Cum sa-l invat sa bea apa?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
eva_eve17
Membru
Membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Apr 2010, 16:56
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde eva_eve17 » 29 Aug 2010, 10:57

cand aia 2 din filmuletz beau apa zici k se saruta :giggle: ..la ce ma gandesc eu... :lol:
~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 13 Sep 2010, 00:13

Stiu ca toti ne tinem adapatorile prinse de cusca si pentru porcusori e o simpla sursa de apa. Dar a incercat careva sa le arate adapatoarea de aproape? La mine, cand o umplu cu apa si le-o arat in mana inainte de a o prinde de gratii, devine un fel de "atractia secolului". Dau navala amandoi porcutzii sa cerceteze "minunea". Primul este pufosul, care o gusta neaparat. Apoi se ridica pe labutzele din spate si cu cele din fatza se prinde de ea si se apuca de lins. Daca cumva nu a apucat sa o guste si sa o cerceteze in totalitate si vreau sa o iau, ma apuca cu gherutza din fatza de mana, si cu cealalta tine adapatoarea. Si sta asa pana afla el ce este cu adevarat. Intre timp blondutzul o tot adulmeca si incearca sa-l dea pe celalalt la o parte cu nasul. Si se uita cu ochii lui mari la mine si cu guritza intre-deschisa sa nu cumva sa curga vre-un strop de apa si el sa nu apuce sa-l guste. Si toata chestia asta dureaza 15 minute. Dupa care, cum o asez la locul ei, isi pierd interesul :lol:

Cristina.kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2010, 21:14
Localitate: bucuresti

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde Cristina.kitty » 05 Noi 2010, 15:21

Buna, am un porculetz de 3 zile...l-am adoptat de la o fata care nu mai avea timp de el :confused: ...Ufy bea apa tot timpul din adapatoare...m-a spus fost stapana ca are cam 6 luni.e un scump.... :loving: ....ii place maxim sa se plimbe prin camera pt ca i-am dat drumul si alearga de nebun.....dar nu prea vrea sa stea la mangaiat...cred ca ii trebuie maimult timp sa se obisnuiasca cu mine....din pacate nu ii pot lua un prieten asa ca o sa fim doar noi...am o intrebare...cam cata apa poate bea?

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde true_fan_66 » 05 Noi 2010, 15:50

Cred ca depinde de ce mananca, de activitatea pe care o depun...De exemplu dupa mancarea uscata beau mai multa apa decat fatza de o leguma obisnuita...Unul din porcutzii mei bea multa apa si dupa ce depunea efort sa-l calareasca pe celalalt, deci sunt multi factori care determina un consum mai mare de apa. :up:

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde Jackie » 06 Noi 2010, 20:36

Am si eu o intrebare. Are ceva daca sticluta cu apa a porcului e prea sus? Adica, el isi intinde labutele din fata si ridica tare capul ca sa ajunga sa bea apa, dar daca ii cobor cu 1 cm-2 apa, incepe sa o traga si sa o loveasca de peretii custii pana cand ma duc si i-o ridic la loc. Intreb fiindca mi-am dat seama ca ii este si lui incomod cate odata.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde ramona_inka » 06 Noi 2010, 21:38

Daca se intinde asa mult chiar daca el ajunge cu siguranta Joy nu va ajunge :-)
Poti incerca sa pui o piatra/caramida mica sub adapatoare astfel cand vien sa bea sa stea cu labutele urcate pe piatra.
Apropo, si Joy e un mare bautor :giggle:

Incearca sa lipeste pe cusca, in dreptul adapatorii, o bucatica de burete de 2/3 cm, o carpa mai groasa astfel incat daca mai ia vreunul din ei adapatoarea si o tranteste zgomotul sa fie atenuat de burete ;-)

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde Jackie » 06 Noi 2010, 23:15

Chiar am vreo 2 pietre de asta vara cu canicula si pot sa le pun. De zgomot, nu e zgomot ca am lipit adapatoare cu banda adeziva si nici nu se mai misca, aud totusi porcul cum roade bucata aia de metal si cum trage de sticluta. SI alta intrebare. Pentru Joy imi trebuie adapatoare separata sau pot bea amandoi din aceeasi?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde ramona_inka » 06 Noi 2010, 23:24

Atata timp cat ajunge la ea pot bea amandoi din aceeasi adapatoare. Numai sa fie ea de capacitate destul de mare pentru 2, adica macar 100 ml.
Sa nu te ingrijorezi daca vei vedea ca atunci cand pui apa se vor buluci amandoi la adapatoare. Vor bea pe rand, chiar daca ti se va parea sa se ciondanesc :-) Cand se satura unul ii face loc celuilalt.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde Lili » 07 Noi 2010, 09:12

Acum vine si nebuna si intreaba. :lol: Eu am deja doua adapatori si baietii s-au cam orientat fiecare la una (desi Rontzy mai bea ca magaru' si din cea a lui Yoyo). Acum...sa mai pun una? Daca porcoveniile si-au dezvoltat simt de proprietate fiecare p'a lui si nu-mi lasa baiatul mic sa bea din niciuna? E posibil?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde cosmina » 07 Noi 2010, 09:25

sincera sa fiu.. daca e un lucru care il impart fara cearta e apa.. zic si eu.. isi asteapta randul frumusel.. si ai mei nu se cearta pt apa deloc.. vezi si tu. nu iti mai fa griji, se vor iubi ca fratiorii..azi stai pe gemon.. sa intrebi despre convietuirea celo 3 purcelusi? :up2:

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde AndreeaC » 07 Noi 2010, 18:41

Lili , eu aveam 5-6 adapatori :giggle:
Toate agatate care pe unde ...
Chiar Joi vorbeam cu Ramona ca desi am renuntat la 2 pentru ca nu mai am decat 4 porcute :( si mai sunt 4 adapatori(cate una pentru fiecare) marea ,,batalie" se da tot pe una singura ... Sa fie oare din cauza culorii ? Nici nu stiu , ca daca asta ar fi problema le-as lua aceeasi culoare pe toate :lol:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde crisa » 07 Noi 2010, 23:41

Nu cred ca este din cauza culorii.Eu ma gandesc ca s-au obisnuit cu ea si din cauza asta o prefera pe cea veche.Si pititcii mei la fel fac.eu i-am invatat sa bea si din adapatoarea noua destul de repede.Nu le-am pus cateva zile apa decat in cea noua si neavand alta opriune au inceput sa bea apa si din ea.Apoi le-am umplut pe amandoua.Acum baietii mei beau apa din ambele adapatori.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde AndreeaC » 07 Noi 2010, 23:53

Dar nu e veche , si nici cea mai noua nu e ... tocmai din motivele astea nu inteleg ce le-a apucat acum de vor musai acea adapatoare toate :lol:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde crisa » 07 Noi 2010, 23:56

Am crezut ca este noua :lol:
Atunci le place sa bea una dupa cealalta :lol:

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde AndreeaC » 07 Noi 2010, 23:58

In acelasi timp as putea spune :lol: Dar tot e bine ca doar se ciondanesc si nu se bat.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori