Gherute

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cat de des taiati gherutele porcusorilor?

Odata la 2 saptamani
10
25%
Odata la 4 saptamani
20
50%
Odata la 6 saptamani
4
10%
Odata la 8 saptamani
6
15%
 
Voturi totale: 40

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde true_fan_66 » 12 Dec 2010, 22:22

La fel mi-au spus si mie cei din pet, ca e perfecta pentru gherutzele porcusorilor sau a pasarilor, cand de fapt nu e. Dar presupun ca vanzatorii recomanda orice doar ca sa faca vanzare. :(

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: Gherute

Mesajde oprisandy » 13 Dec 2010, 20:25

Eu zic ca e mai buna forfecuta decat unghiera ,nu?
Unghiera fac tic tic toc la fiecare unghiuta,dar forfecuta nu :?:
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Gherute

Mesajde AndreeaC » 13 Dec 2010, 21:03

Eu sunt de parere ca e mai comod si mai ok cu unghiera(si pentru noi si pentru pici)
La forfecuta pana nimeresti gheruta prin gaurice ... eheeeee
Nu stiu , noi folosim si si dar sincera sa fiu forfecuta o folosesc doar la mandrele linistite ca sa nu fiu necajita ca am dat banii pe ea degeaba. Imi fac treaba cu ea pana ,,isi scoate banii" apoi o casam :giggle:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Re: Gherute

Mesajde MihaelaD » 13 Dec 2010, 21:26


Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde true_fan_66 » 13 Dec 2010, 21:27

La noi azi a fost ziua de curatenie si de taiat gherutzele...in cazul lui Miley pentru ca lui Caro nici acum nu am ce sa-i tai :lol: Imi fac o mare favoare ca umbla atata pe lemnele alea ca isi tocesc singuri gherutzele si le tai la 2-3 luni. :tease: Si azi Miley avea gherutzele din fatza extrem de scurte, am taiat foarte putin din varfuletz, si cele din spate mult mai lungi. Si a trebuit sa stau sa i le caut prin puf, ca lui ii creste si un puf peste ele de imi face munca mult mai grea. Dar atat timp cat e pupacit sta cuminte. :lol:

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: Gherute

Mesajde pishcotzzika » 14 Dec 2010, 11:40

:cry: ...oare numa la mine se taie unghiile cu scandal?:((...ciuci ma omoara dupa o tura de taiat unghii sunt transpirata toata... :giggle:
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde true_fan_66 » 14 Dec 2010, 15:12

Poate ar fi mai bine daca ai ruga pe cineva sa te ajute. Eu il pun pe prietenul meu sa-i taie gherutzele si eu doar il tin in brate. Si sta foarte cuminte daca sunt eu langa el. Bombane si ma cerceteaza sa vada ce vreau sa-i fac dar e cuminte. El oricum e vorbaretz dar cand i se face ceva devine foarte curios, insa asa cel putin nu il stresez tare :smile: Nici nu e necesar sa-i iei fiecare labutza in mana, il poti tine cu spatele la tine si cu labutzele din fatza ridicate pe mana ta. Si cealalta persoana sa ii taie gherutzele cu o unghiera. :winking:

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: Gherute

Mesajde pishcotzzika » 14 Dec 2010, 15:23

da....crede-ma am incercat toate metodele posibile, inclusiv sa ii acopar capu sa nu il speriu.....pe prietenul meu nu stiu ce are cu el dar nu il prea inghite:)))))))), cam clantane din dinti :giggle: , bine nu e chiar asa munca titanica numa zic ca trebuie sa duc multa munca de lamurire cu el sa stea cumintel, si na cand vede ca nu mai are ce face sta saracu....dar ma cam lupt cu el :giggle:
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde MaraC » 14 Dec 2010, 22:44

Eu la taiat unghiilre ma asez pe jos turceste cu porcu-n brate. Il pun pe burta (nu pe a mea, pe a lui !) si ii tai unghiile care sunt ... cum sa zic ... in exterior (daca intelegeti ). Si ma descurc f bine, ei nu pot sa zic ca sunt f cuminti dar stau sa le tai. Pana acum nu am folosit deloc Betadina, tinand cont ca am de taiat 5 labe negre si 3 color, si faptul ca am 11 ani juma' ! :smile:

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Gherute

Mesajde cosmina » 14 Dec 2010, 23:09

CONTEAZA MULT SI CARACTERUL PORCULUI.. CA EU la ala mic le tai usor, si ala mare se foieste si isi trage labuta, drept urmare s-a intamplat o data sa ii curga sange,, si l-am dat cu spirt ca nu am avut betadine. dar e ok.. tot asa stau si eu pe jos cu el in poala si ii tin labuta intre degete si ii tai cate o gheruta cu unghiera. :speachless:

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Gherute

Mesajde anisoara » 20 Dec 2010, 12:01

Am incercat 2 zile sa-i tai unghiile si nu am reusit. Am luat-o in btate, am intors-o pe toate partile pt ai prinde piciorutele si... nimic :cry: .Si le tragea repede si imi este mila sa o tin mai tare de ele. Of ce sa mai fac in afara de :suicide:
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: Gherute

Mesajde pishcotzzika » 20 Dec 2010, 13:18

Si eu sunt in ac ssituatie ca tine simianisoara, porcutul meu nu sta o clipa locului la taiatul uncghiutelor, dar cu calm si rabdare si prosteala cu castraveti si morcovi si ardei si toate cele ce avem in casa, reusim cu succes sa le taiem, incearca si tu sa ii dai ceva papica ssau sa iti tina cineva porcutul in mana si tu sa ai ambele maine libere pentru a putea taia unghituele, pe mine ma ajuta prietenul meu, el il tine in brate si il prosteste cu papaica si eu repede tac pac, tai unghiile, nu functioneaza tot timpul tehnica asta, dar tot timpul gasim ceva sa il fac sa stea 5 min locului :up: oricum, inarmeaza`te cu multa rabdare :nodding:
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Gherute

Mesajde anisoara » 20 Dec 2010, 13:39

Pe mine a incercat sa ma ajute fiica mea, dar cum spuneam, fara succes. Sper sa perseverez. :up2:
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Gherute

Mesajde anisoara » 20 Dec 2010, 16:06

Am reusit sa-i tai doar 2 unghiute si as vrea sa stiu daca ,atunci cand unghiuta este prinsa in unghiera si tai,ei scot vreun sunet. Maya a "spus" ceva - oare a durut-o? si a devenit mai agitata! Nu a curs sange , deci eu spun ca nu am taiat prea mult. Stiu sigur ca a fost doar putin din unghiuta. A , si am amagit-o cu castravete si spanac. :up2:
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde cristisz » 20 Dec 2010, 16:29

Depinde de "subiect": fetele mele sunt mute, in schimb baietii, Pamfy in special, chiraie si strang pumnul sa nu ajungi la unghii.
poza cu copiii mei


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori