Nu mananca aproape deloc

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Refuza sa manance si sa bea apa

Mesajde vladdia80 » 22 Dec 2010, 20:34

Ceva noutati despre starea porcusorului ?

kinki
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 23 Dec 2010, 21:49
Localitate: vaslui

Porcusor meu nu mai mananca si ii curg ochii

Mesajde kinki » 23 Dec 2010, 23:55

Salut de 2 zile Porcusor meu nu mai mananca si ii curg ochii.Nica apa nu mai bea.poate fi racit? :?:
Kiki are 3 ani si sa in cusca lui pasiv degeaba.
Puteti sa imi spuneti ce as putea sa ii dac?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor meu nu mai mananca si ii curg ochii

Mesajde maria » 24 Dec 2010, 00:19

poate fi racit
in seara asta da-i vit c si pt ca nu mananca da-i biotics
dupa biotics da-i sa manace cu seringa pelete macinate cu suc de morcov
maine dimineata da-i la fel
si mergi de urgenta cu el la doctor
ai grija sa ii faca un antibiotic permis pt porcuti
gasesti lista pe site
deci acum e important sa manance iar maine dimineata fuga la medic
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

kinki
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 23 Dec 2010, 21:49
Localitate: vaslui

Re: Porcusor meu nu mai mananca si ii curg ochii

Mesajde kinki » 24 Dec 2010, 01:04

trebuie neaparat vit. c sa fie din pastilute?

Avatar utilizator
oanacristinapalade
Membru
Membru
Mesaje: 177
Membru din: 25 Sep 2010, 23:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor meu nu mai mananca si ii curg ochii

Mesajde oanacristinapalade » 24 Dec 2010, 09:13

Poti sa ii dai si picaturi, dar vit C simpla de la farmacie, fara nici un fel de adaosuri si ii dai 4 picaturi.
Pupici de la Tyra :)

kinki
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 23 Dec 2010, 21:49
Localitate: vaslui

Re: Porcusor meu nu mai mananca si ii curg ochii

Mesajde kinki » 28 Dec 2010, 19:37

Din pacate kiki al meu a murit :cry: a murit astazi
Da' asta este viata :cry:

Avatar utilizator
Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2008, 16:34
Localitate: Gradistea, Ilfov

Nu mananca si nu bea apa

Mesajde Ioana Amalia » 01 Iun 2011, 15:10

Buna... Apelez la voi pt sfaturi. Am 2 guinezi si am probleme cu cel mare : noi am fost plecati si am lasat o sapt guinezii cu mama mea. I-am luat luni inapoi si pe drm de la brasov ei au stat ascunsi in iglu de plastic. La un moment dat am observat ca cel mare era intr-o parte in iglu (nu stiu de cat timp dar nu mai mult de jumatate de ora). Cand am ajuns casa nu am stat cu ochii pe ei pt ca eram cu bagaje si alte probleme dar ieri am observat cand le-am dat frunze de telina ca cel mare mesteca dar nu inghite si ulterior a scos mancarea din gurita (adica nu putea inghiti). Dupa ce m-am invartit in jurul lui ceva , am incercat sa ma uit in gurita sa vad daca nu are ceva blocat - nu am reusit sa vad mai nimic dincolo de incisivi decat cateva bucatele mici verzi care ulterior mi-am dat seama ca erau resturile de la o frunza de porumb care eu crezusem ca le inghitise dar erau 3 bucatele mici cat o unghie. M-am speriat, am sunat la Dr Ionescu si am mers acolo cu el (eu stau departe si imi ia cam o ora pana acolo , una inapoi ...). Dr Ionescu s-a uitat in gurita , frunzele de porumb era tot acolo , le-a scos si i-a scurtat maselute deoarece erau intr-adevar orientate peste limba si a zis ca se intampla mai ales datorita varstei lui (are 4 anisori in curand). Am plecat de acolo- i-am luat de la farmacie vit c si praf de biotic pt copii (nu am gasit beres si nu mai puteam sa ajung in otopeni - singura farmacie unde gasisem - efectiv nici nu auzisera de asa ceva). Acasa i-am facut suc de morcovi cu pelete si am incercat sa-i dau cu lingurita , apoi cu coada linguritei , apoi si cu vit c ... ideea e ca nu vrea si cu chiu cu vai i-am dat dar f putin fata de cat mananca normal. Azi dimineata i-am luat seringa si am incercat sa-i dau suc de morcovi simplu (am zis ca poate asa o sa vrea) - am reusit sa-i dau o seringa adica 5 ml cu greu (inainte de suc a baut apa din proprie initiativa dar putina si cu greu).
Sunt efectiv innebunita , nu mai stiu ce sa fac ... Am incercat sa-i bag in gurita o codita de spanac sa vad cum mesteca si i-a venit inapoi prin tulpina suc de morcov , m-am uitat in gurita si el inca are suc in gura dupa jumatate de ora de cand i-am dat sa manance. Nu mai stiu ce sa fac ... a slabit deja 200 gr in 2 zile .
Va rog dati-mi o idee ceva ...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde maria » 01 Iun 2011, 15:29

dar el vine la mancare?
adica vrea sa manance?
sfatul meu e sa suni la ana pantu si sa discuti cu ea
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2008, 16:34
Localitate: Gradistea, Ilfov

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Ioana Amalia » 01 Iun 2011, 15:30

Precizez ca nu e ca si cum nu prea ne straduim cu mancarea - nici nu reusesc singura - sotul meu il tine si eu incerc sa-i dau dar nu vrea si pare sa se chinuie si tot mesteca dar nu e decat suc, nu e nimica solid si pare ca nu poate inghiti. Situatia e disperata in sensul ca de azi dimineata de cand l-am pus singur in pat ca sa-l pot monitoriza nu a facut nici o bobita iar pish cred o data ... cred , nici macar nu sunt sigura ca o data. Ieri cat am fost pe drumuri u veterinarul nu a facut NIMIC timp de vreo 3 ore , iar apoi seara a stat cu noi in pat inca vreo 2 ore tot fara sa faca nici bobite nici pish iar asta e grav !!! Acum nici nu stiu ce sa fac ... sa incerc sa ma obisnuiesc cu gandul ca-l pierd asa, sub ochii mei ?
Of ....Mi se rupe sufletul ...

Ieri inca vroia mancare dar nu putea sa manance ... adica cerea de mancare , venea la mine si facea cercuri , astazi nu mai e ineresat de mancare . I-am dat la cel mic spanac si boabe si nici macar n-a iesit sa vada ce e .
E prea mult 5 ml (seringa mica ) de suc pt ei ? i-am dat in 2 reprize si intre ele am vazut ca ii picura saliva din gurita ... Cat trebuie sa-i dau ? Eu i-am pus estimativ mai putin decat manca el normal ...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde maria » 01 Iun 2011, 15:35

inteleg prin ce treci
suna la ana
daca nu mananca ar trebui facute niste vitam injectabile poate o perfuzie de hidratatre, iti spune ea ce trebuie
cat despre gandul de a-l pierde, alunga-l
acum ai alta treaba
ps
poate a inghitit ceva ce i s-a blocat pe esofag sau prin alte parti
intreab-o pe ana daca nu ar trebui o radiografie sau o ecografie
ps2
ionescu nu e intotdeauna foarte pe faza
e un medic bun, dar nu poate fi bun mereu
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2008, 16:34
Localitate: Gradistea, Ilfov

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Ioana Amalia » 01 Iun 2011, 16:50

Multumesc Maria. Nu e prima data cand imi raspunzi cand am avut probleme ... esti ca "zana cea buna" pt guinezii mei. Acum astept intai sa vorbesc cu dr Ionescu, acum e in operatie. Daca nu are o rezolvare o sun pe Ana , singura problema este ca eu sunt din ilfov, nu bucuresti si e o distanta apreciabila dupa cum spuneam mai devreme ... si nu stiu cum se face ca toti doctorii sunt in sudul bucurestiului cand eu caut in nord . Asta e , nu pot fi eu mereu doctorul lor ...
Acum am incercat sa-i dau ceva ce ii place tare - patrunjel - si a venit la el a incercat sa manance si nu poate - a luat jumatate de frunza in gura si mesteca dar degeaba.. i-am bagat tija ca sa ajunga la maselute si mesteca ce mesteca si dupa aceea incerca sa o scoata afara . nu a mancat nimic, doar tija e putin roasa la capat .
Nu stiu ce sa fac ... si ii toc eu marunt patrunjel?
Oare o fi gresit Dr Ionescu ca i-a taiat maselutele? Acum nici nu poate inghiti si nici mesteca ??? Intotdeauna mi-a fost groaza de doctori si am preferat sa merg pe instinctul meu si sa ma documentez eu dar acum sunt complet depasita.

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde alecsutza » 01 Iun 2011, 18:53

mai bine o suni acum pe ana pantu si vezi ce iti spune ea exact,dupa cum spunea si maria mai devreme nu e tot timpul pe faza Ionescu si asta stiu din propria experienta.
Parerea mea este ca orice ti-ar spune Ionescu mai cere si o a doua parerea pt linistea ta.
Gasesti pe site la medici veterinari Bucuresti si nr Anei si o poti suna la orice ora ca raspunde non stop.

Multa bafta si insanatosire grabnica porcutului tau sa il ajute D-zeu sa fie bine.
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde maria » 01 Iun 2011, 18:59

ioana, nu prea ai incotro
pana gasesti un diagnostic , pana stabilesti un tratament, trebuie sa bati drumul pana in bucuresti
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde alecsutza » 03 Iun 2011, 20:28

hei...mai stiti ceva de porcusorul Ioanei??? :(
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2008, 16:34
Localitate: Gradistea, Ilfov

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Ioana Amalia » 05 Iun 2011, 12:47

Ok, prima zi in care am reusit sa ajung la calc ... am avut niste zile infernale cu musafiri, hranit din 2 in 2 ore , nedormit , mancare , socrii in vizita, mutati porcii cu noi in camera (acum sunt ca dupa razboi si bomba nucleara).. plus de asta cel putin cate o ora pe drum cu Guinel la injectii zilnice. Vestea buna: impotriva dorintei lui am reusit sa-l hranesc cu seringa dupa cum m-a invatat Ana ... cam dificil si dureaza f mult ... A luat in greutate 30 gr cel putin pt ca nu am mai reusit sa-l cantaresc decat de 2 ori ... Acum ii dau fire de iarba si morcovel taiat fasii lungi si ardei la fel (subtiri si lungi astfel incat sa ii ajunga la maselute si sa fie suficient de mici incat sa le mestece doar pe o parte) .
Este efectiv ingrozitor .. Nici nu stiu ce sa mai zic .. Daca as fi stiut ca se poate asa ceva si ca ar fi ceva ce TREBUIA SA FAC .. Deci: dati la guiezi chestii tari de ros: fan (ii lasati sa flamanzeasca ca sa tot roada fan), crengute ... pelete tari ... Pt ca daca ajungeti la taiat de maselute e de groaza . Eu credeam ca o sa fie asa ... ceva mai complicat ca taiatul unghilor si ca in 2-3 zile o sa fie totul ok dar nu e asa .. si o sa mai dureze mult si bine pana o sa poata sa manace singur. Mi-e groaza cand ma gandesc ca el depinde acum de mine si ca poate uneori ii e foame si eu nu puteam sa fiu acolo, ca ar fi vrut altcva sa manance decat pasta aia si nu poate . cred ca dupa faza asta nici pelete n-o sa mai vrea . Culmea e ca celalalt (cred ca de pofta ca ii dau la asta sa manance) imi mananca pasta asta direct de pe deget iar cu guinel ma lupt in fel si chip sa-i bag o seringa de mancare.
Vesti bune : ii este pofta de legume, mananca si fan dar bagat de mine in gurita cate un fir pe partea pe care poate mesteca . Ideea e ca daca as fi fost fara musafiri ar fi fost muuuuult mai bine si de mine si de el ca mi s-a intamplat sa sar si cate 2 mese de-ale lui pt ca nu reuseam sa termin mancarea ... vase .. I-am dat mancarea pe fuga , nu am putut sa stau sa-i dau in gurita morcovi, iarba decat seara si si atunci distrusa de oboseala dar sper ca in 2-3 zile sa ne revenim amandoi .
Nu pot lega ideeile sunt f obosita dar suntem mai bine : bem apa, facem pish si bobite (mai mici si o culoare usor mai deschisa) .... suntem pe calea cea buna.
Multumim Mariei si Anei !
Revenim cand mai putem :) .


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori