Porcusor cu 'scarpinici', acarieni localizati in blana

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Bia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 21 Mai 2011, 23:00
Localitate: Craiova

Porcusor cu 'scarpinici', acarieni localizati in blana

Mesajde Bia » 21 Mai 2011, 23:16

Buna,

Sunt posesoarea unei 'procusoare', Trica, in varsta de 4 luni si intampinam o problema: Trica se scarpina; mult mai mult decat normal (am mai avut doi porcusori in afara de ea), cu precadere seara si , in plus, topaie precum Bugs Bunny (nicidecum popcorning-ul caracteristic). Initial se si intorcea cu burta in sus, ba se mai freca si la nasuc si stranuta prea des, si isi tot racaia una dintre urechi, dand nervos din cap.

Am dus-o la veterinar, a ascultat-o la plamani, e totul ok din punctul asta de vedere si i-a aplicat Stronghold spot-on si mi-a dat picaturi auriculare de la Biofarm pe care sa i le aplic cu un betigas in urechi (chinul de pe lume sa ii bag betisorul in pavilionul urechii cu 'scarpinici'). A mai lasat-o scarpinatul, nu mai stranuta deloc, si-a mai neglijat si urechea, insa totusi se mai scarpina si topaie in modul acela ciudat.

Pe piele nu are nimic (am analizat-o cu un intreg arsenal de ustensile), nici macar o iritatie, insa astazi am observat niste 'fulgi' mici, cam cat varful de creion mecanic de 0,3, aparent imobili la inceput, de culoare gri. Avea doi sau trei pe blanita la ceafa, unul pe picior, unul langa ochi si inca 3 sau 4 pe una dintre urechi.

Chiar nu stiu ce sa fac pentru ca nu imi dau seama despre ce ar putea fi vorba: acarieni, paduchi, acarieni de urechi.... O voi duce iarasi la veterinar, dar astept ziua de luni pentru a prinde tura medicului care chiar se pricepe. Pana atunci insa mi-ar prinde bine un sfat.

Mentionez ca are 460g, mananca, casca, se intinde, ma linge, 'toarce', ciricaie, urla cand aude frigiderul....

Asa cum am mai spus, nu e primul meu procusor. Manifestari ciudate am mai vazut, insa nu asa; e clar ca o deranjaza ceva.....

Multumesc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusor cu 'scarpinici'

Mesajde irena » 22 Mai 2011, 00:15

in primul rand separ-o de restul porcutilor. in cazul in care are vreo boala de piele sau paduchi,ii va imparti si la ceilalti porcuti (poate ca preventiv nu ar strica un control si pentru restul..).

si charlie al meu cand popcorneste mai are putin si se da peste cap... fiecare cu stilul lui. daca l-ar deranja ceva sau ar avea dureri,cred ca nu i-ar arde de topait,ci mai degraba sta tolanit...

in orice caz,pentru ca cei care se pricep sa te poata ajuta, ataseaza poze, vazand e mai usor de dat cu parerea. iar daca iti faci griji legat de topaieli, filmeaz-o si ataseaza filmuletul. cu siguranta va putea cineva sa te ajute.
sanatate.

edit: am citit gresit, acum am observat ca ai avut si alti porcuti, eu am inteles ca mai ai altii..
Ultima oară modificat 22 Mai 2011, 00:21 de către irena, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor cu 'scarpinici'

Mesajde ramona_inka » 22 Mai 2011, 00:18

Pare o infestare cu acarieni. Te poate ajuta capitolul de paraziti si acarieni: http://www.gemon.ro/paraziti.htm unde ai si poze cu ei, cum se fixeaza ei, cum sunt ouale... Cel mai sigur tot medicul poate spune exact ce anume paraziteaza. Pana ajungi la medic luni poti incerca o samponare cu Ectocid sau Miau, sapon antiparazitar pentru pisici (nu caini!) ce contine piretrine sintectice. La capitolul indicat scrie cum se foloseste. Este foarte important sa fie curatate si accesoriile (cusca, prosopelul... tot ce intra in contact cu porcusorul) pentru a disparea pericolul reinfestarii. Multi paraziti, desi unii specifici porcusorulor, rezista o perioada si pe haine, covor... putand ajunge ulterior din nou in blana porcusorilor deci trebuie sa spalam si hainele cu care suntem noi imbracati.

Nu strica si o verificare a aparatului locomotor de ce merge/sare asa. Pentru 4 luni greutatea de 460g este cam mica, poate fi o consecinta a faptului ca este infestata si in loc sa manance, sa se odihneasca este agitata, se scarpina... sau are o afectiune. Cand avea acele intoarceri cu burta in sus, erau cauzate de scarpinat sau incerca sa faca popcorn?

Neaparat sa primeasca zilnic vit C cel putin pana se face bine, grabeste vindecarea si intareste organismul. Daca gasesti indicat este sa primeasca si o cura de Beres. Dupa ce se face bine poate primeste o prietena, are mare nevoie :-)
Te asteptam cu vesti in continuare.

Bia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 21 Mai 2011, 23:00
Localitate: Craiova

Re: Porcusor cu 'scarpinici'

Mesajde Bia » 22 Mai 2011, 10:22

Multumesc pentru raspunsuri.

In primul rand, o am pe Trica de doar doua saptamani si era numai piele si os, luand aproximativ 200g in greutate in acesata perioada, fapt pentru care eu sunt multumita.

In al doilea rand, cand se intoarce pe o parte/cu burta in sus nu face popcorning, e clar ca de la mancarimi reactioneaza asa pentru ca aceasta manifestare este precedata de un scarpinat minutios la ureche.

In al treilea rand, sunt 100% sigura ca nu are nimic la 'puntea spate' , si nu e asta motivul pentru care topaie. Cand e totul ok merge normal, alearga....Sare ca un ided dupa ce se scarpina sau fix inainte.

Vitamina C ii dau, atat palete cat si muuuuult patrunjel. Apa nu bea nici s-o pici cu ceara (e prima data cand un porcusor nu imi bea apa), deci ii pun degeaba in picurator. Am incercat sa o conving si cu seringa si cu lingurita, nu vrea si n-am cei face, asadar ii asigur o portie zdravana de castravete. Poate se reorienteaza totusi acum cand pare sa se incalzeasca in casa.

Am citit cred de 5 ori toata sectiunea cu paraziti si sunt undeva la mijloc intre ear mites si static lice(scuze pentru asta, dar pana sa gasesc acest site am cautat tot ce am gasit in engleza), cu o vaga banuiala spre ear mites (nu de alta, dar curatatul urechilor face parte din toaleta saptamanala, ceara am mai vazut, depunere neagra, sub forma de fulgi mici NU)... Am citit -exista pe net- studii clinice referitoare la o suma de tratamente dermatologice aplicate porcusorilor si chiar am crezut ca Stronghiold isi va face efectul....de aceea inclin acum spre ear mites. Cu toate astea, sunt economist, veterinarul se uita cam cas la mine cand vin de acasa cu diagnostic si cu un pomelnic cu simptome.

Exact inainte de ea am avut-o pe Rica, hamster Syrian, teddy, care parea ca face pipi pe ea, pentru ca ulterior sa sangereze pe unde hamsteritele nu o fac. M-am documentat si am conchis ca are piometru. Tipa pe care am prins-o pe tura la veterinar mai avea putin sa imi zica ca prind fluturi. Dupa o saptamana a acceptat sa o opereze, avea piometru dar ajunsese la septicemie si nu a mai supravietuit. Cand am fost cu Trica saptamana asta, era tot tipa aia....ea are suflet bun, dar e foarte tanara....de aceea astept sa vina colegul ei care este receptiv la ceea ce ii spun.

Intrebare totusi....daca nu au Ivomec la cabinet - nu cred, dar pt orice eventualitate- pot cumpara eu ca sa il aplice veterinarul? Sau imi trebuie reteta?

Multumesc inca o data.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor cu 'scarpinici'

Mesajde ramona_inka » 22 Mai 2011, 10:51

Da, daca gasesti la farmacie veterinara il poti cumpara tu. Dar il au sigur. Sa vedem acum ce spune si medicul veterinar.

Treaba cu uitatul cas la pacient e boala veche... le vorbim frumos, le explicam ce si cum si speram la colaborare :-)
Trebuie incet-incet sa bea apa. Daca tot ii place castravetele da cu castravetele pe mustiucul metalic si indeamna fata sa dea cu boticul acolo. E bine sa nu renunti la adapator si sa ii pui zilnic apa proaspata. Nu stii cand va incepe sa bea. (pe de alta parte nici castravetele dat zilnic nu e benefic) La porcusori se aplica foarte bine invatatea prin imitare. Un alt porcusor care stie sa bea ii poate fi de mare ajutor. La fel si in diversificarea hranei. Fiind neofobi ceea ce papa celalalt este sigur bun :-)

Ce inseamna "muuuuult patrunjel"? O cantitatea prea mare de patrunjel poate fi daunatoare, pe timp indelungat afectand rinichii. Mai bine pune la crescut grau in tavita si culege-i (daca ai de unde) iarba proaspata si da-i. Iarba contine multa vitamina C si nu are restrictii, poate fi data zilnic ;-).

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusor cu 'scarpinici'

Mesajde irena » 22 Mai 2011, 12:00

faptul ca nu bea apa ar putea fi cauzat de faptul ca are alimente care contin apa (castravete de exemplu). incearca sa ii dai 3 mese pe zi, iar fan sa aiba in permanenta. eu vad la ai mei, papa dimineata iar pana dupa masa au doar fan. daca papa fan, beau si apa. spuneai ca a fost piele si os cand l-ai adus si ca il ai de putin timp... pe langa acei paduchi probabil e si speriat... inainte nu o fi primit mancare cata are nevoie, fan si apa, iar porcusorii au instinctul de a refuza ce nu cunosc... cum zice ramona, foarte bine i-ar prinde un prieten de acelasi sex, de la care sa invete sa pape si sa bea apa. astfel ar prinde curaj si ar fi mult mai sociabil. plus ca in caz de boli un prieten e un prim pas spre un tratament bun... insa prima data trebuie sa scape de acei paduchi, sa nu il infesteze si pe cel nou... bafta multa si sanatate!

Bia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 21 Mai 2011, 23:00
Localitate: Craiova

Re: Porcusor cu 'scarpinici'

Mesajde Bia » 22 Mai 2011, 22:39

'Muuult patrunjel' inseamna o chita la doua -trei zile (oricum, din experiente trecute am vazut ca daca ii dau prea des un aliment anume se plictiseste)... Iarba i-am luat, dar s-a cam vestejit si din fata blocului nu-i dau pentru ca intru pe teritoriul cainilor. I-am mai luat grau pana nu demult dar si acela a inceput sa spicuiasca. Momentan astept sa rasara iarba din ghiveci si o pun la pascut:D.

Fan are in permanenta, nu e o problema aici, iar cu apa...a inceput sa dea cu boticul la picurator....astept in continuare. Apropos de asta insa, am vazut ca nu prea le dau apa crescatorii, iar la pet-shop-uri pipetele sunt murdare si nu se prea omoara. Oricum orice invat are si dezvat.

In alta ordine de idei, am dus-o iar la medic- mergem si maine- i-a luat proba, s-a uitat si in urechi cu ustensila aia specifica si NU are nimic, mi-a zis ca deocamdata nu are rost sa ii faca ivermectina si nici sa ii aplice din moment ce i-a pus Stronghold. S-a gandit ca poate e vorba si de vreo reactie alergica la ceva si i-a facut 0,025mg dintr-un histaminic safe pentru porcusori-nota: a cautat intr-un compendiu referitor la ingrijirea si tratajmentele porcusorilor de guineea, un compendiu adus din state editie 2008-. Pana acum nu a mai avut nicio manifestare ciudata.

Sper sa fie doar asta....

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

help meeeeeeee:((

Mesajde Ralu' » 31 Iul 2011, 01:12

buna!unt noua pe aici si am o problema...purcelushul meu de guineea pe nume Flafy, are o saptamana decand a venit la mine acasa de la petshop si cred k l-am luat cu paraziti pt k se scarpina destul de des si isi scutura blanitza, mi s-a spus sa il spal cu un sampon impotriva puricilor, capuselor si paduchilor, dar nici un efect..si am impresia ca teremura..daca ma simte prin camera se ridica, se uita la mine..daca il scot de la locul lui se plimba, este foarte vioi, chiar ne-am imprietenit foarte repede...mi-e frik pt k nu le stiu caracterul si care sunt lucrurile normale si care nu..din cand in cand am impresia ca sta pe o parte, aproape intins, este normala pozitia asta?..ajutati-ma..va rog..

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde irena » 31 Iul 2011, 01:16

buna si bine ai venit.
uita-te pe corpul porcutului, daca are zone fara blanita, gen rana. uite aici un exemplu: viewtopic.php?f=12&t=2815
fiind luat din pet-shop, tare mi-e ca e micozat... verifica blanita si pune o poza in cazul in care gasesti ceva. asa ne va fi mai usor de dat cu parerea si sa te informam si cu privire la tratamentul pe care il poti aplica.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde cryssa » 31 Iul 2011, 02:31

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Ralu' » 31 Iul 2011, 17:01

multumesc pt saturi....nu are rani...pielea e curata, decat pe blanita, pe portiunea unde este alb se vad niste punctulete oarte mici de culoare rosu inchis....ieri a acut baitza cu samponul acela pt a 2-a oara si astazi parca nu s-a mai scarpinat asa de rau, iar acele chestii pe irul de par se mai vad, dar sunt mai putine la numar....

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde irena » 31 Iul 2011, 18:11

acele punctulete sunt pe blana sau pe piele?
daca sunt pe piele, e micoza. tratamentul se face cu imaverol sau cu sampon nizoral.
n-ar strica o vizita la vet...

Ralu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Iul 2011, 01:01
Localitate: calarasi

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde Ralu' » 01 Aug 2011, 00:54

sunt pe blanita....pielea este sooper curata...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde irena » 01 Aug 2011, 10:52

eu te-as sfatui sa mergi la medic. el iti poate spune cu exactitate ce are si ce tratament are nevoie

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: help meeeeeeee:((

Mesajde AndreeaC » 01 Aug 2011, 18:49

Buna Ralu` si bine ai venit!
Spune-mi, te rog, daca ceea ce vezi in blanita porcusorului tau seamana cu ceea ce se vede in poza de mai jos:
Imagine

Daca da, atunci este posibil ca micutul sa aiba paraziti Chirodiscoides caviae, specifici porcusorilor de Guineea.
In cazul in care aceasta este problema, trebuie sa procedezi in felul urmator:
Faci baie cu sampon antiparazitar pentru pisici pe baza de pyrethrine o data pe saptamana timp de 3 saptamani, in aceeasi zi(de exemplu daca prima baita a fost facuta intr-o zi de Luni, urmatoarea va avea loc tot intr-o zi de Luni)pe cat posibil.Apa nu va trebui sa fie foarte calda mai ales ca este destul de cald afara iar porcusorii au o ,,problema" in ceea ce priveste caldura. Asadar apa trebuie sa fie acceptabila, ,,calie". In momentul in care il sapunesti, il lasi asa 5-10 minute pentru ca samponul sa isi faca efectul si abia apoi il clatesti. La prima baita nu vor cadea toti, abia la a doua insa nu trebuie sa renunti la cea de-a treia baie.

Trebuie sa ai foarte mare la igiena pe parcusul tratamentului. Talasul il vei schimba mai des, cusca si accesoriile din aceasta le vei dezinfecta cu apa si otet si vei RENUNTA TOTAL sa scoti micutul la ,,plimbare"(lucru ce am citit ca ai facut :( ) Pana cand nu scapi de ,,baietii rai" nu este indicat sa ia contact cu locurile si lucrurile de dinainte pentru ca munca ta va fi in zadar :(

Sampoanele pe care le gasesti la noi in comet sunt de obicei Miau, Ectocid ori Happy insa te poti uita pe eticheta sa fie pe baza de permetrine sintetice ori pyrethrine. De altfel, mare grija, samponul trebuie sa fie antiparazitar pentru pisici si NU :!: pentru caini.


Toate sfaturile noastre sunt bazate pe informatiile pe care ni le furnizezi tu si NU inlocuieste o vizita la medic :!:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori