Urina roz / cu sange

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Cristian Grecu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 12 Apr 2011, 11:55
Localitate: Sibiu

Urina roz / cu sange

Mesajde Cristian Grecu » 12 Apr 2011, 12:41

Buna ziua,
Am o fetita in varsta de 4 ani si jumatate. Nu a avut niciodata probleme de sanatate si manca mereu cu placere tot ce primea de la graunte, mult fat pana la legume proaspete. Salata, ardeiul verde si castravetele sunt preferatele ei. Apa nu prea a baut niciodata, ma gandeam ca lichidele pe care si le ia din legume ii sunt suficiente si nu mi-am facut griji. De ceva timp, dar foarte rar, facea pipi usor tulbure (aspect laptos) si scotea niste sutene usoare de parca u durea putin. Am ezitat sa merg la doctor pentru ca in Sibiu nu este nici un medic care sa se priceapa la porcusori de guinea. Joi seara (acum cinci zile) a facut pipi roz. In cursul noptii i-am dat apa si mult castravete ca sa faca pipi mai des si a doua zi mi-am luat inima in dinti si am mers cu ea la un cabinet.Doctorul a reusit sa-mi dea fiori cand am vazut ca nu stie nimic despre ce ar putea avea. Intuind ca ar putea fi o infectie urinara i-a administrat o injectie cu antibiotic (nu stiu in ce cantitate si de care), m-a asigutat ca e in regula :confused: si mi-a zis sa mai revin pentru a vedea cum evolueaza. Avand in vedere ca l-am vazut atat de neinformat si nesigur pe ceea ce face nu m-am mai dus. Porcuta a continuat sa se comporte normal vineri si sambata dupa care pofta ei de mancare s-a prabusit. Era usor balonata si auzeam cum ii ghiorarie burtica (nu de foame, avea gaze). I-am dat apoi sa manance numai fan, graunte, codite uscate de cirese si boabe de orez si de baut zeama de morcov cu vitamina C si ceai de menta si radacina de patrunjel. Acum face caca normal dar pofta de mancare nu i-a revenit. Ma duc sa-i cumpar mancare spaciala pentru porcusori cu complex de vitamine si ErceFlora Duo (probiotic). Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Ce ar putea avea si ce sa fac, NU AM LA CE DOCTOR SA O DUC IN SIBIU :( .
Va multumesc!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: probleme cu urina si pofta de mancare

Mesajde irena » 12 Apr 2011, 13:31

buna cristian si bine ai venit.

citeste aici despre urina: http://gemon.ro/boli2.htm#laptos

vei gasi informatii, sfaturi si inclusiv tratamente pe care le poti aplica. eu insa as apela totusi la un medic veterinar, care sa stabileasca exact ce are...

aici gasesti medici in sibiu, recomandati de membri forumului. poti eventual sa contactezi membrii respectivi legat de priceperea medicului cand vine vorba de porcuti. : viewtopic.php?f=2&t=29

avand in vedere ca urina roz poate insemna mai multe lucruri/ boli, nu e bine sa aplici un tratament la nimereala.

porcusorii au nevoie de apa, ei nu isi sustrag apa din legume! dimpotriva, balonarea poate fi efectul castravetelui ud. legumele se dau la temperatura camerei, si uscate (nu ude). apa si fan in permanenta.

inca un sfat: un antibiotic administrat gresit poate pune capat vietii porcutului. tipareste de pe site lista de antibiotice interzise, citeste bine topicurile de hranire/ ingrijire si mergi la unul din veterinarii recomandati pe site. daca se pune problema de antibiotic, fii sigur ca nu este pe lista celor interzise, iar la 2 ore dupa administrare da-i probiotic. renunta la castraveti (nu definitiv!), ce e prea mult strica. salata la fel, nu e recomandata in cantitati mari. repet, fan si apa mereu, si fugi la vet.

multa bafta si sanatate!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu urina si pofta de mancare

Mesajde maria » 12 Apr 2011, 14:27

cristi ti-am trimis un pm
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: probleme cu urina si pofta de mancare

Mesajde Gemon » 12 Apr 2011, 18:33


Cristian Grecu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 12 Apr 2011, 11:55
Localitate: Sibiu

Re: probleme cu urina si pofta de mancare

Mesajde Cristian Grecu » 13 Apr 2011, 09:37

Multumesc tuturor pentru sfaturi, incerc sa gasesc un vet. bun in Sibiu care sa ma ajute. Daca sunt sibieni pe aici care stiu un medic care sa se priceapa la porcusori, astept o recomandare. Domnului Dr. Iosif care e trecut pe site nu-i prea plac porcusori, am auzit si am citit si pe aici nu tocmai lucruri bune. Despre Tomuta Alexandru de pe Justitiei stiti ceva? Porcuta se simte bine, papa si e energica, pipi tot usor colorat face, dar nu da semne ca ar deranja-o ceva. Va tin la curent, o zi buna!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu urina si pofta de mancare

Mesajde maria » 13 Apr 2011, 09:40

cristi ti-am scris un mesaj privat in care te rugam sa ma contactezi
am trecut prin colici renale urate si stiu mai multe
deci daca crezi ca te pot ajuta te rog sa iei legatura cu mine
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu urina si pofta de mancare

Mesajde maria » 14 Apr 2011, 21:20

cristian, nu ai luat legatura cu mine
voiam sa iti spun ca ar trebui sa ii faci o radiografie, un sumar de urina si un sediment de urina
apoi sa suni la dr serban din brasov si sa discuti cu el
dr serban e cel care l-a tratat pe tzutzu
bine ar fi sa citesti si topicul : probleme uriare tzu-tzu
porcusorul a fost cumparat din petshop, cu pedigree, semnat de ioana craciun- crescatoria impala
a avut micoza, diabet si piatra in vezica urinara
a murit in ziua in care a implinit un an, dupa ce a fost operat in bucuresti de dr ionescu
bine ar fi sa citeasca odiseea tzu tzu si cei mai noi de pe forum
sunt multe de invatat de acolo
te rog sa ma scuzi ca insist, nu vreau sa fiu ca mama soacra care se baga peste tot si le stie pe toate
tu decizi ce faci mai departe dar am vrut sa fii informat
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Cristian Grecu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 12 Apr 2011, 11:55
Localitate: Sibiu

Re: probleme cu urina si pofta de mancare

Mesajde Cristian Grecu » 15 Apr 2011, 11:46

Scuze de intarziere, am avut probleme cu internetul.
Mersi mult de sfaturi. Am cautat si am gasit un dr. care isi da tot interesul. Porcuta face antibiotice de patru zile, astazi de dimineata am fost cu o mostra de urina si mi-a zis ca are o litiaza destul de urata, dupa-amiaza la 16:45 avem programare la ecograf.
Sper sa nu am vesti rele data viitoare.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: probleme cu urina si pofta de mancare

Mesajde irena » 15 Apr 2011, 11:54

cristian, te-ai uitat pe lista de antibiotice, daca ce primeste porcuta e permis sau nu? si ii faci si probiotic 2 ore de la administrare?

ce anume ii da?

imi pare rau ca e grav... iti doresc multa putere, iar porcutei multa multa sanatate. va pupam si asteptam vesti bune!

little_shoe2
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 11 Mai 2011, 12:33
Localitate: Bucuresti

calculi renali

Mesajde little_shoe2 » 29 Dec 2011, 00:26

Buna seara! din pakte, . porcusorul meu nu reuseste sa urineze si are o secretie alba. chitaie f tare cand urineaza si are spasme. a slabit in 2 zile 70 de grame desi a mancat si acum i-am tot dat sa manance fan dar cu greu il ia. sta intins cand vrea, dar s-a ascuns intr-un colt si din cand in cand chitaie. va rog mult sa-mi dati un sfat!multumesc

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusor slabit

Mesajde ramona_inka » 29 Dec 2011, 00:43


little_shoe2
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 11 Mai 2011, 12:33
Localitate: Bucuresti

Re: porcusor slabit

Mesajde little_shoe2 » 29 Dec 2011, 01:03

Mersi d raspuns. este vorba d moshi moshi. ieri a chitait dar mai putin si tot stau calare unul pe celalalt si am crezut ca se joaca. azi am avut niste probleme si nu am avut timp. Urineaza o cantitate mica..l-am pus pe un pampers. Fecale face si au consistenta si culoare normala. mititelul meu are 8 luni. nu am avut nici o problema cu el, a mancat mereu si a luat si in greutate f mult.
am citit despre urina alba dar nu scrie decat sa dau mai putine legume bogate in calciu. are fan mereu, apa si le dau mere, morcovi, frunze de ridichi, de telina f rar le dau salata iar rosii mai deloc, m-am invatat de la problemele cu peanut. am incercat sa-i dau fan si mananca dar putin, apoi fuge.
maine ma duc la doctor dar prin ce am trecut cu peanut, nu mai vreau si d-asta am scris.
i-am dat probiotic acu, 1 ml

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusor slabit

Mesajde ramona_inka » 29 Dec 2011, 02:16


little_shoe2
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 11 Mai 2011, 12:33
Localitate: Bucuresti

Re: porcusor slabit

Mesajde little_shoe2 » 29 Dec 2011, 02:58

s joaca cu adapatoarea,presupun ca si bea.l-am controlat in sacul anal,nu are nimic,cat despre burta,cum il iau in brate,vorbeste,mereu chitaie si plange dupa peanut.a inceput sa mai manance fan si nu a mai chitait.as putea sa-i fac ceai de codite de cirese?
are niste graunte din comert cu lucerna dar nu i-au placut de cand le-am cumparat.
In legatura cu hrana,dovleac,sfecla nu au mancat niciodata.le-am tot dat dar nu vrea nici unul..

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusor slabit

Mesajde maria » 29 Dec 2011, 10:30

bine ar fi sa ii iei urina intr-o seringa si duci la dr, sa faca o analiza si un sumar de urina
ana pantu nu poate face asta
mergi la dr ionescu, dar suna inainte, sa vezi daca este
nu amana, urmeaza perioada de an nou si nu stiu ce medic gasesti in caz de nevoie
nu ii da ceai
daca urineaza putin , sa nu fie un blocaj pe undeva si sa nu agravezi situatia
ii poti da no-spa , 3 pic, daca are dureri la urinare
dupa 6-7 ore ii mai poti da, daca e cazul
asta insa nu rezolva problema, trebuie neaparat mers la dr
daca nu e ionescu cred ca ai putea sa mergi la falconvet
ma gandesc ca fiind cabinet pot face analize de urina
eu nu am fost la ei, dar din ce am vazut pe fb cred ca se pricep la animale exotice
oricum intreaba de 10 ori ce vor sa ii faca si daca ceva ti se pare aiurea, nu ii lasa
ai grija la antibiotice interzise
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori