Alte animalutze

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde MaraC » 11 Sep 2010, 23:04

o sa ma duc la hornbach sa cumpar mancare varsata pentru iepure

ma gandeam sa ii iau pelete de lucerna si de mazare si roscove (ultimele doua la sfatul ramonei pentru porcutzi)

sau mai erau niste ... un fel de bombonele din fructe care se puteau da la caini iepuri si rozatoare

deci in ce procente sa amestec ?

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 11 Sep 2010, 23:28

Acele bomboane nu sunt bune. Ei nu au nevoie de dropsuri cu fructe care contin zahar si alti coloranti. Le pot face mult rau sanatatii. Mai bine rezuma-te a le lua ce ti-a recomandat Ramona :winking:

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 13 Sep 2010, 03:24

MaraC ,
De ce te complici cu amestecuri cand exista atatea feluri de mancare ?
Se gasesc la Maxi Pet si produse de la firma Versele Laga si din gama Emotion(Vitakraft)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde MaraC » 13 Sep 2010, 10:48

andreea da stiu ca sunt darnoua ne e greu sa oprim si la una si la alta

mergem la hornbach ca acolo are papa de cutu si pisi buna si ieftina

de la hornbach ce papa de iepuri impachetata sa iau ?

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 13 Sep 2010, 13:51


timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 18 Sep 2010, 23:16

cine a facut experienta de a tine in casa porcusori impreuna cu pisici?? :smile:

peste 5 saptamani, primesc 2 pisicute, si sunt tare curioasa sa vad daca porcusorii mei se vor adapta la noua schimbare.
teoretic ar fi posibil, asa spun cartile, insa practica ne omoara :lol:

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 18 Sep 2010, 23:28

Pai vrei sa lasi porcutzii prin casa liberi cu pisicile? Eu am un motan care sta la tatal meu acasa, il aveam de micutz oarecum...l-am luat de pe strada pe cand avea 5 luni si fiind tinut numai in casa si hranit cu mancare speciala de pisici nici nu se uita la pasari. Si crede-ma...am avut tot soiul. De la porumbei pana la pescarusi si pasari de balta. Venea la ele sa le vada, dar era foarte pasnic si nu le vana. Poate ar trebui sa ti separat pisicile o perioada, mai ales daca sunt si mici, pentru ca puii de pisica au intentia sa se joace cu tot ce vad ca misca, si s-ar putea sa raneasca porcusorii fara sa vrea.

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 18 Sep 2010, 23:39

:smile: porcusorii mei, au o camera la dispozitie. Doar una din fetite mai iese pe hol, insa asta foarte rar! de ce? ptr ca nu e obisnuita cu senzatia de rece a gresiei din hol. In rest, activitatea si-o desfasoara in camera. Au libertate deplina, 24 din 24ore.
Cumva ... va trebui sa le fac cunostinta :lol: si m-am gandit sa le pun impreuna pe covor, sa se cunoasca/miroase. Si treaba asta, o sa o fac zilnic. Alta idee nu am. ( pisicutele vor avea 9 saptamani, cand le aduc in casa)
Dar cred ca usa de la camera porcilor, va fi tot timpu inchisa, caci pisicile pana la urma... sunt animale sirete. Ma gandesc numa la Garfield, ca e desene animat: cum pleca stapanu de acasa... mai ca nu isi facea de cap motanu, si arunca catelul afara :lol:

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 18 Sep 2010, 23:49

Oricum...sa stai cu ei cand lasi pisicutzele sa vada porcusorii...cu toate ca nu cred ca e necesar sa le faci cunostinta de pe acum. Pisicile nu sunt asemeni cainilor, ele vad celelalte animale precum rozatoarele ca pe niste jucarii sau ca pe o prada. In cazul tau o sa-i considere niste jucarii si s-ar putea sa-i zgarie fara sa vrea. Asa ca ai mare grija, pentru ca si porcusorii se sperie foarte tare de pisici. Poti sa le lasi sa ii vada, dar fara sa se atinga.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 19 Sep 2010, 00:16

@timisoreanca : Eu am avut o experienta nu tocmai placuta . Una dintre pisicile mele mi-a sarit pe geam si mi-a ,,furat" soricelul...Am avut mare noroc pentru ca am reusit sa il scap din gura ei desi imi pierdusem orice speranta .
Am observat de asemenea ca e foarte curioasa sa intre in camera(si asta pentru ca stie ca nu are voie) si de fiecare data cand are ocazia o face . O vad ca intra spasita , eu o urmaresc ... se uita la mine sa vada daca ii atrag atentia si isi continua drumul precum o felina ce este ... Se posteaza langa fete si o vad cum ii joaca ochii in cap ... Le-ar cam infasca putin sa se joace cu ele ... Eu spun totusi ca e foarte periculos , trebuie sa ai mare grija astfel incat pisica sa nu aiba acces in camera purcelusilor.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
ciufuloi
Membru
Membru
Mesaje: 179
Membru din: 27 Iul 2009, 11:00
Localitate: BUCURESTI

Mesajde ciufuloi » 19 Sep 2010, 07:46

parerea mea ar fi sa nu incercam sa avem pisicute in acelasi loc cu purcelusi grija ar fi prea mare .oricum incercati ca oameni sa rezistati intr-un loc unde sunt tigri sau lei ,cum v-ati simti?

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 19 Sep 2010, 14:55


Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 19 Sep 2010, 18:23


Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 19 Sep 2010, 22:03


Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 19 Sep 2010, 23:57



Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori