VetBed Original si produse Oxbow

Magazine, anunturi vanzari/donatii custi si accesorii
Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Oxbow - o marca de prestigiu

Mesajde Alina82 » 23 Dec 2010, 21:23

O data cu Vetbedul am luat si mancarica Oxbow - Cavy Cuisine- . Porculinii mei sunt super incantati. Au papat din prima fara mofturi sau rugaminti si se pare ca le place. Stiu ca e foarte sanatoasa, miroase bine si sunt usor de mancat de porcuti, deci vom ramane clienti fideli. Maine atasam poze.

Am primit de asemenea si un pliculet de Rapid Care. Pare bun. Contine probiotic, vitamine si saruri de rehidratare. Prospectul il aveti listat mai sus. Sper sa nu avem nevoie sa il folosim, dar e bine sa ai asa ceva in casa.

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

arinchris
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 11 Dec 2010, 06:01
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde arinchris » 24 Dec 2010, 01:25


Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde MaraC » 24 Dec 2010, 09:49

Multumesc mult :kiss:

Vroiam doar sa stiu cand sa ma astept sa o primesc ! :giggle:

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: VetBed Original

Mesajde pishcotzzika » 26 Dec 2010, 12:19

pana cand se mai pot face comenzi la preturi promotionale :D ?
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde Alina82 » 26 Dec 2010, 12:38

De vreo 2 zile am pus vetbed-ul in cusca. La inceput nu m-a lasat inima sa ii pun direct pe el si l-am acoperit cu prosopele, in ideea sa ne se prinda fanul prea tare de material, sa nu se murdareasca prea repede. A doua zi am renuntat rapid la ele pentru ca erau ude si dedesubt vetbedul era uscat. Asa ca, le-am scos pe toate si i-am lasat direct pe vetbed. Saculetii care sunt in cusca sunt si ei uscat, pentru ca daca fac pisu, vetbedul absoarbe si transefra la stratul de sub el. Tot timpul covorasul ramane uscat. Cat priveste fanul casut si bobitele (care sunt din belsug) se pot strange foarte usor cu mana facuta "grabla". Nu intra pana la baza materialului ca sa nu poate fi scoase ci raman la suprafata. Firele foarte mici, cad la scuturare.

Sub vetbed am pus asa: direct pe fundul tavii, ziare in strat relativ grosut, adicadesfacut la jumatate, si un prosop mare cat cusca, apoi vetbedul. Porcii fac pisu, trece prin covoras si la suprafata ramane absolut uscat, prosopul si ziarul absoarb. Nu miroase nimic. Deja avem de 3 zile si nu se simte nici un miros. Intentionez sa schimb o data pe saptamana. Bobitele si fanul cazut le strang zilnic.

De mentionat ca porcii nu sunt interesati sa roada din covoras. De aemenea, nu se "scufunda" in material ca in poza cu porcutul acela pe vetbed roz. Oricum o data cu spalarea se mai batatoreste si chiar cu zbantuiala porcilor pe el se mai taseaza. Mistretul face mult mai multe popcoarne acum si e si mai haios Miki care a reinceput si el sa faca. Eu cred ca sunt tare fericiti.

In concluzie, eu sunt foarte multumita de el. O sa imi para rau la vara sa il scot.

Iata si ceva poze mai jos. Eu am cumparat vetbed original 4 bucati de 66/50.8cm (2 sunt in cusca si 2 de rezerva).

Imagine

Imagine

Imagine

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Oxbow - o marca de prestigiu

Mesajde Alina82 » 26 Dec 2010, 12:44

Asa arata mancarica de la Oxbow :

Imagine

Asa cum spuneam si mai sus, guinezii mei o mananca tare bine si o vom cumpara in continuare. E mai ieftina decat Cavia Complete de la Versele Laga si mult mai buna calitativ. Nu zic ca Versele nu ar fi buna, este cea mai buna mancare din Romania, insa Oxbow e mai buna pentru cerintele porcilor.

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 26 Dec 2010, 13:11

Ma bucur sa aud ca-s porculinii popcornisti :smile: Dar eu una cand vad firele alea de fan prin Vetbed si-mi imaginez cosmarul curatarii....Eu am ramas traumatizata dupa exprienta "fleece". Si zici ca nu intra fanul ala intre fire? Ca nu de bobite ma tem...
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde maria » 26 Dec 2010, 13:22

eu cand sunt acasa las porcutele in tarc
pe jos au petpad peste care am pus o patura flecee si apoi o bucata de bumbac subtire
problema e ca dupa cateva ore (2-3) cand le iau sa le pun in cusca au bobitze intre degetele, calca pe ele
materialul asta nou cum se comporta la capitolul asta?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 01 Ian 2011, 17:01

Alina cum mai e? Iti mentii incantarea?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde biancadumy » 01 Ian 2011, 17:10

Eu,mi-o mentin :smile:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: VetBed Original

Mesajde Lili » 01 Ian 2011, 18:03

Pai stai asa, da-mi detalii. Ca-n niste mesaje mai vechi tu erai plina de nervi pe Vetbed:) Ti-ai schimbat parerea? (sau confund?)
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

arinchris
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 11 Dec 2010, 06:01
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde arinchris » 01 Ian 2011, 22:10


Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde biancadumy » 01 Ian 2011, 22:46

NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde Alina82 » 02 Ian 2011, 01:34

Buna seara si la multi ani tuturor!!

Si eu imi mentin incantarea. Inainte de Anul Nou am spalat vetbedul. L-am curatat intai cu mana de bobite si fan. S-a curatat foarte foarte usor. Bucatelele de fan marunt, au cazut la scuturat pe balcon. L-am spalat la masina cu 40 de grade si program cu prespalare unde am folosit otet in loc de detergent. La spalarea normala am folosit cam 1/3 din cantitatea normala de detergent dar si asa a fost prea mult. Data viitoare am sa folosesc 1/4. In loc de balsam, am pus tot otet. Stoarcere la 800 de roatatii si scuturare cand le-am scos din masina. Intr-o ora de la scoaterea din masina erau complet uscate si gata de repus in cusca.

Pe fundul tavii am pus un strat de ziare (nedespaturite) si apoi un prosop de calitate medie. Peste ele vetbedul. Aspectul s-a schimbat putin, in sensul ca puful s-a mai tabacit de la popcoarne si topaiala, dar imi place mai mult asa. Arata ca o blanita. E la fel de absorbant . Inainte sa il spal, l-am tinut in cusca o saptamana, timp in care l-am curatat zilnic (uneori si de 2 ori pe zi ) de bobite.Nu mirosea in camera nici a pisu nici a altceva. Nu am pus nimic deasupra vetbedului, decat sacii procilor.

Sunt foarte, foarte multumita de el.

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

arinchris
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 11 Dec 2010, 06:01
Localitate: bucuresti

Re: VetBed Original

Mesajde arinchris » 02 Ian 2011, 02:06

Buna seara!
Vetbed-urile au o garantie de 1 an de zile, insa tin cu mult mai mult daca avem grija de ele. Acidul acetic nu este recomandat pt spalarea microfibrelor. Vetbed-urile se spala la masina (40grade) sau la mana cu detergent obisnuit. Daca un detergent obisnuit credeti ca nu este indicat (ph etc) atunci folositi altul care sa nu atace polyester-ul sau polypropylena si aici ma refer la microfibra vetbed-urilor.
Cei care au comandat vetbed-uri de sarbatori, tin sa-i anunt ca fabrica din UK (Petlife) se redeschide pe 6 ianuarie si atunci vor primi si comanda din Romania.


Înapoi la “Fan, hrana, talas, accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori