Imblanzirea, castigarea increderii

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde anisoara » 29 Mar 2011, 18:57

Eu as vrea sa propun un subiect : cum reusiti sa "domesticiti " porcusorii (daca ideea nu e buna, imi cer scuze).
Am tot citit ca aveti porcusori (bine unii dintre voi) care vin cand sunt chemati si stau la alintat. Am vazut poze cu purcelusi care stau placintiti la vedere - pe pat, paturele si altele. Cum ati reusit?!
Pe ale mele fete, pt a le lua in brate... woau, trebuie sa prind momentul! De venit vin ele cand le chem ,dar ,daca intind mana mai mult- chiar daca o fac usor, au zbughit-o!
Am observat ca Maya are chef de alintat dupa masa de seara cand e mai obosita - si pt a o lua in brate urmaresc sa stea intr-un colt al bucatariei si mai exact , sub masa si asa o pot lua.
Pe Bella, daca nu e in cusca, nu prea reusesc sa o iau. La alintat sta doar daca o pun in saculet sau pe o pernuta, sub plapuma - si nu sta prea mult, se plictiseste sau e curioasa.
Voi cum procedati?

Daca subiectul nu e tocmai la locul lui, rog pe cei abilitati sa il mute - pt a fi mai usor de urmarit.
Multumesc!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 29 Mar 2011, 22:53

depinde ce caracter si personalitate au porcutii. unii sunt sociabili, altii speriosi. charlie al meu a fost prietenos inca din prima zi. a avut cateva ore in care nu ma puteam apropia de cusca, dupa care parca a intrat in relaxare :) am vorbit intr-una cu el si i-am spus pe nume, astfel incat acum cand il strig reactioneaza. frankie insa e un sperios si un plangacios cum nu am mai vazut. daca il scot din cusca, plange, se sperie de fiecare data cand ma misc... insa cand e la mine in brate, sta cuminte si se placinteste la mangaiat. si asta in conditiile in care ii scot impreuna din cusca, le acord aceeasi atentie mereu.

tot ce poti sa faci e sa le vorbesti inainte sa ii scoti din cusca, iti vor recunoaste vocea si iti va fi mai usor sa ii iei in brate (desi la frankie nu functioneaza), in timp ce ii mangai sa le dai sa pape ceva ce le place, astfel vor asocia luatul in brate cu ceva placut, sa te joci cu ei cat de mult posibil si sa ii alinti :) bafta multa!

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde glamGirl » 29 Mar 2011, 23:45

bine punctat, irena. Ai mei porcuti i-am luat de la cineva deci nu erau pui. Cel care e mai mare a fost mai sociabil dar "subalternul" lui era un fricos... fugea prin cusca de imi dadea tot talasul pe jos, se baga intr-un colt si se facea mic - mic cand puneam mana pe el. Mi-am facut obiceiul sa ii iau cu mine in pat, in brate, cand ma relaxez. Daca ii mangai lent, ca un fel de masaj, le vorbesti si ii alinti si faci asta cu dragoste, vor simti si se vor obisnui cu tine. Ai mei s-au mai imblanzit...Veve, cel mare, mi se urca singur in brate daca imi intind mainile in fata lui. Iar Choco, cel mai mic, sta la mangaiat ca un copil la sanul mamei :tease:
Important e sa le dai multa atentie si sa petreci timp cu ei. :love:

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Taifas

Mesajde anisoara » 30 Mar 2011, 08:27

De vorbit, le vorbesc intr-una. De cum intru in camera, incep: "Ce fac fetitele ? "etc.
Nu pot sa le iau in brate pe amandoua odata pt ca se impung, nu vor sa stea amandoua in acelasi moment.
Le dau si de papica, ce sti eu ca le place dar probabil ca sunt alte caractere.
De exemplu, aseara am luat-o pe Maya si a stat mai mult de o ora in bratele mele si totul a fost ok. In aceasta seara e posibil sa nu mai aiba chef de alintat.
Dupa Maya, am luat-o pe Bella iar asta e o neastamparata : s-a foit si s-a invatit mai bine de o jumatate de ora - si nu pt ca ar fi facut pisu. Dupa care cred ca a obosit si s-a calmat, relaxandu-se si placintindu-se.
Eu vroiam sa vad daca voi ati procedat altfel decat mine si se pare ca nu.
Clar, e vorba de caracterul fiecarui porcisor, insa mi-as fi dorit si eu sa se urce la mine in brate, singurica. Ei, lasa, sanatoase sa fie !
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde crisa24 » 30 Mar 2011, 11:53

Zuzu al meu 4 luni il scoteam mai mult fortat din casuta-dar am castigat increderea micutului asa:
-scos in fiecare seara si tinut pe piept masat continuu si incet sa se relaxeze
-mancarica:_pana nu venea sa ia din mana mea o bucata de castravete si rodea din mana mea de mai multe ori nu ii dadeam si a doua felie.
-de fiecare data cand ma apropiam de el sau faceam miscari bruste se speria, daca ii vei vorbii se va linistii treptat.
-multe pupaturi si atentie
-si un porcusor devine mai putin fricos daca te vede ca ii dai atentie altui porcut de fata cu el si el va vedea ca acela se relaxeaza cand il mangaii.
Bafta!
Eu am reusit, cu multa munca, dar am reusit :lol:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde glamGirl » 30 Mar 2011, 12:55

in concluzie, cam toţi am zis acelaşi lucru şi vad că deja ştiai, în mare parte, ce trebuie să faci. Ideea e să nu renunţi şi să îi tratezi pe amândoi la fel. Nu te descuraja. Succes şi sănătate :up2:

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde anisoara » 30 Mar 2011, 13:08

Nu ma descurajez, perseverez.
V-am povestit cum a fost cu Bella aseara. Acelas lucru il voi face in fiecare zi, chiar daca ea va fi la inceput nervoasa si neastamparata. Pana la urma va accepta "chinul" si va sta , ca aseara. Poate reusesc sa le tin la alintat pe amandoua odata.
Ar fi bine sa povesteasa si altii cum au facut pt ca sunt sigura ca mai exista mamici/tatici care se confrunta cu aceasta problema - imblinzirea si castigarea atentiei.
A! si stiu ca purcelusilor le place un anumit ritual, adica sa se joace cineva cu ei sau sa-i alinte cam la aceeasi ora ( am citit pe site daca nu ma insel)
Multumesc ca ati impartasit parerile voastre!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde irena » 30 Mar 2011, 13:26

eu incerc sa ii scot pe amandoi deodata, nu separat. bine, astia ai mei is si dependenti unul de altul. daca il scot doar pe charlie, frankie plange. daca il scot pe frankie, tot el plange :giggle: eu fac asa: ii scot pe amandoi, ii pun pe canapea, vorbesc cu ei in timp ce exploreaza si se fugaresc, dupa care ii iau la pupacit si mangaiat, o mana pe unul, o mana pe celalalt. eu ii am doar de cam 3 luni pe charlie si cam 2 luni jumate pe frankie. dupa cum am scris si mai sus, charlie e prietenos, cand vine cineva, deja sta la cersit la gratii sa fie scos, sta la mangaiat la absolut oricine, si vine singur. frankie e un "papa-lapte" si un plangacios :) si cu toate ca de multe ori ma apuca crizele cand vad ca plange de cate ori pune cineva mana pe el, totusi ma bucur ca ei intre ei se inteleg, nu avem parte de certuri, se joaca in cusca, si cu charlie e total relaxat. in fond si la urma urmei asta e important: eu ii ingrijesc, ma joc cu ei cat de mult posibil, iar ei se inteleg de minune.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde crisa24 » 30 Mar 2011, 13:56

Fişiere ataşate
28rhbty.jpg


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde ialaalexa » 30 Mar 2011, 14:30

E frumos foc. Se vede ca ii place noua casuta. :winking:
Imagine

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde anisoara » 30 Mar 2011, 14:41

Doamne cat de frumosi sunt toti!
Sa va traiasca si sa fie sanatosi!
Pupici! :hearts:
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde glamGirl » 30 Mar 2011, 22:43

vaaai ce frumos l-ai surprins :heart: :heart:
asa face si Veve al meu. El cerseste mancare, ca Choco ar muri de foame daar nu ar deschide boticul sa zica ceva :lol: asa ca Veve cere pt amandoi :tease:

Daca tot vorbim de imblanzire, ai vostri se urca singuri la voi in brate ?
Adica asa
https://lh6.googleusercontent.com/_TQe- ... 140030.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/_TQe- ... 140033.JPG
Fişiere ataşate
P1140033.JPG
P1140030.JPG

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde irena » 30 Mar 2011, 23:15

charlie da, spre marea mea fericire si incantare :) frankie insa... nici in ruptul capului ~X(

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde glamGirl » 31 Mar 2011, 00:30

ma gandeam ca Veve al meu e un porc mai deosebit. Deci e un fenomen intalnit ceea ce face el :lol:
Dar pana la urma el chiar e un porcut deosebit :winking:

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde biancadumy » 31 Mar 2011, 00:45

Eu sincer nu am probleme,Oki se intinde la mine in brate si la fel si Gifty :)

Si OKI se suie in brate,Gifty nu prea :lol:


Oki se intinde cam peste tot,cand il las afara din cusca,alearga cu Gifty si deodata
Se lungeste si vrea sa il mangai :loving:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori