Gherute

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cat de des taiati gherutele porcusorilor?

Odata la 2 saptamani
10
25%
Odata la 4 saptamani
20
50%
Odata la 6 saptamani
4
10%
Odata la 8 saptamani
6
15%
 
Voturi totale: 40

dan781
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 17 Sep 2010, 14:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde dan781 » 15 Oct 2010, 12:46

Va multumesc pt. sprijinul pe care-l primesc imediat ce postez o intrebare pe forumul dvs. :clapping: :clapping: :heart: :heart: :clapping: :clapping:

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Gherute

Mesajde ZuzuBelleMel » 16 Oct 2010, 21:39

O data la 3 luni, fiindca vetul la care mergem le taie f bine si nu cresc la loc prea repede.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Gherute

Mesajde Lili » 16 Oct 2010, 22:00

Azi am avut si noi sesiune de taiat gherute. Din niste porci dragutzi, cuminti, respectabili si politicosi, azi s-au transformat in monstri contorsionisti. Nici de nervi n-au vrut sa stea. I-am momit si cu fire de porumb si cu fire de grau si...nimic. Dadeau din gura dar si din fund in acelasi timp. Cat sa nu pot eu sa-mi fac treaba.
Si vad acum mesajul de mai sus al Alinei. Mie de ce nu mi-a spus nimeni ca se pot pili unghiutele lor??? Mi se pare ca am descoperit Nirvana asa de fericita sunt!! Pai daca pilesc cate putin saptamanal, le tin sub control si e Perfect pur si simplu.
Astazi am reusit sa tai prea mult la Yoyo la o unghiuta (ca se foia ca nebunu'):( Dat cu Betadina....tinut copilul in brate...linistit...of. Pilitul mi se pare o varianta minunata pentru cei care au unul-doi porcuti si au timp sa tina situatia sub control din pila ca sa spun asa. Sigur, asta nu se aplica la Ramona sau la Andreea sau la Cristina sau la Maria...:)) Cam greu sa te apuci de pilit 4-5-6-7-...50 de porcusori saptamanal:)
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde ramona_inka » 16 Oct 2010, 22:57

Asa e, e greu cu 5-10-20-40... sa pilesti... mai usor cu unghiera. Tac-pac si gata, intr-un minut porcu are pedichiura facuta pt 4-6 saptamani. :-)
Dar ia incearca matale sa pui o caramida in cusca (din cea caramizie, clasica, de constructii) si sa vezi ce se vor urca mandrii baietii pe ea si unghiutele se vor mai toci putin.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Gherute

Mesajde Lili » 16 Oct 2010, 23:10

Aaa, da, chiar!! Mersi de pont! Dar oare nu gasesc sa cumpar o pila din aia (gen cub) mai mare?:)
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Gherute

Mesajde Gurita » 28 Oct 2010, 10:00

Eu le tai gherutele porcusorilor cam o data la 6-8 saptamani, nu cresc foarte repede. Gigel e in general cuminte si sta si fara momeala, eventual mai face 2-3 miscari mai bruste, dar cred ca s-a obisnuit deja. Alaltaieri le-am facut mani si pedi, lui Jamie pentru prima data, dar doar la labutele din spate, cele din fata nu au avut nevoie. Are unghiutele negre dar m-am descurcat si a stat cuminte, surprinzator. L-am cadorisit ulterior cu patrunjel, ca sa il incurajez pe viitor sa fie la fel de ascultator. :smile:
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Gherute

Mesajde maria » 28 Oct 2010, 10:05

vasile a mea isi strange degetelele cand e vorba de taiat gherute
incep sa rad, o pup si nu ma las
:D
am inteles ca si cristizs are un porcut care la fel face
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Gherute

Mesajde AndreeaC » 28 Oct 2010, 10:06

Si fetele mele ma ,,strang" de deget cand nu au chef de manichiura :giggle:
Nu tot timpul , e drept , depinde de cheful lor din momentul respectiv.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde cristisz » 28 Oct 2010, 10:15

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Re: Gherute

Mesajde Crisu » 28 Oct 2010, 11:03

eu mă chinui 30 de minute să tai unghiile lu Pitic.

Oricum l-aş pune nu stă ! m-a gherăit ultima oară într-un hal .. vaii chin cu el .

l-am tinut în fund, îl ţineam să nu se mişte cu 2 degete făcea o piruetă se punea-n toate picioarele şi o lua la fugă :))
I don't have one .

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde true_fan_66 » 28 Oct 2010, 11:10

Cu ce i le tai? Cu unghiera?

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde cristisz » 28 Oct 2010, 11:17

Depinde de varsta clientului; la adulti cu unghiera, la pitici cu forfecuta
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
IoanaS
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 16 Sep 2010, 00:03
Localitate: Bucuresti

Re: Gherute

Mesajde IoanaS » 01 Noi 2010, 19:10

eu i-am taiat gherutele fetitei mele cu unghiera. a stat foarte cuminte. am avut putine emotii pt ca nu i le mai taiasem niciodata si mai ales ca nu are gherute albe mi-a fost putin greu sa detectez zona nevascularizata. dar a fost totul ok
"Until one has loved an animal, a part of one's soul remains unawakened." Anatole France

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde true_fan_66 » 01 Noi 2010, 21:58

Eu nu vad care e problema asta cu taiatul gherutelor. Porcutzul meu sta foarte cuminte sa i le tai. Si chiar daca are unele gherute negre, tot se vede usor vena. Nu stiu ce sa zic, dar eu nu fac asa un eveniment din asta. Iau porcutzul pur si simplu in poala, pe un prosopel sa nu ma ude :lol: , si ii tai normal gherutzele cu unghiera. Si nu am parte de scandal sau de fugareala sau altele. Nici nu-l doare, nici nu il tin ferm cu mana incat sa il sperii. Mi se pare usor sa il ridic cu labutzele din fatza pe mana mea si cu cealalta sa-i tai din fiecare gherutza. La labutzele din spate pur si simplu il tin normal si doar intru cu unghiera pe sub blanitza lui sa-i tai varfurile de la gherutze, nici macar nu ma obosesc sa-l ridic. Si nici nu dureaza mult. :thinking:

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Gherute

Mesajde Jackie » 01 Noi 2010, 22:05



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori