Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cat de mult iubiti porcusorii de guineea?

Chestionarul s-a închis pe data de 28 Iun 2008, 09:06

Ii iubesc
33
49%
Ii ador
29
43%
Asa si asa
1
1%
Mult
4
6%
Putin
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 67

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde cryssa » 03 Mai 2011, 15:47

a mai folosit cineva sampon cu iod?
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

AlinArts
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2011, 01:02
Localitate: Bucuresti

Jimmy&Alin

Mesajde AlinArts » 06 Mai 2011, 11:31

Buna ziua si bine v-am gasit.
Acum cateva zile in timp ce eram prin piata sa fac ceva cumparaturi, (pasionat de animalutele de companie) am zis sa trec pe la "raionul" animale, acolo mi-a atras atentia Jimmy, un porcusor de guineea (greseala mea ca nu stiu ce varsta are...eram atat de entuziasmat de el incat de varsta lui am uitat sa intreb), vazut, placut, cumparat.Referitor la varsta cei mai priceputi poate imi pot spune ce varsta ar avea , are cam 10cm cand sta el ghemuit si circa 15cm cand se intinde pe burta.
Bun.Ii am facut si o casuta din osb de dimensiuni 60x38x30 (lungimexlatimexinaltime), momentan pentru el este suficient latimea este de cam 3 ori lungimea corpului.
Am inceput sa ma documentez mai bine despre aceste animalute, am mai invatat cateva lucruri pe care probabil le-as fi facut si greseam.
Jimmy este foarte prietenos, daca stii sa ii castigi increderea, se sperie de sunete/miscari bruste, incerc sa vorbesc cu el cat mai mult cand ne jucam si sa nu fac miscari prea bruste, iar in cazul in care il sperii il mangai usor pana se linisteste si incepe sa scoata "sunetul de porumbel".Ca sa ne imprietenim cand ii dau sa manance legume/fructe (pana acum am incercat morcov/salata/patrunjel/mar/banana nu in cantitati foarte mari , de 3 ori pe zi si diversificat) il iau din casuta lui si ii dau sa manance din mana, din poala, sau in pat unde stam amandoi, incerc sa il momesc, il indepartez putin de mine si apoi il momesc pana la mine cu bucata de morcovel.

Acum am cateva intrebari si doresc cateva sfaturi sa nu gresesc.
1. ii poate dauna daca ii dau prea multe legume/fructe ca idee la o masa copioasa de genul ii dau o feliuta de mar taiat rondea cam de 5mm grosime.
2. ii poate "dauna" in vreun fel daca ii las mancarea la discretie?jobul nu imi permite sa fiu mereu acasa, de avut ar avea cine sa ii puna mancare la anumite ore
3. ii am luat o mancare speciala pentru ei care se numeste "Menu Vital", este buna, din ce observ eu nu prea se omoara dupa ea.
4. fan inca nu ii am cumparat, urmeaza sa ii cumpar azi/maine
5. ii este suficient de mare casuta momentan? pentru moment nu ii pot da drumul prin casa din 2 motive, inca nu este obisnuit si ar fi foarte speriat probabil si al doilea am 2 catei, le-am facut cunostinta dar cred ca ar fi o "jucarie" foarte atractiva pentru ei (in cele din urma pe acestia ii voi duce la curte sunt de talie mare si nu le este foarte bine la bloc)
6. azi ii voi confectioan cateva jucarioare, pe care i le voi pune treptat in casuta sa ii starneasca curiozitatea.
7. pe urechiuse are niste ...ca si cand s-ar exfolia pielea, piele uscata observ ca de cand se afla la mine ii au mai trecut,as vrea sa stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, pe cap are si o rana mai veche care are coaja, probabil a fost "agresat" de un alt porcusor.

Poze cu Jimmy:

poza cu problema de la urechi
casuta (doresc sa ii pun in partea din fata sticla iar sus va ramane descoperit pentru o buna aerisire).

Cu ocazia acestui post, tin sa mentionez ca doresc sa cumpar/adopt un al 2-lea porcusor. De preferat ar fi sa fie lafel de mare ca varsta/dimensiuni si am eu o slabiciune pentru cei negrii si zbarliti.


Alin, Va multumesc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde khaos » 06 Mai 2011, 11:46

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde alecsutza » 06 Mai 2011, 11:49

Buna,

In primul rand sa iti traiasca porcutul si bine ai venit.
In al 2 lea rand,daca ai luat porcutul din petshop ar fi de preferabil sa treci cu el pe la medicul veterinar sa nu aiba vreo problemuta.De obicei cei din pet shop ai micoze si mai multe boli.Casuta este cam mica pentru el.
1.Este de preferabil sa fie hranit de 3 ori pe zi cu o singura leguma la o masa
2.Nu ii poate dauna,daca nu este ceva care se strica repede,dar daca ar fan la discretie nu este necesar sa ii lasi legume cand esti tu plecat.
3.Vitakraft Emotion este ceea ce ii dau eu porcutelor mele si il papa imediat.
4.CEL mai IMPORTANT este fanul te sfatuiesc sa ii cumperi cat de repede poti,deoarece intre mese ei papa fan si beau multa apa.
5.Ti-am scris mai sus ca este cam micuta casuta pentru el.Pt 1 un porcut sau 2 este suficient o cusca de 1 m,cumparata din Hornbach la 1 mil 300.
6.Porcutii iubesc noul si jucarioarele,ii poti confectiona un hamac,tub dntr-o sticla de 5l.La topicul accesorii poti fura niste idei de acolo pt confectionare.
7.Este posibil sa fie micoza,dupa cum am spus mai sus,da o fuga cu el pana la medicul veterinar.

Multa bafta in continuare si pupici pt porcutul tau.
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jimmy&Alin

Mesajde cristisz » 06 Mai 2011, 12:04

Referitor la medicul veterinar, nu toti stiu sa trateze porcusori.
In topicul Medici din Bucuresti sunt listate niste nume pe care noi le-am testat deja (dr. Ionescu, dr. Pantu - probleme dermatologice, digestive etc; dr. Manea - probleme dentare). Rugamintea ar fi sa te adresezi unuia dintre ei, pentru evaluarea starii de sanatate (rana, cojite urechi etc) si stabilirea sexului.
Pentru restul intrebarilor, la o parte dintre ele au raspuns domnisoarele, pentru alte nelamuriri suntem aici. Forumul este foarte bine structurat si prin search gasesti multe lucruri utile.
Bun venit si vrem mai multe poze.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde alecsutza » 06 Mai 2011, 12:05

Eh am uitat sa mai scriu unde gaseste lista,dar rasfoind forumul sigur va gasi :P
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde ali » 06 Mai 2011, 12:09

Buna Alin!
Sa iti traiasca pocutul, este tare frumos.Din experienta mea cred ca are cam 2 luni.
Casuta este cam mica si are peretii cam inalti, eu cred ca are nevoie sa vada afara. Daca nu poti cumpara o cusca mare pentru rozatoare, exista niste cutii din plastic alb-transparent 90/55 cm la Ikea si costa cam 35- 37 lei din cate stiu eu.Noi asa ceva am cumparat la inceput, iar dupa aceea am construit un etaj, scarite si alte accesorii inspirate de aici de pe forum.
Tot legat de cusca, in poza am observat ca nu exista apa! Porcutii au mare nevoie de apa! Exista niste sticlite speciale (ce nu pot fi varsate) in aproape toate petshopurile.

AlinArts
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2011, 01:02
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde AlinArts » 06 Mai 2011, 12:18

Bun, va multumesc pentru primire si am notat.
1. Apa+fan
2. Veterinar, momentan sunt cam prins cu ceva treaba si nu stiu daca ajung, daca nu ii trec pana luni am sa merg la doctor.
3. casuta va avea fata din sticla + ca ma gandesc sa ii mai fac un etaj dasupra, casuta este temporara, si sincer nu prea imi plac custile de prin petshop-rui,cele cu gratii, ca dimensiuni nu e problema cand va creste va avea o "vila" cu siguranta iar peretii ii am facut asa inalti ca nu cumva sa evadeze ;)), daca este prea putina vizibilitate pot incastra niste sticla in loc de osb.

Sigur este baietel, are si el "bilute" vizibile.

Va multumesc, Alin

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde khaos » 06 Mai 2011, 12:30

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Jimmy&Alin

Mesajde irena » 06 Mai 2011, 19:18

referitor la hrana, pun si eu accent pe fan: si eu lipsesc de acasa, incerc sa le dau totusi 3 mese pe zi (asta in cazul in care reusesc sa dau pe acasa). insa cu fan in permanenta parerea mea e ca merge si 2 mese. apa la fel, nu trebuie sa lipseasca.

e frumos foc Jimmy, asteptam mai multe poze cu el si povesti :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde khaos » 06 Mai 2011, 19:27

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Jimmy&Alin

Mesajde Lili » 06 Mai 2011, 19:32

Si noi tot doua mese. Dimineata consistent (leguma plus mancarica speciala) si pe la 7 seara legume. Si fan ca la nebuni, facem refill de 3-4 ori pe zi. :smile: Uneori mai avem cate o gustarica verde intre mese ( pe la un 3-4 dupa amiaza - grau sau patrunjel/marar sau iarba/papadie). Dar nu zilnic. Baza sunt cele doua mese.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Jimmy&Alin

Mesajde irena » 06 Mai 2011, 22:42


AlinArts
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2011, 01:02
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde AlinArts » 06 Mai 2011, 23:14

Azi am fost si am cumparat fan+vas de apa, azi ii am facut si un suport pentru fan si o casuta, momentan casuta este la uscat maine voi posta ceva poze cu noile accesorii si cu micul paros.
L.E as putea incerca sa ii dau cu niste crema de galbenele pe urechiuse? ii ar dauna cumva in vreun fel? stiu ca nu contine elemente toxice crema de galbenele, chiar si la caine cand avea o rana ii dadeam cu ea chiar daca se lingea nu era problema.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde maria » 06 Mai 2011, 23:24

pe urechiuse ii dai mai intai cu betadine, astepti sa se usuce si apoi ii dai cu crema nizoral, zilnic
te uiti atent sa nu mai aiba si alte zone asemanatoare
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori