Chisturi ovariene

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 09 Iun 2011, 18:37

Desi stiu ca mai e un topic cu acelasi nume l-am deschis si pe acesta pt a se putea urmari mai usor 1 singur caz de la cap la coada. Daca moderatori sint de alta parere ii rog sa le uneasca si imi cer scuze.

Nici nu prea stiu cu ce sa incep. Tzooka (mama Micai) a avut chisturi ovariene si o tumoare mamara. Nestiind ce e in burta ei am aflat chestiile astea prea tirziu, abia cind am vazut tumoarea. Din pacate a fost prea tirziu pt ea si a murit. Vazind cum a descoperit medicul chisturile ovariene (prin palpare) primul lucru care l-am facut cind am ajuns acasa a fost sa o palpez si pe Mica. Am ramas uimit cind am simtit cele 2 ovari mari si tari. Pina atunci am crezut ca e normal din moment ce ambele le aveau la fel si nu dadeau semne.

Am mai mers cu Mica si la alt medic in Timisoara pt a confirma diagnosticul. Mi-a confirmat si mi-a recomandat sa ii fac o radiografie. Fiind de pasti la facultatea de medicina veterinara din Timisoara nu am gasit pe nimeni care sa ii faca radiografie dar mi-au zis ca doar cu ecografie se vad chisturile. Radiografia e pt tumori. Am zis ca o duc la facultatea de medicina veterinara din Cluj. Dupa niste cheltuieli neprevazute abia azi am reusit sa ajung cu ea. Medicul de la sectia REPRODUCERE a reconfirmat chisturile si pt a fi 100% ia facut un ecograf. La ovarul drept are chisturi (ca defapt la ambele ovare are polichisturi) cu dimensiunile totale de vreo 4-5cm x 3-4 cm, iar cel din stinga o idee mai mic dar nu mult. Va dati seama ca sint enorm de mari.
Rezolvare ar fi prin 2 metode:
1. tratament medicamentos, care nu se stie sigur daca da rezultate avind in vedere dimensiunea lor si virsta "scroafei". Mi-a mai zis ceva posibile efecte secundare la ficat, dar termeni specifici m-a dat peste cap si i-am uitat.
2. operatie de eliminare a ovarelor, care da rezultate 100 % cu riscurile anestezie specifice speciei. Daca prima metoda nu da rezultate sigur se ajunge la a 2-a.

Avind in vedere ca a 2-a mi s-a parut mai riscanta am ales prima varianta chiar daca per total poate ies mai scump. I-a facut o injectie (nu ma intrebati ce ca habar nu am) si urmeaza sa merg iar peste 10 zile la control sa vedem evolutia. Daca da semne de ameliorare se mai face inca o doza si ar fi ok. Daca nu ... e necesara o operatie.

O sa revin cu noutati peste 10 zile dupa ce mergem iar la medic.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 09 Iun 2011, 19:49

porcuta mea coco a avut chisturi pe ovare
dr ana pantu a venit intr-o zi la mine si jucandu-se cu mana prin blanita ei a simtit ceva ciudat
m-a intrebat daca e gestanta si i-am zis ca nu e
am fost apoi la dr ionescu unde am facut o ecografie
avea un chist de 4 cm pe unul din ovare
ionescu i-a facut o injectie cu alizine
mi-a spus ca e un medicament mai nou si ca el nu a facut pana acum asa ceva la o porcuta
mi- a spus ca se face la catele ca sa avorteze, ca poate da spasme, dureri
si sa ma duc la el dupa o saptamana
coco a fost ok, nu a avut nimic
dupa cateva zile chistul s-a micsorat evident, dar inca mai era acolo
atunci dr i-a mai facut o doza de alizine
de data asta a aparut un chist si la celalat ovar si cel existent s-a marit f mult
pana la urma am operat-o pe coco pt ca ii apasa pe intestine, pe tot ce avea in interior, incepuse sa aiba probleme cu digestia
nu a operat-o ionescu, alt medic, recomandat pe forum
din pacate coco nu a rezistat
aseara vorbeam cu dr ana pantu,( si ea a participat la op lui coco)
si mi-a spus ca acum mai nou nu se mai opereaza chisturile
se face punctie, sub ecograf ( se vezi unde bagi acul)
sper ca povestea lui coco sa iti fie de ajutor
mie imi e tare dor de ea
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde irena » 09 Iun 2011, 21:53

imi pare tare rau pentru porcuta... sincer nici eu nu sunt pro operatii, insa multe medicamente au efecte secundare grave... nu de alta, dar sunt putine tratamente testate si aprobate pentru porcusori, cred ca in romania nu exista nimic. tratamentul medicamentos va fi fie pentru oameni, fie pentru caini/ pisici. un medic bun ii va da medicamente care sa o ajute, in cantitatile potrivite. in acelasi timp, un medic bun o poate si opera, stiind care e cantitatea de anestezie care se da.

iti spun sincer ca nu as sti ce sa aleg..sper insa ca tu vei lua decizia corecta si ca pitica se va face bine! ii tinem pumnii stransi si asteptam vesti bune!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde adelinatache » 09 Iun 2011, 23:02

Imi pare rau pt Coco. A fost si va ramane mereu porcuta mea preferata, cea care m-a intampinat la inscriere cu ale sale falcute frumoase.
Si eu am avut chisturi ovariene si ca o comparatie, era teribil de jenant. Plus ca pot genera in altceva daca nu sunt tratate.
Ii tin pumnii si labutele porcutei tale si o sa ma rog ca totul sa fie bine, indiferent cum vor evolua lucrurile....
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 10 Iun 2011, 07:09

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 10 Iun 2011, 10:51

Tot pe acelasi principiu am mers si eu ca si Maria. Decizia am luat-o, deja administrindu-i-se prima doza de vaccin sau ce o fi. Azi e cit se poate de ok.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 10 Iun 2011, 10:54

sfatul meu este sa nu te grabesti cu a doua doza
suna la medic si intreaba daca e vorba de alizine, poate i-a facut altceva
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 10 Iun 2011, 11:11

Pai inainte de a administra si a 2-a doza ii face iar ecografie. Daca se vede semne de regres din partea chisturilor ii administreaza daca nu, nu mai are rost si o opereaza.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 10 Iun 2011, 11:27

ti-am mai spus
la mine dupa prima injectie a regresat, dupa a doua a crescut f mult si a mai aparut unul
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 23 Iun 2011, 21:48

Azi am mers din nou la medic. La ecograf s-a vazut semne de lutenizare a chisturilor. Nu s-au lutenizat complet cam 0.75 cm din 4.5 cm.
Ia facut o alta injectie. Cica sa ajute lutenizarea completa a chisturilor.
Am intrebat ce i-a facut prima data si cind mi-a dat o denumire din 3 termeni specifici m-a dat gata. Nu am fost in stare sa retin ce a zis pina afara, dar sa ajung sa scriu aici. Nici ce i-a facut acum nu am retinut. Era 3 initiale, ceva cu D parca, dar oricum aceste detalii sint nesemnficative daca sint spuse de mine altui necunsocator. Cel mai bine mergeti la cineva care stie cum sa abordeze boala.
Peste 1 luna mergem iar la control.
Va tin la curent.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde Gemon » 24 Iun 2011, 19:57

Vezi aceasta postare, poate te ajuta sa iti amintesti denumirea viewtopic.php?p=25271#p25271

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 24 Iun 2011, 20:37

Imi pare nespus de rau, dar chiar nu reusesc sa imi aduc aminte. Nu imi zice absolut nimic acei termeni dar nici nu sint convins ca nu sint aia.
Daca se face Mica mea bine promit sa notez pe hirtie ce i-a dat si prima data si a 2-a oara.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde roseta.stoned » 24 Iun 2011, 20:42

Buna Vladdia!
Cred ca ar fi bine sa afli numele acelui medicament si sa il postezi aici, ca sa stie toata lumea! Acum am citit felul in care a devansat chistul porcutei tale si ma bucur foarte mult! Sper sa mearga tot asa, sa regreseze! Mult succes!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 20 Iul 2011, 18:23

Am fost azi la control. La eco eu am vazut ca a disparut acel semn de lutenizare a chisturilor. Iar erau toate negre si la fel de mari (sau mai bine zis nesemnificativ mai mici). Deci singura solutie e operatia. Doctorul respectiv mi-a zis ca a mai operat zeci de porcusori si chinchile si nu a avut nici un deces din cauza anesteziei; ceea ce m-a usurat oarecum.
Decit sa o vad murind in chinuri ca maica-sa mai bine moare la operatie anesteziata, asa ca in august-septembrie o duc sa ii scoata ovarele.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Chisturi ovariene

Mesajde ZuzuBelleMel » 08 Aug 2011, 18:18

Porcusoarele voastre au prezentat simptomele descrise aici: http://www.guineapigcages.com/forum/spe ... -pigs.html ?
Intreb pt ca tot citind pe aici de cazuri de chisturi/tumori, am inceput sa ma tem pt porcusoarele mele, desi nu prezinta niciun simptom de pe site-ul acesta. Ce-i drept, le cade putin parul, dar nesemnificativ, ca un fel de naparlire, caci n-au ramas locuri fara blana, iar acelasi lucru il pateste si el, nu doar ele. In rest par asa cum le stiam si pana acum. Dar in curand oricum trebuie sa mergem la vet pt una alta si ma gandesc sa-l rog sa le verifice si pt asa ceva. :worried:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori