Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 18 Oct 2010, 22:20

Buna ziua!

La indemnul catorva membri ai forumului am inceput sa cos accesorii. Am cumparat materiale noi si m-am apucat de croit saculeti pentru porcuti.

Si iata ce a iesit:

Imagine

Saculetul este confectionat din material foarte pufos, cu bordura din burete pentru a ramane deschis si pentru a nu-si pierde forma dupa spalare.
Are 40cm lungime si 30cm latime. Este cusut manual. Se poate spala la masina si se stoarce la viteza moderata (600-800 rotatii/min).

De preferat este sa folositi acest tip de saculet pentru plimbarile prin camera si mai putin in cusca, deoarece se cam agata fanul si talasul de material. In proiect este si un saculet pentru cusca, ce va avea 2 straturi, cel de afara fiind panza de bumbac sau finet. Astfel va putea fi mult mai usor scuturat si apoi pus la spalat.

Sper sa se bucure cat mai multi porcuti de cate un saculet pufos (sau doi :smile: )

Numai bine!
Ultima oară modificat 14 Dec 2010, 18:35 de către Alina82, modificat 1 dată în total.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 20 Oct 2010, 23:08

Buna seara!

Am placerea sa va anunt ca am finalizat modelul de saculet pentru cei care vor sa il aseze in cusca. Nu se agata talas de el si e usor de curatat.
De asemenea se poate spala la masina la 40 de grade si se poate stoarce la viteza medie ca si celalalt. Este cusut manual.

Contine un la exterior panza din bumbac (tricot), vatelina la mijloc pentru a face saculetul moale, confortabil si calduros si paturica fleece la interior.

Imagine


Numai bine si o seara placuta!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde AndreeaC » 20 Oct 2010, 23:11

WOOOOOOOOOOOWWWWWWWW
Avem onoarea sa avem prototipul :up:
Are si ursuleti :heart:
Si se potriveste si cu Zarra , poate nu o mai gasesc prin el :giggle:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 20 Oct 2010, 23:12

Ma bucur ca iti place!

E la fel de mare ca si celalalt, aprox. 30/40cm.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde khaos » 21 Oct 2010, 11:30

Este superb! :heart:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde AndreeaC » 21 Oct 2010, 11:32

O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde khaos » 21 Oct 2010, 11:35

Lasa, lasa, ca astazi luam si noi saculetul nr. 1. Sa vedem cum il primesc zbanghii de acasa :giggle:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde khaos » 22 Oct 2010, 11:42

Noi am ridicat saculetul ieri - este foarte frumos si pufos! :heart:
Din pacate nu le-am facut inca cunostinta porcutilor cu el, insa se va intampla cat de curand si urmeaza pozeee!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde lupuelena2009 » 23 Oct 2010, 16:49

dragii mei eu va arat ce cort frumos i-am facut eu lu cleoo,se face foarte usor,numai ca trebuie sa sacrificati o pilota ,caci este tare calduroasa,merge si din alt material,dar probabil nu e la fel .daca bagati sarma unde vin cusaturile este si mai bine!ma gandeam sa-i dau alinei un model ,poate are masina de cusut ,caci merge mai repede.poate vor si altii,mai ales ca se poate scoate si spala.eu modelu l-am luat de pe la voi,dar am facut mici modificari deoarece trebuie sa nu aive partea de jos caci urineaza pe el si se uda eu zic ca asa e mai bine.cleo e indragostita de cortu ei si numai acolo doarme,au loc si puiutii ,ca e mare.uite va pun poze aici!!!!!adica intrati pe adresa de mai jos! :love: :heart:cortul este cel alb!!!

cam asa arata cortul !!! :heart: :love: :!:

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 24 Oct 2010, 10:31

Buna Elena!

Multumesc pentru sugestie. Am sa tin cont de ea in viitor. E greu sa folosesti "sarma" la accesoriile pentru porcuti. In primul rand poate iesi un capat prin material si porcutii se pot intepa. In al doilea rand, chiar daca sa zicem ca indoi capetele, cand pui la spalat la masina, sufera modificari de forma si de asemenea poate rani porcutii. Dupa parerea mea orice similar cu "sarma" iese total din discutie. E mult mai sigur sa folosesti burete pe care il cosi strans si isi pastreaza forma, fara nici un risc de a rani porcutii.

In alta oridine de idei, eu folosesc saltelute din fleece si casute pentru porcuti si toate sunt udate din plin. Daca sunt spalate cum trebuie si daca sunt schimbate la 2-3 zile, NU MIROS. Pentru porcutii care nu beau de fel prea multa apa si care nu se joaca cu apa sa o lase se curga pe salteluta (cum e Mistretul meu) se poate schimba salteluta la 7 zile. La fel pentru cei care folosesc accesoriile numai pentru plimbarile in afara custii, acestea pot fi spalate si mai rar, cu conditia de a fi pastrate intr-un loc foarte aerisit si uscat (de ex. intr-un balcon in care nu ploua) pana la urmatoarea plimbare.

Cortuletul tau este foarte dragut si practic. Sa ai grija la sarma. Le asigura porcutilor tai o ascunzatoare super! Felicitari! Din ce ti-a ramas din acea pilota le poti face si tu saculeti si alte lucruri in care sa se ascunda si sa doarma fara griji. Cel mai important lucru este ca porcutii nostri sa fie in siguranta si rasfatati cat mai mult :lol: !!

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Jackie » 24 Oct 2010, 10:58

Alina, ce fel de burete folosesti? Eu caut burete sa-i fac si la al meu un saculet si caut de aproape o luna dar nu gasesc nimic. La orice magazin ma intreaba: Burete pentru izolat casa, burete cu vata minerala si tot felul de chesii din astea pentru casa.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Lili » 24 Oct 2010, 11:13

Jackie,
Sunt acele magazine (imposibil sa nu fie si-n Iasi) cu porcarii ieftine (de 3,8 lei cica). Eu prin ele am gasit niste pernute oribile de pus pe scaun. Au un strat de burete (un patrat pur si simplu) si deasupra un material sintetic de un prost gust inimaginabil. Eu am gasit cu 2,5 lei bucata (pernuta). Am luat vreo 4, le-am "dezvelit", am scot porcaria aia de material de deasupra si am ramas cu un patrat de burete de aproximativ 30/30 cm din care poti sa decupezi si sa faci o multime de chestii.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Alina82 » 24 Oct 2010, 12:02

Jackie, eu iau burete din Hornbach, se vinde tot acolo unde sunt mochete si covoare, in diverse grosimi si dimensiuni. Dar asa cum zice Lady gasesi atat in acele magazine cat si in hipermarketuri, acele pernute de pus pe scaun. In hipermarket le gasesti la pilote, perne, paturi. Eu am vazut din acestea in Auchan. Trebuie sa fii atent sa nu fie din cele cu vatelina. Nu sunt rele nici alea caci le poti coase intre ele si faci casuta, insa sunt mai scumpe. Cele din burete sunt subtirele, se simt la mana.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde Jackie » 24 Oct 2010, 12:05

Multumesc :up2: . Eu cautam la magazine precum Praktiker, BauMax, Carrefour, nu m-am gandit la varianta asta.

@Alina, eu sunt din Iasi, la mine e doar Carrefour, Kaufland si Selgros. Cat despre ideea lui Lady, o pernuta de aia costa in carrefour 10 lei. O sa caut si la vestitele magazine "38 de mii" :lol:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Accesorii "Home made" pentru porcuti

Mesajde maria » 24 Oct 2010, 12:12

poti sa mai cauti burete la magazinele de tapiterie, la atelierele care repara fotolii,...
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori