok.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori