Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Magazine, anunturi vanzari/donatii custi si accesorii
Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Alina82 » 11 Ian 2011, 22:27

Bianca, adapatoare buna care (in general) nu curge, e adapatoarea de la Ferplast.

Tipul asta: Imagine

Tevusca are pe interior un manson de plastic si etanseaza mai bine, de asemenea, nu prea face zgomot cand bea porcutul. Costa intre 12-15 ron si gasesti la Obor in spatele halei la un magazin de animale.

Noi din asta avem. O schimbam cam o data pe an (poate de 2 ori) pentru ca Miki are un stil de a bea foarte urat si pur si simplu deterioreaza mansonul ala de plastic, cu dintii, si incepe sa picure.

Vetbedul nu putrezeste si nu mucegaieste. El oricum e conceput sa reziste la eventuala umezeala. Picaturile de apa de la adapatoare sunt rapid transferate la straturile de sub el. La noi asa se intampla. Eu am porcutii pipilicosi tare si schimb vetbedul la 6 zile. Asa ca rezista la umezeala.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde biancadumy » 12 Ian 2011, 01:42

Aha,multumim mult Alina ...dar nu cred sa ajungem pe la Obor :lol: o sa vad pe la noi ce gasesc .. desi ma dispera ... nu e vorba ca se aude ca nu ma deranjeaza...ramane ud vet bed-ul in locul unde curge caci curge nonstop :( ... o sa vad sa gasesc una asemanatoare :) multumim
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde pishcotzzika » 12 Ian 2011, 11:26

si eu am adapatoare de aia si nu stiu probabil am nimerit eu una proasta dar a mea curgea de cand am cumparat`o :( a fost 12 ron....si defecta, si am gasit apoi una la 6 ron care e super ok si nici nu curge :up:
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde AndreeaC » 12 Ian 2011, 12:27

La noi , toate adapatorile sunt acum de la Karlie. Am avut si una ca cea prezentata de Alina si pot sa spun ca am fost super incantata de ea :up2: Nu curgea deloc si era si foarte usor de curatat. Am mai cautat dar nu am gasit. O primisem in zestrea fetelor de la Gabriela si daca nu ma insel era primita de la Maria(asa`i?)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

soulblueus
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 23 Noi 2010, 21:57
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde soulblueus » 12 Ian 2011, 16:53

astazi mi-a venit coletul cu cusca minunata. abea astept diseara cand ies de la munca sa ma duc sa cumpar paturica si toate cele.
sa vedem ce zice mesterul (in cat timp e gata modificarea custii minune).
am sa va tin la curent atat cu evolutia modernizarii , si de cum or sa se inteleaga cu paturica fleece.
si tot astazi am mai primit o veste buna (stiu ca sunt offtopic) dar sunt bucuroasa.
O colega de munca o sa fie mamica baieteilor mei (vineri pleaca la ea cu tot cu cusca lor).

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde maria » 12 Ian 2011, 17:03

:D azi e chiar o zi norocoasa!
asteptam poze si cu noua cusca si cu porcutii la noua casa
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

soulblueus
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 23 Noi 2010, 21:57
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde soulblueus » 14 Ian 2011, 01:05

am nevoie de putin ajutor si sper sa nu fiu offtopic.
a venit cusca, e minunata si rosie :)) si se pare ca intampin unele mici probleme cu modernizarea (ceea ce visam eu nu se prea poate) asa ca o sa accept mici compromisuri dar cu toate astea sunt convinsa ca porcimea o sa fie incantata. (sper ca sapt viitoare sa fie gata). si acum legat de problema mea.
Am hotarat sa incerc si cu paturica fleece, asa ca am cumparat o patura din Real (sper sa fie buna 100% poliester) tot rosie sa fie in ton cu cusca pe care am taiat-o in 2, am pregatit prosoape , insa intampin probleme cu gasirea scutecelor (paturici absorbante). si cautand si pe net (nu numai la magazine, ce-i drept nu mi-a dat prin cap sa merg si la farmacii) am gasit acest site http://www.gughis.ro. as vrea sa stiu daca ati auzit de ei , si sincera sa fiu am ramas surprinsa la ce preturi MICI au. Maine in timpul zilei am sa le dau telefon sa aflu detalii.
de ex http://www.gughis.ro/product_info.php?p ... b241ac1cf7 aceasta paturica de 80*180 la 1,6 ron si sunt 15 buc intr-o cutie.
asa ca: ce parere aveti? stie cineva de ei? ati folosit produsele lor? sunt seriosi?
Multumesc

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Alina82 » 14 Ian 2011, 09:19

Buna!

Daca ai un magazin Auchan prin zona ta ( Titan sau Militari) acolo gasesti la articole bebelusi (pampersi etc.) paturele absorbante: Dalin (10 paturele 90/60cm -11,5ron; Panda 60/60cm 10 buc 10-11 ron; Happy 5buc 90/60cm 8-9ron).

In magazinul Real gasesti pe cele Happy. De asemenea gasesti in ambele paturele absorbante pentru adulti la raionul de pampersi adulti, cam la fel la pret cu cele Happy si tot 5 la punga.

Sub prosoape poti pune cu succes ziare. Nu costa asa mult, rezultatul e la fel de bun si cusca nu este deteriorata in nici un fel. Pentru o protectie suplimentara a custii poti pune sub ziare o folie de plastic (eu nu o folosesc folia si cusca mea nu sufera de pe urma ziarelor. Se curata cu otet foarte bine fara sa ramana pete)

Nu uita sa speli paturica cu otet inainte de prima folosire si sa o clatesti bine.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Gea_Gea
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 22 Dec 2010, 01:32
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Gea_Gea » 14 Ian 2011, 12:24

Buna Alina

La cat timp schimbi paturica? :D

soulblueus
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 23 Noi 2010, 21:57
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde soulblueus » 14 Ian 2011, 13:08

Multumesc pt raspuns Alina82.
acum sa va spun ce am aflat de la cei de gughis. In primul rand poti comanda oriunde in tara pt ca pot trimite prin posta. dnul cu care am vb si care se ocupa de comenzi m-a rugat sa trimit comanda pe email pt ca cele de pe site intarzie (le face probleme).
concluzia la care am ajuns este urmatoarea AM SA CUMPAR DE LA EI.
paturica este Aleze cu dimensiunea 180*80 (ceea ce inseamna pt mine 2 buc) si poti cumpara si la bucata.
O bucata cu tot cu TVA costa 1,6 Ron. Acum au pachete de 25 de buc , dar repet, se poate comanda si la bucata.
Daca doreste cineva sa-mi spuna pt a va da detalii cu nr de mobil al dnului de la ei si adresa de email.

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Alina82 » 14 Ian 2011, 15:12

Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde anisoara » 01 Feb 2011, 18:24

In seara asta fac trecerea de la talas la paturica fleece.
As vrea sa stiu cum e mai bine sa o pun - intr-un strat sau in doua?
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Lili » 01 Feb 2011, 18:33

Intr-un strat. OBLIGATORIU.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde anisoara » 01 Feb 2011, 19:53

Merci!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Lili » 04 Feb 2011, 22:37

Ceea ce o sa spun aici probabil va dezamagi pe unii :lol:
Eu am trecut pe Vetbed. E foarte fain, e pufos, porcismele se simt bine dar din punct de vedere al puturosului de mine, e mai naspa decat paturica. Si parca regret vremurile paturicii roz :nerdy:

De ce spun asta? Vetbedul acopera fundul custii si e putin ridicat pe "pereti". Dar pe margini se mai indeparteaza si gasesc acolo fan, rahatei care intra dedesupt....La paturica o ridicam (ati vazut in poze) si o prindeam cu gratiile. Iar cand faceam curat pur si simplu strangeam paturica de colturi, o scuturam si rezolvam cazul....
Ambele sunt la fel de uscate. Ambele sunt moi. Pe ambele se simt bine fiarele.
Dar...
Ii mai dau o sansa Vetbed-ului. Poate nu m-am obisnuit eu inca...
Sper sa revin mai optimista legat de acest "mic" impediment.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Fan, hrana, talas, accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori