Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde maria » 18 Iul 2011, 20:55

foarte frumos porcut
cred ca avea o blanita f moale
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 18 Iul 2011, 21:15

Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde MaraC » 18 Iul 2011, 22:24

Imi pare foarte rau pentru pierderea suferita :cry: Acum e intr-un loc mai bun, cu siguranta !
Era foarte frumos, cum i se combinau culorile, boticul :heart:

As vrea sa te rog ceva, administrativ :D Daca raspunz la un mesaj in imediata apropiere, nu mai da quote,caci se incarca forumul prea tare. Si, daca vrei sa adaugi ceva la un mesaj postat anterior, foloseste Edit, nu mai posta alt mesaj. Multumesc :heart:

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 19 Iul 2011, 08:40

Multumesc, MaraC, pentru vorbele frumoase. Il iubesc asa mult....

Despre "administrativ" am sa incerc sa fac cum mi-ai zis. Sunt noua pe forum si inca nu stiu exact cum functioneaza. M-a ajutat Maria cu pozele, ca eu n-am stiut cum sa le afisez. Si, la suferinta prin care trec, nu am putut sa ma concentrez sa invat utilitatile forumului. Doar am scris...si am scris...si am scris...
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde crisa24 » 19 Iul 2011, 11:01

imi pare rau cristina pentru pierderea ta, probabil a facut soc termic, scos din camera direct in clima din masina, apoi de la caldura din masina in o ora jumate in care a stat acolo si pe urma iar clima.
a trecut de la temperatura normala din hotel, la clima, caldura, clima si temperatura de acasa..
din greseli invatam....asa a fost soarta lui!
daca doresti alti porcuti mai bine sa fie 2 de acelasi sex, va fi mai fericit asa

PS:daca nu murea unul din porcutii mei nu mai luam inca trei, am 4, stiu pe cineva care doneaza 2 baieti!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde hichivi » 19 Iul 2011, 21:17

Cristina,

Am citit postul tau si mi-am adus aminte de ziua in care l-am pierdut pe Sucre..... Crede-ma, am plans de nu mai stiam ce e cu mine, e o durere enorma pe care numai cei care trec prin ea o pot intelege.
Am crezut ca nu mai trec peste, am vrut chiar cu disperare alti porcusori dar nu mi-am mai luat...
Consider ca Sucre a fost sufletul meu si cand el s-a dus mi s-a dus si sufletul...
Sincer, eu am putut trece peste vorbind cu iubitori de porcusori si persoane care au trecut prin aceste momente grele si stiam ca vor fi singurele care ma vor intelege....

Eu cred ca a fost caldura de vina, ca si in cazul lui Sucre...chiar si cateva momente lasat in masina puteau sa il afecteze....

Trebuie sa te calmezi si sa nu te mai invinuezi pentru ca altfel nu iti revii si durerea e foarte grea...

Suntem alaturi de tine!

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 19 Iul 2011, 22:25

Da, hichivi, exact asta incerc sa fac....Incerc sa ma calmez si sa ma obisnuiesc cu ideea. Maine dimineata se face o saptamana de cand l-am gasit fara suflare. Offf....

Cat despre invinuire, asta nu pot sa mi-o iert....Stiu sigur ca a fost vina mea si va trebui sa ma obisnuiesc sa traiesc cu asta. Niciodata nimic nu ma va convinge ca nu a fost vina mea. Trebuie sa invat doar sa trec peste momentele astea si sa-mi aduc aminte numai de cele frumoase si dragalase si pupacioase. Jimmy Jim Jim a fost, la fel, sufletul meu. Mi-a intrat direct in inima si, cand s-a dus, s-a rupt o bucatica din inima mea.

Inca nu stiu ce sa fac, mi-as lua un alt Jimmy, dar, daca patesc la fel? Daca iar se intampla ceva rau cu el, inainte sa imbatraneasca? Gandurile ma tulbura si inca nu pot lua o decizie. Sunt sigura ca, daca vad alt porcusor, ma indragostesc pe loc de el. Trebuie sa ma calmez un pic, dar mi-e tare greu, inca. Azi m-am vazut cu niste amici care-l stiau pe Jimmy bine, iubitori de animale si ei....Am plans iar ca in prima zi. Nu ma pot abtine....

Iti multumesc mult pentru cuvintele frumoase!
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 19 Iul 2011, 22:31

Draga crisa 24, asa a fost, vina mea totala. Din cate mi-a spus maria, e posibil sa fi facut si un atac cerebral, pentru ca am observat ca-si taraia piciorusul drept, cand am ajuns acasa.
Poate daca intram pe forum mai demult, poate daca, din cand in cand, as mai fi citit cateva posturi, as fi aflat ca si caldura prea mare le face rau. Asta chiar n-am stiut...si acum nu mai e...
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde maria » 20 Iul 2011, 07:11

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde crisa24 » 20 Iul 2011, 10:26

da maria, daca nu ii da urgent, vor murii sigur, gandeste-te ca acum si in plina zi, stau afara pe o terasa in plin soare...........ea vrea sa ii bage in casa, dar nu mai vor parintii..
acestia 3 i-a iubit mai mult de aceea i-a pastrat
are 14 ani, si nu mai are sustinerea parintilor, cu talas, fan , mancare si tot ce le trebuie sunt foarte frumosi
porcutii aici
viewtopic.php?f=1&t=2906

povestea aici..
viewtopic.php?f=24&t=2810&p=79233&hilit=sa+ajutam#p79229
gandeste-te ca daca salvezi un amarat, te revansezi..
imi pare rau nu vreau sa fiu dura, si eu am gresit cu un porcut, castravete des, paine, crengi de corcodus, salata nu prea o spalam, acum spal si iarba si o usuc in prosop TOT
dar site-ul asta ma ajutat sa nu o mai fac..aici sunt oameni deosebiti cu experienta(nu toti, te vei convinge in timp)
nu garantez nimanui, ca totusi unul din ei nu va murii brusc..nu am de unde sa stiu, cum a fost obtinut puiul luat de mine din pet shop(tata+fica, mama+fiu, frati)

la mine regretatul pusu, se strica la stomac, situatia asta a durat cam o luna, in care il tratam acasa cu smecta, carbune,si ceai de menta
isi revenea 3 zile iar aparea problema-insa intr-o zi era deja grav....am asteptat o luna in care am crezut ca isi revinde..
am mers cu el 2 zile la doctor, dimineata si seara, nu am mai apucat sa merg iar...
murise
asa ca vorba mariei care adevar graieste, de multe ori noi suntem vinovati
si ne-o putem ierta numai facand o fapta buna.

fi tare trebuie sa mergi mai departe!

10 rugaminti de la un porcusor pentru parintii lui adoptivi

Mesajde Jo » Dum Mar 30, 2008 4:13 pm
1. Eu traiesc intre 4 si 7 ani. Fiecare despartire de tine este pentru mine o suferinta. Gandeste-te la asta inainte sa ma iei.

2. Da-mi timp sa inteleg ce vrei de la mine.

3. Da-mi incredere, traiesc din ea.

4. Nu te supara prea mult pe mine si nu ma inchide ca pedeapsa. Tu ai
munca ta, prietenii si distractiile. Eu te am numai pe tine.

5. Vorbeste cu mine din cand in cand.

6. Invata sa ma tratezi asa cum trebuie. Nu am sa uit niciodata.

7. Inainte sa ma bati gandeste-te ca dintii mei ar putea foarte usor
sa muste adanc mainile tale si totusi nu ii folosesc.

8. Inainte sa ma faci "inutil", "prost" sau "incapatanat" cand imi
ceri sa fac ceva, gandeste-te ca poate mancarea mi-a facut rau, ca
am stat prea mult timp la soare sau ca inima mea e obosita.

9. Ocupa-te de mine cand o sa fiu batran ... si tu o sa fi
odata.

10. Vreau sa fii langa mine cand o sa vina acea perioada dificila. Nu
spune niciodata "nu pot sa suport" sau "sa se intample cand eu nu o
sa fiu prezent". Totul va fi mai usor pentru mine daca tu o sa fii
prezent.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Ralu' » 02 Aug 2011, 01:19

buna....am citit mesajele voastra si am vazut pozele cu Jim...era un scumpic....sincer imi pare rau de tragedia suerita, eu am avut o catelusha, dog german, care mi-a murit de cancer la varsta de 10 ani si 4 broaste testoate care mi-au murit de obezitate..pt k am plecat la facultate, am stat in camin si nu aveam cum sa iau un acvariu de 80 de l intr-o camera de camin, iar mama nu a stiut sa le dea de mancare....acelasi sentiment am avut si eu cand am aflat ca mi-au murit broscutele...mai nou de vreo 2 saptamani mi-am luat un porcusor pe nume Flafy care este un dulce, desi la inceput mi s-a parut ca seamana cu un soarece si k e sooper urat, dar era singurul de la pet-shop si l-am luat, in 3 zile m-am obisnuit cu el...dimineatza si seara obligatoriu ne pupam de buna dimineatza si de noapte buna...iar in timpul zilei knd am timp il scot din cusca si il las prin camera sa e joace....

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 02 Aug 2011, 01:26

Buna, Ralu! Sa-ti traiasca porcutzul, mult si bine! Stai linistita, scapa el de paraziti pana la urma! Si Jim mai avea din cand in cand niste acarieni prin blanitza, dar scapam repede de ei la baitza.

Tine aproape de forum, nu stiu cat de "veche" esti, dar lumea de aici e deosebita si stie ce spune.
Au fost toti niste draguti cu mine de cand am postat tragedia mea cu Jimmy.

Poate pui si o poza-doua?
Te pup, Cristina B
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Ralu' » 02 Aug 2011, 12:00

as pune cu cea mai mare placere, dar nu stiu cum se incarca pozele

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 02 Aug 2011, 12:05

Nu stiu nici eu inca, nu m-am dumirit, insa pana la urma le-am pus intr-un album pe facebook si am dat linkul.
Poate cineva care stie mai multe te va indruma.
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde irena » 02 Aug 2011, 12:20

ralu, trimite-mi pozele cu porcutul pe mail: irena_marie03@yahoo.com si pun eu pozele :)


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori