Ochisor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: AJUTOR _ probleme la ochi

Mesajde maria » 09 Apr 2011, 13:40

biotics baby e sub forma de praf, in pliculet
dr pantu insa mi-a spus ca in ultima vreme nu mai e eficient si mi-a recomandat erceflora duo
e sub forma de capsule
desfaci capsula si dai o jumatate pe zi, dizolvata in apa plata
daca cumperi biotics baby, dai un varf de cutit dizolvat tot in apa plata
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR _ probleme la ochi

Mesajde emil_inka » 10 Apr 2011, 06:52

Enrofloxacin gasesti la farmacia veterinara si se administrezi cu o seringa fara ac depreferat cea de insulina, 0,02 ml.
Probiotic se administreza numai in apa plata o jumatate de capsula la interval de 1-2 ore de la administrarea antibioticului.

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Re: Ochisor bolnav

Mesajde flori2177 » 16 Apr 2011, 22:42

Buna seara,

Am si eu o problema cu porcusorul meu, mai exact cu unul din ochisorii lui. Cand l-am luat in brate am observat ca la ochiul stang are o exscrescenta la pleoapa de jos. Chiar nu-mi pot da seama de la ce este. In seara asta i-am spalat ochisorul cu ceai de galbenele... dar ce ar tb sa mai fac.... Emil... Ramona.... astept un raspuns din partea voastra!!! Am atasat si poza cu ochisorul.
Imagine
KiKi & Devi

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ochisor bolnav

Mesajde emil_inka » 17 Apr 2011, 07:20

Poti continua cu ceai cu galbenele. Nu este cumva pea eyes (ochi gras)?
Daca nu este acest fenomen si daca nu trece cu galbenele poti incerca cu un unguent oftalmic fara cortizon.

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Re: Ochisor bolnav

Mesajde flori2177 » 17 Apr 2011, 11:29

KiKi & Devi

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ochisor bolnav

Mesajde emil_inka » 17 Apr 2011, 16:34

Nici parintii si nici fratii nu au asa ceva. Am mentionat de pea eyes pentru a putea face tu o comparatie mai buna cu pozele de pe site de la aceasta boala de ochi, eu nu imi pot da seama din poza, e putin neclara. In cazul tau eu vad ca o boaba de orez rosie, totul este alb doar acel loc fiind rosu ceea ce ma face sa exlud pea eyes si mai degraba sa banuiesc o trauma locala (zgarietura, intepatura...). Imi este grau sa ma pronunt asa, am nevoie de o poza mai clara. La medic ati reusit sa ajungeti? Un examen atent este necesar pentru a putea exclude o varianta sau alta, daca sunt urme de traume, eventuale corpuri straine ramase...

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Re: Ochisor bolnav

Mesajde flori2177 » 17 Apr 2011, 21:01

Am mai facut niste poze, poate asa iti poti da seama mai bine. La dr nu am ajuns, dar am continuat cu ceaiul de galbenele.

Imagine

Imagine

Astept parerea voastra. El este foarte vioi, mananca... deci...
KiKi & Devi

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ochisor bolnav

Mesajde ramona_inka » 17 Apr 2011, 22:27

Nu este vorba de pea eyes. Din poze pare sa fie vorba de o excrescenta, un neg... Intre timp noi am vorbit si in privat si Devi uremaza sa ajunga la doctor pentru un consult mai amanuntit, foarte probabil si examen de laborator. Vom vedea ce va fi de facut in continuare.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ochisor bolnav

Mesajde Gemon » 18 Apr 2011, 09:27

Trebuie examinat de medic de aproape.

Simptom asemanator (aparitia unei formatiuni asemanator unui folicul) poate produce printre altele si bacteria Chlamydia sau . Pe site este mentionat conjunctivita chlamidiana neonatala aici http://www.gemon.ro/boli3.htm#GPIC
Iata o imagine cu o femela porcusor diagnosticata cu infectia chlamydophila psittaci (a fost tratata, si vindecata complet)
Imagine

Tesut necrotic ce ulterior a fost indepartat chirurgical
Imagine

Medicul o va examina si va decide daca e deajuns un tratament local sau e nevoie (si) de unul sistemic.

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Re: Ochisor bolnav

Mesajde flori2177 » 19 Apr 2011, 22:41

Imi cer scuze de intarziere... azi am fost la dr si i-a facut operatie lui Devi si i-a scos acel tesut neoplasmic care s-a format din cauza firului de fan pe care i l-am scos acum vreo 2 luni in urma. Se pare ca a ranit pleoapa si astfel s-a format acel tesut. Tot la acel ochi din partea de sus i-a mai scos un rest de fir de fan care urma sa faca un alt tesut... Ma bucur ca acum este bine. Ca si tratament dupa, ne-a dat picaturi GENTOCIN PLUS de pus in ochi timp de 5 zile - 2 picaturi dimineatza si 2 picaturi seara. Maine seara o sa pun poze cu Devi...a fost un cuminte... Va pup si va multumesc pentru sfaturi celor care au facut-o.
KiKi & Devi

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Ochisor bolnav

Mesajde Alina82 » 19 Apr 2011, 22:53

Buna!

Neaparat da-i probiotic pe timpul tratamentului cu Gentocin plus. Contine antibiotic si chiar daca ti se pare cantitate mica si administrare intraoculara, se absoarbe sistemic suficient cat sa ii dea diaree si sa ii dezechilibreze flora intestinala.

Sanatate multa!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Kretzu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 28 Apr 2011, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Ochisor bolnav

Mesajde Kretzu » 30 Apr 2011, 14:24

Salutare tuturor....aseara am observat ca unul dintre purcelusii mei are un ochi mai umed si clipeste mai des. I-am verificat si pe ceilalti 2, si nu au nimic. L-am analizat azi mai atent, si este vorba doar de ochiul stang, la cel drept nu are nimic. Voi atasa 3 poze cu cel stang, si una cu cel drept. Teoretic nu se vede nimic suspect, dar sunt convins ca voi va pricepeti mai bine ...
Azi i-am spalat ochisorul cu ceai de galbenele, si i-am administrat o picatura de Proculin.
Ce pot sa mai fac ? Sper sa vad o imbunatatire in urmatoarele doua zile, daca nu voi apela la unul din medicii recomandati de voi...insa sper sa nu ajung pana acolo :((
Ochisorul stang



Ochisorul drept - fara probleme


Am uitat sa mentionez ca nu are alte simptome...mananca, alearga, se joaca...doar ca ochiul stang tinde sa clipeasca la vreo aprox. 20 de secunde...
Baietii mei: Alex, Spotty si Tzuky :D

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ochisor bolnav

Mesajde ramona_inka » 30 Apr 2011, 14:58

Nu ai zis nimic de mucoase. Daca are conjunctiva rosie atunci poate fi un inceput de conjunctivita.
Continua cu tratamentul si vedem cum evolueaza.


Revin si cu vesti de la Flori. Devi este bine, s-a vindecat si este la fel de activ si mancacios. De fapt nici un minut nu a fost afectat sau apatic.

Avatar utilizator
Kretzu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 28 Apr 2011, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Ochisor bolnav

Mesajde Kretzu » 30 Apr 2011, 15:38

Pare sa nu aiba mucoase...are ochiul curat...
Sper sa evolueze pozitiv...:-<
Baietii mei: Alex, Spotty si Tzuky :D

Avatar utilizator
Kretzu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 28 Apr 2011, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Ochisor bolnav

Mesajde Kretzu » 30 Apr 2011, 17:55

Am facut un filmulet acum 15 minute cu ochisorul lui Spotty ;(. Accesati linkul urmator pentru a-l putea vedea.


Astept feedback din partea voastra :cry:
Baietii mei: Alex, Spotty si Tzuky :D


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori