Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 30 Aug 2010, 19:59

este un topic,, daca e mascul sau femela.. acolo ai poze.. sa te uiti atenta ..
doar ca fiind asa mic nu are testicole si e greu de dat seama.. tu fa metoda mea, mai este o metoda.. daca tragi usor pielea in sus ca si cum stergi de desupra punctului si punctu iese usor e baiat. daca e femela ar trebuie sa fie cam la fel ca la porcuta ta..

Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Mesajde Sorina » 30 Aug 2010, 20:08

eu m asi uita numai ca se zbate tare si nu pot am sa mai incerc maine acu nah e si nuo venit aici nu e invat

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 30 Aug 2010, 20:34

si maine o sa se zbata fiindca inca nu s-a acomodat cu casa. Ii ia cateva zile. Baga-i mana pe sub burta (in spatele labutelor din fata), prinde-l ferm si cu cealalta mana sprijina-i fundul si picioarele din spate. Tine-l aproape de tine. Roteste usor mana pe care i-o tii sbu fund, iar apoi roteste si cealalta mana astfel incat sa ii poti imobiliza labute-le din fata cu degetul mare si palma sa fie pe spatele purcelului. Dupa aceea poti sa-l inclini usor pe spate si sa verifici.

IMPORTANT: Chiar daca da din cap si/sau din picioare puternic, e impotant sa fii sigura pe tine, asa nici el nu va "protesta" la fel de tare.

Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Mesajde Sorina » 01 Sep 2010, 10:09

buna revin ku vesti dar destul de triste ....ieri a murit si bela :cry: acum am ramas doar ku cel micut nush ce sa fac ku el oare sa l donez?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde khaos » 01 Sep 2010, 10:48

Sorina, in primul rand, te rog scrie si tu in limba romana, nu in messengereasca, ca ma chinui de fiecare data sa vad unde "ai pus" punct sau virgula.

Cat despre porcut, cum adica nu stii ce sa faci cu el? Pai nu l-ai luat ca sa-l tii, ca sa-l cresti si sa ai grija de el? E regretabil ca porcuta Bela s-a dus... insa acum il ai pe cel mic (sau cea mica, ca nu stim sigur). Daca te decizi sa o pastrezi in continuare, afla sigur ce sex are si apoi mai adu-i un companion. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Re: Diaree

Mesajde Viviana » 01 Dec 2010, 13:17

vara aceasta am avut o problema cu un porcutz.a avut diaree severa si i-am admistrat carbune.i-am lasat la dispozitie doar fan si l-am tinut intr-un prosopel la caldut.dupa cateva ore,prosopul era ud si i-am mai dat jum.de carbune,iar spre seara deja apareau bobite(moi,definite :) ,dar negre).am procedat bine?o doza mare de carbune ii poate face rau?(vara nu am avut acces la internet si m-am descurcat singura :( ) vreau sa stiu pe viitor,ca sa nu fac greseli.
p.s.toata viata lui porcutzul a mancat doar cartofi si ocazional morcov,iar dupa trei luni(cat a stat la mine)a luat in greutate vizibil :up2: porcutzul a fost dat spre adoptie,iar mie mi-au ramas 2 :heart: :heart:
poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diaree

Mesajde cristisz » 01 Dec 2010, 20:25

Tratamentul pentru diaree are mai multe componente:
1. Rehidratare - cu ceai de menta neindulcit, administrat cu seringa fara ac;
2. Inlaturarea balonarii - espumisan (sau sab simplex), carbune medicinal in caz ca nu ai altceva in casa (un sfert de pastila dizolvata in apa plata)
3. Hranire: radacinoase (morcov, telina, sfecla) si fan la discretie; mancare uscata fara seminte (doar pelete)
4. Refacere flora intestinala - probiotice (biotics baby - pliculete cu pulbere de probiotice) administrate la distanta de doua ore de alt medicament - pana la reglementarea scaunului un varf de cutit de pulbere in apa plata de 4 ori pe zi.
5. Ca recomandare generala, odata ce spui ca n-ai net vara, consulta forumul prin functia search pentru alimentatie (fara cartof!!) si probleme digestive si imprima sfaturile pe care le gasesti, in asa fel incat sa fii pregatita pentru eventuale situatii neplacute. Nu uita si de lista medicamentelor interzise , asta in cazul in care ajungi la doctor.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Diaree

Mesajde cosmina » 01 Iun 2011, 22:43

am o problema, purcul meu mic, are putina diarie, nu stiu ce sa ii mai dau, am obs de 2 zile, i-am dat fan si mancare speciala,
dar faza e ca mereu fuge in patul meu, si se ascunde in patura, asta facea si inainte, dar acum mai des, si evadeaza, printr-un colt de cusca, si il gasesc iar in patura mea, pe pat, si murdareste putin cersaful.,..mi-e mila de el, i-am pus casuta iglu, dar dc il tot atrage sa sta sub patura mea? si-ma pus si un material moale..
nu cred ca ii este frig, ca doar e caldut. sa ii dau ceai de menta?

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Patanii

Mesajde adelinatache » 01 Iun 2011, 23:19

Da si Smecta.Plus Probiotic. O sa rog pe cine a avut probleme de genul sa iti spuna si dozajul.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

diaree

Mesajde cosmina » 03 Iun 2011, 22:52

cine ma ajuta si pe mine, cu porcusorul, tot nu i-a trecut diaria, si aici nu am smecta, sau ceva de genul.. oooooh..
si la vet e scump, data trecuta i-a trecut cu fan si ceai de menta, acum vad ca nu ii da rezultate..probiotic la fel, este la cutie pt oameni,
eu cred ca a facut d ela panuse verzi, ca si anu trecut a facut.. oh nu trebuia sa ii dau asa mult.. :cry: si mititelu tot fuge la mine in pat sa stea sub paturica.., de mancat mananca, dar parca sta asa trist

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 03 Iun 2011, 22:59

La farmacie un produs gen smecta, praf pt diaree?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Taifas

Mesajde roseta.stoned » 03 Iun 2011, 23:00

Buna Cosmina!
Stiu ca sunt noua si nu stiu prea multe, insa mi-am adus aminte ca citisem undeva de un tratament in caz de diaree. Iti las mai jos:

Carbunele medicinal (Carbo activatus, Carbo medicinalis) este deosebit de
util in cazul toxiinfectiilor alimentare, balonare, diaree, otravire. Avand o putere
crescuta de adsorbtie poate opri adsorbtia substantelor toxice in tractul
gastrointestinal. 100 mg carbune activ se dizolva cu apa si se da porcusorului cu
ajutorul unei seringi, deschizandu-i gurita lateral dupa dintii incisivi. Important! Se
va pastra un interval de doua ore intre administrare carbune activ si alt medicament.

Ai incercat cu asta? Poate merge.... Sper sa mearga si sa isi revina cat mai repede!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Taifas

Mesajde roseta.stoned » 03 Iun 2011, 23:09

Si am mai gasit asta, sper sa nu repet informatia:
Smecta - pudra in plicuri pentru suspensie orala. Indicat in diaree, tulburari de tranzit intestinal.
Actioneaza ca mucoprotector, are proprietati adsorbante, fixeaza gazele digestive. Se administreaza un varf de
cutit amestecat cu apa sau ceai fara zahar, de 2x/zi. Porcusorul cu diaree va primi doar fan si lichide (ceai de
menta, apa, suc de morcov). Legumele fibroase, verdeturile se vor
introduce treptat dupa restabilire scaun. In perioada afectiunii se va tinepe prosopel cald chiar si noaptea, si se
va rehidrata in functie de necesitate pentru a evita deshidratarea.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 03 Iun 2011, 23:12

pai aici eu is in canada, si nu este smecta, caut sa vad ce alt medicament poate fi,. sa incerc sa ii dau.. deocam,data ii dau fan, si ceai de menta..

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Taifas

Mesajde roseta.stoned » 03 Iun 2011, 23:19

Hmmm, compozitia te ajuta cumva?
Composition: Dioctaedric Smectita (duble natural aluminium and magnezium sillicate) 3 g, Monohydrated Glucose 0,749 g, Natrium saccharine 0,007 g and Vanillin 0,004 g (total 3,76 g).
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori