Alte animalutze

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
eva_eve17
Membru
Membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Apr 2010, 16:56
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde eva_eve17 » 03 Sep 2010, 11:55

nu-i las eu pe cei doi nesupravegheati
daca nu stau eu, sta tata sau mama..depinde :lol:
~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 04 Sep 2010, 20:21

ce dulci sunt perusii!!!!! :heart:
eu am un catel alb,de talie mijlocie,dar niciodata nu l-am lasat sa se apropie de porcusori pt ca e prea nazbatios.
o data,am iesit cu porcusorii la aer si cusca a ramas deschisa.cand m-am intors el era in cusca porcilor si nu putea iesi :lol:
poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 04 Sep 2010, 23:07

Astazi am tras o sperietura sora cu moartea :cry: ... E drept , din vina iresponsabilitatii mele ...
Am un soricel Roborovsky(Chitz) si printre altele am si doua pisicute. In fine ... am ajuns eu acasa de la munca si m-am apucat de treaba si cum mai aveam de scuturat una alta , am lasat geamul deschis si plasa la fel ... Eu stau la casa iar camera mea este la etaj si chiar la geam am o magazie(ceva de genu`) . Cum stateam eu si imi faceam treaba , in fractiune de secunda a sarit pisica fic in acvariul lui Chitz , l-a infascat si a fugit cu el pe geam . Am fugit repede pe scari timp in care era sa imi rup si gatul .. Am iesit afara si am inceput sa strig la mama . Norocul meu a fost ca pisica nu s-a dus in spate ci a ramas in gradinita din fata casei ... Am reusit sa pun mama pe ea , i-a dat drumu lui Chitz si saracutul a inceput sa alerge prin curte. Pisica se zbatea sa sara de la mine din brate pe el :cry: M-a zgariat foarte tare ... Intr`un final a venit si mami care m-a ajutat sa il prind pe micut...L-am examinat sa nu aiba vreo rana si e ok insa e foarte foarte speriat ... Nu vreau sa il stresez si eu mai tare asa ca un timp am sa ii pun hrana si atat...O sa evit sa il iau in brate ... Stiu , stiu ... sunt de pus la zid :cry:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 05 Sep 2010, 09:49

imi pare rau de saracul soricut
bine ca nu a murit de sperietura
poate ar fi bine sa acoperi acvariul cu o plasa de sarma sau cu niste gratii
gandeste-te
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 05 Sep 2010, 16:19

Maria ,
Am sa il pun azi in vechea cusca a lui Pinky , e din aceea tip acvariu , neindicata porcusorilor dar cred ca pentru el va fii un adevarat palat . O sa ii amenajeze mami frumos acolo...Trebuia sa o acopar , stiu . Am zis , totul s-a intamplat din vina inconstientei mele ... nu m-as fii gandit niciodata ca Sasha va sari pe geam :cry: .
Imi asum vina pentru aceasta intamplare nefericita :(
Ma bucur insa ca totul s-a terminat cu bine desi nu mai speram si toata nebunia putea sa aiba un final tragic . A avut noroc Chitz neastamparatul care de altfel mi-a dat multe batai de cap insa ... nu merita asa ceva :(
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 05 Sep 2010, 21:38

eu am avut o data un hamster si o pisica gasita pe strada dar era birmaneza.. am tinut-o cateva zile.. facea la tavita.. hamsterul era pus intr-o cutie de plastic mai mare pe frigider sa nu ajunga pisica.
intr-o noapte pisica mieuna.. eu credeam ca vrea la tavita care era in baie i-am dat drumul.. deodata aud o pocnitura.. pisica s-a urcat in bucatarie pe scaun care din nefericire era langa frigider si a dat cusca jos ..atunci mi-a stat inima..eram socata.. dar mama a auzit si s-a dus.. si striga saraca era sub masa incercand sa ii scoata hamsterul din gura pisicii. initial am crezut ca nu are nimic doar ca nu isi misca mustatile..si l-am controlat si nimic.. apoi am obs ca nu isi misca o labuta.. avea infectie la o gaura facut de coltii pisicii.. in 2 zile a murit.. cat am plans.. apoi am dat si pisica.. tragic.. :cry:
nu mai zic ca alta pov sormea a dus un hamster cand a mers la tara si a doua zi a gasit numai capul de la hamster.. eu veneam pe o poteca si o auzeam urland de la 100 m

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 07 Sep 2010, 20:20

Una din broscutele Biancai
Imagine
Teddy
Imagine
Imagine
Lui Mandy nu am apucat sa ii facem poze pentru ca se plimba intr`o bila prin casa alaturi de Chitz al meu :tease:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Sep 2010, 20:26

andreea nu poti sa faci o poza mai ... panoramica cu acvariul broscutei?e piatra ce vad eu acolo?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 07 Sep 2010, 20:36

Este o insulita din aia care juri ca e piatra . Pluteste pe apa.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 07 Sep 2010, 20:42

O sa pun si eu o poza cu pestisorul meu Betta. Partea proasta este ca trebuie sa am mare grija cum i-o fac pentru ca la pesti e mai dificil sa-i captezi bine in fotografie. Era bine daca putea iesi clar ca brocutza Andreei. :( Oricum, ca tot veni vorba, a inceput sa lucreze la cuib de cateva zile si il tot mareste. Chiar si dupa ce ii schimb din apa tot il repara la loc. Cine mai are Betta stie la ce ma refer :winking:

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 07 Sep 2010, 21:39

E absolut normal sa construiasca cuibul. Desi multa lume spune ca e mai bine sa stea singur, daca are spatiu mai maricel poate sta si cu o femela, care oricum depune icre de 2 maxim 3 ori intr-o viata si doar atunci cand indeplineste conditiile pe care le-am pus acum cateva zile. Daca vrei sa-l stimulezi sa construiasca cuibul mai repede poti pune o hartie cerata galbena (taita rotund) deasupra apei.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 07 Sep 2010, 21:48

Momentan sta intr-un bol de aproximativ 6L dar vreau sa-i iau un acvariu dreptunghiular ceva mai mare. Oricum i-am decorat bolul cu pietre de rau si plante si am observat ca doarme pe ele :smile: As vrea sa-l imperechez dar ce sa fac apoi cu puii? Daca chiar se imperecheaza si face pui v-a trebui sa-i separ in o gramada de boluri si, eventual, sa-i dau. :(

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde MaraC » 07 Sep 2010, 21:57

Descoperire mare !!!
De la pet shop am cumparat o iepuroaica din rasa iepure pitic care va ajunge maxim la 1,30 kg

"Iepuroaica" a ajuns la 3 kg deci in mod sigur nu e pitic.

Am uitat sa va zic , a fugit in curte la vecina noastra caci "o" sacaiau cainii .

Azi am prins-"o" si i-am verificat sexul .
Avea testicole mari si vizibile si un penis ...

Deci am un iepure de 3 kg cu noul nume de Negrutzul :lol: .

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 07 Sep 2010, 22:06

Sa te bucuri de el si sa-l iubesti mult. Imi plac iepurii la nebunie. Sunt adorabili :heart:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde MaraC » 07 Sep 2010, 22:18

Asa va fi .

Mai trebuie sa ii fac tarc de pus pe iarba sa nu il mai sacaie cateii si gata


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori