Help!!!! au niste viermisori albi/galbeni in blana

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

cristisz
Moderator
Moderator

Re: Help!!!! porcusorii mei au niste viermisori galbeni,pe p

Mesajde cristisz » 14 Noi 2010, 15:24

Imi aduc aminte ca acum 4 ani cand l-am luat pe Pandele, mi-a fost "livrat" impreuna cu un spray ECTOCID pt. pisici deoarece avea paraziti (eu nu i-am observat dar se stia ca are si l-am tratat in consecinta).
S-ar putea ca antiparazitarul Beaphar, care contine piretrina sa fie echivalentul Ectocidului romanesc, care contine piretroide de sinteza.
Astept o parere mai documentata, poate Geda, Ramona, Maria stiu mai bine.
poza cu copiii mei

oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde oprisandy » 14 Noi 2010, 15:48

ok atunci mai astept si ei raspunsuri mai documentate
Cand a scris andreea ,ma gandeam ca nu s-a gandit si la spray
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 14 Noi 2010, 18:17

oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde oprisandy » 22 Noi 2010, 16:53

Am citit mai demult,si am uitat sa raspund
Am renuntat la toate sprayurile si ceea ce nu este pe Gemon
In putin timp o sa primesc Ectocid pentru pisici pe baza de pyrethrine,deci exact cum scrie si aici.
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

roseta.stoned
Cercetas
Cercetas

Re: Help!!!! au niste viermisori albi/galbeni in blana

Mesajde roseta.stoned » 31 Mai 2011, 20:01

Buna fetelor!

Scriu aici pentru ca si Yoshi are aceeasi problema. L-a sunat pe dr. Serban Marcel si mi-a recomandat Ectocid pentru pisici si sa ii fac baita cu el. In seara aceasta trec la treaba, ramanand ca maine sa merg la el. Pana acum n-am ajuns pentru ca are program numai de la 15.00 la 18.00 si eu sunt la munca intre orele respective. Sper maine sa fac cumva si sa ma duc repede cu el pentru un consult general sa ma asigur ca in rest este sanatos. Inafara de faptul ca se scarpina, pare foarte sanatos si voinic: mananca bine, se joaca si a inceput sa se obisnuiasca cu noi, sta la mangaiat :X

Problema mea este cum sa dezinfectez cusca si am nevoie de sfatul vostru. Partea de jos nu prezinta o problema, pentru ca e din policarbonat si o pot spala usor. Accesoriile le voi spala astazi. Schimburile sunt deja pregatite, insa nu stiu ce sa fac cu casuta care e din lemn si carton.... Voi ce metoda spuneti sa folosesc pentru curatare?!

Va multumesc frumos!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 01 Iun 2011, 13:40

eu stiu ca accesorile si cusca trebuiesc spalate bine cu otet, iar apoi clatite bine de tot... dar nu stiu cum ai putea spala cusca de lemn... spuneai ca ai chestii de carton la cusca... te sfatuiesc sa renunti la ele... porcutul le-ar putea gusta si s-ar putea sa ii dauneze...
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

roseta.stoned
Cercetas
Cercetas

Mesajde roseta.stoned » 01 Iun 2011, 15:06

Hello Irena!

pai tot acoperisul ala frumos cu tigle rosii e din carton...si atata m-am chinuit la el :((( dar pana acum n-a fost prea interesat de ros lucrurile din cusca... dar am vazut ca sunt fete pe forum care au custile integral din pal sau lemn. ele cum spala custile? ca doar daca freci cu otet si clatesti, apoi usuci bine, lemnul e ok nu?

roseta.stoned
Cercetas
Cercetas

Mesajde roseta.stoned » 01 Iun 2011, 15:08

Aaaa, am uitat sa zic..i-am facut baita aseara... a stat ca un ingeras, chiar tind sa cred ca ii placea :))
Tava am spalat-o complet si apoi i-am pus lenjerie nou-nouta si i-am pus provizoriu un alt "barlog", sa aiba unde se ascunde.
Casuta si accesoriile le-am dat deocamdata de-o parte ca sa le spal in seara asta serios. E cam suparat el asa ca i le-am luat, dar e spre binele lui.

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 01 Iun 2011, 23:37

eu am cusca de plastic si sincer n-am habar cum poti spala una de lemn, cum se usuca si se reface... asteapta si poate iti raspunde cineva care are o astfel de cusca ;)
Imagine

roseta.stoned
Cercetas
Cercetas

Mesajde roseta.stoned » 01 Iun 2011, 23:53

:lol: good point. Micutul e trist rau ca nu mai are unde se cocota si ascunde... offff...
Inca ceva, daca ma poti ajuta... nu vreau sa disper pe nimeni, doar ca voi stiti mai bine si e altceva cand porti un dialog, decat atunci cand citesti o carte... Am probleme cu mesele verzi: morcovul, telina, mararul, patrunjelul, ardeiul gras si castravele...NU ii plac...musca putin din ele si apoi nu mai vrea. In schimb ii plac salata, rosiile, marul, iarba proaspata si trifoiul, asta ce-am descoperit pana acum, insa deja am observat ca pisulicu e cam alb, si nu mai vreau sa ii dau salata si trifoi, ca am citit ca excesul cauzeaza probleme...CE altceva sa mai incerc?! Ca nu mai stiu...

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde FlorinG » 02 Iun 2011, 00:40

După ultima masă de seară, nu îi mai laşi în cuşcă mâncarea uscată, decât fân şi apă, iar dimineaţa va mânca mai cu poftă. Repeţi de mai multe ori şi se învaţă. A, da, şi mai e problema că e unul singur, când vor fi doi, mai rezolvi câteva legume:).

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 02 Iun 2011, 01:03

Nirolf are dreptate. un fratior poate schimba pana si faptul ca face nazuri la mancare. ai mei se copiaza de nu au treaba. mai e si chestia cu necunoscutul, si anume instinctul ii spune sa nu pape ce nu cunoaste. da-i 3 mese pe zi, o singura leguma/ masa. dupa jumatate de ora scoate din cusca mancarea care a ramas. fan si apa sa aiba in permanenta. acum evident ca se poate intampla sa nu ii placa ceva. ai mei de exemplu nu vor nicicum sa pape brocoli, nici unul din ei. am incercat de mai multe ori, dar nicicum nu vor. asa ca incerc sa le dau alte legume care stiu ca le plac. mesele sa fie cat mai variate si e ok :)
Imagine

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 02 Iun 2011, 08:52

roseta.stoned
Cercetas
Cercetas

Mesajde roseta.stoned » 02 Iun 2011, 10:24

Multumesc mult pentru raspuns!!! >:D<

khaos
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde khaos » 19 Aug 2011, 19:13

Salut fetelor!
Se pare ca si ai mei au o problema asemanatoare, am observat niste viermisori mici, mici si albiciosi in blana lui Pixel, insa erau vizibili numai cand dadeam blanita in sens opus cresterii, si erau undeva mai spre radacina. La Batman pare ca sunt mai putini, i-am reperat mai greu, insa tot am zarit unul sau doi. Fir-ar sa fie...
Inteleg ca tre sa iau Ectocid sampon pentru pisici. Daca nu gasesc merge si cu samponi de bebelusi Johnson's Baby?..
Any idea cate baite tre sa bagam? Una-doua? in functie de cum scapam de ganganii? Eventual o baita azi, una maine, sau mai rar?

Stie cineva de la ce apar vietatile astea? De la muste poate?... De obicei nu prea avem muste, avem grija sa tinem plasa la geamuri, insa in ultima vreme s-a mai strecurat cate una si a fost destul de greu sa scapam de ele. Insa am descoperit recent un spray tare bun pentru muste - un fas si gata, musca e bye-bye.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”