Frigul si porcutii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: frigul si porcutii

Mesajde veronica » 07 Oct 2010, 11:21

important este ca temperatura sa nu scada sub 10 grade si nu cred ca este cazul
porcusorii nu sunt atat de sensibili la frig cum sunt la caldura si/sau curent
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde ramona_inka » 07 Oct 2010, 13:17

Eu te-as sfatui sa pui inapoi talas in cusca. Talasul este un bun izolant termic. Daca doresti poti pune un prosop/o caciula/gluga veche in cusca si se poate culca acolo daca ii place sau simte nevoia. Cel mai calduros ar fi tot un porcusor de acelas sex langa care se poate cuibari fericit!

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: frigul si porcutii

Mesajde cosmina » 07 Oct 2010, 22:43

si eu cred ca ar fi bine de pus inapoi talas. se obs mai repede cand e umed.. la paturici depinde trebuie schimbat f des la fiecare pata , ei avand tendinta sa stea fix unde e umed. am vazut pe alt site o gramada de culcusuri pufoase facute chiar de mana, din paturici fleece, daca iti pui mintea cate nu poti face.. am sa incerc si eu.. le place sa se ascunda mai ales in ceva moale. mai poti pune sticle cu apa calda daca crezi ca e prea rece.

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 07 Oct 2010, 23:07

are litiera si face pisu doar acolo..in talas. pe asternut nu face dar cand ii puneam talas in toata cusca facea peste tot..iar scutecelele astea sunt dessstul de grosute ca sunt vatuite si le-am preferat pentru ca talasul il da la o parte sau sta in el uda..oricum in toate ascunzatorile are fie prosopele fie ceva calduros..se ascunde ziua in gluga de fas dar nu stiu exact de ce noaptea sta pe casuta...i-am mai pus si acolo o gluguta daca i se face frig..oricum pare sa ii placa caldura se tolaneste cu mine in pilota cand o iau dimineata iar restul zilei cat e in cusca se intinde in gluga..mi-e frica sa nu raceasca..primul porcut..prima iarna.. :confused:

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde AndreeaC » 08 Oct 2010, 01:53

ch32 ,
Daca ii pui un strat gros , cam de 5 cm si il batatoresti bine e imposibil sa il de-a la o parte . Eu la o cusca mare de 1m pun trei sferturi de punga mare de Chipsi si nu am probleme ... chiar de 4 nebune fac raliuri si ,,sapa"
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde true_fan_66 » 08 Oct 2010, 20:57


Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde Alina82 » 11 Oct 2010, 18:36

Ai mei dorm acum fund in fund in pat, intr-un burlan din fleece. Le place tare mult sa stea amandoi in acelasi sac sau amandoi in burlan. Numai cand il apuca "sefia" pe cel mic il mai da pe Miki afara, dar dupa ce acesta isi gaseste culcus in alta parte, vine si piticul spasit si i se cuibareste la spate.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde true_fan_66 » 11 Oct 2010, 18:45

Am revenit iar la talasul din tamplarie, acela cu fulgi foarte mari, si pentru ca baietii au stat o perioada destul de mare cu acela mic, acum au inceput sa guste putin din el sa vada daca se papa :giggle: Cand au remarcat pentru ce e de fapt, unul s-a cuibarit in el si l-a facut ca un fel de culcush (Caro) si celalalt tot alearga de bezmetic si asteapta sa sara ceva de printre fulgi pe care sa-l poata el manca. :lol: Adevarul este ca am uitat ce tare fosneste talasul asta in comparatie cu cel din comert. Parca ar merge prin frunze :lol:

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 11 Oct 2010, 20:02

ce este fleece? :confused:

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde MihaelaD » 12 Oct 2010, 09:46

Este o paturica moale si pufoasa, care se gaseste in toate supermarket-urile si arata cam asa:

Imagine

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 12 Oct 2010, 20:01

merci

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde lupuelena2009 » 14 Oct 2010, 17:10

si eu mi-am facut griji in legatura cu frigul,in fiecare zi dau drumul la radiator sa nu fie frig,mai ales ca am citit ca daca porcuta fata si este frig in camera pot muri puii deoarece nu au posibilitatea sa se incalseasca ,zic bine?mai nou le-am facut o casuta dintr-o pilota ,am taiat 4 bucati le-am cusut formand un patrat apoi am facut o usita pe unde poate intra,cleo a mea numai acolo sta de cand i-am facut-o,probabil nu ai mai este frig si totodata se simte in siguranta.chestia e ca partea de jos unde statea am descusut-o in cele din urma caci urina inauntru si m-am gandit ca mai bine sa stea pe talaj,asa ca partea de jos nu o mai are ,casuta fiind pusa direct in talaj.are lateralele si acoperisul,iar jos talaj,asa e cel mai bine ,caci talajul il schimb si e mereu uscat.nu e greu de facut! incercati si voi cei care nu aveti casute la porcusori! :love:

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde true_fan_66 » 14 Oct 2010, 17:35

Sa sti ca nici o casutza din comert nu are partea de jos atasata. Toate sunt decupate pentru a fi puse direct pe talas :tease:

Avatar utilizator
Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2008, 16:34
Localitate: Gradistea, Ilfov

Re: frigul si porcutii

Mesajde Ioana Amalia » 30 Noi 2010, 10:41

Guiezii mei iubesc caldura si cand se racoreste putin in casa (20 grade) imediat se bosumfla si stau amandoi infoiati si arata ca niste mingi (asa imi dau eu seama daca le e racoare).Adevarul e ca i-am obisnuit cu caldura si acum e cam greu sa-i dezvat (au devenit si sensibilosi si unul din ei raceste usor). Eu cred ca daca porcusorul e obisnuit cu o temperatura constanta si e sanatos nu are probleme doar ca tineti cont de un lucru : in cazul in care in casa e mai racoare e preferabil sa-l tineti pe porcusor undeva mai sus (pe o masa, pat ...) pt ca temperatura e mai scazuta pe jos decat la un nivel de 1 metru .

alina_ele
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 07 Dec 2010, 11:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde alina_ele » 14 Dec 2010, 13:57

Buna! Legat de frig, eu tin cusca jos pe covor este pusa pe acelasi perete unde este si usa deci nu are cum sa bata spre ei vreun aer mai rece. In casa(apartament) am in jur de 22.5-23 grade, in functie de cum stabilim noi centrala, asta depinde si de cat de frig este afara. Credeti ca ar trebui sa pun cusca pe ceva mai sus? Usa de la camera o mai las deschisa cand merg sa i-au ceva de la bucatarie sau cand ma duc la baie dar in general sta inchisa. Nu as vrea sa raceasca cei mici.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori