VetBed Original si produse Oxbow

Magazine, anunturi vanzari/donatii custi si accesorii
Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 02 Ian 2011, 10:57

Care mai sunt preturile pe 2011?

Revin si completez: de ce nu sunt potrivite pentru porcusori variantele cu benzi cauciucate dedesupt? Nu trece pipi prin ele la fel de bine ca la celelalte? Sau care e dezavantajul? Intreb pentru ca mie imi plac RAU de tot modele cu labute. :smile:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde Alina82 » 02 Ian 2011, 11:31

Buna!

Cred ca poti incerca si modelele cauciucate pe spate.

Imagine

Uite: au mai incercat si altii insa n-am gasit pareri. Mai caut.

http://cgi.ebay.com/Washable-Fleece-Gui ... 0525325274

Intr-adevar problema ar fi fost pe de o parte cu reducerea absorbtiei si pastrarea pipiului la baza covorasului in loc sa il transfere la straturile de sub el, pe de alta parte, cauciucul de pe spate, nu mi se pare cauciuc simplu, ci burete din ala cauciucat cum ai tu pe etajul custii sau pe casuta, adica gen covorasele alea din burete cauciucat de pus in baie sau bucatarie. Ala absoarbe pipi (umezeala) si nu stiu cum se comporta legat de miros. In plus, e posibil sa se degradeze buretele ala de la pipi, in timp.

Mai cautam informatii.

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 02 Ian 2011, 11:34

Asa mi se pare si mie. Cum sunt covorasele alea pe care le am eu la "etaj" in cusca baietilor.
Si exact d'asta mi-era teama. Ca se umezeste ala si se imbiba cu pipi si ramane ca naiba:(

P.S. Pe site-ul original al produselor, la categoria "products for small animals: hamsters, rabbits, guineea pigs" se afla doar vetbet original si eco-vetbed. Deci....doar astea sunt potrivite pentru pisaciosii nostri:)
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

arinchris
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 11 Dec 2010, 06:01
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde arinchris » 02 Ian 2011, 14:39

Nu v-am avansat idea vetbed-urilor cu benzi de cauciuc pe spate pt ca porcusorii nu au ca obicei sa sara de pe canapele direct pe vetbed astfel incat sa alunece cu totul (sa lasam astfel de obiceiuri pe seama cateilor). De aceea sunt modele cu benzi de cauciuc (nonslip) anti-alunecare. Mai este si idea rosului la porcusori, si cauciucul nu stiu daca este sau nu tentant, chit ca se afla pe partea dorsala a vetbed-ului. Au aceleasi proprietati (moale, pastreaza caldura, drenare, igienic, se spala usor) ca si vetbed-ul original, doar ca au benzi anti-alunecare.
Respectiva poza o gasiti si pe animale.ro la sectia caini, subsectia ingrijire si toaletaj... la rubrica vetbed in romania.
http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=64094
Este produsa de bronteglen, cei cu care am colaborat inainte. Petlife este nr 1 mondial deci, sa oferim ce este mai bun, nu-i asa? Modele cu labute exista si la Petlife.
http://www.petlifeonline.co.uk

arinchris
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 11 Dec 2010, 06:01
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde arinchris » 02 Ian 2011, 15:50


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 02 Ian 2011, 16:23

Arinchris, am inteles ca materialul in sine are efect de drenare si nu ramane umed. Eu doar ma intrebam daca nu cumva benzile de cauciuc de dedesupt care asigura aderenta nu se imbiba de pish' si raman umede. Stii tu...porculinii nostri nu-s asa civilizati ca niste caini :lol: si fac pish' acolo unde dorm. Si-mi imaginez ca, DACA benzile alea cauciucate raman imbibate, nu miroase foarte glorios.
E dragutz modelul cu labute, dar inclin totusi spre modelul simplu, vetbed-ul original. Tocmai din motivele expuse mai sus. O sa ma gandesc exact si daca vom dori sa comandam, o sa iau legatura cu tine in privat. Multumim de informatii.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

arinchris
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 11 Dec 2010, 06:01
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde arinchris » 02 Ian 2011, 19:04

Eu nu ma pricep la porcusori, in schimb mai cunosc cate ceva despre caini :) Vetbed-urile sunt pt orice stagiu de varsta (ma refer la caini), de la pui in alaptare (care fac pisu pe ei ) pana la varsta a 3a (care nu se mai pot ridica si fac pisu pe ei).
Vetbed-urile pleaca de la un stagiu primar (Original la Petlfe sau Traditional de la BronteGlen) si ajung pana la top (Gold - Petlife sau Senior Gold - BronteGlen). Vetbed-urile non-slip sunt pt orice stagiu de varsta (si chiar tin ani de zile) si benzile de cauciuc nu impiedica drenarea.
Modelul cu labute (bleu si mink) deja a ajuns in Romania cu prima comanda pt o canisa :)

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 02 Ian 2011, 19:47

Spune-mi te rog, inteleg eu bine? Modelul cu labutze, bucata de 100x76,2 cm e 14,5 euro? (ma rog, era in decembrie). De ce e mai ieftin ca cel clasic, original?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

arinchris
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 11 Dec 2010, 06:01
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde arinchris » 02 Ian 2011, 21:27

Am avut in mana acele modele non-slip, sunt super ok si nu sunt la primul vetbed vazut, probat, folosit etc. Cum spuneam, au fost aduse pe comanda pt o canisa. Au aceleasi calitati ca si vetbed original, au in plus benzile cauciuc non-slip si urmele de labute. In minus, nimic. Dar am sa transmit intrebarea la Petlife in UK cand o sa trimit urmatoarea comanda pe 5 ianuarie (seara). Ei redeschid fabrica pe 6 ianuarie. (pana atunci preturile sunt inghetate pe forum)

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde biancadumy » 04 Ian 2011, 12:15

Noi am schimbat ieri vetbed-ul si spre surprinderea mea,era uscat peste tot,iar dedesupt la fel :) suntem extrem de multumiti :heart: ieri dupa ce i l-am schimbat,a inceput sa faca popcornuri de fericire :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 04 Ian 2011, 14:24

Bianca tu ce ai pus dedesupt?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde biancadumy » 04 Ian 2011, 14:34

Am pus pet pad-uri (dinacelea pentru caini) si un prosop :) si totul e foarte ok,la inceput ii pusesem doar prosop,dar mi-a zis Alina sa ii pun ori paturici dinacelea de bebe ( sper ca am zis bine :lol: ) sau pet pad,eu am ales pet pad :D .
Ultima oară modificat 04 Ian 2011, 15:03 de către biancadumy, modificat 1 dată în total.
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 04 Ian 2011, 14:53

Nu stiam ce-s ala ped paduri :lol: Paduri de conifere, de foioase :lol:
Am inteles pana la urma:)
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde biancadumy » 04 Ian 2011, 15:04

NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde Alina82 » 04 Ian 2011, 20:12

Lili, pet padurile sunt acele paturele Happy de bebei pe care le folosesti si tu, numai ca sunt pentru catei (si alte animalute pipicoase) dar sunt ceva mai bine matlasate si mai scumpe.

Eu am pus un strat de ziare sub prosop in loc de petpad/paturele de bebe absorbante. Efectul e acealasi, costul mai mic.

(cineva mi-a spus ca nu are de unde lua asa multe ziare; eu iau de la o tanti de la ziare care are de dat pentru ca nu cumpara toata lumea si ziarul cand e un cd sau carte la oferta, sau mai cer la cunoscuti, vecini, care sunt gata sa scape de ele cu constiinta impacata ca au facut o treaba buna in loc sa arunce la gunoi :lol: ; nu e chiar reciclare, dar, na, e o a doua utilitate a aceluiasi produs.)
Alina si cei 2 guinezi ( )


Înapoi la “Fan, hrana, talas, accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori