Probleme renale tzu-tzu

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Probleme renale tzu-tzu

Mesajde Corina » 23 Oct 2008, 13:16

Va salut pe toti, porcusori si porcusoare, precum si pe posesori.
Eu sunt Tzu Tzu, sunt in zodia varsator, si sunt foarte rasfatat. :tease:
Nu stiu cum se pot pune poze aici, dar daca administratorul imi permite, pun linkul cu pozele mele sa imi vedeti ochisorii.


Va pup si astept sa vorbim
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 23 Oct 2008, 13:33

mai, mai ce tzutzulini frumosi cresc la brasov!
o fi de la aerul de munte?
bine ai venit, mai sufletzica!
dar mi se pare ca esti un pic cam trist
o fi de la faptul ca stai singur si nu cu cine sa vorbesti, sa te bati pe mancare si in cine sa te bagi cand vrei sa dormi in paturica?
cati ani ai?
te pupam si noi toti pe nasucul tau porcesc

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 23 Oct 2008, 13:39

Tzu Tzu e foarte frumos iar tu stii sa pozezi exact ce e mai frumos la el :lol:
Sa-ti traiasca printisorul :hearts: De-abia asteptam sa ne scrii ce proatioare face Tzu Tzu.
Ai voie sa pui poze la anumite sectiuni. Gasesti instructiuni lin sectiunea "Administrativa" la topicul "Important: cum sa adaug imagini pe forum"

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 23 Oct 2008, 13:50

Vai, nu ma asteptam sa fiu asa de repede intampinat!
Ce surpriza frumoasa!!
Sunt nascut anul acesta, la sfarsitul lui ianuarie.
Deocamdata sunt singurel, si intr-adevar sunt un pic trist, si bolnavior :cry: Oare daca "barza" imi mai aduce un fratior sau surioara, ma va ajuta sa ma vindec mai repede? Am probleme cu rinichi, si vreau din suflet sa ma fac bine.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 23 Oct 2008, 13:51

ce probleme sunt la rinichi?
poate te putem ajuta si noi
stiu ca in brasov nu prea sunt medici care se pricep la porcuti
noi sfatuim stapanii de porcuti sa aiba 2 de acelasi sex.
daca ai aduce flacaului o surioara te asigur ca in 2 luni va deveni mamica.
si apoi tot singur va trebui sa stea. ar fi chin pe amandoi.
citeste pe gemon despre porcuti si pe forum mesajele
o sa iti placa
cat despre poze, poti pune oriunde, dar la concurs nu.
la cat e de frumos ne ia toate voturile :tease: :lol:
glumeam
Ultima oară modificat 23 Oct 2008, 14:01 de către maria, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 23 Oct 2008, 13:54

Cu siguranta Tzu Tzu va fi mai vesel daca ii aduce barza un fratior si nu o surioara pentru a nu se reproduce. :wait:

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 23 Oct 2008, 14:04

Bine zis! Am fost cu el la o clinica veterinara, si vreau sa zic ca eu le-am spus de porcusor cam ce ar putea sa aiba. Asta bineinteles dupa ce m-am documentat de pe site-ul vostr :tease: I-au facut niste injectii cu un fel de antibiotic, cred, pentru infectie urinara. Din pacate, Tzu Tzu este primul meu porcusor de guineea si nu am stiut prea multe despre el. Si cu infectia urinara, tare mi-e teama ca nu am descoperit un pic cam tarziu. Eu ii puneam talaj in cusca. Si pe talaj nu sevede. Initial am crezut ca e in calduri, si ca scoate aceaste sunete sa isi cheme fetita. Am fost cu el la doctor mai demult... si mi-a zis ca e bine sanatos. Intre timp am zis sa scap un pic de talaj, ca mereu il luamdin cusca si cadea pe covor.. si i-am pus un pic de talaj la baza si apoi servetele albe din alea mari de masa peste talaj. Si doar atunci am vazut ca urina este rozalie. Cred ca a trecut mai bine de o luna de cand el tot plange.
Am fost la doctor acum o sapt jumate, si azi chiar e o saptamana de cand i-a facut ultima injectie (in total 5). Tot eu le-am zis de Urinal, si mi-au zis sa incerc asa.. si daca sangerarea continua sa merg din nou la ei sa ii faca alte injectii sa nu piarda mult sange. Cateva zile a fost mai bine, dar de vreo doua zile iar face rozaliu urina, si plange. Mi s-a zis ca ar fi nisip la rinichi. Acum ii dau ceai de cozi de cirese, si castravete, morcov si patrunjel . Am incercat si cu Urinal, dar am cumparat capsule care sunt umplute cu un ulei.. si i-am dizolvat in apa o data, cand cu greu a baut.. iar a doua oara nu s-a mai atins. Acum sincer nu stiu ce sa ii mai fac, ma rog sa se faca bine, ca e sufletelul meu mic drag si sunt topita dupa el.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 23 Oct 2008, 14:21

Stau putin in stand-by sa vad cum mai evolueaza starea lui. Si o sa ii iau un fratior. Multumesc din suflet pentru raspunsuri.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 23 Oct 2008, 14:23

eu stiam de urinal dar mai multe nu pot spune.
ma gandesc daca nu ar fi buna o ecografie, sa vezi ce are.
si fii atenta cu antibioticele. la ei nu merg toate. unele ii omoara. intreaba medicul ce vrea sa ii faca
stii ca dupa antibiotic trebuie dat probiotics, nu?
eu cred ca ar trebui sa ii dai.
despre pipi roz, sa vedem ce mai zic si ceilalti
spune la ce clinica ai fost, poate sunt persoane din brasov care cunosc medicii de acolo, sa ne linisteasca, ca sunt medici buni.
nu ai putea veni in buc, intr-o sambata?
gandeste-te
e normal sa il faci bine si apoi sa ii aduci un fratior. oricum un nou porcut ar fi un stres pt el acum

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 23 Oct 2008, 14:31

Nu stiam de probiotics. Am sa sun la clinica si am sa intreb ce injectii i-au facut, sa pot merge la farmacie sa ii cumpar. Clinica se numeste Kronvet, este mai nou deschisa in brasov. Iar pe doctor il cheama Postolache. Aici e siteul lor http://www.kronveter.ro/
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 23 Oct 2008, 14:56


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 23 Oct 2008, 14:59

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 23 Oct 2008, 16:56

Sigur ca va voi tine la curent
Am notat adresa si nr de tel al doctorului serban.
Si o sa incerc sa ii dau urinal dizolvat in apa cu siringa. O sa faca mare scandal.. dar e spre binele lui. Sigur o sa ma recompenseze cu vreo trei popcoarne cand o sa fie sanatos, asta pe langa afectiunea pe care mi-o ofera tot timpul.
va pupam
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 24 Oct 2008, 11:00

Hello tuturor!
Am sunat aseara la clinica veterinara si mi-au zis ca i-au facut antibiotice, dar din cele care sunt permise la porcusori. I-am zis de probiotic si mi-a zis ca nu e nevoie, ca nu i-a administrat antibiotic oral. Totusi, am citit pe forum, probleme cu alti purcelusi si am vazut ca probioticul nu are efecte negative. Asa ca o sa ii dau azi un pic.. si numai bine ca in weekend o sa stau numai pe capul lui, sa il fac bine. Aseara a fost foarte rau, mi-a plans tot timpul cand facea pipi si bobite. Uneori urina era normala, alteori iesea un pic roz.. Sa fie asta un semn ca se vindeca? Si bobitele nu sunt nici tari dar nici moi. Sunt semi.
Si sa va mai spun si ceva amuzant.. Aseara l-am pus pe pat, si am eu o rata mare cu care vad ca ii place sa se joace. Se tot baga pe sub ea. Tot frecandu-si blana de ratza, s-a electrizat. Am ridica rata de pe el si am ras cu lacrimi. se ridicase toata in sus. O sa pun cateva poze maine. Arata demential!
Pupici
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 24 Oct 2008, 11:19



Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori