Porcusori certareti

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Mai 2010, 11:44
Localitate: Bucuresti

certareti

Mesajde Scongsy » 14 Sep 2010, 23:45

baietii mei se am ghiontesc :( . nu stiu care e de vina pt ca ala mic mai musca din cand in cand dar eu l-am vazut pe cel mare dandu-se la asta mic. sa-i separ o perioada?nu as vrea sa se raneasca si mancarea incerc sa le pun in 2 locuri diferite dar parca tot dinr-un singur loc vor amandoi :shock: . ce sugestii aveti?

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 15 Sep 2010, 00:20

Eu cred ca nu are rost sa ii separi, lasa-i sa-si rezolve singuri problemele. Si ai mei mananca tot din acelasi castronel, cred ca e o "chestie" de-a porcutzilor sa manance toti din acelasi loc. :lol: Daca i-ai separa, ei nu se pot atinge, nu pot comunica, si atunci cand o sa-i pui impreuna o sa fie ca si cand i-ai aduce pentru prima oara impreuna, se vor certa si mai rau. Ai mei fac asta in fiecare zi, certurile si baraiturile sunt la ordinea zilei, totul tine de ierarhie. De exemplu, cel mare, Miley, sta in prostie la mangaiat, dar cand il vede pe Caro ca este si el pe acolo, de fatza, chiar daca nu intind mana si la el sa-l mangai, incepe si baraie sub mana mea in timp ce sta la mangaiat ca o placintica, cu ochisorii inchisi. Nu stiu cum de-l simte atat de repede cand se apropie, dar e nostim sa-ti vibreze un porcutz sub mana :lol:

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Stabilirea ierarhiei

Mesajde sabinutza » 06 Noi 2010, 20:52

salut,
am si eu doua porcute de varste diferite (nu stiu exact varstele dar stiu una are 900g iar cealalta are injur de 600-700de g) . le am cam de 5 luni si un pic si inca se bat sau se cearta.as vrea sa stiu cand isi stabilesc ele definitiv ierarhie si daca bataia acum este una normala.
multumesc anticipat. :heart: :clapping:
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Stabilirea ierarhiei

Mesajde AndreeaC » 07 Noi 2010, 18:50

Ce inseamna ,,bataie" ?
Chiar se bat sau doar se alearga ?
Ai putea pentru inceput sa le pui doua boluri de mancare sa nu aiba pe ce sa se certe . De altfel , spatiul este foarte important ... un locusor in care sa se ascunda au fiecare ?
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Re: Stabilirea ierarhiei

Mesajde sabinutza » 07 Noi 2010, 20:53

nu se bat de adevaratelea ci doar se alearga dar sincer nu stiu daca se musca sau nu . dupa parerea mea au loc destul dar intentionez sa imi iau o cusca mai mare pentru ca vrea sa le mai iau un tovaras . o sa fac ce mi-ati spus si sa speram ca o sa mearga.
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Stabilirea ierarhiei

Mesajde AndreeaC » 07 Noi 2010, 21:10

,,un tovaras" ? Sau ai vrut sa spui ,,o tovarasa" ?
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Cristina.kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2010, 21:14
Localitate: bucuresti

Re: Stabilirea ierarhiei

Mesajde Cristina.kitty » 08 Noi 2010, 12:51

Si eu am o problema de genul asta doar ca am doi porcuti......aseara cand l-am adus pe al doilea....le-am facut cunostinta....dar ajunsesera sa fie foarte nervosi amandoi.....clantaneau din dinti si chiar au erau f aproape sa se ciupeasca asa ca i-am pus in doua locuri separate.....acum vreau sa ii invat.....sa nu se mai ajunga in stadiul ala de nervi......dar cum?am nevoie de ajutor.........plus caut cu imprumut o cusca pt ce de-al doilea.....pt ca aseara a dormit saracutzul intr-un acvariu.....si deocamdata nu am resurse sa ii iau si lui o cusca cu gratii....

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: porcusori certareti

Mesajde AndreeaC » 08 Noi 2010, 13:42

Cristina.kitty : Ai curatat bine cusca si asccesoriile cu apa si otet inainte sa ii pui impreuna acolo ? Le-ai facut cunosctinta pe un teren neutru unde sa nu fi fost inainte primul porcusor ?
Trebuie sa ai mare rabdare pentru ca sunt cazuri in care nu se inteleg din prima clipa. Tu insa trebuie sa insisti si sa le organizezi intalniri in fiecare zi.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Cristina.kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2010, 21:14
Localitate: bucuresti

Re: porcusori certareti

Mesajde Cristina.kitty » 08 Noi 2010, 14:22

i-am lasat sa se intalneasca in pat pe o paturica.....si aproape s-au batut....apoi i-am pus pe jos tot pe paturica doar ca ala mic era intre gratii....si-au vorbit...dar tot clantaneau din dinti.......azi i-am scos iar pe paturica........parca a fost mai bine pana la un mom dat cand l-am scos dintre gratii......cand ala mare l-a atacat pe ala mic......si i-a dat sangele la buzita.acum sta fiecare in cusca lui...ala mare vrea sa iasa si ala mic sta chircit intr-un colt.....si pare apatic....nush ce sa fac ca mi-a asa mila de el.....i-am dat mancare si a mancat dar akm mie frica sa ii mai las singuri pe jos...ma gandesc serios sa il duc inapoi pe ala mic.....si nush ce sa ii fac la rana....ajutor...

Cristina.kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2010, 21:14
Localitate: bucuresti

Re: porcusori certareti

Mesajde Cristina.kitty » 08 Noi 2010, 14:24

pe ala mare il am cam de o saptamana.....si s-a obisnuit cu noi relativ.....dar ala mic e speriat.....

Cristina.kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2010, 21:14
Localitate: bucuresti

Re: porcusori certareti

Mesajde Cristina.kitty » 08 Noi 2010, 14:25

pufy are cam 7 luni si cel mic.....tzutzy cam 4.....

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusori certareti

Mesajde maria » 08 Noi 2010, 14:39

cristina
celui mic da-i cu betadine la rana de la guritza
daca linge sau inghite accidental betadina nu e o problema , dar bine ar fi sa nu o faca
tot lui pune-i in cusca un ascunzis unde sa se simta in siguranta
ca sa ii faci sa se inteleaga trebuie rabdare si perseverenta
ar trebui sa stea amandoi in aceiasi cusca, despartiti printr-un gratar, sa se simta, sa se vada, sa se miroasa
apoi trebuie sa le schimbi locurile, sa se obisnuiasca fiecare cu mirosul celuilalt
acum cel mic e speriat si cel mare simte asta, simte ca e vulnerabil
daca il duci inapoi pe cel nou venit crezi ca cu un alt porcut ar fi alta situatia?
deci ai rabdare
si cand ii mai pui impreuna sa ai un pulverizator la indemana
cand lucrurile degenereaza spre bataie, ii pulverizezi cu apa sau cu ceva mirositor
cristina avea ceva cu miros de lavanda
succes
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusori certareti

Mesajde cristisz » 08 Noi 2010, 14:41

1. pentru rana de la gura - putina betadina pe un betisor de urechi ca sa dezinfectezi
2. cheia reusitei e rabdarea - daca n-o ai nici lor n-o sa le fie bine impreuna.
sa-l duci inapoi e usor, mai acorda-le putin timp pe teren neutru sub supravegherea ta
pentru cand nu esti prezenta ii pui separat dar nu renunti sa-i faci sa se inteleaga
sa ai la indemana un prosop pe care sa-l arunci peste certareti ca sa-i desparti si sa-ti faci rost de o sticla cu pulverizator in care sa pui apa si ceva parfumat.
daca pulverizezi spre ei (nu in zona ochilor/gurii) se vor opri si incet incet sper ca se vor intelege
poza cu copiii mei

Cristina.kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2010, 21:14
Localitate: bucuresti

Re: porcusori certareti

Mesajde Cristina.kitty » 08 Noi 2010, 14:56

aseara cand i-am pus impreuna pe jos a doua oara....dupa ce i-am scos gratiile la cusca...ca sa se miroasa mai bine cei doi certareti.....am avut un pulverizator la indemana.....dar din pacate nu prea a avut efect.....adica au continuat sa se certe...dar azi a fost mai rau.....dupa cum am spus ala mic are o rana la guritza...pe care am sa o dezinfectez.....acm stau amandoi linistiti in custile lor.....dorm....cred ca mai incerc diseara din nou cu cusca cu gratii....ala mic in cusca si ala mare sa se plimbe pe langa el.....azi inainte de incident chair aproape ca dormeau unul langa celalalt...unul in cusca si celalalt afara....si vorbeau....de aceea am indraznit sa le dau drumul....si totusi eu akm sunt super speriata.....

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusori certareti

Mesajde cristisz » 08 Noi 2010, 15:07

Rabdare, rabdare si iar rabdare, daca ii iubesti.
La noi au fost la un moment dat trei perechi in lupte de strada si deocamdata am rezolvat doar una.
poza cu copiii mei



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori